Bisiklete 50 cc motor takarsak?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Umut Karkın tarafından paylaşıldı.

1. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Merhaba arkadaşlar,

bisiklete küçük bir benzinli motor monte edersek ve bunu trafikte kullanırsak, plaka istenmeyeceği kesin ama ehliyet konusunda şüplelerim var, ben ilerde böyle birşey düşünüyorum yeğenlerim için, diyelimki böyle bir şey yaptım 16 yaşında biri bunu kullanıyor acaba trafik polisi ehliyet soracakmı?

böyle bir aracı trafiğe çıkarmak suçmu?

2. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    onlara motorlu bisiklet denildiğini ve eski sisteme göre a-1 sınıfı ehliyet gerektiğini zannediyorum mobylette türü motosikletlerde buna dahil ancak yeni ehliyet sisteminde yeri ne otoyollara girebilirlermi bende senin kadar merak ediyorum :)

3. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    bildiğim kadarıyla a1 diye bir ehliyet sınıfı kalmadı yani a1 ehliyet verilmiyor artık..

bu arada ilginç bir ürün buldum amerikada bir firma motorlu ön teker yapmış bisiklet için 25 cc motor koymuş ilginç bir ürün...

http://www.google.com.tr/imgres?img...=&sa=X&oi=image_result&resnum=1&ct=image&cd=1

bu linkte türkçe açıklanmış türkiyede yok galiba, ama olsa bile kanunen nasıl karşılanacağı merak uyandırıyor bende..

4. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    hocam bu tarz motorlu bisiklet sistemi ülkemize gelirse bence çok tutar en azından ilk alanlardan biri olur ve bisikletime hemen monte ederim :D düşünsene yokuş derdi olmayınca tadından yenmez umarım biran önce ülkemize getirirler ve satışına başlarlar

5. SERVET

SERVET Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    bısıkletle 50cc bır motosıkletın agırlıgı aynı olmadıgı ıcın bısıklete 50cc lık motor takılırsa cok tehlıkelı olur bence

6. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    hocam çok tehlikeli olacağını tahmin etmiyorum ama daha küçük bir motor bulma şansıda yok ancak ağaç kesim motorlarının motorları olur onlarında sesini nasıl keseceğiz acayip ses yapıyor onlarda...

7. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Jantın içine nasıl sokmuşlar o motoru ya çok da kaba durmuyor. Güzel bişeye benziyor.

8. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    evet hocam benimde hoşuma gitti çok mantıklı ve kullanışlı birşey.. hele hele benim motorun yanında benzin sarfiyatına bakınca cidden güzel bir makine... biraz para olacak bu aletin türkiye temsilciliğini alacaksın tabi alan olmadıysa iyi satar bence....yada çine yaptırsak daha ucuza mal olur..

9. Halit Batmaz

Halit Batmaz Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Kymco
    bencede çok güzel tasarlanmış ben bile almayı düşünürüm zira çok ekonomik tekerini sök götür yazlıktaki bisikletine tak devam et istersen memleketine otobüslede yanında götürebilirsin o rahatlıgı var kısacası motosikletini valize koy nerde istersen orda montaj yap hergittigin yerde 2.ci el bisiklet al tak

10. Emrah.Saka

Emrah.Saka Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    Umut bey ilk olarak teknik açıdan başlamak istiyorum. bir taşıt tasarlanırken en önemli konu olan frenler aracın kullanım amacı taşıyacağı yük yapacağı hızlar gibi bir çok parametre göz önüne alınarak yapılıyor. Bu sebeple bisiklette motor takıldığı zaman çok seri bir şekilde hızlanacaksınız ancak aynı şerilikte duramayacaksınız. daha detayları yazarsak yakıt tankı uygunluğu, elektrik donanımı, kaza durumu, şasinin ve aktarma organlarının yüke dayanımı tekerlerin son hızları ve bu hızda taşıyacağı max yükler vs...vs... bir çok sorun yaşanır. bu sebeple trafikte dolaşmak amaçlı yapılıyorsa kesinlikle karşıyım ancak hobi amaçlı trafiğe kapalı bir alanda kullanılacaksa gerekli önlemler alınarak yapılabilir.

