CBR 125R ve PHILIPS ?

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında Bülent.Ö tarafından paylaşıldı.

1. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşlar, malum motorsikleti Honda fabrikasında bıraktım ve ulaşamıyorum. Bu arada ne tür eklentiler yapabileceğimi araştırıyordum.

Xenon farlar gereksiz yere pahalı olacağı için Philips'in motorsikletler için ürettiği ampullere baktım. Bunlar genelde H4 ve H7 denen soket yapısındalar. CBR 125R'deki ne acaba (2007 model)?

Ne İnternette ne de kullanma kılavuzunda bir şey bulamadım.

Ya da siz ne önerirsiniz? Amaç gece ve gündüz görüşü ve görünürlüğü arttırmak.

2. kadir.boz

kadir.boz Aktif Üye

Motosiklet:
    Mondial
    model olarak farkediyormu bilmiyorum ama biryerde cbr 125 ler h4 kullanıyor diye biliyorum

3. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Bildiğim 2007 modeli ile birlikte motorsikletin kafalarını 1000RR gibi yaptılar. Bu acaba ampuller için de geçerli midir bilemiyorum.

4. Fatih GÜLTEPE

Fatih GÜLTEPE Kıdemli Üye

Bence orjinal xenon kiti kullanın 200 tl ortalamasında bişey zaten ilerde motoru değiştiriceğinizde sökersinizde.Ampuller sadece göz yanıltması pek fazla işe yaramıyor hatta uzun müddette göz yoruyor.

5. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    ben kendi motosikletime orijinal h-4 xenon taktırdım (8000 kelvin) mükemmel aydınlatma ve yanlarda ölü nokta yok etme sağlıyor philips yada ostram farketmez xenon olmadıkça verim alınamaz özellikle yağışlı havalarda ve gece gözü yorar ya orijinal yada xenon ;)

Turgay ve Bülent.Ö bunu beğendi.
  6. Ozgur Baglama

Ozgur Baglama Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    xenon kesinlikle tavsiye ederim taklitlerinden sakının.aşırı derece faydasını görürsün.

Bülent.Ö bunu beğendi.
  7. Hakan ERSOZ

Hakan ERSOZ Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    recep bey nerde taktıra biliriz:)

8. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    bance yetkili servisine danışmadan taktırmayın herhangi bir ürün !!!!!

Bülent.Ö bunu beğendi.
  9. Fatih GÜLTEPE

Neden peki?Alttarafı far değiştiricek mekanik bi değişiklik yapmıyıcak ki.

10. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    elektrik sistemi hassas bir bölüm ve kafanıza göre onu bunu takamazssınız verilen değerlerde ki takacağınız her aksesuar motoru zorlamamalı sisfarı,havalı korna,vs..... o yüzden sıkıntı duymamanız için danışmakta fayda var.!!!!!

11. Fatih GÜLTEPE

Bence okadarda büyütülecek birşey değil.Sonuçta kit halinde satılan ve en ince ayrıntısına kadar hesaplanmış cihazlardan takıcaksın yan sanayi bişey takmadıktan sonra bi sorun çıkıcağını zannetmiyorum.

12. Emrah.Saka

Emrah.Saka Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    Hocam cbr 125 in orjinal ampulü h4 e benzemekte. benzemekte diyorum çünkü bu motorda kullanılan ampuller eski traktör ampulleri ile aynı.. Şimdi siz buna otomobillerde kullanılan tarzda bir h4 takarsanız ne olur? Bu motorun ampulleri 35 watt gücündedir. yani iki ampul yandığında toplamda 70 wat güç çeker. Ancak otomobil için bulunan h4 lerin en düşüğü 55 watt. bunuda ikiye çarparsanız 110 watt demektir.

Kafanız karışmış olabilir belki bu bilgilerle ancak bunları neden söyledim? İlk olarak motorun elektrik aksamına fazladan yük binecektir. Ayrıca h4 55 wattlık ampuller orjinaline göre daha fazla ısınıyor buda soketlerin ve far yatağının erimesine neden olabilir. Bu sebeple bence orjinal ampulün osram markasını alın. Başka marka bu motorda çok çabuk patlıyor malesef....

Bir diğeri ise zenon veya zenon görünümlü farlar. Fabrikasyon bir zenonun görüntüsü ile sonradan yapılmanın düzeni olmaz. Özellikle merceksiz farlarda kullanacağınız zenonlar karşıdan gelen sürücülerin gözünü alacaktır ayrıca siste ve yağışta görüşünüz çok fazla düşecektir... Görüntüde güzelde olsa bana sorarsanız orjinal ampulden şaşmayın derim..

Turgay, Bülent.Ö ve o.somuncu bunu beğendi.
  13. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Takılacak olan elektriklle ilgili ekipmanlar,motorun elektrik üretecinin gücünü aşmaması gerekir..Aştığı zaman zaten gerekli enerjiyi sağlıyamıyacağı için verimli olmaz!..O bakımdan Emrah Bey'in söyledikleri çok doğru bir tesbit,orijinali kullanmak en verimli ve doğru olanıdır !..Üstelik elektrik üretecine (stator veya diyotlarına) zarar verir,masraf açar!..

14. Fatih GÜLTEPE

Turgay ve Bülent.Ö bunu beğendi.
  15. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Teşekkür ederim. Araştırma yaparken ısınma konusu ile karşılaşmıştım. O yüzden de kafam karışıktı.

Öte yandan Honda eğitiminde hocalar Xenon'u gösterdiler ve benim CBR'a da onu önerdiler. Öncelikle gündüz güvenliğim için.

Ben Xenon'u sevmem aslında, yıllardır karşımdan gelen ve gözmü kör eden sürücülere küfrediyorum. Hem de Xenon görece pahalı gelmişti, o yüzden motorsiklet için üretilmiş olan ve %40 daha fazla ışık veren Philips Motovision far ampüllerini düşünmüştüm (H4 ve H7 var). Burada da Metin hoca takmış, iyi sonuç aldım demiş.

Ama anlaşılan tasarruf ettik :)

16. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    arkadaşlar benim taktırdığım oto elektrikçim işinin uzmanı sistemi o kadar abartmayın ustanız iyiyse sorun olmaz sadece akünüz zayıfsa sıkıntı olur ben taktırdım ve çok memnunum sadece bunu paylaşmak istedim ;)

17. Emrah.Saka

Emrah.Saka Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    Hocam karar sizin ancak bana sorarsanız hiç bir vasıtada orjinal aydınlatma ve uyarı ampullerini değiştirmeyin...

Bülent.Ö bunu beğendi.