CBR 600 F Şanzıman Tası

Konu, 'Honda' kısmında Emrah Akkan tarafından paylaşıldı.

1. Emrah Akkan

Emrah Akkan Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Merhaba arkadaşlar. Forumda yeniyim. Motorumla ilgili bir sorunum var ve umut ediyorum ki siz bana yardımcı olabilirsiniz. Öncelikle kendimi tanıtayım. Adım Emrah Akkan 25 yaşındayım ve Antalyada oturuyorum. Hem öğrenciyim hemde finans işiyle uğraşmaktayım. 2006 model CBR 600 F ve 2007 model Today 50 T sahibiyim.

Sorum CBR 600 F ile ilgili olacak. Motorumda 5.000 ve 7.000 devir aralığında mekanik bir tınlama sesi gelmekte sağ grenajın iç tarafından. Motoru sanayideki ustama götürdüm ve sesi dinledi. Sesin şanzımandan geldiğini bana açıkladı ve ses yapan parçanın şanzıman tası olduğunu söyledi. Bu parçanın yenisi 750 TL. bu parçayı tamir etmek yada bu sorunu başka bir şekilde çözmek gibi durum söz konusu olabilirmi?

Bu konuda bilgileri olanlar bana yardımcı olabilirlerse çok sevinirim.

Şimdidden teşekkür ederim.

2. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

emrah foruma hoş geldin, soruna gelince ustanız sökmeden sanzıman tasında oldugunu nasıl anladı, benim tavsiyem başka bir ustayada götür,yada servise tesbit ettir arızayı gerekirse pahalı olmasın dersen uygun bir ustayada yaptırırısın,bikaç ustaya sor derim

not:ses çok yanıltan bir unsurdur o bakımdan nerden anlamış ustanız diye yazdım

3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoş geldiniz sefalar getirdiniz.
    Eğitimlerimize ve Gezilerimizede bekleriz.

Antalya da Honda servisi var.Oraya gittiniz mi yada o servisteki usta mı söyledi bunu.
    O tası yaptırmaktansa Honda nın ürettiğiürünü almak çok daha ekonomik olur.Çünkü o tas motorun içindedir ve yan sanayiisi mutlaka başka yerlerden başka sorunlar çıkarabilir.
    3 kuruş kar yapayım derken 10 kuruş zarar etmeyiniz.

4. DEMİRAT

şenol abi bu tas dedikleri sanzımanın dişlilerinin dizildigi takıldıgı dış blok deyilmi benmi yanlış biliyorum içindeki parca demişsinde

5. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    forumumuza hoşgeldiniz.

ömer ve şenol hocamındediklerine katılıyorum. yatkili bir honda servisine
    götürmeniz mantıklı olacaktır.

6. DEMİRAT

barış hocam honda servisine götürsün bişey demiyorum zaten, serviste yaptırmak istemiyorsa dedim enazından serviste sorunun ne oldugunu tesbit ettirsin çok mükemmel ustalarda var dısarda varsa ustası yaptırsın, benim kafamın takıldıgı bu tas benim bahsettigim parcamı,senol hoca sanzımanın içinde bir parca demişte

7. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    e ben ne dedim??? senin dediğin gibi bir servise yani başka bir
    ustaya götürsün dedim!!!!
    iç, dış ne fark eder. sorun var ve bunu başka bir usta da yorumlasın.

8. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Foruma hoşgeldiniz...

Ustanızın debriyaj kapağını açıp tasa bakması lazımdı... orayı açıp bakmadan debriyaj tasından sesin geldiğini söylemek pek doğru değil bence..

Bu arada şanzuman tası değil bildiğim kadarıyla debriyaj tası..

debriyaj tası balataların ve baskı plakalarının içine dizildiği tastır genellikle alimünyum oluyor..

Muhtemel ses sebebleri

her motosikletin şanzumanından ses gelir, fazla kafaya taktığınızda bir sürü para harcarsınız ama sesler genede gelmeye devam eder.

debriyaj balatalır veya plakalardan bazıları parçalanmış olabilir.

debriyaj balatalarını tasa bağlayan ve debriyajın çalışmasını sağlayan yaylarda bir sıkıntı olabilir

debriyaj tasının göbeğinde bulunan rulman arızalanmış olabilir..

Eğer tasta ciddi bir arıza yoksa ki yoktur diye tahmin ediyorum değiştirilmesinin bir anlamı yoktur, çünkü değiştirilsede ses bir süre sonra gelmeye devamedecektir...

Not olarak debriyaj tası şanzumanın içinde değil.. şanzumandan çıkan mile bağlı, şanzumanla pek alakalı değil.
    Debriyaj balatasıyla ilgili bildiklerim bunlar umarım yardımcı olur size...

Barış bunu beğendi.
  9. Emrah Akkan

Emrah Akkan Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Öncelikle bu kadar sıcak bir karşılama bulduğum için çok mutlu olduğumu belirtmek isterim. Hoşbuldum :) Bu sıcak karşılama için öncelikle, sonrasında da cevap verip yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler.