Gelelim trafik uygunluğuna. kırşehirde bir motosiklet tamircisi arkadaş söylediğinizi yapmış trafiktede bir sorun yaşadığını duymadım ancak bir motorlu kara taşıtının gerekli şartları taşıyarak ruhsatının olması gerekir. elektrikli scooterlar için istenmiyor ancak trafikte belirli şartlar aranabilir. bu sebeple hobi amaçlı ve trafik dışı kullanım için yapıcaksanız sorun olmaz. ama diğer türlü bisikletiniz parka çekilebilir... Bu ülkede zamanında yasal izinlerini alıpta yarışlara katılan pilot arkadaşlara yarış esnasında radar cezası kesildiği ve araçların trafiğe uygun olmadığı gerekçesiyle çekildikleride oldu.Hatta bir polis memurunun yarış pilotu arkadaşa aracın üstündeki reklamların ruhsata işli olup olmadığı bile soruldu.. olmaz olmaz demeyin...

öner coskuner, Engin, Turgay ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  11. gueldali

gueldali Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    Emrah Bey,her mesajinizda yeni birseyler ögreniyoruz.Tesekkürler

12. Emrah.Saka

Motosiklet:
    Honda
    Estafurullah.. sadece bildiklerimi paylaşıyorum ve inanın bende sizlerin sayesinde yeni şeyler öğreniyorum..

13. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    çok teşekkürler emrah bey, peki mesajlarımdan bilirde bir link var, ön tekere motor takmışlar her bisiklete uygulanailiyormuş inceledinizmi onu? O bisiklet hakkındada düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

14. Emrah.Saka

Motosiklet:
    Honda
    Vallahi şimdi kullanmadığım yada incelemediğim bir sistem bu sebeple yorum yapamam ancak fabrikasyon bir sistem her zaman uydurma işlerden daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

Umut Karkın bunu beğendi.
  15. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Katılıyorum Emrah Saka açıklayıcı bir bilgi, teşekkürler..

16. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    arkadaşlar merhaba,
    emniyete bilgi edinme yasasına dayanarak bir bisiklete motor takılıp trafiğe çıkılıp çıkılamayacağını sordum..

sonuç aynen aktarıyorum.

21.11.2008 tarihli başvurunuz incelenmiştir

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu”na bağlı Yönetmeliğin 31 inci maddesinin (b) bendinin ikinci alt bendi gereğince araçların tescili için müracaat sırasında, sahiplik belgesi, uygunluk belgesi, mali sorumluluk sigorta belgesi ve özel tüketim vergisinin ödendiğine dair bilgilerin verilmesi ve belgelerin ibraz edilmesi zorunludur.

Bu nedenle uygunluk belgesi bulunmayan araçların tescil edilmesi, tescil edilmeyen araçların ise trafiğe açık alanlarda kullanılması mümkün bulunmamaktadır

Bilgilerinize rica ederim.

17. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Dün İstanbul Alibeyköyde motorlu bisiklet gördüm,adam yukuş yukarı sürüyordu ama pedal çevirmiyordu,benimde dikkatimi çekti,bir baktım pedalların olduğu yerde motor gibi birşey var,mobilet sistemi gibi...Elektrikli olabilir mi acaba,pek ses duyamadım da...:)

18. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    valla pedalların olduğu yerde ise muhtemelen benzinli küçük bir motor vardır, elektriklilerde genelde tekerde oluyor bildiğim kadarıyla motor ve aküleri..

amann polis yakalamasın hem araca el koyar hemde bir sürü ceza yazar eğer kuralları harfiyen uygulayan bir polise denk gelirse :)

19. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Valla bisiklet yeni gibiydi ve ilave yapıldığını sanmıyorum,herşey orijinal gibiydi.Zaten süren de 50-55 yaşlarında bir adamdı..:)

20. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    siz yokuş yukarı çıkıyor diyince! elektrikliler pek yokuş çıkamıyor yani ciddi yokuşları çıkışta zorlanıyor benim bildiğim, tabi olabilir..