Cin-Pekin den selamlar

Konu, 'Yurt Dışından Katılanlar' kısmında yunusemre tarafından paylaşıldı.

1. yunusemre

yunusemre Üye

Merhabalar arkadaslar adim Yunus Emre, Pekin de yasiyorum.

Motor hayrani olmama ragmen ayni derecede de anlamam :)

Uzun sure motorlari cok sevmeme ragmen icten ice hep korktum cesaret edemedim, cok `motorcu` arkadasimin olmasininda etkisi oldu sanirim, surekli olum hikayeleri insanlarin orasinin burasinin kopmasi vs. korkuttu beni :)

Su anda dedigim gibi Pekindeyim, ve burada diyebilirim ki bisiklet/motor/elektrikli bisiklet kullanmak Turkiyedekine nazaran cok daha kolay ve guvenilir(kanimca).
    Neden diyecek olursaniz:
    1)Burada en genis otobanlarda bile bir serit ek `bisiklet yolu` var.Eger bisiklet veya elektrikli bisiklet( ki bu alet baska bir dunya cok hos bisey :) ) kullanicisiysaniz bu yolda ilerleme mecburiyetiniz var.Eger motorsiklet kullanicisiysaniz ister bu yoldan ister ana yoldan gidebilirsiniz.Boylece hem trafik derdiniz olmuyor, hemde araba arasi salto yapma geregi duymuyorsunuz eger yol kalabaliksa.Sadece bisiklet seridine geciyorsunuz, tamamdir :)

2)motorsiklet fiyatlari gercekten ucuz.(Ayni zamanda yedek parca yada servis fiyati ve evet benzin de :D ) `Cin mali` deyip gecmeyin, Cin cok kuvvetli uretim gucune sahip.Dandik mallar uretildigi zaman bunun sebebinin mali isteyen kisiler oldugunu unutmayin.Cinliye ne derseniz bunu size uretebilir haliyle herkes cinden en ucuz kalite mali istiyor kar marjini yuksek tutmak icin.
    Yoksa unutmamak gerekir ki en kaliteli mallar da yine Cin den geliyor :)

3) Insanlar `bisiklet` konseptine alisik. Yani motora karsi bir kompleks duyulmuyor. Insanlar sizi yolda giderken sikistirmaya falan calismiyor onu gecmeyin diye. Herkes farkinda ki bisiklet (her turlusu motor/elektrik yada normal) te bir arac. Bence bu basli basina bir fark.

Bende isim ve idmanlarim geregi once bir bisiklet aldim, lakin kader, daha uzaga yol almam gerekmeye basladi bir elektrikli bisiklet aldim, su an iyice uzak bir mekana tasindim boylece bir motora ihtiyac duydum.Ve 1 hafta kadar once ilk motorumu satin aldim. :)

motor soyle bisey:
    bunun siyahi

Sanirim scooter oluyor bu :D
    Bayagi agir, biraz hantal ama cok cool :D (bence tabi, seviyorum bu tarz aletleri) isimi gayet goren bisey.90 km den yukari cikamadim ama dedigim gibi bana yetiyorda artiyor su anda :)

Simdi arkadaslar sizlere bazi sorularim olacak.Olur hani bazilarinizin zamani vardir, cani sikiliyodur biseyler yazmak ister bana cevap yazarsaniz beni cok memnun edersiniz.

1) benim makina hakkinda bilginiz varmi? Modeli nedir, eksileri artilari nelerdir?
    Ben burada bir cinliden ikinci el olarak aldim ve motor sahibininde benden cok bildigini sanmiyorum bu motor hakkinda :)

2) Dedigim gibi cok acemiyim motor konusunda, yola cikmisligim yok adam akilli.Bana motor kullanmakla ilgili tavsiyeler verirseniz, yada motor kullanirken sik sik karsilasilan sorunlarla ilgili bilgi verirseniz (ve bunlar nasil cozulur) cok memnun olurum.
    (Ayni sekilde bir aceminin motorla ilgili ogrenmesi gereken terimler bilgiler vs. tarzi bir konu vardiysa onceden yada link biliyorsaniz ve beni yonlendirirseniz cok iyi olur)
    Bunu googledan da bulabilirim belki ama hani Nasreddin hocanin fikrasi vardir ya, damdan daha once dusmus birine sormak istiyorum doktor a sormaktansa. :)

Is arasinda bosluk buldum boyle yazdim biseyler yanlis bisey soylediysem affedin

Simdiden tesekkur ederim tanistigimiza memnun oldum

herkese tekrar selamlar

Arif Eser bunu beğendi.
  2. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Aramıza hoşgeldin Yunus...Forumda hertürlü bilgiyi bulabilirsin,anasayfadan topiklere bakman yeterli...;)Keyifli forumlar...:)

3. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Yunus Emre hos geldin aramiza. Is arasinda yazdim demissin ve bu kadar yazmissin. Bos bir zamanda yazacaklarinin uzunlugunu dusunmek bile istemiyorum :) Saka tabiki...

Metin hocamin dedigi gibi forumu biraz karistirman ilk etapta yeterli olacaktir.

4. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    foruma hoşgeldiniz.

5. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    forumumuza hoşgeldiniz.

6. erkan filizol

erkan filizol Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Foruma hoşgeldin iyi vakit geçirmen dileğiyle :)

7. yunusemre

yunusemre Üye

herkese cok tesekkurler tanistigimiza memnun oldum :)

8. yunusemre

yunusemre Üye

Peki arkadaslar buna ne diyeceksiniz?

Az once pekinden bir polis arkadasla konustuk ve 2 diger ana sehirde `motorsikletlerin tamamen yasaklandigini` ogrendik
    Pekinde de boyle olmasi, eger diger sehirlerde bu sekildeyse, an meselesi.

