Çok ucuz atlattım

Konu, 'Motosiklet Kaza Haberleri' kısmında Ferhat Bengu tarafından paylaşıldı.

1. Ferhat Bengu

Ferhat Bengu Yeni Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    Geçtiğimiz Pazartesi günü Antalya içinde kaza geçirdim. Motorumun ufak tefek sıkıntıları vardı, onları yaptırmış dönüyordum. Bir altgeçitten geçtim (bat-çık) Hemen sonrakinden geçerken normalden biraz hızlı girdiğimi farkettim. Oldukça da virajlı bir batçık... (genelde burda trafik çok sıkışık olduğu için adım adım geçilirdi ve bende sağdan yavaş yavaş geçerdim) Fakat farketmemle yolu ayıran sıralı levhalardan ve metal halattan oluşan bariyerlere sürtünmem bir oldu. neyseki bariyerlere çok dik girmeden gidonu hafif sağa kırabildim. Burda güzelim dizliklerimi evde bıraktığım için çok üzüldüm. Pantolonun altının yırtıldığını gördüm ve bacağımın alt kısmı oldukça kötü görünüyordu. Orda durmam da tehlikeliydi. Şok haliyle batçıktan çıkıp sağda uygun bir yerde durmayı düşünmüştüm. Yolun üstünden de trafik aktığı için bir yandan geriye bakarak ve aynaya bakarak geçmeye çalıştım. Hemen çıkışta bu kez yol sola eğimliydi. Baktım burda da abartılı bir dönüş yapıyorum, hakimiyeti kaybedince kendimi motordan kaldırımın üstüne doğru attım. botor da hemen ileride duran trafik levhasına ve kaldırıma çarpıp durdu. Eldiven, mont ve kask burdaki düşüşte çok şükür yara almamı önledi (ya da fazlasını).
    Düştükten sonra çevredeki esnaftan insanlar hemen yardıma koştu.. İnanamadım kaza yapanın ben olduğuna. Her şey için çok kızdım kendime. Motor gitmişti, ben yaralanmıştım, dahası eşimi zar zor ikna etmişken şimdi bu kaza... Bunları neden yazıyorum? Çünkü ister benim gibi amatör ister deneyimli olun, sakın hiç olamazmış gibi düşünmeyin. Başa gelince olabileceğini anlıyorsunuz. Ciddi anlamda ilk kazamdı, ufak tefek düşüp kalktığım olmuştu tabi. Hem kendinizi hem de sevdiklerinizi düşünerek sürün derim ben.. Kazasız sürüşler!

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Çok geçmiş olsun.Verilmiş sadakanız varmış bu kadarla atlatabilmişsiniz.
    Şansınızın da yardımıyla bunu bizimle paylaşmışsınız.
    Ama ne olur lütfen anadan doğma motosiklet sürücüsü olan bizler sizler.
    Eğitimleri savsaklamayın.Deneme yanılma ile motosiklet sürmeye çalışmayın.Gidin adam akıllı akredite olmuş bir eğitmenden "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimleri alın.
    Şimdi bir kaç kişi bana veryansın edecek.Para ile eğitim olunca gidemiyoruz diyecek.
    Parasız yaptıkta gelen mi oldu kardeşim derim ben.
    Eğitime para harcamazsan hastanede kat be kat fazlasını hemde can acısıyla ödersiniz derim ben.

3. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    çok geçmiş olsun.
    "Bunları neden yazıyorum? Çünkü ister benim gibi amatör ister deneyimli olun, sakın hiç olamazmış gibi düşünmeyin. Başa gelince olabileceğini anlıyorsunuz. Ciddi anlamda ilk kazamdı, ufak tefek düşüp kalktığım olmuştu tabi. Hem kendinizi hem de sevdiklerinizi düşünerek sürün derim ben.. Kazasız sürüşler!"
    teşekkürler;)

4. Ferhat Bengu

Ferhat Bengu Yeni Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    Şenol Bey teşekkür ederim. Aktif olarak katılımcı olmasam da yazdıklarınızı sürekli okuyorum. Motosiklet sürmeye dönüşüm hem moral, hem de hafif sakatlık yüzünden zaman alacak. Bu arada inş. ilk fırsatta eğitim almayı ve eksik olan ekipmanları tamamlamayı istiyorum. Keşke farklı şehirlerde organizasyon şeklinde güvenli sürüş eğitimleri yapılsa, biraz da uygun katılım koşullarıyla katılımcı sayısı da iyi olabilir mi diye düşünüyorum.

