bunları biliyormuydunuz????????

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Barış tarafından paylaşıldı.

1. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Atatürk`ün dünyada `başöğretmen' sıfatlı tek lider olduğunu,

*Bir geometri kitabı yazdığını,

*Üçgen, açı, dikdörtgen gibi ve 48 tane geometri teriminin (Türkçe) isim babasının bizzat Mustafa Kemal olduğunu,

*Norveççe`de `Atatürk gibi olmak` diye bir deyim olduğunu.

''Atatürk'' çiçeği'nin adını, çiçeği bulan Wanderbit Üniversitesi profesörlerinden doktor Kirk Landın`in koyduğunu ve bu çiçeğin tüm dünyada bu isimle üretilip satıldığını,

*Yunan başkomutanı Trikopis`in, hiçbir zorlama ve baskı olmadan her Cumhuriyet bayramında Atina'daki Türk büyükelçiliğine giderek, Atatürk`ün resminin önüne geçtiğini ve saygı duruşunda bulunduğunu,

*''Mimber'' adında bir gazete çıkarttığını ve 52 sayı yayımlanan gazetede ilk defa sansür kelimesi geçtiğini,

*Kurtuluş Savaşı'nda rütbe alan bir çok kadın askerlerimizin olduğu, dünya tarihine geçen tek bir üsteğmenimizin olduğunu, Üst teğmen Kara Fatma'nın 700 erkek, 43 kadından oluşan bir müfrezenin reisliğine bizzat Atatürk tarafından atanmış olduğunu,
    *Bir röportajda Birleşmiş Milletlere üye olmayı düşünüyor musunuz?' diye sorulduğunda 'Şartlarımızı koyarız, kabullerine bağlı. Biz müracaat etmeyiz üye olmak için, davet gelirse düşünürüz' dediğini ve bunun üzerine BM yasasının değiştirildiğini ve üyeliğe davet edilen ilk ülkenin Türkiye Cumhuriyeti olduğunu,

*1938'de, General McArthur'un en zor, en problemli, en buhranlı döneminde, danışman, senatör ve bakanlarından oluşan yüz yirmiden fazla kişiye; 'Şu anda hiçbirinizi değil, büyük istidadı ile Mustafa Kemal'i görmek için neler vermezdim' dediğini,
    *1938'de Ata`nın ölümünde Tahran gazetesinde yayınlanan bir şiirde;'Allah bir ülkeye yardım etmek isterse onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir' denildiğini,

*1996'da Haiti Cumhurbaşkanının vasiyetinde, mezar taşına yazılmasını istediği metinde; 'Bütün ömrüm boyunca Türkiye'nin lideri Mustafa Kemal Atatürk'ü anlamış ve uygulamış olmaktan dolayı mutlu öldüm' yazdığını,

*2000'de ABD Başkanı'nın milenyum mesajında; '' Milenyumun hiç şüphe yoktur ki tek devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk'tür. Çünkü o yılın değil asrın lideri olabilmeyi başarmış tek liderdir' denildiğini,

*2005'de Amerika'nın en ünlü ekonomistlerinden birisi olan Mr. Johns`un önerisinin 'Türkiye ekonomiyle savaşta bir tek Atatürk'ü örnek alsın yeter' olduğunu,

*2006'da ise AB Uyum yasaları gereğince devlet dairelerinden Atatürk resimlerinin kaldırılmasının istendiğini,

BİLİYOR MUYDUNUZ!!!

Izmir kurtulmus, çok tatli bir yorgunluk, Ankara'ya hareket edecekler... Trene binerler ve kompartimana çekilirler. Ertesi gün, yaveri, Atatürk'ün kompartimaninin kapisini çalar. Atatürk, yorgun, bitkin bir halde kravatini yikamaktadir. Yaveri: 'Pasam bu ne hal, hiç uyumadiniz herhalde; niye böylesiniz', der. 'Çocuk, kompartimanima yastikla battaniye koymayi unutmussunuz, kolumu yastik yaptim agridi, setremi yastik yaptim üsüdüm, uyumadim kalktim', der. Yaveri: 'Aman Pasam! Birimize haber vereydiniz; hemen size bir yastikla battaniye getirirdik', der. Ve bir ülke kurtarmaktan dönen komutan tarihi bir cevap verir:'Geç fark ettim, hepiniz en az benim kadar yorgundunuz, hiç birinize kiyamadim. Önemli olan benim uyumam degil; milletimin rahat uyumasi'..............
    ATAMIZ SAYESINDE NE KADAR RAHAT UYUYORUZ Kİ; HALA UYANAMADIK ?

azigun, ANIL, Haluk ve 11 kişi daha bunu beğendi.
  2. hay.alper.est

hay.alper.est Aktif Üye

Motosiklet:
    Keeway
    Ne dene bilirki okurkan duygulandım
    Böyle büyük bir lideri allah bize gönderdiği için çok şükürler olsun.

