BMW Motosiklet - Tüplü (LPG)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında ali şengelir tarafından paylaşıldı.

1. ali şengelir

ali şengelir Aktif Üye

Motosiklet:
    BMW
    http://i1198.photobucket.com/albums/aa460/rossi_59/th_bmwwn5.jpg?t= 1289046178 Otogazdan motosiklet gazına...
    Dünyada artan benzin fiyatlarına karşı ucuzluğu ve çevre dostu olmasıyla bilinen LPG alternatif olmaya devam ediyor. Oto gaz, çevreci olduğu için büyük genişleme alanı buluyor ve Avrupa'nın bazı şehir merkezlerinin büyük çoğunluğuna oto gazlı araçlardan başkası sokulmuyor. Hatta İngiltere Kraliçesi’nin aracının LPG’li olduğunu biliyor muydunuz? İşte bu ülkemizde de iyice yaygınlaşmaya başlayan, en son model ciplere, otomobillere dahi taktırılmaya başlayan LPG sistemi Almanya'da BMW tarafından da geliştirilmeye başlandı. BMW ürünleri üzerinde çalışan Bay Wunderlich ilk 2 yakıtlı motosikletini gaz ile çalışan bir K1200 GT ile üretti. Sinzig’deki BMW firması yetkilileri ile birlikte çalışan Remagen şehrindeki gaz uzman firması AFE-Tec BMW’ nin touring tipi motosikletlerinde mevcut benzin deposuna 10 litrelik bir gaz deposu ile gaz pompası, kontrol cihazı ve sıvıyı gaza çeviren ünite gibi gerekli parçaları ilave etmiş ve bu şekilde oluşan sistem tam dolu gaz deposu ile motosikletin ağırlığını 20 kg arttırken, ona 250 km’ lik bir ilave menzil kazandırmış.

Motor ısınmışken motosiklet otomatik olarak benzinden gaz moduna geçmekte, gaz deposu boşaldığında ise yine otomatik olarak benzin moduna geçmektedir. Motosikletteki bu çevirim işleminin maliyeti ise 1.800 Avro.. Buna ilave olarak araçların periyodik olarak muayenelerinin yapıldığı kuruluş ücretini de ayrıca eklemek gerek. Bu şekilde gaz ile çalışma özellikle sepetli motosikletler için ekonomik olacaktır. Böyle bir değişim seti BMW motosikletlerinin GS serisi için yakında piyasaya sürüleceği söyleniyor.

Onur Filiz bunu beğendi.
  2. halidun kaya

halidun kaya Aktif Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    gazlı motorsiklet yaygınlaşıyor bu bmw enjeksiyonlu modelini fabrikasyon olarak geliştirmiş

demekki bende su sogutmalı regal motoruma takmıştım benzinden daha güzel randımanlı olmuştu vede %35 GİBİ BİR TASARRUFU OLMUŞTU piknik tüpü 8 tl doluyor ve 110 km yol yapıyordu 250 cc lik bir motorla şimdi gv650 takacagım çalışmalarım devam ediyor.

Onur Filiz bunu beğendi.
  3. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    halidun abi güzel bir çalışma yapıyorsun bence.hayırlısı olsun başarılar dilerim

ali bilgi içinde tşkler senin f650 gs ye bir tane alalım mı ne dersın :)

4. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Gazla çalışablen bir motosiklet,gazla çalışan bir otomobilden daha emniyetlidir ..
    Sebep diyecek olursanız; Tüm otomobillerin kaza anında %98 oranda kapıları kilitlenir veya sıkışarak açılmaz hale gelir..Eğer kaza anında sistem ateş alırsa, içindekilerin akıbeti yanarak ölmektir!..(canlı da olsa)
    Oysa motosiklet sürücüsü veya yolcusu,kaza anında kemerle bağlı da olmadığından,motordan fırlıyarak veya sürünerek uzaklaşacaktır!...)::)

Sonuç: Arabaya takmaktan daha az tehlikeli!..

