cbr 125 r nasıl bir motor ?

Konu, 'Honda' kısmında bedo tarafından paylaşıldı.

1. bedo

bedo Yeni Üye

Bu yaz almayı planladığım honda cbr 125 r hakkındaki youmlarınızı beklıyorum bu ilk vitesli motorum olacak daha önce vespa tarzı motorlar kullandım :)

2. yamahaci

yamahaci Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Merhaba bedo

öncelikle şimdiden hayırlı olsun. cbr 125 r başlangıç için ideal bir motosiklet. Hatta hondanın yeni başlayan sporcuları bu motosikletlerle yarışıyor. Alternatif olarak da ybr 125 modelini inceleyebilirsin

Turgay ve bedo bunu beğendi.
  3. TéTé

TéTé Yeni Üye

kısacası cbr 125 hakkında şunu söyleyebilirim az yakar çok kaçar

sınıfında tek ;)

bedo bunu beğendi.
  4. Ozgur Baglama

Ozgur Baglama Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    cbr 125 r başlangıç için çok ideal bir motordur.parçalarının pahalı olması eksi bi tarafıdır ama onada dikkat edersin die düşünürorum.benimde ilk geçiş motorumdu çok dürter beni bir dürttü şimdi 1000rr a biniyorum.motor keyfini çok iyi aşılar o yüzden bir sene içinde büyük makine alacağını garanti ederim.iyi sürüşler....

5. bedo

bedo Yeni Üye

peki Derbı gpr 125 r ile karşılaştırırsak honda cbr 125 aralarında nasıl bir fark olur hız ,sürüş ve kalite bakımından ?

semih_55 bunu beğendi.
  6. steve

steve Yeni Üye

arkadasım honda servısınde calısıyo ve anlattıgına gore evet az yakar cok kacar bı motor ama cabuk bozuluyo dedı kendısıde alıcaktı ve dylan 150 ıle ub motorun arasında kaldı ve dylan 150 yı tercıh ettı bence tabıkı almanı ısterım motor almak cok guzel bısey ama bıraz daha dıkkatlı olmalısın parcaları fln honda farklı olarak ucuz ve saglamdır sesı bılınen tok sestır guzel motor bence ben olsam bu rıskı goze alırım

7. recepalkan

recepalkan Yeni Üye

cbr 125' e nasıl iyi diyebilirsiniz şaşıyorum arkadaşlar alıp bir sene sonra değiştireceğin motor ne kadar iyi olabilir ki parası kıt olan arkadaşlar da bence bir müddet daha bekleyip 3000-4000 ytl ona vermektense gs 500 er 5 tarzı motor alsın derim

8. semih_55

semih_55 Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    valla bende honda var soğudum hondadan alacansan yamaha ybr 125 lik al motor nerdeyse katot a bincek bi gram titreme olmuyor motorda

9. isyankar_412

isyankar_412 Yeni Üye

honda hayat onda ::
    saglamlik açisindan honda derim

10. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    CBR 125 Race tarzında YBR 125 Touring/commuter tarzında motorlardır. Karıştırmayalım ;)

11. Emrah.Saka

Emrah.Saka Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşlar yorumları okuyunca inanın bir cbr 125 kullanıcısı olarak şaşırdım..

İlk olarak konuyu açan arkadaşımızın sorusuna cevap verelim. Arkadaşım cbr 125 in eksilerini ve artılarını aşağıda yazıcam ancak ilk vitesli motor seçiminse devamındaki tarzını düşünmende fayda var. mesela ileride racingmi kullanıcaksın enduro tarzı bir motormu kullanıcaksın yada chopper mı? örneğin 125 cc kategorisinde bir ss ile başlarda ileride büyük hacimli bir chopper alırsan biraz sıkıntı yaşarsın. bu sebeple ilk olarak tarzını belirlemende fayda var. eğer ss kullanacaksan cbr 125 gerek fiyatı gereksede parça temini konusunda bir r125 ve derbiden daha iyi. yok enduro tarzı bir motora geçeceksen tek kelimeyle ybr 125 yada cbf 150 derim. chopper tarzıda kullanacaksan ilk başta biraz tehlikeli olmakla beraber yamahanın 250 lik dragstar ını öneririm.

Şimdi cbr 125 ile ilgili yazılanlara ve gerçeklere gelirsek;

Eksilerinden başlamakta fayda var.

