Cb125 ile istanbul izmir gezim (istanbul)

Konu, 'Önerdiğimiz Gidilecek - Gezilecek Yerler ve Parkur' kısmında yusufmetin tarafından paylaşıldı.

1. yusufmetin

yusufmetin Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Herkese merhaba,

Geçen cuma istanbuldan izmire ve pazartesi günüde geriye dönüş yapma şansım oldu. Hem yol hem de motor hakkında edindiklerimi sizlerle paylaşmak istedim.

cuma sabah 7,30 da yola istanbul maltepeden yola çıktım. 8,00 gibi eskihisar feribotuna binerek körfezi dönmeden yalova topçulara geçtim. 8,45 gibi yalovadan yola çıkarak bursa üzerinden yola devam ettim. bursaya geldiğimde otobana girmeden mi mola vereyim yoksa gireyimde otobanda bir benzinlikte mi durayım diye kararsız kalırken kendimi otobanda buldum. fakat hata yaptığımı anladım. 35 kmlik yol yapıp üzerine bir tane bile benzinlik koymayan zihniyet sağolsun sadece otoban girişine ve çıkışına iki tane yol kenarı servis alanı koymuştu ve ben ilk molamı bursa otobanına girdikten sonra otoban çıkışına yakın olan yol kenarındaki bir servis alanında verdim. Onun için size tavsiyem bu yola girmeden önce mutlaka ihtiyaç molanızı verip benzinizi alın. Yoksa 35 kmlik yolda tek başınıza kalmak ya da çalılık dibinde ihtiyaç gidermek zorunda kalabilirsiniz. ilk molamda 15dk dinlenip bi sigara içtikten sonra tekrar yola koyuldum ve saat 10.15'ti.

bursada yola devam edip karacabey ve mustafakemalpaşa yı geçip susurluk'a geldim. saat 11,30'du. burada yaklaşık 40-45 dk yemek molası verip iyice dinlenme şansım oldu. 12,15 gibi tekrar yola koyuldum. Daha yola koyulalı 10dk omuştuki yağmura yakalandım. bi 15-20 dk yağmurda yol almak zorunda kaldım. bu kısım biraz keyifsizdi ama allahtan üzerime yola çıkmadan yağmurluğumu giymiştim de fazla sorun yaşamadım. Tam yağmuru atlattım dedim o sırada yanımdan geçen bir araç bana sinyal lambamı gösterip beni ikaz etti. Uygun bi yerde kenara çekip baktığımda sol arka sinyal lambamın yerinden çıktığını ve sallanmakta olduğunu gördüm. Yerine takıp yola devam ettim fakat 5 dk gitmeden bi baktım ki gene yerinden çıkmış. Mecburen yol kenarında gene durup etrafa atılmış bir bez parçasını koparıp sinyal lambamı bağlayarak yola devam ettim. saat 14,30 gibi manisa gelenbede mola verdim. daha çeyrek depo benzinim olmasına karşın depoyu doldurup 15-20 dk dinlendikten sonra tekrar yola koyuldum ve saat 16,00'da eve vardım.

8,5 saat süren yolculuğumun sonunda izmire vardığıma hissettiğim mutluluğu ve keyfi anlatamam. gerçi eve vardığımda babam suratının asılmasını görüp azcık trip atmasını ve motorla gelinir mi buralara diye çıkışmasını saymıyorum allahtan annem seni çılgın geldin demek diye destek verdi de rahatladım:)

Susurluktaki moladan çıktığımda 4 harleyci ekibin arkasına kısa süre takılıp tabi grubun çokta içine girip onların karizmasını çizmeden yol almak keyif vericiydi.

Şimdi gelelim yol hakkındaki kısa bilgilere;

Yol toplam 445 km idi. bunun 35 kmsi maltepeden eskihisar feriot iskelesi geri kalan 410 kmsi ise yalova izmir arası mesafe. yol üzerinde yalova bursa arasında, gelenbe balıkesir arasında ve manisa izmir arasında dağ yamaçlarını aşarak yol alıyorsunuz onun dışında hep ovaların ve düzlüklerin için yol alıyorsunuz.

yollar hep duble yol. sadece 3 yerde yol çalışması olduğu için trafik akışı tek gidiş tek geliş olarak yapılıyor. istanbuldan giderken susurluk çıkışın, gelenbe girişinde ve akhisar çıkışında yaklaşık 5kmlik yol bakım çalışmaları var. Onun dışında yollar gayet güzel.

