Bir iki sorum olacak...

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında levent ert tarafından paylaşıldı.

1. levent ert

levent ert Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Selamlar herkese,
    2-3 hafta önce suzuki intruder m800 aldım...2-3 haftadırda nerdeyse sırtından hiç inmedim Yakın bir zamanda otobandan Ankaraya gitmeyi planlıyorum aletle fakat daha önce hiç uzun yol deneyimim olmadı.Sorularımda işte tam bu noktada geliyor..
    1....uzun yolda, daha önce uzun yola çıkmamış biri olarak dikkat etmem gereken şeyler nelerdir...
    2.... yanımda neler mutlaka olmalı
    3....m800 lerin bildiginiz fiks bir hastalığı var mıdır

Birde bu konudan bağımsız olarak bir sorumda kasko hakkında.Bildiğiniz en ucuz kasko yapan firma hangisi?

şimdiden teşekkürler

2. serkan thundercat

serkan thundercat Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    su tüketimine dikkat et abi..susuzluk iyi değil.. yorgun kesinlikle kullanma..uyku durumunu sakın hafife alma.. en rahat otoruş pozisyonunu seç.. ağır araçları geçerken hava tiribulansına dikkat et.. devamlı görebildiğin en uzak mesafeye bak. korumalarını kesinlikle tak.. kazasız belasız inşallah..

levent ert bunu beğendi.
  3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha

Nerede olduğunuzu bilmiyorum ama İstanbulda Şair Sigorta Şahin ŞAİR İsviçre sigortayı tavsiye ederim.Bursa Enduro dan Şenol SEL olarak selamımı söylerseniz size gereken kolaylıkları yapacaktır.

Uzun yolda sıvı alımına dikkat et.Sodalı içeceklerden ve yoğurttan uzak dur.Sık sık su tüket.

Tuvalet ihtiyacın hasıl olduğunda hemen benzincide mola ver.

Yakıt deponu yarıya geldiğinde hemen doldur.Yolda deneme yapmaya kalkma.Yani ne kadar km de ne yaktı bakjalım full depo ile ne kadar gidiyorumu deneme.

Ayna kontrolunu sık sık yap.Ama baktığın obje ne olursa olsun bir saniyeden fazla takılı kalmasın.Ayna kontrolunde arkadan gelen büyük araç görürsen yol ver onla yarışmaya kalkma.Seni solayacaksa sağa en sağa kaç.Türbülasa yakalanma ve araç seni geçtiğinde de hemen eski yerine geçme bekle biraz.

Havalar artık sıcak.Bu yüzden seleye mümkünse uzun tüylü kuzu koyun postekisi koy.Poponun pişik olmasını engellersen uzun soluklu gezebilirsin.

Full koruma kıyafetlerini uzun konçlu Motosiklet Çizmesi ve uzun konçlu sert korumalı eldivenlerini motosiklet pantolununu ve montunu mutlaka giy.
    KASKınızın altına mutlaka yazlık balaklava kullanın.

Uzun yolda görünürlüğünüzü arttırmak için mutlaka motosiklet montunuzun üstüne reflektörlü yeşil yada oranj yelek giyin.
    Reflektorlu yelek örneği:

Yola çıkmadan önce motor yağınızı Lastiklerinizin hava basıncını (mümkünse bir lastikçide) kontrol ettirin.
    Fren hidroliklerini eksikse serviste tamamlatın.
    Devriyaj telinizi kontol ettirin en ufak sıyrılması varsa bile hemen yenisi ile değiştirin.
    Lastiklerinizi miyadını kontrol edin.Miyadı dolmuş lastiklerle yola çıkmayın.Lastik miyadı kullandığınızı aracı göz önüne alırsak 2 yıl yada 10 bin km dir.Hangisi önce gelirse.Örnek lastikleriniz 9 bin veya 9 bin kusur km de ise takım olarak değiştirin.

Motorunuzdaki hareketli yerlerdeki vidaları somunları kontrol edin mümkünse serviste tork anahatarı ile sıkıştırılmalarını kontrol ettirin.(Bazı hayati yerlerdeki somunları söktürüp az bir jaopn yapıştırıcı ile somunların sıkıştırlması olayını yapın.)

4. berkan okan

berkan okan Aktif Üye

Motosiklet:
    Mondial
    Uzun yola gidicek herkese kılavuz olabilecek bir yazı.
    Teşekkürler

5. levent ert

levent ert Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    peki ekipman olarak neler almalıyım..
    lastik kaplama spreyyi vs gibi(benim aklıma bir o geldi)

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Lastik kaplama spreyi derken ?
    Bazı lastik patlaklarına karşı satılan lastik zırhları vs tipler lastiği bozar ve lastikçiye kadar seni idare eder.Lastikçiye geldiğinde lastiği atmana sebep verebilirler.
    İdeal olanı lastik patladığında kendin tamir edip yola devam etmendir.

Ben şahsen lastik tamir spreylerini kullanmaktan yana değilim.Sıfır lastik alır yola ya bismişşah derim çıkarım.Başıma böyle bir şey gelmedi henüz.Uzun yola çıkacaksam mutlaka lastik takım olarak değiştirip çıkarım.

Ekipman olarak neyi kastettiğini anlayamadım.

Birde bu yolculuk İstanbul'dan Ankara'ya doğru olacak.Olayı fazla abartmaya gerek yok.Ben ybr gibi harika bir motosikletle 4 günde 2000 km yaptım.Siz sadece İstanbul'dan Ankara'ya gideceksiniz.Sabah vakitlice çıkarsanız hava kararmadan Ankara'da olursunuz zaten.Siz yolda otobandan gidecekseniz fazla bir şey göremeyeceksiniz.Sadece bol bol yan rüzgar yiyeceksiniz.Burda yapılması gerekn şey dikkatli olmaktır.Otobanda sizi kimse dikkate almaz.Yani diğer araçlar.
    Sık sık sizi sıkıştıranlar olabilir.Otobanda araç kullandığını sanan diğer canlı türleri sizle yarışa kalkabilirler veya sizin ne kadar dikkatli olduğunuzu yada ne kadar korktuğunuzu test etmek isteyenler olabilir.Bunalara dikkat edin.Sakin olun.Mola yerlerinde mutlaka durun.Bol sıvı tüketin.Daha önce uzun yol tecrübeniz yoksa biraz daha fazla dikkatli olun.
    Ne kadar zamandır motosiklet kullandığınızı veya bu motosikletle ne kadar zamandır beraber olduğunuzu bilmiyorum.İsterseniz vaktiniz müsaitse senol_sel@hotmail.com msn adresimden görüşebiliriz.

Eren Göksel ve levent ert bunu beğendi.