Birinci eksiği parça fiyatları. eğer işten anlamıyorsan seni baya üzer. bir kaç örnek verirsem bir adet sinyali 125 ytl iki aynası 91 ytl hava filtresi son sorduğumda 110 ytl civarındaydı yanlış hatırlamıyorsam ön fren balatası 70 ytl. debriyaj maneti 45 ytl zincir dişli takımı 190 ytl gibi... ancak ben siyali 10 ytl ye takımını 15 ytl ye aynaları ve 30 ytl yede motorun ömrü boyunca kullanılabilecek şekilde hava filtresi işini çözdüm. tabi sen bunları yapabilirmisin yada yaptırabilirmisin bilemiyorum.

İkinci eksiği ise arkadaşların dediği titreme problemi. Bu motorda 9000 devir ve üstü kullanımda detanasyon yani vuruntu oluşuyor soğrudur ancak benim gibi düz yolda 6000 devirde rampada 7-8.000 devirde vites değiştirip motorunu sakin kullanacaksan herhangi bir sorun olmuyor. birde ben 95 oktan benzin kullanıyorum oktan artırıcı katkılarla 9000 de başlayan bu titremeyi biraz daha yukarılara alabiliyorsun.

Şimdi bazı arkadaşların dediği çabuk bozulma ve servis ustasının bu yöndeki yyorumlarına gelelim. arkadaşım ben motorumu 10.000 km de dördüncü el olarak aldım. ilk sahibi bayan diğer iki sahibide motora yeni başlayan arkadaşlardı. ufak tefek kazaları vardı. ben onlara nazaran işim nedeniylede makinayı tanıdığım için düzgün kullanıyorum ve şimdiye kadar sadece bir kez alarmım motor vitesteyken cebimde çalıştırma tuşuna basıldığı için aküyü bitirdi. ha bu motoru sadece şehir içindemi kullanıyorum? hayır. bu motorla sayısız kez ankara-kırşehir arası yaz kış demeden gittim. kırşehir karabük gidiş dönüş yaptım. ankara malatya gidiş dönüş yaptım. ankara eskişehir ankara konya gidip geldim. üstelik yaz kış ve bir güne bir gün ne yolda bıraktı nede bir sorun çıkardı. Şimdi bu motora çok arıza veriyor diyen arkadaşlarımıza sormak istiyorum. rodajı düzgün atlatılmamış üç aceminin altından bana geçmiş motorumun sadece periyodik bakımını yaparak ben biniyorum neden bir sorun çıkarmıyor? servisteki ustanın çok sorun çıkarıyor demesinin iki sebebi vardır. birincisi bu başlangıç motoru kullanıcılar acemilik atıyor ve makinayı dağıtıyor haliylede servise sağlam bir motor keyfi keder gitmediğinden sürekli bozuk motorları görüyorlar ikncisi ise oradaki işçilikte bir sorun olabilir. örneğin ismini vermeyeceğim bir honda yetkili servisi arkadaşımın cbf 150 sinin yağ değişiminden sonra karter tapasını sıkmadığından motor yatak sardı. şimdi soruyorum burada suç motordamı kullanıcıdamı yoksa servistemi?

Ahmet Karaağaç, A.h.M.e.T ve Turgay bunu beğendi.
  12. gokhan_candan

gokhan_candan Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    cbr da ybr yi de cok cabul nakide cevire bilirsin o yonden suphen olmasin. ilk vitesli motor icin ideal bence. kafan karismasin guzel motor

benzini shell den , kizi kelden ,motoru honda dan alacaksin :)

13. Emrah.Saka

Emrah.Saka Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda

Son kelimen güzel olmuşta doğrusu biraz değişik...

Armudu ayaştan, Arabayı tofaştan, güzeli ankaradan, motoru hondadan alacaksın......

14. gokhan_candan

gokhan_candan Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    eee buda guzelmis... daha bunlari cogalta bilriz ama yeterli herhalde :) konu nede olsa 125r di :p

15. mertcan.dizman

mertcan.dizman Yeni Üye

acaba honda cbr 125 sıfır ücreti ve 2.el ücreti ne kadar

16. Ugur Eroglu

Ugur Eroglu Üye

Motosiklet:
    Honda
    Bende şu an Cbr 125 kullanıyorum ama gözüm en az 600 cc lik bir makinada. İmkanım olsa hiç düşünmeden alırım. Cbr 125 az benzinle çok yol yapar. Kendi sınıfına göre seri bir motordur bence.

17. Ugur Eroglu

Ugur Eroglu Üye

Motosiklet:
    Honda
    Bunada cin olmadan adam çarpmak derler. Her parası olan kafadan 1000 lik makinaya binerse vay halimize:D