Burada Nasıl bir Kazaya Karışabilirim!.

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

1. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Burada Nasıl bir Kazaya Karışabilirim!.
    Mick Wheeler ve Paolo Volpara'nın İnternet Sohbetleri..
    Paolo Volpara 2209
    tercüme Aylin Öztürk

16 yaşında motor kullanmaya başlayan ve 45 yıldan fazla bir süredir iki tekerinin üzerinde olan Mick Wheeler ilk kez 1999 senesinde OMM’nin daveti ile Türkiye’ye gelerek, daha sonra Türkçe’ye çevirerek her sene güncellediğimiz ARA programlarımızda ana referans olarak kullanacağımız, RoadCraft sistemini Türk sürücülerine ilk olarak tanıtan sürücüdür.

Bültenimizin bu özel sayısı için uzun süredir Türkiye’ye gelememesine rağmen, özellikle OMM grubunun ilk üyeleri arasında çok tanınan Mick Wheeler ile internet üzerinden konuştum.

Eski dostumuz Mick Wheeler “1963 yılında polis memuru olarak West Riding Teşkilatı'na katıldım, 1966'da Barnsley Bölgesi'ne bağlı olarak LE Velocette 'Noddy' motorlarını kullanmaya başladım” diye sözlerine başlıyor.

“Daha sonra Yol Trafik Motosikletli Devriye Birliği'ne katıldım 18 yıl kadar bu birlikte görev yaptım. Aralık 1995'te, emekliliğimden önceki son iş günümde Rotherham’da bir BMW K100RT üzerinde devriyedeydim. Bu süre içerisinde en üst klasmanda eğitimci ve gözlemci, Kraliyet Eskortu ve VIP ekibinin bir üyesi oldum ve bu görevler için diğer motosikletli polisleri eğittim. 1992 yılında IAM'in Motosiklet Gözetmeni oldum ve bu göreve halen daha devam etmekteyim. 1995 yılındaki emekliliğim ardından kurmuş oduğum ‘İleri Sürüş Teknikleri’ okulunu 11 yıl boyunca işlettim.

Hayatım, motosikletim ve köpeğim Molly etrafında dönüyor. Motorumun üzerinde olmadığım zamanlar da ise VW Camper ile, Yorkshire Dales'in tepelerinde, Galler'de ve Göller Bölgesi'nde yürüyorum. Son 15 yıldır İngiliz sürücüler için özellikle hafta sonlarında Avrupa ana karasına grup turları düzenliyorum.

1999 yılı sonunda eşim Bonny'ye kanser teşhisi konulmasıyla uzun ve yoğun tedavisi nedeniyle faaliyetlerim azaldı. Artık Türkiye'ye gelemiyor, OMM ile eğitim veremiyor ya da başka görevler alamıyordum. Eşim Şubat 2003'te vefat etti ve bana son sözleri “motosikletle eğitim ve maceralarıma devam etmem gerektiğiydi”.

“Ardından kader bana yeni bir sayfa açtı. 2005'te Sue ile tanıştım ve birlikte 'Long Way Home'u gerçekleştirdik. İkimiz de F650 GS'lerimizle yollarda altı ay, 31.000 km, 26 ülke dolaştık. Sibirya, Moğolistan ve Gobi Çölü'nden geçtik. Çin'de tutuklandık, sınır dışı edildik. Sonra uzun yoldan, tekrar Rusya üzerinden, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Hazar Denizi'nden feribotla geçerek eve döndük. Tam bir maceraydı.

Bu yıl 1 Ağustos'ta yine bir kara yolculuğuna çıkmayı planlıyoruz; bu kez Hindistan'a gideceğiz. Avrupa, Türkiye, İran ve Pakistan’dan geçerek Hindistan'a varacağız. “The Long Way Home II” yaparken, Nepal ve Bhutan'a uğrayacağız. Altmış yaşını geçmiş iki yaşlı insan bir maceraya daha atılıyor işte”.

- Paolo: Sevgili Mick; Yolda ilk eğitimi başlattığımızdan bu yana 10 sene geçti; OMM’nin İleri Sürücülük eğitimini Türkiye’ye getirmesi ile ilgili çabaları hakkında ne söylemek istersin?
    - Mick: Arkasından gelmesi gereken bir çokları için harika bir örnek. OMM hedefleri belirliyor ve ‘hayır’ kelimesini cevap olarak kabul etmiyor. OMM bu anlamda gerçekten bir fark yarattı.