Anladığım kadarıyla bu sorunu başka ustalara hatta en doğrusu Honda servisine sormak daha mantıklı bu aşamada. Benim gittiğim usta yıllardır motor tamir ve bakımı yaptığı için söylediği doğrudur sanmıştım ama demek ki yanılma ihtimali de varmış.

Ben en kısa sürede motorumla ilgili arızayı tam olarak bulup tekrar sizinle paylaşırım. Belki aynı dertten muzdarip başka biri olursa ona yardımcı olur.

Verdiğiniz bilgiler ve ilginiz için çok teşekkürler.

10. DEMİRAT

umut bu ses olayı iyice incelenmesi gereken bir olay mesela benim scooterin arkadan bir ses geliyodu günlerce ugraştırdı sanki stop lambalarının orda gevseklik varmış gibi ses yapıyodu günler sonrasında sesin arka camurlugun orjinalden bir tarafında civata ile sabitlemişler öteki tarafını boşluk vermişler boşta oda stabizzede boşta olan uc plastik camurluk metale degiyo sarlantıdan bundan dalayıda ses yapıyo bende serleştirilmiş sünger türü bişeyi o camrlugun degdigi yere sıkıştırdım ses kesildi,,diyecegim bu sesin üsteki stop lambalarından geliyomuş gibi vermesi cok ilginç,yani ses biyerden geliyo oysaki sesi cıkaran başka bişeydir o bakımdan arkadaşa iyice tesbitini yaptırda öyle söktür tamir ettir dedim ses çok yanıltan bişey

11. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Abi motorlar araba gibi değiller, her yerinden bir ses geliyor :)

Tabikide iyice incelenip doğru düzgün bir arıza tespiti yapılması lazım..işi iyi bilen bir usta bulunması gerekiyor bu işler için.. öyle dışardan dinleyipte tas değişecek demek çok yanlış bence..

Benim bu güne kadar bindiğim bütün motorların şanzumanından ses geliyordu ve beni acayip sinir ediyordu.. hatta önceki motorun şanzumanından gelen sesten dolayı yoktan yere 500 lira harcadım ve hiç bir sonuç alamadım.

Önceki motorumu servise götürdüm dedilerki bu ses normal ama ben ona rağmen bir sürü para harcadım değişen birşey olmadı :)

çok iyi bir kulağı olan usta bu işleri çok basit çözer yada çözüm yollarını söyler..

Şimdi benim transalp soğukken çalıştığında bir çıtırtı geliyor motorun bir taraflarından ancak ısınır ısınmaz kesiyor sesi, soruyorum sağa sola normal diyorlar :)

Aklıma bir sürü şey takılıyor; tam sentetik yağ kullanıyorum acaba ondanmı, acaba debriyaj balatalarımmı zayıfladı diye düşünüp duruyorum... en doğrusu ufak tefek seslere pek takmamak lazım ki motosikletlerin sıfırlarında bile garip garip sesler çıkıyor.

Bende kurcalamak istemiyorum, çünkü kurcalarsam bana pahalıya mal oluyor ve bir sonuç alamıyorum :)

o.somuncu ve DEMİRAT bunu beğendi.
  12. Emrah Akkan

Emrah Akkan Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Tekrardan ilginize teşekkürler. Aslında farklı ustalardan farklı görüşler almak mantıklı bir yol gibi gözüküyor. Buradaki hava şartları motora binmeye pek müsait değil şu an ama havalar düzelince gereken işlemleri yaptırıcam.

Şöyle bir şey daha sormak istiyorum. Olaki ses gerçektende debriyaj tasından gelsin. O şekilde binmek bana ne tür sonuçlar doğurabilir?

13. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Debriyaj tası temel parçalardan bir tanesi, bildiğim kadarıyla kolay kolay bozulan bir parça değil yani bozulması için bir sebep yok diye düşünüyorum.. eğer gerçekten bozulmuşsa değişmesi gerekiyor ancak onu bozan sebeblerinde bulunması ve halledilmesi gerekli zira debriyaj tası kendi başına niye bozulsunki...

14. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Debriyaj tası niye 5000 ila 7000 devir arasında ses yapsın, bana çok mantıksız geldi...

Yani eğer bu tas ciddi bozuk olsa rolantide çalışırkende ve tüm devirlerde ses yapması gerekmezmi...

Motorununuz yağı fana ne durumda ne zaman değişti? uygun yağ kullanıldımı ?

Eğer yağ değişimi geldi ise motosikletinize uygun tam sentetik yağ koyun öyle deneyin belki sesler kesilebilir..

15. DEMİRAT

moralde bozmak istemiyorum ama ben grank bilyalarından süpeleniyorum devir artınca ses yapan şey bilyadır,insallah yanılırımda masraf cogalır çünkü

16. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    japon üretti demiyceksin :) sökeceksin motoru indireceksin ne var ne yok ortaya çıkacak abi tabi sonra nasıl toplanır bilmem :)

17. DEMİRAT

umut scooterı bundan sevdim xmax sı, ses yok motor kısmında titreşim yok rahatta, sanırım yaşlandık scooter kolayımıza geliyo kullanımı:D:D:D