5. Ferhat Bengu

Ferhat Bengu Yeni Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    Barış Bey teşekkür ederim. Alıntı yapmışsınız. Yanlış bişey yazmamışımdır umarım :)

6. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    ferhat hocam çok geçmiş olsun allah beterınden korusun..bir gunde ve kısa surede bu kadar aksılık pes dedırtıcek turden :(

Ferhat Bengu bunu beğendi.
  7. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Geçmiş olsun.

8. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Geçmiş olsun...

9. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Biraz daha uygun koşullarda derken neyi kastettiniz. Biz bu forumda ücretsiz eğitim için vakti zamanında tabiri caizse mabadadımızı yırttık katılan olmadı.Artık parayı veren düdüğü çalıyor modundayız.Para verilince eğitime geliniyor beleş olunca kimse sallamıyor. Bende diğer hocalarım gibi düşünüyorum.Eğitim parasız olmaz. Eğitimlerde sürücülere hayatta kalma teknikleri riskleri analiz etme ve riskleri en aza inidrme teknikleri öğretilmekte. Ve inanın bu eğitimler sayesinde hayata bakış açınız motosiklete bakış açınız %60-90 arası değişmekte. Bazı arkadaşlar anadan doğma motosikletçi olduklarından deneme yanılma yöntemiyle öğrenmeye çalışırlar.Ama şunu unuturlar.Bilmediğiniz şeyi kendi kendinize öğrenmeniz imkansızdır.BU yüzden hastaneye eğitime harcayacakları paradan kat be kat fazlasını öderler.Hayatta kalırlarsa veya sakat kalmazlarsa o kazadan sonra eğitime gelirler.Ama inanın çoğu zaman çok geç olmaktadır.

10. Ferhat Bengu

Ferhat Bengu Yeni Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    Hani bazı sektörler için fuar düzenlenir, biraz tanıtım, biraz da piyasa hareketi sağlanır. Bahsettiğim organizasyonda buna benzer bişeyi kastettim. Topluca katılımlar olursa daha uygun fiyatlara ve belki sponsor desteğiyle farklı motorları görmek açısından. Mesela forumda sürekli konuşuluyor ya "600cc bi motorla başlasam n'olur" filan diye :) İşte bunu diyen arkadaşlar böyle bi görse hem o motorları hemde başlamaya uygun olanları. Aradaki farkı görseler. Ne bileyim. Ben reklamcıyım. Düşünürken biraz abartırım. Ha bu arada böyle bi girişim olursa tanıtım ve tasarım açısından elimden ne gelirse yardımcı olmaya hazırım. Ücretsiz eğitime katılım olmamasına ben de çok şaşırdım. Dediğim gibi ünlü markalarla iletişime geçilip, güvenli sürüş eğitimlerinde test motorlarını görmek ve sürmek hem ciddiyet katar hem de katılımı artırabilir. Çok şey istedim galiba :(

11. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    çok geçmiş olsun.

12. berkay yeşilay

berkay yeşilay Aktif Üye

Motosiklet:
    Mondial
    cok gecmıs olsun inşallah ilk ve son kazanız olur

13. Tolga Demir

Tolga Demir Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Ferhat selam, Şimdi yukarıdakileri okuyunca tekrar canlandı gözümde. Yeni motorları alınca ilk işimiz iyi bir eğitime katılmak olsun ;)

14. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Yalnız bir şey eklemek istiyorum. Bazı insanlar için birebir eğitim gerçekten pahalı gelebilir (yaklaşık 1GÜNLÜĞÜ bugünkü parayla 500TL güzel bir eğitimin.) Ancak grup eğitimlerine yönlenilirse daha ekonomik olabilir. Yaklaşık 100-200 lira arası tutyor bu sefer.

15. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Baharın başında kontrol eğitimi alacağım. Grup eğitimi isterseniz katılırım tabiki...

16. Mehmet Akif

Mehmet Akif Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha, BMW
    Benim güvenli sürüş dersi alma imkanım daha olmadığı için(gerek yaşadığım yer gerekse öğrencilikten.) kendim internetten mümkün olduğunca fazla yazı okudum. Benim merak ettiğim şey ise güvenli sürüş derslerinde motosiklet temel teknikleri haricinde trafikteki konumumuz,acil bi durumda ne yapacağımız,bakışlarımızın nasıl olacağı,bozuk yolda nasıl gidileceği, gizli buzda ne yapılacağı vs.. gibi şeyler mi öğretiliyor?? Saygılarımla...