- Paolo: Türkiye’den anıların, olaylar, eğitim hikayelerin?
    - Mick: O kadar çok ki; misafirperverlik.. dostluk.. berbat yollar.. Paolo’nun bir at yalağında temizlenişi.. Bir tepeden aşağıya doğru yarışmamız.. balık restoranı.. hala depo çantamda taşıdığım Swiss Army çakısı.. eşim için tesbih.. alaşımlı ön tekerlek, o kadar yamulmuş ve şekilmiş bozulmuştu ki, sanki on köşeliydi.. 26 km’lik asfaltsız bozuk yol.. sürücülerin çoğundaki korkusuzluk.

- Paolo: Mick, milyonlarca kilometre ve kullanmış olduğun uzunca bir BMW serisi listesi. Halen daha sürüşünden zevk alıyor musun?
    - Mick: Evet, hala sürüşümden zevk alıyorum, ama kesinlikle önceki süratlerde değil. Yaşım ilerledi ve daha yapacak çok mil var. Yani kısacası.. “Çok Fazla Yol... Çok Az Zaman”

- Mick: Sürdüğüm en iyi motor?.. Hepsi o zamanların en iyisiydi.

- Mick: Türkiye için en iyi motor?.. Benim için F800GS iş görüyor, kullanma kılavuzunda yazan herşeyi yapıyor!

- Mick: Sürmek isteyeceğim motor?.. Vincent Black Shadow!

- Mick: En kötü motor?.. Benim için hiç en kötüsü olmadı, her motor benim kitabımda muhteşemdir!

- Mick: Favori ekipmanın?.. BMW Atlantis 3 deri pantolonum olmalı. Onun içinde yaşadım, motorlara bakım yaptım, onunla düştüm, uyudum. Türkmenistan’da 50 derece sıcakta ve geçen kış Galler’de eksi 9 derecede sıkıntı çektim, onunla cenazelere gittim, hatta onun içindeyken seviştim bile..

- Mick: Türk olsun ya da olmasın, her motorcuya vereceğim bir öğüt?.. Aslında bir çok var, ama en sevdiğim “Beyninin beş saniye önce olmadığı yere asla motorunu götürme” ya da daha basit bir ifadeyle, sürekli kendimizle konuşuyor olmalıyız ve sürerken kendimize sürekli olarak şu soruyu sormalıyız...

“Burada nasıl bir kazaya karışabilirim?”
    sorusu aslında sürüşümüzün 3 basit olayı için çok iyi bir başlangıç cümlesi..

• Pozisyonum doğru mu?
    • Süratim doğru mu?
    • Vitesim doğru mu?..

"Burada Nasıl Bir Kazaya Karışabilirim?"
    Aslında Mick’in bu görüşmeyi bu cümle ile kapatması bir kader midir, nedir bilemedim? Çünkü 1999 senesinde İstanbul, Durusu’da gerçekleştirdiğimiz ilk Teori Kursu’nu da aynı sözlerle açmıştı.

O günkü seminerde Mick’in tahtaya çizdiği şeklin bir fotoğrafını çekmiştim; o günden beri bu şeklin en üstündeki başlık sürüş sistemimin en tepesine kazınmış bir soru gibi asılı durmaktadır. Sanki oynadı-ğım bir oyun gibi: “Düşman nereden saldıracak?”.

