"Bir yıllık motorcudan tecrübeli motorculara öğütler" :)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında H. Nuri tarafından paylaşıldı.

 1. H. Nuri

  H. Nuri Aktif Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2010
  Mesajlar:
  161
  Beğeniler:
  80
  Şehir:
  Antalya-Side
  Motosiklet:
  Yamaha
  Arkadaşlar ben bunu bi sitede okudum ve sizlerle paylaşmak istedim,gerçekten komik ama çok faydalı şeyler..

  "1. Hareket halinde ve kafanda kask varken kulağın kaşınırsa bu sorununu gözlük sapıyla gidermeye çalışma. Ya çek bi kenara adam gibi kaşı kulağını ya da bir sikorsky pilotu arkadaşımın dediği gibi, kulağına niyet başka yerini kaşı. (Ben denedim. Tam konsantrasyonla mümkün bi hadise)

  2. Bol paçalı pantolon giyme. 100 km. üzerinde paça rüzgarla yukarı doğru sıvanıp antikarizmatik bir hal alıyor ve ikide bir düzeltmekle olmuyor. Çek kenara, adam gibi sok paçanı çorabın içine, kendi karizmanı kendin boz, rüzgara bırakma.

  3. Aerodinamik tasarımında harikalar yaratılmamış olan yüksek on camlı, yan çantaları olan motora biniyorsan 120'den sonra heran türbülans etkisine gireceğini ve bunun arka lastiğin patlamış gibi seni şiddetli yalpalamaya zorlayacağını hatırla. Düşmezsin belki ama "Odum patladı" tabirinin bir motor sürücüsü tarafından böyle bir olay sonrasında atasözü haline dönüştüğü rivayeti var. Ben yasadım, sonra bir hafta kadar karsı cins senin için hiç birsek ifade etmiyor....

  4. Öyle walkman, radyo gibi şeyleri motor tepesinde dinleme. Dinleyeceksen de slow müzik dinle. Davul soloda motor kullanmanın zorluğunu bilenler, bilmeyenlere anlatsın.

  5. Yokuş yukarı durunca sağ elinin marifetlerine güvenip hem freni hem gazi zorlamaya kalkma. Koy sağ ayağını arka firene, motor viteste bak keyfine.

  6.İş stresi, aşk acısı, hicran yarası, patron sendromu, eş fırçası, arkadaş kazığı, bunalım, depresyon, jat lag, joint sonrası, yetişme telası, alkol etkisi, geç kalma endişesi, yağmur korkusuyla motora binme. Kısaca, binmeden aynaya bak. Gülümsüyorsan, tak bire devam et.

  7. Aynaya asılı şeftali torbası filan taşımaya kalkma. Ben gecen yıl denedim, düşünce eziliyorlar.

  8. Unutma, iki çanta arasındaki beş kilodan fazla ağırlık farkı bele ve viraja zararlıdır. Belinle ilgili imali sorulardan kaçınmak için çantanı orantılı yükle.

  9. Disk kilidini taktığını her zaman hatırlayacak beyne sahip biri henüz dünyaya gelmedi. İlk olmaya çalışıp zorlama. Unutursun. Disk kilidinin yuvarlak ucuna motor anahtarını sok ki rahat et.

  10. Motorda basına tüm felaketler iki şekilde gelir; düşerek ve üşüyerek. Böbreklerinin 40 derece sıcakta bile rüzgara karsı koyamayacağını bil, belliğini tak.

  11. Su kaybını terlemek, terlemeyi ıslanmak olarak otomatiğe bağlamış kafana, motorda bunun farklı olduğunu sok. Su iç, kola iç, ayran iç. Alkol içme.

  12. Alkollü motor kullanmak normalden çok daha kolaydır. Asıl zor olan durduğunda ayakta kalabilmektir. Bu açıklamadan sonra "Alkol aldıysak hiç durmayacakmışız" sonucunu çıkartan arkadaşları ayrıca tebrik ediyorum.

  13. İlle de yoldaki bir çizgiyi takip etmek isteyen dürtülerine, çöp kamyonlarından akan yağlı sızıntıyı pas geçmeleri gerektiğini öğret. Gününü, haftanı, sağlık sigortanı ve kas konu çöp etme. Beyaz çizgilerin asfalttan altı kat daha kaygan olduğunu da unutma.

  14. Yağmur yağmaya başladığında çek kenara tadını çıkart. İyice hızlansın, aqua planingini sonra yaparsın.

  15. Vites değiştirirken halen beyninden seninde duyabileceğin bir şekilde diğer uzuvlarına "2nci vites birin üstündeydi" seklinde komut gidiyorsa, keskinin ve diğer malzemelerinin üzerinde olduğundan emin ol.

  16. Otobanda kamyon, tır, otobüs; yoğun trafikte ise Reno 12, Şahin, Kango, minibüs gibi araçlardan, haa bir de bayan sürücülerden uzak dur.

  17. Takım elbise giydiğinde daha ağır adımlarla yürüdüğünü anımsa ve kimseyle yarışma. Görev paylaşımı yaptık, o işi racingci kardeşler yapıyor

  18. Trafik açıldığında yanındaki aracın seni sıkıştırmasını istemiyorsan kırmızı ışığa bak, önde oturan bayana değil.

  19. Park ederken dönemedin mi? Belin yerine koruma demirini dene, sonra da bunu isteyerek yapmışsın gibi bir eda takın. Bu arada kontağı da hemen kapamayı unutma.

  20. Cuma ve cumartesi geceleri ilerleyen saatlerde Ortakoy, Taksim, Kordonboyu gibi yerlerde sapsal sapsal gezinme. O sırada trafikteki ortalama promil 150 civarında, unutma.