Barış bunu beğendi.
  3. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Gerçekden yazdıklarınızın bir çoğunu bilmiyordum.Cahilliğimden dolayı utandım.

Ancak Atatürk'ün tüm bunların dışında o kısacık hayatına daha bir çok şeyi sıdırdığına da eminim.Onun hakkında daha fazla eser okuyup örnek almalıyız.

Ne mutluki bana askerlik görevimide Ankara'da Cumhurbaşkalığı Muhafız Alayında yaptım.Orada kaldığım yaklaşık 14 ay boyunca en fazla hissettiğim şeylerden biride Atatürk'ün bir zamanlar evi olan Çankaya Köşkü'nün askerlerinden birisi olmanın vermiş olduğu gurur.Nöbetten geldiğim gecelerde mutlaka Anıtkabir'in ve Atakule'nin ışıltılarına bakmadan yatmazdım...

Ekli Dosyalar:

Barış bunu beğendi.
  4. SERVET

SERVET Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    paylasım için tşk ler

Barış bunu beğendi.
  5. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    o büyük insanın değerini bilemessek çok yazık hepimize.. peki ben size birşey sorayım? türkiyenin ilk on yıllık kalkınma planı dahilinde dünyanın en hızlı gelişen ülkesi olduğunu ve dışa bağımlılık yerine o hızla devam edilseydi türkiyenin şimdi japonyadanda kalkınmış bir ülke olacağını biliyormuydunuz....

Barış ve Haluk bunu beğendi.
  6. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Çok duygulandım, sabah sabah ağlayacağım neredeyse..

Ama şu varki, Atatürk tek bir hata yaptı ! O da aramızdan erken ayrılması.. Getirmiş olduğu düzene alışkın olmayan bizler, elimize yüzümüze bulaştırmazdık. Eğer atatürk 20 sene daha yaşamış olsaydı..

Üzülüyorum, tarihimle gurur duyup. Bu günümden utanıyorum.

Barış ve Haluk bunu beğendi.
  7. Bozkurthakan

Bozkurthakan Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Harley Davidson
    Benim Atam be işte bu.Ne Wahington ne Hitler ne Mandela Ne King dünyaya tek örnektir Mustafa Kemal.En büyük Başbuğ en büyük Bozkurt ve Ebedi Başkomutan.

Barış bunu beğendi.
  8. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Paylaşım için teşekkürler Barış ;) Keşke okullarda bunları çocuklarımıza ders gibi okutmasak da genel kültür bilgisi gibi verebilsek. O zaman sorun kalmaz.

Barış bunu beğendi.
  9. tolgafb

tolgafb Üyeliği İptal Edildi

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Gerçekten Çok güzel..Palaşım için teşekkürler..

Barış bunu beğendi.
  10. ANIL

ANIL Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Arkadaşım yazdıklarını hiç tasvif etmiyorum...Mustafa Kemal'in Yanında Bir gazla kendini kaptırmış olduğun ülkücülük bozkurt dediğin! Mustafa Kemal'in Yanında bu isimler hiç yakışmıyor !

Recep Varlı bunu beğendi.
  11. ANIL

ANIL Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Evet, Mustafa Kemal erken ayrıldı aramızdan...Ama ben hep şuna inanırım! Ne kadar yaşadığın değil yaşadığın zaman içerisinde ne kadar çok şey yaptığın ! Ben Ulu önderimizin Her attığı adımda ülkemiz ve milletimiz için çok büyük şeyler yaptığına eminim..Turgay abi seninde dediğin gibi bi 20 sene daha olsaydı keşke! elbet.. çok daha güzel olurdu..

Ve Bende bu felsefeden ötürü erken gitmeyi garipsemiyorum...Bir yunanlı! her Cumhuriyet Bayramında benim Atamın Önünde saygı duruşunda ise...Bu benim için Mustafa Kemal'in ne kadar büyük bir adam olduğunun şüphesiz kanıtıdır...

Erol ve Barış bunu beğendi.
  12. azigun

azigun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    ya işte nerden nereye..smdide avrupa birliğine gircez diye yediğimiz yemekten tut motorumuzun plakasına kadar değiştirmeye uğraşıoruz..
    arkadaşlar hiç şüphesiz atamızın varlığını mumla aradığımız günler yaşıyoruz..

Barış bunu beğendi.
  13. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    atatürk hiçbir sınıf ve zümreye maledilemez atatürk bütün türk milletinin ve kendisininde ne mutlu türküm diyene dediği gibi kendisini türk olarak gören herkesin lideridir hakan kardeşimde sanırım bunu anlatmak istiyor;)

Turgay ve Barış bunu beğendi.
  14. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    arkadaşlar bu yazının üzerine yazdığınız duyarlı ve özlü yazılar için
    hepinize teşekkür ediyorum.

