chopper için nasıl bir kask kullanmalıyım

Konu, 'Chopper - Cruiser Kullanıcıları' kısmında murat çakmak tarafından paylaşıldı.

1. murat çakmak

murat çakmak Yeni Üye

Motosiklet:
    Kymco
    selam arkadaşlar.1 hafta önce salcano sm-250 lik chopper motor aldım ve kask kullanmak zorundayım,güvenlik ve konfor için nasıl bir kask kullanmalıyım,yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler

2. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Motorunuz hayırlı olsun, sizi tanımak isteriz. Bir konu açarak kendinizi tanıtsanız çok seviniriz. İmzamda gerekli linkler mevcut.

3. murat çakmak

murat çakmak Yeni Üye

Motosiklet:
    Kymco
    teşekkürler uyarılarınız ve yardımlarınız için

4. murat çakmak

murat çakmak Yeni Üye

Motosiklet:
    Kymco
    ve motorum kymco değil,salcano ama seçeneklerde salcano olmadıgı için bunu işaretledim,seceneklere onu da koyarsanız sevinirim :)

5. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Kafanı koruyacak bir kask tak rengide motoruna ve kıyafetine uygun olsun yeter

6. burak demir

burak demir Yeni Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    sana tavsiyem kapalı kasktan yanadır.Chopper kullanıyorum diye yarım veya nazi miğferi kullanmayı düşünme sakın :)

7. Mümtaz Barış CİNGİZ

Mümtaz Barış CİNGİZ Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    Kask için marka önerilse süper olurdu hani :D Yarım kask sakıncalı mıdır bide? Bende yarın yada çarş kask almaya gideceğimde o yüzden sormuş bulunuyorum.

Saygılar.

8. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Yarım kask kullanmayınız. Tam kapalı veya çenesi açılabilir olanlardan alınız. Ancak sürüş anında çenesi kapalı olsun.

9. Umur.Arsoy

Umur.Arsoy Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Nazi kaskları ve yarım kaskları geçin, önce güvenlik.... 1-2 ay önce otobanda giderken öndeki aracın yüzüme fırlattığı ''bir avuç'' taş bunun önemini bana tekrar hatırlattı.. Kaskımın vizöründe hala derin çizik izleri durur... Eğer tam kapalı kask yerine açık kask kullansaydım o derin çizikler şimdi suratımda olacaktı...

10. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Kask alırken bende bu konuyu çok araştırmıştım. Açık kaskların özellkle cruiser üzerinde çok karizma durduğu aşikar, fakat inan gerek konfor özellikle de güvenlik açısından berbatlar. Hava ne kadar sıcak olursa olsun 40-50 km/h in üstünde açık kask gereksiz aldığı rüzgarla seni rahatsız edip konforu düşürür. Özellikle gözleri yeterli koroyamadığından toz, rüzgar kaçar gözlerine ve rahatsız olursun. Akşam olupda hava soğuduğunda ise fena üşütür hasta eder.

ikinci ve önemli olan nokta ise güvenlik. Bu kaskları satmaya çalışan tesgahtarlar "kazada choperla yüz üstü düşmezsin zaten", "abi o kask o motora yakışır" vs laflar edip kafa karıştırılar ama aslolan vücudumuzun en önemli yeri olan kafamızı korumaksa bu kasklar hiç bir işe yaramaz. Şimdi aceleyle bulamayacağım ama rastlarsam bu konuya eklerim, bir skala vardı kafatası üzerinde istatistiki olarak yaralanma noktalarını gösteren, en büyük oran yüz bölgesindeydi. Açık kaskların da bu bölümü korumadığını söylemeye gerek yok sanırım.

Ben uzun araştırmalar sonunda çeneden açılır bir kask tercih ettim. LS2 nin Delta modeli hem yapısı (içten entegre güneş vizörü bulunması- içinin sökülüpğ yıkanabilmesi vs.) hem maliyeti açısından diğer seçenekler içnde makul göründü ve satın aldım. Yaklaşık 2 aydır kullanıyorum. Şükür hiç bir kaza geçirmedim o yüzden güvenlik yönünden değil ama konfor yönünden değerlendirebilirim. Biraz ağır (1600 gr yanılmıyorsam) ama çeneden açılır mekanizması zorunlu kılıyor bunu. Özellikle şehir içinde kullanımın ağırlıklı olacaksa çeneden açılır almanı öneririm. Durup adres soracağında, benzin alırken, bakkala girip çıkacağında, motoru park yerinden geri geri çıkaracağında vs. çeneyi açmak çok kullanışlı. Motosiklet hareket halindeyken açmak gibi bir durum söz konusu değil zaten. Bazen öyle dolaşan görüyorum ama sende kullanmaya başlayınca göreceksin çene yukarıdayken 30-40 km/h in üstünde rüzgardan başın geriye doğru itilmeye başlıyor ve rahatsız olduğundan kapatma ihtiyacı duruyorsun.

Kask seçimi motosikletten seni soğutabilecek bir etken. Sırf durkalklarda kaskı çıkarıp takmak zorunluluğu yüzünden motordan soğur insan :)

Çeneden açılır kullanan biri olarak tecrübem doğrultusunda tavsiye ederim. Alırken de çenedeki kilit mekanizmasının plastik değilde metal olmasına dikkat etmekte fayda var.

Umarım kafanı karıştırmamışımdır. Kolay gelsin.

11. yunusemre

yunusemre Üye

Sanirim burda bahsedilmemis ama ayri bir konudan bahsetmek istiyorum.

Arastirma yaparken okudugum bir makalede konfor ve guvenligin disinda "farkedilebilirlik" ustunde de duruyorlardi.

Simsiyah bir motor, simsiyah kiyafetler ve siyah bir baslik iyi bir tercih olarak gosterilmiyordu. Bana da mantikli geldi.

O yuzden en azindan motorun ve kiyafetlerin siyah agirlikliysa kaskini simsiyah secmemen faydali olabilir.

12. Volkanerguner

Volkanerguner Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben Hudson Deri den LS2 TOMCAT aldım.Virago 250 kullanıyorum.Kask iyi ancak satan siteyi kesinlikle tavsiye etmem.İnternetten aldım.Yanak pedleri çıkmadı,kutusundan.Aradım;çıkarmış mutlaka,bişey yapamazlarmış.