Black MetaL

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Ayberk Yandımata tarafından paylaşıldı.

1. Ayberk Yandımata

Ayberk Yandımata Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Heavy Metal'in alt-türü olan bir müzik türüdür.

Black metal'in ilk temsilcileri türe isim babalığı yapan "Black Metal" adlı albümünün yapımcısı da olan- Venom, Mayhem, Hellhammer, Mercyful Fate, Bathory ve Celtic frost gibi gruplardır. Black metal günümüzdeki biçimini ise büyük oranda Darkthrone, Enslaved, Burzum, Mayhem, Immortal ve Emperor gibi Norveçli grupların etkisiyle almıştır.
    Özellikleri
    Şarkı sözleri genelde satanizmle ilgili ve paganizm gibi diğer okült konulardan oluşur. Gitarlar yoğun olarak bozunmuştur (distortion'lanmıştır).Davullar hızlı ve agresif bir tonda olup, "blast beat" olarak adlandırılan aynı parçaya (zil, trampet vb.) defalarca üst üste hızlıca vurulması biçiminde yapılan yöntemle çalınmıştır.

Gitarlar hızlı ve yinelemeli çalınmıştır (gitarın tıpkı ud gibi çalındığı tremolo yöntemi olarak adlandırılır).

"Scream vocal" olarak adlandırılan, seslerin derin ve içten bir böğürtü olarak duyulmasını sağlayan, ses tellerini titreştirmekle gerçekleştirilen vokal yöntemi kullanılmıştır. Hızlı perküsyon yapılmıştır. Müzikte yinelemeler yoğundur ve soğuk ve hüzünlü bir atmosfer hissedilir.

Black metal gruplarını diğerlerinden ayıran bir diğer özellik ise eskiden daha yoğun olarak kullanılan "corpse paint" adlı, yapanın çürümekte olan bir ceset ya da bir veba kurbanı gibi gözükmesini sağlayan özel bir tür siyah ve beyaz makyajdır. Bu makyaj ve black metal müzisyenlerinin tüm Dünya'da yaygın olarak takma sahne adları kullanması müzisyenlerin kimliklerinin saklanmasına yardımcı olur.

Türkiye'de
    Başlıca tanınmış Türk black metal grupları arasında Ehrimen, Episode 13, Moribund Oblivion, Nord av Snafells, Ominous Grief, Raven Woods, Sadistic Spell, Sagu, Satanic Verses ve Witchtrap sayılabilir.
    Alıntıdır

2. Zafer

Zafer Üye

Motosiklet:
    Honda
    Alıntı olduğunu belirtmişsin.

Bende şunu belirteyim yazdığın grupların Çoğu (birçoğu) piyasa.yeni yetme işi.
    kısacası bilinçsiz bir dinleyici kitlesi.

Türk black son yıllarda büyük bi atak yaparak yeraltından günyüzüne çıkmaya başladı gibi.

herşeye rağmen

FOREVER BLACK.

Katkım olsun Birkaç favorim.

3. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Prograsive black metal grubu olarak İfrit'i unutmuşsunuz. Benim eski grubum :)

4. Zafer

Zafer Üye

Motosiklet:
    Honda
    benim bildiğim ifrit monarchy zamanlarında tam anlamıyla bm yapardı ifrit olduktan sonra pek bi bmyle alakası yok sadece vokal.

eski grubum derken ifrittemi çalıyordun?

5. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    arkadaşlar black metalden bahsediyorsunuz benim gençliğimin efsanesi king diamond.dan bahsetmiyorsunuz oldumu şimdi :)

Turgay bunu beğendi.
  6. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Evet zefer iki yıl önce ifrit'le çalmıştım. Daha sonra Necrotomy' e geçtim. Daha sonra Kendim grup kurdum Panzerleader adında, vokalimiz ingiltereye gidince askıya aldık. böyle işte şu an..

7. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Recep aga King of diamon harika bir grup fekat ve lakin Dalmerot's Kingdom var Deathspell Omega var bunlar varken K.o.D. 'un lafımı olur :p

8. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Bura da es geçilen bazı gruplar var Mesela Satanized gibi. Örnek verilen gruplar arasında en sevmediğim grup Moribund, en sevdiğim grup ise ankara'lı grup Raven Woods'dur.

Gerçi Raven Woods tam olarak black sayılmaz. Death - black karışık bir grup ama çok sağlam bir grup..

9. Zafer

Zafer Üye

Motosiklet:
    Honda
    morbidi kim seviyorki. antipatik insan özgür kolpa black king xcvnömxcvn

10. Recep Varlı

Motosiklet:
    Salcano
    king diamond alice cooper ve ozzy ousbourne black bu temeller üzerine atılmıştır aksini iddia edeni elimdeki arşivle (o yılların grupları olduğu için kaset :)) ispata hazırım :)

11. SERVET

SERVET Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Ya recep usta bu resımdekı ınsanmı ınsana benzeyen bır mahlukmu bu nedır yanı bunun neyıyle gurur duyup kendınıze efsane yada idol secıyorsunuz yok metal yok demır yok teneke bana ters kardesım bızım kendı muzık turlerımız yokmu baskalarının ıcadlarıyla ovunmeyelım kendı öz kulturumuzle ovunup onu dunyaya tanıtalım turk gıbı yasayıp turk gıbıde ölelım

12. Recep Varlı

Motosiklet:
    Salcano
    yani servet abi müziğede ırk ve şekil açısından baktın ya süpersin :)

13. Erol Ceyhan

Erol Ceyhan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    SYM

Recebim ivediğim Black rock 'ım Hard rock 'cım yiğidim aslanım senin müzik anlayışını seveyim salcano king im evcil pandam akşama alacam ifadeni hazır ol :):):)

14. Recep Varlı

Motosiklet:
    Salcano
    erol ceylan üzerimdeki formanın korkusundan elin ayağın dolaşacak ve kadıköyden çıkmış 6s.ye döneceksin :):) konuyu dağıtma black metal hakkında fikirlerin varsa paylaş kamyonda dinliyorsun ya black ondan dedim:):)

15. Erol Ceyhan

Erol Ceyhan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    SYM
    Grubu tanımıyorum bu yüzden yorum yok...

16. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    He valla Recep usta Müslüm baba bunlara taş çıkarır dimi :):):)