Bluetooth İntercom nasıl yaparım?

Konu, 'Motosiklet Aksesuarları' kısmında Gökhan Yasdal tarafından paylaşıldı.

1. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Arkadaşlar piyasada bir çok marka intercom ve bluetooth kulaklık ürünü var. Ben kendimin ve eşimin kasklarının içine kulaklık ve mikrofon sistemi uyarladım. Genel olarak şu şekilde ;

Elektronik tamiri ile çok aram yoktur ama bu kulaklıkları ve mikrofonu monte etmek gayet kolay oldu. Sağlam olsun diye kabloları kesip daha kalın kablolarla lehim yaparak tek jack ta birleştirdim. Daha sonra netten ucuz aldığım şu ürünle kablolu olarak eşimle yolda konuşmaya başladık. Aynı zamanda 3. bir girişi olduğundan telefonum çalarsa konfrans konşma yapabiliyoruz.

Dediğim gibi ben burada görünen kulağa takılan kulaklık - mikrfonu değil de Kaska sabitlediğim speaker ve sabit mikrofonla konuşuyorum. Kaskımdan bir jack sallanıyor sadece. O jacka buradaki cihazı takıyorum ve çene kilidime tutturuyorum. Eşime de bir uzatma ile kablo veriyorum. Şimdilik sıkıntısız ama aklıma geldi. Sonuçta ikimizin de telefonunda bluetooth özelliği var. Nasıl yaparız da kendi aramızda kablosuz konuşuruz diye düşünmeye başladım.

Elektronik tamiri ile inanın hiç haşır neşir değilim. Cep telefonunu ile kimseye mesaj bile attığım yoktur neredeyse. Cep telefonu modellerini bilmem, symbian, w. mobile vs. gibi terimler bana uzak. Ama lehim yapar kablo çeker ufak tefek işlerimi görürüm.

Şimdi sizlerden yardım isteğim özetle şöyle.

Piyasada 10 - 15 TL ye satılan bir küçük bluetooth kulaklıktan alsam misal şu şekilde kablolu kulaklığı olan bir tane ;

Kablo ve mikrofon kısmını söküp lehimle benim kulaklık ve mikrofona bağlasam. Cihazı da bir şekilde kaskıma tuttursam. Kendi cep telefonumla iletişebilirim orası tamam. Fakat artçıma da aynı sistemi kurup birbirleri ile iletişmelerini sağlayabilir miyim? Bir nevi telsiz gibi yani.

2. ihtimal cepten birbirini arayıp konuşmak ama bunun için uygun bir sınırsız tarife almak lazım sanırım. Bir de şarj durumu var tabi. Devamlı telefonlar açık kalacağından çabuk biter şarjı.

Hem bu işlerle uğraşmanın zevkli olacağını düşündüğümden hem de şu anda kablo ile yaptığım işi kablosuz ucuza hallletme ihtimalim olup olmadığını merak ettiğimden sizlere bu konuda danışmak istedim. Var mı fikri olan? Bu konulara aşikar üyemiz ?

2. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Mesut imdada yetişir;)

3. Gökhan Yasdal

Motosiklet:
    Suzuki
    Bu arada cep telefonlarımız işletim sistemi, program falan yüklenen türden değil. Program yükleyerek yapılan bir iki yöntem okudum nette ama bana uymuyor.

4. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Gökhanım motosikletin üstünde eşinlemi konuşacaksın ya, bırak abicim bari motosiklette kafanı dinle :):):) Valla intercomu takarsan bir yere gidene kadar kafanın etine yer, ay yavaş git, arabayı niye solladın, ani fren yapma :):):) bence hiç takma rahat et :)

5. Gökhan Yasdal

Motosiklet:
    Suzuki
    Yok be abicim. İntercom büyük hizmet biz motosikletsever kocalar için. Bi iki ay kadar önce aldım fotoğraftaki kabloluyu. Eşimin motosiklet gezilerine olan bakışı değişti resmen. Kızcağızı daha önce bir kere Şile'ye götürmüştüm. Tüm yolda 1 mola verdik gerisi 90 km/h sabit hız, tek kelime konuşmadan o kafasını benimkinin solundan sarkıtmış yola bakıp oyalanmaya çalışırken baş ağrısı ile geçirdi. Dönerken de biraz geçe kaldık daha eziyet oldu yol bir an önce bitsede eve gitsek diye düşünmüş. Şimdi kablolu da olsa konuşa konuşa gidiyoruz . Hatta telefonumu da aynı hatta bağlayıp müzik de dinliyoruz. Gayet keyifli oluyor.

İntercom candır.

Guray Ayan ve Özüm Bekdeşer bunu beğendi.
  6. mesutozdinc

mesutozdinc Yeni Üye

mesajı tesadufen gördüm
    sahibinden com da bluetoot intercomlar var hiç uğraşma al rahat et.
    fiyatları da gayet makul
    yapacağın sisteme de hemen hemen aynı fiyat iki motorda kullanabiliyorsun

7. Gökhan Yasdal

Motosiklet:
    Suzuki
    Ben bu işi hala yapmadım. sahibidnen de 200 civarı satılıyor gerçi biraz yapboz yapıp kurcaladıktan sonra onlara döneceğim gibi :) Bluetooth kulaklık ikinci el. takribi 10 TL. Mikrofon ve kask içi padler zaten elimde vardı. Aşağıdaki şekilde bağlantı yapıp denemek istiyorum ama tereddüt ettiğim bir şey var. Bluetoot un gücü kulaklıklara yetecekmi? Yoksa araya anfi falan mı koymak gerekecek. Bir bakın bakalım.