BMW F650GS Benzin filtresi yerine VW Golf 2005 filtresi

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında Mesut Korkmaz tarafından paylaşıldı.

1. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Hatırlarsanız 2010 Mart ayı sonunda Eskişehir/Sarıcakaya kampı vardı. Orada benzin alanlar ufak tefek sorunlar yaşamıştı. Ben de birkaç gün sonra ciddi sorunlar yaşamıştım benzinden dolayı. http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=6597

Sanki aynı kabus filmini tekrar başa sarmışız gibi 3 gündür motosikletim zor çalışmaya, seyir halindeyken silkeleme yapmaya, stop etmeye başladı.

Motoru tamir eden arkadaşlar çok yoğun olduğu için bu kez kendim yapmaya karar verdim. Enjektör temizleyen Güven Garajı adlı firmaya (Ankara Şaşmaz sanayi eski 35. sokakta) gittim. Her şeyi birlikte söktük İlk önce enjektörü temizlettim. Enjektör yatağını da (tam adını bilmiyorum, karbüratör gibi hava kelebeği var.) söktürüp temizlettim. Gerçekten gözle görünür bir fark oldu. Temizlik öncesi yağ birikintisi benzeri pislikler vardı. Temizlik sonrasında pırıl pırıl oldu.

Tabi motoru çalışması da hemen ciddi oranda düzeldi. Enjektörcüdeki arkadaşa benzin filtresinin Borusan’da 230TL civarında oluşundan bahsederken forumlardan birinde okuduğum Volkswagen benzin filtresinin bizim BMW F650GS lerinkiyle (1 giriş, 1 regülatör ve 1 çıkışlı) aynı olduğunu ama o filtreden bulamadığımı, hatta Volkswagen servislerinin “Böyle bir filtre yok” dediğini falan anlattım. “Abi ben gördüm böyle filtre” demez mi? “Aman abicim hatırla hangi marka model” falan derken “Volkswagen Golf 2005” diyerek olaya noktayı koydu. Aslında daha önce araştırdığım için pek ihtimal vermedim ama yine de tamam deyip işim bitince dükkandan ayrıldım. Yolumun üzerinden VW servisine girip yedek parça bölüm sorumlusuna (pek de nazlandı bilgi verirken nedense) durumu anlattım. “46TL verirsen veririm parçayı” dedi. Hemen getirttim ve motorunki ile karşılaştıracağımı söyleyip servisin önünde seleyi söktüm ve yerine sığar mı diye boyutlarını karşılaştırdım. Bingo…

Sonra servis teknik sorumlusuna da konuyu anlattım. Çünkü bizim filtreler 3,5bar, VW Golf 2005 in filtresi 4 bar. Farkı nedir, ne sorun açar, faydalı mı, zararlı mı falan derken bir sıkıntı olmayacağına ikna oldum. “Bizim Volkswagenlerde 3 barlık filtre yerine 6 barlık takıyoruz bazen, sadece biraz ses yapıyor, çalışmasını etkilemiyor” gibi bir cümle de kurdu servis sorumlusu arkadaş. “VW bunu düşünememiş mi de 2 ayrı filtre yapmış” demedim tabi :D Yeni filtreyi aldığım gibi heyecanla arkadaşımın tamirci dükkanına gittim.

Arkadaşımın oto tamirhanesinde söktüğüm eski filtreyi ve yeni filtreyi ağzımla içine üfleyerek kıyaslayayım dedim. Yenisinden hava normal bir şekilde zorlanmadan geçerken, eski filtreden havayı geçireceğim diye neredeyse hava başka yerimden çıkacaktı :)

BMW F650GS benzin filtresi ve VW golf 2005 benzin filtresi

VW filtrenin hortum takılan borularını (giriş ve regülatör çıkış boruları) boğumun hemen dibinden keserek kısalttım. Çünkü fazla uzun. Bu işlemi yaparken kesim sırasında filtre içine çapak kaçmamasına dikkat edilmesi gerekiyor ve çok dikkatli kesmek gerekiyor. Boruların kenarlarını zımpara ile temizledikten sonra yine de bir pamuk parçası ile içeriye kaçmış olabilecek çapakları temizledim.

Hortumları ve kelepçeleri de elden geçirdim.

İşim bitince de bindim gazladım. Artık motosikletim gaza dokunduğumda şahlanıyordu. Gerçekten enjektör temizliğinden sonraki farkın üstüne ciddi anlamda bir fark daha oldu. Şimdilik 50 dk lık bir sürüş süresince bir sorun yoktu. İlerleyen günlerde sorun yaşarsam buraya yazarım arkadaşlar.

Umarım bu başlık F650GS sahibi arkadaşların işine yarar.

Toplam maliyet :
    Enjektör ve enjektör yatağı temizliği ve işçiliği 50TL
    VW Golf 2005 benzin filtresi 46TL
    Gaza dokununca şahlanmanın keyfi paha biçilmez ;)

Onur Filiz, o.somuncu ve erkan filizol bunu beğendi.
  2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    azmin elinden hiç bir şey kurtulamaz.
    Helal sana hocam.
    F650 GS kullacılarına süper bir haber.Öte de bunlardan çok var emini,m onlarda faydalanır.
    Bu arada okullar tatil oldu 27 hazirandaki OMM RC ye katılırsın artık.Ben forumu doldurdum kısmetse bende katılacağım

3. Mesut Korkmaz

Motosiklet:
    BMW
    Teşekkür edeirm Şenol hocam.
    Okular öğrenciye tatil oldu. Bizim görev 15 temmuza kadar aralıklarla da olsa devam maalesef :(
    OMM RC başvurusu yapılmıştır ;)

4. Gökhan TUNALI

Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Geçmiş olsun problemi çözmüşsünüz, benzin yüzünden ikidir problem yaşadım,kirli-çamur gibi benzin yüzünden pistonun çatlaması ile birleşince hava ayarını da açınca kranktan oldum. Eskişehir'den Opet harici hiçbir yerden benzin almıyorum,Petrol Ofisi'nde daha önce pompacı olarak çalışan bir arkadaşım bile sadece Opet diyor.

5. Mesut Korkmaz

Motosiklet:
    BMW
    Ben de sürekli Opetten alırım ama arada mecbur kalınca ratgele alıyorum tabi.

Dün Enjektörü temizleyen usta da Opet'ten alın demişti.

6. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    mesut abi walla süpersin..motorsikletlerimizin ustası olduk en sonunda bende açıp sözkü-topluyorum :D en sonunda dağılacak servise bile taşıyarak götürcem :D ama bilgi güzel umarım işine yarar arkadaşların.