serdarbozalan, Onur Filiz ve o.somuncu bunu beğendi.
  2. Huseyin.Guler

Huseyin.Guler Üye

Şenol Bey sizi tebrik ederim, bu konularda gerçekten yılmayan bir savaşçı gibi okunup okunmadığına pek takılmadan bildiklerinizi aktarıyorsunuz.
    Usta-Çırak ilişkisiyle öğrenilecek işlerde bir çırağın yapması gereken iyi bir usta bulduktan sonra iyi bir çırak olmaktır(biliyorsunuz ki tıp, hele hele cerrahi alan tamamen usta-çırak ilişkisi üzerine kurulmuştur ve ben yıllardır bunun ne kadar önemli ve etkili bir yöntem olduğunu görmekte ve sosyal hayatımda da bunu uygulayarak bir çok kazanım sağlamaktayım). Motorsiklet Sürüş Sanatı'na da bu "usta-çırak" ilişkisi modeli uygulanarak çok etkili bir eğitim sağlanabileceğini düşünüyorum. Zaten bir forum arayışına girip burayı bulmam da bu düşüncenin bir sonucudur.
    Bütün bu sıkıcı gevezeliklerden sonra sözün özüne gelmiş oluyoruz ki, korumalarımı ve motorsikletimi alana kadar(A2 ehliyetim var) işin teorik ve mümkün olduğunca da pratik eğitimini bu usta-çırak ilişkisiyle halletmek istiyorum ve görüyorum ki siz iyi bir usta olabilecek donanımdasınız, her ne kadar aktif olarak çırak edinme hevesiniz üzerinde bir fikrim olmasa da en azından sistematik bir şekilde eğitimi pasif olarak(örn. internetten önerilerle) şekillendirebilecek ve doğru ustalara refere edebilecek durumdasınız.
    Daha ileriye gitmeden önce buraya kadar söylediklerim hakkında ne düşündüğünüzü merak ediyorum, sonra devam etmek üzere bu noktada şimdilik duruyorum.

Şenol SEL bunu beğendi.
  3. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Eline sağlık hocam, çok güzel bir söyleşi.

Hocam sen yazılarına ve uyarılarına devam et, burdan bir arkadaşımızı dahi bilinçlendirebilirsek ne mutlu bize. Seni seviyoruz.

Şenol SEL bunu beğendi.
  4. Huseyin.Guler

Huseyin.Guler Üye

Forumu okudukca anladim ki Senol Bey Bursa'da ikamet etmekte, dolayisiyla geziler disinda gorusmemiz pek de olanakli degil. Bugun icimde manik bir dalga var yine ve bu egitim isini halletmek icin muhtesem bir ruh hali bu. Bazi "ileri surus teknikleri" uzmanlarina egitim icin mailler yaziyorum. Kendimi daha once gruba tanitmistim ancak motorsiklet suruculugunun neresinde oldugumu tam aciklayamamistim. Yazdigim bu maillerden birini aynen buraya kopyalamak istedim bir kez daha kendimi tanitmak icin:

Merhaba,
    Bu iletiyi internet sayfanizi inceledikten sonra guvenli surus egitimleriniz hakkinda ayrintili bilgi almak amaciyla yaziyorum. İsminizi internetteki forumlardan ogrendim.

Ben Huseyin Guler, 25 yasindayim, tıp doktoruyum, halen Cerrahpasa Tip Fakultesi Beyin ve Omurilik Cerrahisi Bolumunde uzmanlik egitimime devam etmekteyim. Yaklasik iki yildir motorsikletlere ilgiliyim. Onceleri yoldan gecen motorsikletlere bakarak hayaller kurmak seklinde olan bu ilgi gectigimiz bahar aylarında internetten bir motorsiklet hocasi(aslinda bir motorsiklet tamircisi) bulup "sürmeyi"(sadece motorsikleti hareket ettirmek anlaminda) ogrenerek bir anlamda aktif bir hobiye donusme yoluna girdi. Sonuncusunda trafige ciktigimiz 3 pratik dersin ardindan egitim tamamlanmis oldu ve hemen sonrasinda A2 ehliyetimi edindim.

Verdiginiz egitimlerle ilgilenmemin sebebi almış oldugum egitimin bana yeterli olmadigini dusunmem(hiçbir dersde-dusmemek icin-ön freni kullanmadık ve hala ön frenin ne zaman ve nasıl kullanilacagini bilmiyorum). Henuz motosikletimi ve koruma ekipmanlarimi edinmis degilim. Bunlari edinene kadar gececek surede(gelecek bahar aylarinda sanirim motorsikletimi alabilecegim) teorik ve pratik anlamda kendimi yetistirmek istiyorum.

Egitimleriniz hakkinda merak ettiklerim sunlar:
    1. Benim konumumdaki birine egitimlerinize nereden baslamamı tavsiye edersiniz?
    2. Tavsiye ettiginiz yerden(diyelim ki en bastan) basladigimda toplam odeyecegim ucret ne kadar olur? (Ucretleriniz mutlaka standarttır, kurumsalliginizin farkindayim ve acindirmak icin soylemiyorum yanlis anlasilmasin ama devletin benim konumumdaki bir doktora verdigi maasin 2200YTL'nin uzerinde olmadigini ve motorsikletlerin de pahali hobiler oldugunu dusunursek mali yonu benim icin cok onem kazaniyor).