Onur Filiz bunu beğendi.
  5. A.HAMDİ

A.HAMDİ Organizatör

Motosiklet:
    Kawasaki
    arkadaşlar ben bu tür araçları sevmiyorum ve sakıncalı buluyorum,
    hatta bugün yine bir araç yandı istanbulda........
    benzin-motorin-elektrik motor nasıl üretilmişse öyle kullanmak lazım
    aman ustam hele piknik tüpü çok tehlikeli,

o.somuncu ve Eren Göksel bunu beğendi.
  6. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Aslında ben sadece tehlikesine dikkat çekmiştim..Araçlarda prensip olarak her zaman muhalefet ettim..Ancak ekmeğini yakıttan çıkaran taxi esnafını anlıyorum da; özel araclardan Jaguar,mersedes,BMW alıp da gaz taktıranları,4X4 alıp da gaz taktırıp şehir içinde gezenleri sadece gösteriş fukarası zavallı olarak görüyorum..
    Madem ki yakıt masrafı ağır geliyor,amacına uygun araçları kullanmalı..Yakıtı çok gelecek motosiklet tutkunu da 4 silindir racing ile 1200 cc lik motor neyine?..

Onur Filiz ve A.HAMDİ bunu beğendi.
  7. A.HAMDİ

A.HAMDİ Organizatör

Motosiklet:
    Kawasaki
    aynen katılıyorum düşüncelerine,,,
    para yetmeyincede gayrimeşru yollara başvuruyorlar...
    insanın içindeki doyumsuzluk tavan yapınca tehlikeli oluyor:cool::cool::cool:

8. ali şengelir

ali şengelir Aktif Üye

Motosiklet:
    BMW
    slm değerli motor tukunu arkadaşlar eğer türkiye de yaşıyorsak zengin fakir hiç fark etmez her iki kesim de ekonamiyi hesap eder yani gazlı otomobil kullanıyorrsak kontrolleri yapılmış usulüne uygun motorsiklete monta edilirse bende kullanırım :(gazlı motorsiklet): vede bir çok kişi türkiyede kullanır benzin fiyatı nerde ise 4 lira oldu bence olabilir...

9. ali şengelir

ali şengelir Aktif Üye

Motosiklet:
    BMW
    ali bilgi içinde tşkler senin f650 gs ye bir tane alalım mı ne dersın :)[/QUOTE]

süper olur abi nerde yapyorlar acaba bu işi germany munih :):D

10. halidun kaya

halidun kaya Aktif Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    arkadaşlar lpg benzinden daha tehlikeli değildir ancak uygun şekilde yapılırsa ve hava kirliliği açısından da benzine göre daha tercih edilir italyada ufak kayık motorlarına bile lpg takarlar ancak bizde takılır ve uzun süre bakımı kontrolleri yapılmadan kullanılır sonundada ya yanar veya randıman vermez ben lpg yi severim

Onur Filiz bunu beğendi.
  11. Abdullah Deniz

Abdullah Deniz Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Harika bir fikir hatta ön göstergeleri söküp oraya bırde ocak koyup kamp ve uzun yolculuklarda saç kavurma,sucuklu yumurta vede sahanda yumurta falanda yapılabilir :D Şaka bir yana ülkemizde benzin çok pahalı yüzde yetmiş beşide vergi acaip kızıyorum ama bmw motosiklet motora binip tüp taktırmak enteresan geliyor bana

ali şengelir bunu beğendi.
  12. Onur Filiz

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    abdullah abi BMW ci olduğunu belli ettin ama forumda hala amblemin yok motoyoko war :D onuda bi BMW yapsan hani ;)

13. Onur Filiz

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    abi söylediklerine tamamı ile katılıyorum. ben 2005 te üniversiteden mezun olduğumda bir arakadşımızın bitirme tezi konusuydu lpg italyada kullanımı vs hakkında güzel bilgiler toplamıştı.ben o yazıyı okuduğumda benzinden daha güvenli olduğu sonucuna vardım.seninde belirttiğin gibi bakımlar vs gibi durumları zamanında yaptırmazsan kaçarsan masraftar batlar elinde gider sanada yazık olur :D

ali şengelir bunu beğendi.
  14. ali şengelir

ali şengelir Aktif Üye

Motosiklet:
    BMW
    slm abicim ilk önce onur haklı profilinden şu motorunu bmw olarak düzenle
    bi zahmet ne o öle motoyoka 2. olarak fikrini çok mantıklı buldum olabilir valla
    ocak falan almanlar bi onu düşünememiş onu biz türkler tamamlarsak çok iiii olur abisi ok :) :D