Hevesin kursakta kalmasi diye buna derler herhalde :)
    Bildiginiz bir `BISIKLET` forumu var mi acaba? hahaha

9. Selcuk Gurdal

Selcuk Gurdal Aktif Üye

Motosiklet:
    Kymco
    hadi canım
    nasıl yasaklayabilirler motorsikletleri?

10. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Bu nasıl iştir ya neden yasaklamışlar :)
    Bu arada aramıza hoşgeldin kardeşim..

11. ahmet geyin

ahmet geyin Organizatör

Motosiklet:
    Hyosung
    hoşgeldin yunus

12. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Hoşgeldin Yunus Emre :)

Motorun marka/modelini sen bilemezsen bir fotoğraftan biz nasıl bilebiliriz ki? Çinde bir sürü marka üretiliyor, aynı fabrika üretiyor üstüne başka markalar yapıştırıyo, iş ona katlanıyor. Bunlardan sadece küçük bir kısmı Türkiye'ye geliyor...

Bizlerin buradaki Çin mallarına yaptığımız yorumlar da zaten "buradaki Çin mallarına" yapılan yorumlar. Nedeni ne olursa olsun sorun çıkartma kapasiteleri yüksek, bunun altını çiziyoruz. Yoksa amaç bir ülkenin tüm sektörünü kötülemek değil. Olay sadece üretim kalitesi de değil, servis, yedekparça, yaygınlık vb gibi bir çok faktör var.

Diğer sorularını arkadaşların dediği gibi forumun ilgili alt bölümlerinde bulabilirsin.

Yeniden hoşgeldin :)

13. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Yunus motosiklet forum ailesine hoş geldin, iyi forumlar.

14. SERVET

SERVET Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Aramıza hosgeldınız pekıne selamlar

15. yunusemre

yunusemre Üye

Politik muhabbetlere pek girmek istemiyorum ama kisaca soyle diyim, Cin eger bir olay kendi kontrolu altinda degilse yada kontrolden cikmissa tak diye yasaklayabiliyor o seyi.

Ornek: internet , mesela biz su anda facebook,youtube,blogspot ve bir suru siteyi kullanamiyoruz, cunku bunlar Cin kontrolu altinda degil.(ayni sekilde bu sitelerin yerlerini dolduracak kendi siteleri mevcut)

Burada trafik sikislikliginin bisikletler yuzunden oldugu gorusundeler sanirim.Bakalim gorucez ne olacak :)

16. yunusemre

yunusemre Üye

Fotograf olayi sadece sans denemesi.Dedigim gibi motorlardan cok iyi anladigimi soyleyemem, ve Turkiyedeyken hic dikkat etmemistim ne tarz motorlar kullaniliyor o yuzden fotografi bir koyayim sansimi deneyeyim dedim.Tutup bana tum teknik detaylari anlatmanizi tabiki beklemiyordum.Ama hani olur ya `aa bunu gordum denedim hatta bi kere soyleydi boyleydi` gibisinden.

Cin mali konusuna gelince, forumu inceledigim sure icerisinde Cin mallarina kotu dendigine rastlamadim.(denk gelmedi yani) Ama Cin e gelince sunu anladim Cin i gercekten hic tanimiyoruz bilmiyoruz.
    O yuzden sadece genel bilgilendirme amacli icgudusel bir cumle kurdum. Yoksa motor isinin cok acemisiyim, tabii ki sizin bilginiz cok isabetli olacaktir tecrubeniz dogrultusunda.Turkiyedeki Cin mallari kotuyse kotudur bunu deneyen test eden ben degilim sizlersiniz saygi duyarim :)

Cevabiniz icin tesekkurler memnun oldum

17. yunusemre

yunusemre Üye

Tum hosgeldin diyen arkadaslara ayriyetten tesekkur ederim tanistigimiza memnun oldum.

(3 mesaj ardarda oldu niyetim spam degil lutfen affedin :) )

18. baris bolat

baris bolat Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    yunus kardesim merhaba, bende cine tianjine geliyorum yakinda, warmisin bir grup kuralim ufak capli?:) saka bi yana yasak konusu yeni motosiklet plakasi olayi olmasin?
    cunku cinde artik yeni motosiklet plakasi basilmiyacagi, eskilerle idare edilecegini duydum. yani gidip sifir motor alip sifir plaka takamiyorsun, ya 2. el alip transfer etcen, yada bisiklet dedigin gibi. bunun amacida trafikteki motor sayisini bi nebze sabit tutmak.

saygilar

19. yunusemre

yunusemre Üye

Merhaba Baris bey,

Kusura bakmayin cevabim cok gec oldu, cok ozur dilerim, geldiniz mi acaba Tianjin'e?

Duydugunuz plaka olayi gercektir, aslinda yeni bisey sayilmaz uzun suredir dediginiz gibi durum. Hatta her sehrin farkli farkli uygulamasi var.

Ornegin Pekinde Jing A ve Jing B plakali motorlar mevcut. Jing A pekin de her yere girebilirken, Jing B 2. halkadan iceri giremiyor. Ama dediginiz gibi yeni plaka basilmadigi icin Jing A ler ozellikle kara borsa gibi.
    Bir motor almak size 300-400 ytl ye mal olabilecekken Jing A plaka 2000 ytl ediyor :)))

20. yunusemre

yunusemre Üye

Bu arada, ilk motorum olan resmini paylastigim sevgili "heidudu"m (isim bile koymustum :( ) calinmistir. Bulunma sansida yoktur.

Calinma hikayesini motosiklet kafe bolumunde paylasacagim :)