Bu Kask kurallara uygun mu ?

Konu, 'Motosiklet Kaskı' kısmında Oğuz Kiper tarafından paylaşıldı.

1. Oğuz Kiper

Oğuz Kiper Üye

Merhabalar, şu günlerde kask bakıyorum, bitane gördüm çok beğendim ama kask kurallarını tam bilmiyorum, buradaki üstadlarımdan yardım talep ediyorum,bu kaskı alsam trafik yolda durdurup ceza verir mi, vermese bile sizce yeterince güvenli mi ?

1- http://www.hudsonderi.com/?urun-670-3000-MATT-BLACK-ZEUS-KASK-motosiklet-motorsiklet.html

2- http://www.hudsonderi.com/?urun-904-NOLAN-DJ1-BLACK-KASK-motosiklet-motorsiklet.html

3-http://www.hudsonderi.com/?urun-597-130-ECE-SERTiFiKALI-KASK-motosiklet-motorsiklet.html

bir de ben bu siteyi rasgele buldum, kaskı şuradan al gibi tavsiyeler de verebilirsiniz

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    1. numaralı çeneden açılır kask çenesi kapalı halde kullanmak koşulu ile korumasını yapabilir.Aslen fyll face kullanmaktır.En güvenlisi full face tam kapalı kasklardır.
    Diğerleri kask diye takanın beyninden akıl sağlığından ciddi süphelerim olur.Biz kısaca onlara saksı deriz.Onları takacağına o kadar para vereceğinize gidin kafanıza yoğurt kasesi takın tencere takın..O saksıları akıl sağlığı yerinde olmayan ezik hava atmayı seven bakın beni görün ne kadar salağım kafamı korumak için değil hava atmak için kask aldım motosiklet kullanıyorum hayatımı riske atıyorum diyenlerin tercihidir.

Şafak, Berkay Ömür ve Oğuz Kiper bunu beğendi.
  3. Ali Emre Sakarya

Ali Emre Sakarya Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    trafik ve cezadan ziyade çenesiz kaskların koruma oranı kasksız sürmenizden pek farklı değil. üçüncü sıradaki tası ise kullanmanıza hiç gerek yok zaten! bir kaza anında hiç bir işe yaramayacaktır. çenesiz kasklar ile ilgili şöyle bir istatistik var; yaşanan kazalarda kaskların darbe aldığı bölgeler içinde ilk sırayı yaklaşık yüzde yirmi ile çene bölgesi alıyor. bu nedenle tam kapalı (full face) kask tavsiye edilir. çeneden açılabilir kasklarda çenesi açık olarak kullanıldığında pek bir işe yaramıyor ne yazık ki. çene kapalı şekilde tam kapalı bir kask kadar koruyor (kaliteli bir kask). kalitesiz kasklarda çeneden açılabilir kasklar darbe sonucunda açılabiliyor ve dolayısıyla koruma görevini yine yerine getiremiyor.

bu kasklar içinde illa bir tavsiye istiyorsanız zeus çeneden açılabilir kask tercih edilir ya da ls2 kasklara bakabilirsiniz benzer fiyatlarda. ama benim ve buradan birçok abimin, dostumun tavsiye edeceği öncelikle tam kapalı (full face) bir kaskdır.

şöyle bir ek bilgide ekleyeyim: çenesi açılabilir kasklar ilk olarak (benim gibi)gözlük kullanan kişiler için geliştirilmiştir. gözlüğü çıkar, kaskı çıkar, gözlük tak ve tekrarı şeklindeki bir uğraştan kurtarmak adına insanları. ancak ne yazık ki ülkemizde farklı nedenlerle kullanılmakta ve tercih edilmektedir. bu kaskların çenesi açık bir şekilde takılmasının hiç bir yararı aksine zararları vardır.

dilim döndüğünce bir şeyleri anlatmaya çalıştım. umarım yardımcı olabilmişimdir...

Şenol SEL bunu beğendi.
  4. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    pişti olduk, sayın abim. :D :D

Şenol SEL bunu beğendi.
  5. Adil Özel

Adil Özel Üye

Motosiklet:
    Mondial
    Trafik kask'a ceza yazmaz ama verdiğiniz linklerden zeus marka dışındakileri tavsiye etmem...

6. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben çok fazla anladığımı söyleyemem sonuçta bir elin parmaklarını geçmeyen aylar kadar tecrübem var lakin araştırmayı severim :)
    Ben kask tercihimi yaparken ilk olarak aşağıda bulunan linkte kaskın ne kadar sağlam olduğuna baktım ve sonra tabiki rahatlık ve estetik :D
    http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/scorpion-exo-1000
    linki biraz incelersen birtakım kasklar var 5 yıldız almış ama gayet uygun fiyatlı,diğer yandan 4 yıldız almış dünyanın önde gelen kask üreticilerin birkaç kaskı var Ör:Schuberth,Arai,Shoei vs. gibi. Buarada önemli olan kaskın aldığı yıldızlar tabiki ama 2 km sonra adamın canını burnundan getirdikten sonra bir anlamı kalmıyor ,çünkü o kaskı kimse bir daha kullanmak istemiyor (isterse 10 yıldız alsın)
    Umarım bir yardımı dokunur, Saygılar...

Oğuz Kiper bunu beğendi.
  7. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Darbe anında kaska gelen darbelerin yüzde oranları

Ali Emre Sakarya ve Doğan PARILTI bunu beğendi.
  8. hakanshu

hakanshu Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Arkadaşlara katılıyorum. 2. ve 3. ürünler amaçlanan koruma görevini başarması çok zor.
    Eğer Full face olan modeller istenmiyorsa çene açılır olanların sağlam olanına bakılabilir.

9. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda

sağolasın ekrem, ben de bunu arıyordum dünden beri! :D :D

10. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    nedemek herzaman :D

11. Oğuz Kiper

Oğuz Kiper Üye

Full face kasklara örnek link verebilir misiniz peki, konuya cevap atan herkese teşekkür ederim, söylenenlerin tamamını dikkate alacağım

12. Berkay Ömür

Berkay Ömür Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    dedikleri gibi full face diyorum bende. marka olarak da ls2, nolan ya da shoei

13. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    aslında bütçene göre para fazla sorun değil dersen shoei eh biraz uygun olsun dersen ls2 mesela :)

14. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Arai veya schubert S2 veya S3 en ideal full face kask markaları

15. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    nolan da olabilir full face onlarada bakabilirsin bence

16. Senem Tunç

Senem Tunç Yeni Üye

Şenol SEL bunu beğendi.
  17. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    nolan kesinlikle tavsiye etmeyeceğim bir kask olacaktır. tamam iyi bir kask ama ses konusunda ne yazık ki felaket! iki senedir kullanıyorum ve sürekli kulaklık(alpine motosafe kulak tıkacı) takmama rağmen bazen dayanılmayacak düzeyde ses yapıyor! eski ls2 kaskım daha az ses çıkarıyor. senem hanım'ın dediği gibi çeneden açılır kasklar içinde en iyilerinden birisi c3. hatta sınıfının en sessizi ve birçok kapalı kasktan bile daha sessiz. ses, sizin için de benim için olduğu kadar önemliyse bunlar aklınızda olsun... :D

18. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Kaskların en sessizi bile sesi en fazla 5 db düşürebiliyor.Ki bu 100 km hızla giderken.100 km/h nin üstüne çıktığınızda geri dönüşü olmayan yola giriyor kulaklarınız ve duyma sağlığınız.Bırak kulaklarınız da sizde rahat edin yola konsantre olun kulak tıkacı kullanın.
    Ben 8 yıldan bu yana şehir içi ve dışı yollarda kullanıyorum.Benim gibi 10 binlerce sürücü kulak tıkacı kullanıyor.Bu kadar çok kişi yanılıyor olmaz değil mi.
    Daha az ses, daha çok yola konsantrasyon uzun sürüşlerden sonra yorgunluk hissinin olmayışı inanın size daha çok keyf verecektir.

Ali Emre Sakarya bunu beğendi.
  19. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    şenol abim, alpine motosafe kulak tıkacına rağmen banamısın demiyor kaskım(nolan n85 bu arada)! kulak tıkaçlarını takmadan zaten süremiyorum motosikleti! on dakika gidince cama çarpmış serçe gibi oluyorum! :D belki ben çok hassasımdır onu da bilemiyorum gerçi. :D :D

onun için (zaten seneye değişmesi gerekiyor) seneye schubert s1 pro alıp, takacam motosafe kulak tıkaçlarını, vericem gazı vericem gazı... :D :D

Şenol SEL bunu beğendi.
  20. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Motosafe kullanacğınıza oxfordun dairesel plastik kutu içinde kutusu 5 tl ye (icinde 4 adet var) kullanmanızı tavsiye ederim.Motosafenin sesi 14 bd düşürdüğü ama benim bahsettiğim tıkaçların 32 bd düşürdüğü gerçeğini bir göz önüne alın.
    http://www.feyizoglu.com/Oxford-Kulak-T-305-pas-305-_45201.html#0