Can kurtaran, tedbirli pompacı kardeşim

Konu, 'Motosiklet ve Trafik' kısmında Ergin YILMAZ tarafından paylaşıldı.

1. Ergin YILMAZ

Ergin YILMAZ Üye

Motosiklet:
    Honda
    Merhabalar,

Motosikletimle 2011 İstanbul Motosiklet Fuarından dönüyorum. İstikamet Ankara. Yol boyu yağmur, ara ara şiddetli rüzgar ve dolu. :D Bir de karanlığa kaldım. Yorgunluk da bir tarafta. :(

Motorun benzin ışığı yandı, ben de otoban da rastladığım ilk benzinliğe (Shell, herkes bilir, hani şu üst geçit olup da orda mc donald şirketinin olduğu yer) girdim.

Planım, benzin aldıktan sonra oturup bi çay içip dinlenmek.

O ufak (son derecek önemli) ayrıntı burda başlıyor:
    Çıkardım kontaktan anahtarı, taktım depo kilitine, depo kapağını açtım bekliyorum pompacıyı.

Baktı bana garip garip,
    -Lütfen motosikletden inin, dedi. "Allah Allah ne diyor bu adam" diye düşünüp, yorgunluğun benden alıp götürdüğü nezaket olmaksızın,

-neden iniyormuşum, dedim. Bana sert bir tavırla yeniden bakıp,

-kurallar böyle, dedi. Şaşkınlık içinde indim motordan ve herşeyi depom dolarken adamdan öğrendim. Bana dedi ki,

-BU MOTOSİKLETDİR, BÜTÜN MOTOR GÖVDESİ DIŞARDA. Yanlışlıkla benzin damlatsam SICAK motorun üstüne ve olurya ani bir parlama olsa, ben kaçarım ama, o kısa anda sen motordan inip nasıl kaçacaksın.

O an bu pompacı kardeşimin alnından öpecektim. Öyle önemli bir konuda beni uyardı ki, lafları beynime işledi. Kaç tane var böyle pompacı.

Bu uyarısına karşı tepkim olumlu olduğundan ve kendisine teşekkür ettiğimden aramızdaki bütün buzlar eridi. O da bana uyarısına uyduğum ve dinlediğim için teşekkür etti.

İlk baştaOnun "inin" demesi, benim sert çıkışım; vallahi utandım. Ama güleryüzlü ve sevecen ayrıldık.

O gün bu gün yakıt alırken hep iniyorum motosikletden. Bu kural zaten bilinen bir kural, beni etkileyen pompacı kardeşimin dikkati ve bu konuya verdiği önemdi.

Yakıt alırken inin motorunuzdan. Bir parlama olması durumunda felaketin boyutları inanılmaz olabilir.

Saygılar pompacı kardeşime, çok saygılar...

2. Enes ŞİMŞEK

Enes ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Güzel bir hareket, keşke bütün pompacılar böyle eğitimli-düşünceli olsa, ben de hiç düşünmemiştim bu hususu, Varadero ile yakıt alırken genelde depo çok benzin alsın diye motordan inmeyip motoru dik pozisyonda tutuyoruz, bir dahakine orta sehpaya alacam gerekirse.

Bu arada pompacıları sevmemekte :p haklısınız, litresi 4,12den pompalıyorlar hani :D

3. Ziya Çerezci

Ziya Çerezci Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Aynı olayı Ziya Gökalp Caddesindeki shell benzinliğinde yaşadım:)Bende niye inmem gerekiyor diye tepki vermiştim aynı cevabı aldım sonra.

4. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    bılgılendırme ıcın teşekkurler bende sımdı ogrendım dıkkat etmek lazım boyle şeylere
    ne olup ne olmayacagı bellı olmaz inmek lazım

5. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    Bilgi paylaşımı için teşekkürler empati yapan herkes hak verir bu duruma mükemmel !!!!!

6. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Teşekkürler Ergin..
    Eğitim konularında en kapsamlı bu forum olmasına rağmen,bu güne kadar forumda böyle bir uyarı ilk defa oluyor..Çok yerinde ve alışkanlık haline getirilmesi gereken bir uygulama olmalı..

Ergin YILMAZ ve Eren Göksel bunu beğendi.
  7. Eren Göksel

Eren Göksel Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Osman abimin düşüncesine katılıyorum. Aydınlatıcı paylaşımın için çok teşekkür ederim. ;)

8. Erdal Özgüner

Erdal Özgüner Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Benzin alırken motosikletten kesinlikle inmek vede en önemlisi, yan veya orta ayak üzerine almak gerekir. motosiklet ile yaptığımız sürüşte rüzgarla olan sürtünmeden dolayı giysilerimiz üzerinde statik bir enerji birikimi oluşur. bu birikimi depo kapağını açmadan, benzin almadan önce boşaltmamız gerekir, bunuda ayaklıkları yere temas ettirerek,bir nevi topraklama yaparak sağlayayabiliriz. Enerji boşalımları küçük bir kıvılcım, şerare, ark atlaması şeklinde olur. Aman dikkat özellikle sıcak havalarda bu duruma çok dikkat etmeliyiz. Saygılarımla

Ekrem Kalafatoglu bunu beğendi.
  9. celal serdar çelikten

celal serdar çelikten Kıdemli Üye

Motosiklet:
    BMW
    Bütün Shell benzinliklerinde bu bir kural olarak uygulanıyor. çok rast geldim ben.Motordan inmeden dolum yapmıyorlar keşke her benzinlikte böyle olsa. Ben ilk başlarda benzini alıp kaçacak değilim ya diye cevap vermiştim:) Oysa shell bunu tamamen güvenlik amaçlı yapıyor.

10. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    ben hep motosikletten inerim. bu yüzden böyle bir uyarı almadım. ama aklım takılan birşey var. normalde yakıt alınırken topraklama kablosunu datakmaları lazım. bazı istasyonlarda LPG için uyguluyorlar, ama akaryakıtta uygulayana rastlamadım:(

11. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Geçenlerde bana da bi pompacı arkadaş "motordan iner misin, denetleme var bugün, müfettişler burda" dedi. :D Orasıda shell'di. Ama arkadaş sadece denetleme var diye in demişti. Hiç aklıma gelmemişti bu yüzden inilmesi gerektiği, o arkadaşta fazla eğitimliydi heralde açıklama yapma gereği duymadı :D Bundan sonra kesin inicem ama. Teşekkürler paylaşımın için.