Bmw f650gs hakkında yardım

Konu, 'Enduro Kullanıcıları' kısmında İsmail tarafından paylaşıldı.

1. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Merhaba arkadaşlar,

Forumda konuları inceledim ancak tam olarak cevabımı alamadım. Sizlere tekrar konu açarak sormak istedim affınıza sığınarak.

Başlangıç eğitimimi Rahmi Hoca'dan aldım. Kendisi yetenek, kullanış gibi konulardan dolayı 2001-2007 modelleri arası F650GS almamı ve ilk 500 km'yi motoru yanına bırakarak gözetiminde kullanmamı ve bu şekilde yeteneklerimi daha fazla geliştirebilmemi istedi.

Forumlardan okumam hep daha düşük başlangıç motorlar alınmasıdır. Ancak hocanında deneyimlerine güveniyorum. Ne yapacağımı şaşırdım :(

Bana Honda N700 SA naked yada BMW F650gs önerdi. Honda yeni model olmasından bütçemi oldukça aşıyor (eşimin ve benim güvenlik ekipmanlarımıda düşünürsek)...

Kafam gerçekten çok karışık :(

Sorularım şunlar,

- F650GS almalı ve hocamın dediklerini harfiyen yerine getirmeli miyim? (mantık evet diyor çünkü ilk aşamada trafiğe falan çıkmadan Rahmi Hocanın gözetiminde kendi motorumla uzun bir eğitim alacağım).
    - Yaz sezonu başlamışken F60GS motorun yaklaşık fiyatları 12000TL civarı oynuyor ve yaklaşık 50.000km'lerde seyrediyorlar. Bu fiyatlar normal mi?

Bir kaç forum üyemize özelden mesaj attım ancak sanıyorum müsait olamadıklarından cevap veremediler. Fakat içim içimi yiyor :(

Ne yapacağım ben ? :suspus:

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Saygılar.

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    BMW için bakım parça maliyetlerini karşılamak külfetli olur.Buna gücün varsa isabetli seçim derim.Ama yoksa hiç birine girme.Büyük atın mokuda büyük olur.Ekonomik olsun dersen 250 cc den yıkarı çıkma.

3. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Şenol Abi,

Bu konuda BMW İstinye'de arkadaşım çalışıyor eğer kesin karar verirsem onunla da konuşacağım. Ne kadar ne gibi maliyetler çıkar vb. Rahmi Hoca sağolsun iyi bir ekspertiz numarasıda verdi. Sanıyorum orada da alacağım motorun ne zaman ne akdar maliyet çıkaracağı tahminen verilir.

Teşekkür ederim ilginiz için.

4. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    -f 650 aslında başlangıç için bence büyük bir motor.ağırlığından çok 650 cc olması düşündürücü.onun haricinde f 650 tek silindirli ve elektronik donanımın az olmasından sorunsuz bir motor diyebiliriz.
    sadece f 650 düşünmeyin mesela aprillia pegaso birebir f 650'dir.
    ayrıca 650 olacaksa çift silindir transalp'de olabilir.
    km çok yüksek motor ben hiç bir zaman almadım almamda kim ne derse
    desin yüksek km beraberinde sorun getirir.renk seçeneği seneden seneye değişir
    sarı renk sanırım eski yıllarda çıkmıştı.abs seçeneğini unutmayın 2005 sonrası abs
    standart olması lazım ki bu en önemlisi.
    kolay gelsin.....

Şenol SEL bunu beğendi.
  5. Arda Karaca

Arda Karaca Üye

Motosiklet:
    BMW
    2007 F650GS kullanıcısı olarak diyebileceklerim.

Bence maddiyattan önce nerede kullanacağınız önemli. Motosiklet işini geliştirene kadar genelde şehir içi giderim, çok nadir uzun yol derseniz. En uzun yolunuz Şile-Ağva olacaksa 650'lik motosiklet olmasada olur.

150'lik motosiklete göre bakımı masraflı. 150'lik motosiklette yağ değiştirirsiniz 1 litre yağ en kalitelisi 30 lira. F650GS 2.4 litre yağ alıyor. Mecburen 3 litre alacaksınız 90 lira+20 lira yağ filtresi. Geçen amortisör keçesi patlamış. CBF 150'nin keçeleri 10 lira F650GS'nin 140 lira. İki lastik CBF 150'de 150 lira F650GS'nin 650 lira. Kısacası büyük motosikletin bakım masrafı da büyük oluyor.

Ama parça konusuna tamamen katılmıyorum. 150'lik olmasa da sıfır alacağınız bir 250'lik motosikletin bazı yedek parçalarının F650GS'den az olmayacağına garanti verebilirim.

Eğer imkanınız varsa ve illa büyük alacağım diyorsanız NC alın.

6. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Maalesef ona gücüm yetmez.

Aslında en önemli noktam hocamın önerisi olduğu için Bmw düşünüyorum. Yoksa aklımdan geçmiyordu.

Tatbiki tecrübe tam oturana kadar aşırı uzun yol yapamam. Ancak temiz bulursam motorumun biraz daha uzun süreli kalmasını istiyorum. Sonuç olarak bir sene sonra aynı motora eşim alışacak ve o da kullanacak. Yani bir kaç yıl daha üst bir segmente zaten hem deneyim hemde eşim nedeniyle çıkamam.

Açıkçası kullanıcıların Bmw f650gs yi önerip önermemesi çok önemli. Bilmeyenlerde okadar acımasız yorumlar yapıyor ki:)

Değerli yorumlarınız ve zahmetiniz için ayrıca teşekkürler

7. Arda Karaca

Arda Karaca Üye

Motosiklet:
    BMW
    Kullanıcısı olarak başka bir konuda yorumumu isterseniz her zaman yardımcı olurum.