Cevabinizi bekliyorum. Saygilarimla.

Bu sayede gelistikce arkadan gelecek arkadaslara benim hangi yolu tuttugumu ve "nereden nereye" geldigimi ornekleyebilmis olacagimi dusunuyorum onumuzdeki aylarda.

5. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Hüseyin hocam, siz yeterki bir şeyler öğrenmek isteyin, Şenol hocam sizi nerde olursanız bulur ve bu işi halleder. Şenol hocam hiç üşenmeden Bursadan kalkmış gelmiş ve bana birçok eğitimi vermiştir. Vitesli motosiklet kullanmaya Şenol hocanın eğitimleri sayesinde başladım. Kendisine burdan tekrar çok teşekkür ediyorum.

Şenol SEL bunu beğendi.
  6. Huseyin.Guler

Huseyin.Guler Üye

Evet kendisinin tam anlamıyla bir egitim gonullusu oldugunu(yuzyuze tanısmamıs olsak da) her mesajından anlamak mumkun. Kendisinden halen bir cevap beklemekte oldugumu inkar edemem, sadece yuzsuz bir emr-i vaki yapmıs olmak istemedigimden biraz cekinigim.

Bu arada soyle guzel bir haberim var: "Ustteki mail Sayın Rahmi Barutçu Hoca'ya yazdıgım maildi, ve simdi kendisiyle telefonda goruserek 15 Kasım Pazar gununu egitim gunu olarak belirledik. Kendisi telefonda alacagim egitimi anlatırken dahi donanımını belli ediyordu. Hadi hayırlısı diyorum.

7. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Rahmi hocadan iki kere eğitim aldım. Çok neşeli ve zevkli bir eğitim olacağına eminim. Yalnız Full korumalarını götürmeyi unutma, özellikle motosiklet pantolunu valla almaz eğitime söylüyim. Kendisine selamlarımı iletin lütfen.

8. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    benden de selam söyleyin lütfen. Trabzon'dan hemşeriniz Özgür deyin :)
    hatırlamazki şimdi :D

9. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sözleriniz için teşekkür ederim.
    Bir ağabeyimden öğrendiğim mesaj vardı.Daha doğrusu aldığım.
    "Bilgi Paylaştıkça Büyüyen Bir Hazinedir" demişti.
    Ben nacizane tecrübelerimizi bilgilerimi ve netten veya başka kaynaklardan toplayıp derlediğim bilgilerimi bu forumda veya diğer forumlarda paylaşıyorum.
    Daha önce başka mesajlarımda da yazdığım gibi Motosiklet kullanmak çok basite alınacak bir konu değil.
    Maalesef ki toplumumuzda çok çok basite alınıyor ve istenmeyen sonuçlarla karşılaşmamız oluyor.Ve ben bu durumdan çok muzdaribim.Bu yüzden bilinçlenmek adına bilinçlendirmek adına bu bilgileri arkataşlarımla paylaşıyorum.
    Sizin gibi bir Uzman doktor arkataşımız tarafından güzel sözler yazılması beni onore etti.
    Lakin siz zaten Rahmi Hocamı bulmuşsunuz.Eğitim konusunda Rahmi BARUTÇU hocam varken bana bu eğtim konusunda söz düşmez.Çok isabetli bir karar vermişsiniz tebrik ederim.
    Ama eğitimleriniz sonunda sizde izin verirseniz beraber yol yapmak isterim veya diğer eğitim almış arkataşlarla bir viraj organizesi yapabiliriz.

10. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ne demek hocam asıl ben teşekkür ederim.

Siz bilgi istediniz bende nacizane sizlerle paylaştım.
    Her zaman "İsteyenin" emrine amadeyim elimden geldiğince..

o.somuncu bunu beğendi.
  11. Huseyin.Guler

Huseyin.Guler Üye

Senol Bey,
    Guzel cevabınız icin tesekkur ederim. Egitimleri tamamladıktan sonra bahar aylarına dogru motosikletimi edinmis olacagım diye dusunuyorum. Onumuzdeki bahar beraber yol yapabilecegimizi umuyorum. Motosikleti alana kadar duzenlenen egitim ve toplantılara da katılmaya kararlıyım.

Şenol SEL bunu beğendi.