  21. "Tek Teker Arif" diye birisi yok. Tamamen medya uydurması.

  22. Koynuna arı mi girdi? Bırak soksun, tadını çıkart. Unutma, romatizmaya da iyi geliyormuş. Debelenme, debelenmeee.

  23. "Aha da sağa dönecektim" dediysen düz git. Git, 30 km ileriden dön.
  a. "Nassi dondum ama helal olsun bana" sendromuna kapılırsın. Alışkanlık yapar,
  b. Düz gidip 30 km ileriden dönersen salaklığına hayıflanıp bir dahakine kavşağa gelmeden uyanık olur, kararını erken verirsin.

  24. Benzin aldıktan sonra hemen gazlayıp gitme. Karının arkanda olduğundan emin ol. Tuvaletteki eşini benzincide unutmak bir motorcunun başına gelebilecek en feci olaylardan birisidir. (Nedense bugüne kadar kız arkadaşını unutan birine rastlanılmamıştır)

  25. Racing kullanıyorsan arkana erkek arkadaşını alma (bayan değilsen tabi). Ver parasını, nereye gidecekse taksiyle ulaşsın. Adam biraz da ödlekse yanlış anlamalara sebep olur, aklayamazsın kendini.

  26. Chopper ile toprak yola girme, hele yokuş hiç çıkma, hele hele toprak yokuşta asla durma. On tekerlek frende kaya kaya geri gelir bir yerden sonra da yatarsın. Bunları yasadıysan ve arkanda partnerin varsa, birine anlatırken "Kız arkadaşımla yattık" cümlesini kullanıp milletin aklını karıştırma.

  27. Sadece kalın kafalılar kalk kullanmaz, onların mazereti makul. Haa bir de ele güne daha karizmatik gözükeceğim diye kafanın daha kolay kırılmasını sağlayan taslardan asla kullanma. O Nazi türü şeylerin kafana takacağın ortadan kesilmiş beş litrelik pet şise kadar seni koruyacağını unutma. Bu arada yolun düşerse arada bir Okmeydani SSK acilin önündeki bankta bir sure otur, sigara iç, gelenleri izle. Fikrini değiştireceksin.

  28. Polis çevirdiğinde o daha hiç konuşmadan sen mutlaka birkaç şey söyle. Eksiğin, fazlan, hatan, kusurun varsa ve onun bunu farkettiğini biliyorsan hemen itiraf et, inkar etme. Yarım ağızla konuşup "Dişimi çektirdim de. Çok üzgünüm, farkındayım. Aslında hiç yapmam. İkaz ettiğiniz için teşekkür ederim" filan de. (Yıllardır denenmektedir ve yaşamımda buna karsı koyabilen bir polise hiç rastlamadım)

  29. Kanalizasyon kapaklarının kenarından, tranvay rayının üzerinden, grup sürüşlerinde arkadaşının sağından, tıkalı yolda araçların hemen solundan gitme. Hayat sigortan mı var; sen bilirsin.

  30. Kendinle barışık ol. Bırak herkes; korumalı montunla, çeneli kaskınla, kışlık çizmelerinle, kaskonla, zamanı gelmeden aldığın yeni lastiklerinle, havali kornanla, ilave neon ışıklarınla, fosforlu pantolonunla, yan sanayii koruma demirinle alay etsin. Hasta ziyaretine gitmek, kabulden evladır.

  31. "Aaa ne güzel yazmış" ya da "Uyduramamış bile" diye içinden geçirme. Bak kenarda yıldızlı puan tablosu, aşağıda da yorum kösesi var. Ver notunu, yaz yorumunu; biz de bilelim ne yaptığımızı.

  Y.S.N.: 21. soru hariç tamamı gerçek ve birçoğu tecrübeyle daimdir. 24. maddeyi yasamamak için ise depo kapağı üzerinde fotoğraf bulundurma uygulamasına geçmek için sanayideyim su an."
   
 2. ahmet geyin

  ahmet geyin Organizatör

  Kayıt:
  28 Nisan 2009
  Mesajlar:
  703
  Beğeniler:
  240
  Şehir:
  tekirdağ - çerkezköy
  Motosiklet:
  Hyosung
  çok uzun emek verilmiş ve bi okadarda faydalı ve güzel bi paylaşım çok teşekkürler
   
  H. Nuri bunu beğendi.
 3. Ekrem Kalafatoglu

  Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  18 Aralık 2010
  Mesajlar:
  1.707
  Beğeniler:
  561
  Şehir:
  BAŞKENT
  Motosiklet:
  Honda
  Bazıl taktıkler ı bılmıodum ıyı oldu paylasım ıcın saolun :)
  Bu arada tek teker arıf var o yanlış olmus Toprak Razgatlıoğlu nun babası kendılerı :)
   
  H. Nuri bunu beğendi.
 4. onur ekmekcı

  onur ekmekcı Aktif Üye

  Kayıt:
  5 Haziran 2011
  Mesajlar:
  344
  Beğeniler:
  95
  Şehir:
  ANKARA
  Motosiklet:
  Honda
  Güzel paylaşım teşekkürler:D
   
  H. Nuri bunu beğendi.
 5. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.464
  Beğeniler:
  9.031
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Tek teker arif motosiklet sürücüsü değil trafikte ve kapalı alanlarda şovmenlik yapan biri.Sürücülük ile sovmenlği ayırt etmek lazım.
  Bizler iyi güvenli ve ileri sürücü olmak için çabalıyoruz.Vucunda 72 platinle onur duymak sürücülük değildir.
   
  H. Nuri ve Hakan Çıtır bunu beğendi.