Cbr 600 Rr Aküsü Bitti

Konu, 'Racing Motosiklet Kullanıcıları' kısmında Noyan Yıldız tarafından paylaşıldı.

1. Noyan Yıldız

Noyan Yıldız Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    :confused:
    :confused:CBR 600 RR Aküsü ; Aküm bittii yardım edin ... Bir kere bir gece boyunca şarj oldu serviste bir ay geçmeden geri bitti şimdi gene ölçtürdüm ettim 11.2 gibi bir değer çıkıyor usta şarj olsa da adam olmaz şarjda almaz zaten doğru düzgün dedi.Şimdi son karar bu aküyü yenileyeceğim Honda Servisi orjinal aküsü için 250-300TL arası fiyat veriyor,ama aynı 10 amperlik(Sanırım 10 amperlik farklı ise bunu da söyleyin)Başka bir marka aküye 60-80 arası fiyat çekiyorlar yahu on lira 20 lira oynasa eyvala da bu akü ne menem bişidir fiyat farkı 3 katı kadar altı üstü elektrik sağlamayacak mı motora?Şimdi servis de diyor ki eğer çakma akü takarsan başına çok daha büyük masraf açarsın sonrasında bu doğrumudur şimdi gidip paraya kıyıp 300liralık aküden mi alayım bu 60-70 liralık aküden taksam bir şey olurmu fikirlerinizi merak ediyorum özellikle üstadlardan?ÖMER ABİİİ BARIŞ ABİİİ ERROLL ABİİİ Yardım?¿

2. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Akünüzün motordaki yerine uygun bir yuasa varsa ondan satın alın takriben 150 tl civarındadır.

Akünün orjinal olmaması ne gibi bir zarar açabilirki motora, bildiğim kadarıyla hiç bir zararı olmaz bence müşterileri kandırmaktan başka birşey yapmıyorlar ve yaptıklarıda düze düz dolandırıcılık.
    Benimde aküm bitti gittim çin malı bir akü taktım motora gayette memnulum 4 aydır hiç bir sıkıntı çıkartmadı...

Önemli olan aynı amper ve voltta olması ve motorunuzdaki akü yerine girmesi; akünün orjinalimi olurmuş, ahh bu servisler yokmu.....

ibrahim.cakar, Noyan Yıldız ve Barış bunu beğendi.
  3. Noyan Yıldız

Noyan Yıldız Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Sayın Umut aynı sizin gibi düşünüyorum ama aradaki bu kadar devasa fiyat farkı kafamı kurcaladı , yani adamın güvendiği bir şey olmasa neden bu kadar farklı fiyat versin ki diye düşünerek bir de işte beynini mi yakar ne öyle bir şey dediler ya hayır anlamadığım şey eni konu elektrik verecek bir parça,ben elektronikten anlarım az buçuk doğru voltaj ve akımı doğru yere zaten akü yönlendirmeyecek bildiğim kadarı ile üstünde transistör yada bir çip bile bulunmayan basit anlamı ile sadece bir pil nasıl motora hasar verecek bende bunu merak ediyorum?Genede korkmadım değil hayır deseler ucuza akü alırsın iki gün sonra o akü de elinde kalır bunu anlarım olan aküye olsun sorun değil sonra daha çok param olduğu bir zaman gider iyisini de alırım ama motora zarar verecek deyince korktum...

ibrahim.cakar bunu beğendi.
  4. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    yuasa al, geç diye yazacaktım... umut'un yazdıklarını görünce gerek kalmadı;)

5. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
  6. Noyan Yıldız

Noyan Yıldız Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Barış abi teşekkür ederim ve Umut'a da ayrıca teşekkürler...

7. Murat Burak

Murat Burak Aktif Üye

Motosiklet:
    Ducati
    noyan hocam istedigin akü yü alabilirsin volt ve amper degerleri tutsun yeter hatta bi kaç amper daha üstünü bile alıp gönül rahatlıgıyla kullanabilirsin sen servisin dediklerine bakma hiç bir fark yok aralarında ikiside dogru akımla çalışıyor tek fark kalite olabilir, o kadar, onuda dert etmeye bile degmez şimdi diyeceksin sen nerden biliyorsun az bişey elk. elektronik mezunuyum o yüzden gönül rahatlıgıyla beni dinleyebilirsin

8. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Umut'un yazdıkları doğrudur..Voltajı uyduktan sonra hiçbir akü motora zarar vermez..
    Aksine motorun elektrik üretme sisteminde hata veya arıza varsa motor aküye zarar verir..
    Amper gücü tavsiye edilenden düşük olursa,marşına gücü yetmeyebilir,fazlasının zararı yoktur,yeter ki yerine uysun..
    Ben 14 amp ve 12 V aldım 2008 ekiminde,75TL idi..Bu güne kadar da hiç sorun olmadı...Bosch marka galiba,çok memnunum..Elektrolit seviyesini ara sıra kontrol gerekiyor..

9. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

noyan nerelerdesin sen gözükmüyodun yoksa banamı öyle geldi,akü olayına gelince sorun aküdemi şarzdamı bunu tesbit ettinmi,bak benimde buna benzer sorunum oldu cözdük akü boşalıyordu 20 günde filan yetersiz sarj yapıyormuş konjektörün giriş soketinde oksitlenme olmuş temizledik takdık suandegerleri dicital ölcü aletinde 13.8 filan cıkıyo yani senin degerler düşük suanda yazdıklarına göre ama bu ölçümü dolu aküyle yapacaksınız

not: akü alırken akü koyma yeri uygunsa voltu aynı olsunda anper yüksek olsada olur hatta daha iyi olur,anper arttıkca anlasılır bir örnekle demem gerekirse,marja 10 kere basıp akün boşalıyosa mesala diyom tabi,anper yükseldikce bu sayı 10dan 20 ye cıkar yani akünün boşalma süresi uzar

ibrahim.cakar ve Noyan Yıldız bunu beğendi.
  10. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Herkes yeterince açıklamış zaten.

Özetle 12V ve orijinal akım değerinden küçük olmamak şartı ile her aküyü takabilirsin Noyan. Ha bir de boyutlarına dikkat etmelisin, yoksa yerine sığmaz.

11. Murat Burak

Murat Burak Aktif Üye

Motosiklet:
    Ducati
    aklıma gelmişken elektrolitli akülerden ziyade kuru akü kullanırsam bakım derdinde kalmaz buda senin için büyük bir kolaylık olur

12. Noyan Yıldız

Noyan Yıldız Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Yazan tüm arkadaşlara tek tek teşekkür ederim,hayır 300lira vereyim bir aküye sorun değil de başka şekilde gene motora yatıracağım bir paradan azalacak,kafamda başka şeyler var,sinyalleri gömme sinyal yaptırıp arka çamurluğu kırmızıya boyatmak gibi falan.Neyse , kuru akü olayı iyimiş Ömer Abi yardım çağrımı duyduğun için ayrıca sağol,kayıptım abi bazı diyaloglar canımı sıktı bir ara girmedim siteye yada misafir olarak girip okuyacağımı okudum çıktım :D Öyle arada geliyorum hala , kayıp değilim mevsimi bekliyorum , istanbulda bir turlama yapalım olmazsa :D Gelirde yolun düşerse eğer,şarjda bir sorun varmı bilmiyorum şimdilik ama akünün öldüğünü söylediler şarz almaz dediler servise götürecem de bir ayağa kaldırabilsem makinayı hava muhalefeti de bitmedi zaten.Pazarbaşı Honda var kafamda ayağa kalkar kalkmaz oraya götürecem sezonluk bakımları için yağdı suydu filtre temizliği falan fişman.O arada bir ölçü aleti bulabilirsem şarj olayına da bakacam ama 3 senelik akü olduğu için üstünde ki daha çok aküden şüpheleniyorum ben...Sağolun arkadaşlar...

13. Noyan Yıldız

Noyan Yıldız Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Yuasa al geç diyorsunuz da bu akü zaten hondanın 600RR'ın orjinal aküsü yani Honda Servislerinin 288TL çektiği fiyat ile satılan akü piyasada da 255tl civarı satışı var bu akünün ben ucuz olsun diye araştırma yapıyorum
    YUASA YTZ 10S akünün modeli adı da bu bunun alternatifi olabilecek bir akü model ve markası bilen eden duyan gören daha ucuza mal edebilmek mümkün değilmi?Bu akü 10amper 12volt amper değeri daha düşük yada yüksek de olsa boyutları önemli ben bu aküyü ölçtüm en:85 boy 150 yüksekliği 95mm alternatif olabilecek daha ucuza mal edilen akü problem burada kilitlendi ????

14. Noyan Yıldız

Noyan Yıldız Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Sorun kalmadı aldım akü konu kapanabilir...

15. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hangi markayı aldınız? Fiyatı ne acaba?

16. Noyan Yıldız

Noyan Yıldız Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Özgür Yuasa zaten Hondanın orjinal aküsüymüş en ucuz 255tl servislerinde ise 280 tl fiyatı var bir de yan sanayi olarak VLM diye bir marka var idi yuasa ile aynı ebat ve özelliklerde YTS10S modeli oda 155 tl dediler gene bu fiyatı veren de Honda Servisi ben VLM'yi tercih ettim bir sene gider iyi kötü dediler...

17. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hayırlı olsun, ben bir seneden fazla gideceğini düşünüyorum. Motosikleti sürekli kullanmıyorsanız arasıra çalıştırın. Aküye yararı olur.

18. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Şimdi ki ybr deki akü batarya aküsü oda 12/7 ve 5 yılda bitti Ona şimdi yeniden Batarya aküsü takıcam.Biraz pahalı ama napalım yapacağız bir şeyler.Takma dahil 25 TL :D

19. Gökhan TUNALI

Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Yavaş şarjla beklemiş,sülfatlaşmış bir akü kurtarılabilir.Akümü kurtarmayı deniyorum,marş basmamıştı.far ampulü ile tamamen deşarj edip 0,5A ile 60-100 saat arası şarj oluyor,sonucu bildiririm.Ataba 500mA Şarj adaptörü 7,5 Tl.:D

20. Noyan Yıldız

Noyan Yıldız Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Şenol Abi :) 25 TL :D Batarya aküsü dediğin ne onu anlamadım yanlız,ya bizim de büyük server bilgisayarları besleyen regülatörlerin güç kaynakları var , motordan şarj almazmış ama kolay da bitmiyorlar :D pilin büyüğünü düşün kullanıp bitince ayrıca şarj edeceksin :D ebatları bizim aküden çok daha küçük piller iki tanesi bir yuvaya sığıyor bir tane dolu yedek ile onu alayım dedimde sonra boşverdim antikalık olmasın diye gittik aldık bir akü bakalım hayırlısı :D