35kmlik bursa otobanının tamamında benin istasyonu ve yemek yeme yeri yok. ayrıca Balıkesir gelenbe arası 40-45 kmlik yolda sadece 1 tane total benzin istasyonu var. onun dışında adı sanı duyulmamış 2-3 tane benzinci var ama nasılladır bilmem. balıkesire geldiğinizde mutlaka benzin alın. Benzinsiz kalıp o kadar yolu yürürüm demeyin maalesef o yol dağların ve tepelerin arasında geçtiğinde yürümek içinde sizi oldukça yorabilir.

Feribota ne para vercem pahalıdır körfezi döneyim demeyin. 12TL ücreti var. Etrafınızdaki insanların size hayran bakışlarının üstünüzde yarattığı özgüvenden ise bahsetmiyorum bile:)

Durduğunuz her yerde insanların meraklı bakışlarını ve gelip sizle sohbet etmeye çalışması ve size karşı gösterdikleri yakın ilgisi gayet güzel.

Ne kadar benzin yaktığıma gelince 40TL'lik benzinle 320 km yol yapıp gelenbeye geldim ve çeyrek depom daha dolu idi. orda 40TL'lik tekrar benzin alıp 110km yol yaptım. izmire geldiğimde daha çeyrek depo kullanmamıştım. Tahmini olarak 50 TL'ye İzmir’e vardım. 12 TL'de feribot dereniz 62 TL'ye geldi. Zaten otobüs fiyatı da 60 lira.

Bunun yanında şunları da belirtmem gerek mola ihtiyacı hissettiğinizde mutlaka durup dinlenin. Kendinizi az daha az daha diye zorlamayın. Bir süre sonra ayaklarının uyuştuğunu veya ayağınıza kramp girebileceğini bilin. Bu sürüş keyfinizi ve alacağınız hazzı azaltır ki gerek yok. Kaskınızı her daim kapalı tutun her molada kaskınıza yapışmış olan bir sürü börtü böceği sileceksiniz ve bunların yüzünüze gelmesini istemezsiniz. Özellikle U dönüşü yapılan kavşaklara ve köy bağlantı yollarına dikkat edin boş gibi görünen yolda her an bir kamyon tır yada traktör sizi sallamayıp yola çıkabilir.

Hepinize keyifli forumlar. Sağlıcakla kalın.

tarih forumda 22 mayıs olarak gözüktü ama benim hatam beceremedim 17 mayıs girecektim

2. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Yusuf Hocam,

Paylaşım için teşekkürler. Motorun yakıtının bilinmesi, varış noktamıza olan uzaklıkların bilinmesi, yanımızda yağmurluk, ufak tamirlik aletler vb gibi eşyalarımızın molanın önemi gibi aslında bir çok mesajı içeriyor paylaşımınız.

3. mertiqu

mertiqu Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Bu tür uzun mesafe yolları tek kişi gitmek yürek ister bravo. Ancak yine de en az 2 kişi olmak iyidir. artçısız tabi :) Güzel paylaşım teşekkürler.

4. Cem Yıldız__34

Cem Yıldız__34 Yeni Üye

Motosiklet:
    Keeway
    Teşekkürler hocam paylaşım için , yeni üyeyim ama bilgiler güzel. . Sağolun. .

5. Ogün Fidan

Ogün Fidan Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    maximum 80 km uzun yol yapmış biri olarak hayranlıkla okudum paylaşım için teşekkürler. Yağmurluk edinmem gerek :)

6. tolga.sensoz

tolga.sensoz Aktif Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    D
    Dostum millet 80 km bisikletle yapıyor artık:) ,uzun yolculuk cok keyıflıdır dene mutlaka,

Ogün Fidan bunu beğendi.
  7. Ogün Fidan

Ogün Fidan Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Trakyanın parisi Lüleburgazda yaşadığım için çevre illere ve deniz kıyısına pek uzakta değilim ondan maximum 80 km yol yapabildim yeniyim aslında 2200 km oldu motoru alalı :) Motorumun anadolu toprağı görmesi lazım :D

8. Okyay Şahin

Okyay Şahin Üye

Motosiklet:
    Honda
    Motorunun tekeri Anadolu toprağı görsün de kaskın asfalt ve toprak görmesin inşallah ;)

Yavuz ÇIBUK bunu beğendi.