Turgay ve Recep Varlı bunu beğendi.
  15. ANIL

ANIL Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Asıl biz Bu önemli herkes tarafından bilinmesi gereken bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederiz..:)

16. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Atatürk`ün dünyada `başöğretmen' sıfatlı tek lider olduğunu,

*Bir geometri kitabı yazdığını,

*Üçgen, açı, dikdörtgen gibi ve 48 tane geometri teriminin (Türkçe) isim babasının bizzat Mustafa Kemal olduğunu,

*Norveççe`de `Atatürk gibi olmak` diye bir deyim olduğunu.

''Atatürk'' çiçeği'nin adını, çiçeği bulan Wanderbit Üniversitesi profesörlerinden doktor Kirk Landın`in koyduğunu ve bu çiçeğin tüm dünyada bu isimle üretilip satıldığını,

*Yunan başkomutanı Trikopis`in, hiçbir zorlama ve baskı olmadan her Cumhuriyet bayramında Atina'daki Türk büyükelçiliğine giderek, Atatürk`ün resminin önüne geçtiğini ve saygı duruşunda bulunduğunu,

*''Mimber'' adında bir gazete çıkarttığını ve 52 sayı yayımlanan gazetede ilk defa sansür kelimesi geçtiğini,

*Kurtuluş Savaşı'nda rütbe alan bir çok kadın askerlerimizin olduğu, dünya tarihine geçen tek bir üsteğmenimizin olduğunu, Üst teğmen Kara Fatma'nın 700 erkek, 43 kadından oluşan bir müfrezenin reisliğine bizzat Atatürk tarafından atanmış olduğunu,
    *Bir röportajda Birleşmiş Milletlere üye olmayı düşünüyor musunuz?' diye sorulduğunda 'Şartlarımızı koyarız, kabullerine bağlı. Biz müracaat etmeyiz üye olmak için, davet gelirse düşünürüz' dediğini ve bunun üzerine BM yasasının değiştirildiğini ve üyeliğe davet edilen ilk ülkenin Türkiye Cumhuriyeti olduğunu,

*1938'de, General McArthur'un en zor, en problemli, en buhranlı döneminde, danışman, senatör ve bakanlarından oluşan yüz yirmiden fazla kişiye; 'Şu anda hiçbirinizi değil, büyük istidadı ile Mustafa Kemal'i görmek için neler vermezdim' dediğini,
    *1938'de Ata`nın ölümünde Tahran gazetesinde yayınlanan bir şiirde;'Allah bir ülkeye yardım etmek isterse onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir' denildiğini,

*1996'da Haiti Cumhurbaşkanının vasiyetinde, mezar taşına yazılmasını istediği metinde; 'Bütün ömrüm boyunca Türkiye'nin lideri Mustafa Kemal Atatürk'ü anlamış ve uygulamış olmaktan dolayı mutlu öldüm' yazdığını,

*2000'de ABD Başkanı'nın milenyum mesajında; '' Milenyumun hiç şüphe yoktur ki tek devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk'tür. Çünkü o yılın değil asrın lideri olabilmeyi başarmış tek liderdir' denildiğini,

*2005'de Amerika'nın en ünlü ekonomistlerinden birisi olan Mr. Johns`un önerisinin 'Türkiye ekonomiyle savaşta bir tek Atatürk'ü örnek alsın yeter' olduğunu,

*2006'da ise AB Uyum yasaları gereğince devlet dairelerinden Atatürk resimlerinin kaldırılmasının istendiğini,

BİLİYOR MUYDUNUZ!!!

Bu bilgilere sadece birkaç üyeden mi mesaj geliyor? Garipsedim..

Barış bunu beğendi.
  17. Hüseyin Çankaya

Hüseyin Çankaya Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    o çok büyük bir insan verdigi mesajlarla atamı saygıyla anıyorum
    ne mutlu türküm diyene

18. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Atatürk'ün büyüklüğünü bütün dünya kabul etmiş. Biz neyi tartışıyoruz ki. Geldimi böyle bir insan daha geleceginide zannetmiyorum.

19. Haluk

Haluk Üyeliği İptal Edildi

Motosiklet:
    Honda
    İşte o yüzdendir ki, insanların ortaçağın karanlığında yobazlar ve softalar vasıtasıyla zehirlenmesinden beslenenler, onun karşısında saygı ile eğilenlere saldırıyor. Adını da "karşısında sap gibi dikilmek" koyuyor.

Ben Hikmetyar'ın eteği başıda diz çöküp köpekleşeceğime atamın karşısında yıllarca sap gibi dururum. O sapın adını da yılmaz bekçi koyarım.

Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner!

Turgay, Barış ve Erol bunu beğendi.
  20. tayga berat kılıç

tayga berat kılıç Aktif Üye

paylaşım için çok sağolun