Çocuğu Scooter'a bindirmek

Konu, 'Motosiklet ve Trafik' kısmında nuhcan tarafından paylaşıldı.

1. nuhcan

nuhcan Üye

Motosiklet:
    Piaggio
    X Evo 250CC motorum var.
    Oğlum 8 yaşında ve arkama binmeyi çok istiyor.

Açıkçası biraz çekiniyorum. Kendini idare edebilir mi diye...

Ne dersiniz trafikte ne kadar güvenli olur?
    Bindirirsem nelere dikkat etmem gerekir?

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bence bindirmeyin.
    Biraz daha büyüsün öyle daha sağlıklı olacağına onu ikna etmelisiniz.

Fatih Genç ve Ardahankar bunu beğendi.
  3. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Kusura bakmayın ama buna gerçekten cevap bekliyor musunuz? Bizimle dalga mı geçiyorsunuz?

Ardahankar bunu beğendi.
  4. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    özgür abi kızıcak bir durum yok belliki arkadaşımız kararsız kalmış ve bizlerle paylaşmış. bindirmeniz çok sakıncalı kesinlikle trafiğe açık yerde bindirmeyin.trafiğe kapalı yerde azami sürat ile belki hevesini almasını sağlayabilirsiniz.

5. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Fatih Genç ve Şenol SEL bunu beğendi.
  6. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Onur bu durumda kararsız kalınır mı hiç? Trafik diyoruz, 8 yaşında bir çocuktan bahsediyoruz burda. İnsanın gözünün önüne ne facilar geliyor. Bu arkadaşımız benim bu tepkimi sevmeyecektir belki kızacaktır ama soruyorum, 8 yaşında bu küçük kardeşimiz kask takacak mı? Korumalı kıyafetler giyecek mi? Bence hayır...
    Allah göstermesin, bir aracın çarpmasını bir kenara bırakın, düştüğünde neler olabilir???

Trafiğe kapalı alanda bile bindirmeyin, çünkü kask takacağını hiç zannetmiyorum...

Onur Filiz ve nuhcan bunu beğendi.
  7. Ergun Erensir

Ergun Erensir Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    Bir baba olarak 1-2 sene daha sabretmesini telkin etmeniz kanaatindeyim.Şahsen ben bu sene bindirmeye başladım (10) yaş.Ancak neyin nasıl olduğunu,nasıl davranması gerektiğini,kısaca motosiklet bilincini iyice öğretmenizi tavsiye ederim öncelikle.Tabiiki full koruma ile ve kısa mesafelerle başlayarak.

Ethem Doğru bunu beğendi.
  8. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    8 yaş resmi sınır sanırım. Bununla ilgili biraz internette bakındım ama pek bulamadım. Aşağıdaki aparat makul olabilir.

9. ahmet atay

ahmet atay Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    belki mahalle arasında bi yukarı aşağı yaptımı hevesini alır o ... mahalle dışı bir yola götürdüğünüzde mahallede gezmeyide kabul etmez bence mahallede bi 5 dakika binmesi yeterlidir hevesini alması konusunda

10. ahmet atay

ahmet atay Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha

gökhan abi bence temel sorun aparat takmayla geçmez.. Bence hangi sebeple arkamızda oturmaması gerektiğini düşünmeliyiz.. Benim için tek korku kaza olasılığını ve motorun devrilmesinde onun canına bir zarar gelmemesini sağlamaktır... Bunun için bu çocuğada ekipman gerekir... 8 yaş gayet motorun arkasındayken önündekine sarılıp yola çıkmasına müsade veriyor

11. Gökhan Yasdal

Motosiklet:
    Suzuki
    Bu arada çocuklar için de çok güzel koruma takımları özellikle tulumlar ve kasklar mevcut. Bunların hepsini full sağlamadan çocuğunu motosiklete bindirecek kadar "ahmak" üyemiz yoktur diye tahmin edip yazıyorum.

12. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    trafiğe kapalı ya da güvenli bir bölgede full korumalı olarak ve düşük seyir süratiyle, hevesini alamsı için turlayabilirsiniz bence. bu şekilde motosiklet kullanmanın nekadar ciddi birşey olduğunu da küçük yaşta kavramaya başlar. hatta sizi bile bu konuda uyarabilir.:) ama trafiğe çıkmak büyük sorumluluk.

13. nuhcan

nuhcan Üye

Motosiklet:
    Piaggio
    Sabah (Oğlum senin için uygun değil, ne olur biraz sabret, bizim mahallede seni bindiririm gibi...) binbir nasihatla evden çıkarken iki gözi iki çeşme arkanızdan ağladığını görünce; EVET KARARSIZ KALIYORSUNUZ...

Kask giydi, dizlik giydi, dirseklik giydi, 3 kat elbise giydi, sım sıkı tutundu ve benimle işe geldi...

Gün boyu kendisiyle bu konuyu konuştum. Ve en sonunda, biraz da isteksiz bir şekilde, ikna oldu...

12 yaşındaki ablasını 3km mesafeye, dersaneye götürüp getiriyorum (haftada 1 gün.) Ablayı görünce de kıskançlık ve özenti devreye giriyor...

Şimdi; bu bilgiler doğrultusunda, bir yorum yapar mısınız?

14. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    :) Sizin için belki sıkıntılı bir durum ama ben gülümsemeden geçemiyorum bu çocukların haline, özellikle erkek çocuklarının :)

Benimde oğlum var daha 4 aylık, dün kucağıma aldım internetten motocross videosu seyrederken annesi hemen kucağımdan aldı çocuğu motorcu yapacaksın delimisin nesin dedi :)

Çocuğunuzu bindirme meselesine gelince, bu kadar istekli bir çocuğun sizin arkanıza oturduğunda sizin talimatlarınız dışına çıkacağını zannetmiyorum. Yani rutin (işe gidiş geliş gibi) sürüşlerinizde arkanıza binmesi sakıncalı olur ancak sakin yollarda oğlunuza özel turlarda rahatlıkla binebilir diye düşünüyorum.

Bir abimiz 9 yaşındaki oğlu ile Ankaradan boluya gitti geldi transalp ile ben çok yadırgamıştım ama o abimiz birşey olmaz diyerek çocuğu götürüp getirdi.

Sukuturları bilmiyorum ama vitesli motorlarda arka ayakçıklara ayakları yetişmiyorsa çok tehlikeli yetişiyorsa çocukla akıllı uslu bir çocuksa binebilir bence.

nuhcan bunu beğendi.
  15. nuhcan

nuhcan Üye

Motosiklet:
    Piaggio
    Ben 2-3km mesafeler dışında, 12-13 yaşına gelene kadar bindirmemeyi düşünüyorum. Her ne kadar akıllı dursa da, her ne kadar gerekli önlemleri alsak da, içim huzursuz oluyor. Yani motorun üstünde minyatür kalıyor. Şöyle oturaklı bir duruşu yok. Vücut yapısı itibariyle yok...

Ona da bana da sabır... Biraz daha sabır...

Şenol SEL ve Umut Karkın bunu beğendi.
  16. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bakın ben yorumumu yaptım, hala soruyorsanız ben bindirmem. 8 yaşında asla bindirmem... En az 14-15 yaşı gelmeli ve hertürlü korumayı ben nasıl giyiyorsam aynen giymeli. Hertürlü kurala uymayı öğrenmeli.

Benim yorumum asla bindirmem. Allah göstermesin, küçük bir kasis, düşmeye yol açar, beli vs boynu darbe alırsa çok kötü sonuçlar olabilir. 8 yaşında bir çocuğun kasları gelişmemiştir. Darbelere dayanıklı değildir bence. Bu da omurilik ve boyun için çok tehlikeli bence.

Allah kimseye göstermesin. Siz bindiriyorsanız da aman trafiğe çıkmayın...

17. Gökhan Yasdal

Motosiklet:
    Suzuki
    Benim de kızım var 2 yaşında şimdiden deli oluyor motosikletlere. Onu güvenle bindirip turlayacağımız günleri iple çekiyorum. Hobilerimizi çocuklarımızla paylaşmayı istemek kadar doğal bir istek olamaz sanırım.

nuhcan bunu beğendi.
  18. nuhcan

nuhcan Üye

Motosiklet:
    Piaggio
    Ben de bindirmem. Ve bir üst mesajda yazdığım gibi bindirmeyeceğim de...

Yalnız bir konuyu atlıyorsunuz. Ya çocuğunuz yok, ya da evli dahi değilsiniz... Ben ikilemde kaldığım anı izah etmeye çalışıyorum. Yoksa bindirmek için bahane aramıyorum. Veya bu bahaneye sizi alet etmek istemiyorum.

"Siz olsanız bu ikilemi nasıl aşardınız?" konusuna yorum bekliyorum...

19. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    15 yaşındaki kızımı bile arkama bindirdiğimde binbir türlü şey geliyor aklıma. Kaldı ki 8 yaşındaki çocuğun refleksleri, muhakeme yetenekleri trafikte artçı olmasına yetmeyecektir diye düşünüyorum. Kapalı alanda hiç bir sorun yaşamayacaksınızdır. En fazla birlikte düşersiniz ya da oğlunuz düşer. Ama trafikte bu kadar masun bir sonuç olmayabilir.

Sonuç olarak oğlunuzu kapalı alanda artçı yapıp bir şekilde ikna etmelisiniz. Baba olmanın en zor kısmı da çocuğunu ikna etmektir. Bunun için elinizden geleni yapmalısınız. Sonradan pişman olacağnız bir eyleme girmeyerek ağlamasına katlanacaksınız. Başka yolu yok. Kızım ağlamasın diye onun zarar göreme ihtimali olan hiç bir şey yapmadım bugüne kadar. Çocuk bu... ağlayacaktır! Sonradan ailecek hepiniz ağlayacağınıza bırakın şimdi o ağlasın ;) Çok mu katıyım ne :p

Ebeveyn olarak görevimiz çocuklarımızı onların anlayamayacağı tehlikelerden korumak değil mi? İkilemden nasıl çıkacaksınız konusuna gelince bu sizin oğlunuzla aranızdaki ilişkiye bağlı. Ben kızıma "hayır" dediğimde o konu kapanmıştır. Ancak şunu da çok iyi bilir :"Babam hayır diyorsa bu benim için sakıncalıdır" ;)

20. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    ben evli değilim ama sizin bulunduğunuz durumda 8 yaşındaki bir çocuk pek anlamak ıstemez ama mesut hocamında dediği gibi baba olmanın zor yanı olsa gerek ıkna edeceksınız :) başka yolu yok. trafiğe kapalı alanlarda yavaş bir şekilde gezdirebilirsiniz

not: bu arada ben 7 yaşındayken tek başıma motor sürüyordum :) bunu marifet olarak söylemiyorum aman dikkat