Cross seçimi?

Konu, 'Ne Almalıyım Nereden Almalıyım' kısmında Onur Alan tarafından paylaşıldı.

1. Onur Alan

Onur Alan Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    merhaba
    Ankara da yoğun trafik ve beton yığınları arasında motora binmek istemediğimden motor hayalini İzmir civarlarına yerleştiğim zamana ertelemiştim. Nihayet İzmir Urla Zeytinler Köyü'ne yerleştim ve sıra geldi motor almaya.
    Yaşadığım yer köye 6 km kadar orman içinde taşlı topraklı bir yol. Arabayla giderken sanki vidalar dökülecek hissi veriyor, off road cular kullanıyormuş bu yolları.
    Motor olarak başlangıç için kendimi ybr125 e hazırlamıştım ama malum ybr asfalt motoru. Bu yollarda iyi performans gösterir mi, yolda kalır mı, zorlanır mı bilmiyorum.
    O yüzden sanırım cross almak benim için daha mantıklı olacak. Bu bölgede yollar çok taşlı, çukurlar dolu, toprak yollar ve ben motoru daha çok Urla-Çeşme arasındaki bütün kırsal bölgeyi keşfetmek, denize gidebilmek amacıyla kullanacağım. Arasıra ihtiyaçlar için asfalttan Çeşme'ye kadar giderim, haftada bir iş nedeniyle İzmir'e gitmem gerekecek.
    Bu amaçlara yönelik olarak hangi motoru seçmeliyim?
    okuduklarım ve araştırmalarıma göre honda xl200, yamaha xt125, hyosung 125 modeller var.
    Çinlileri kimse düşünme diyor. Zaten bu yollarda motora bir şey olsa, çekici bulmak getirmek ayrı bir sorun olur. Telefon bile çekmiyor çoğu yerde. O yüzden almışken sağlam bişey olmalı.
    Yok Ybr bu yollarda gider bir sorun çıkarmaz derseniz hiç düşünmeden ybr alırım, servisi var, alıcısı var bir sıkıntım olmaz yarın rahatça da satarım ama emin olamıyorum, köy yollarının bazılarında mıcırlar, çukurlar dolu.
    Cross alma nedenim yazdığım gibi yaşadığım yerin koşullarından dolayı zorunluluk, yoksa cross amacıyla kullanmayı düşünmüyorum, hoplayıp zıplayıp tepelerin üzerinden atlamak gibi niyetim yok. Oldukça mülayim sakin gezebilmek istiyorum.
    Bu arada ilk motorum olacak, bir süre sonra yetmeyecek ve belki değiştirmek zorunda kalacağım, yada yaşadığım bölgeyi değiştirme ihtimalini de düşünmek gerek, çünkü burası oldukça mahrumiyet bir bölge uzun süre dayanabileceğimi sanmıyorum.
    Araba ile rahat gezemiyorum her yola giremiyorum ve benzin masrafı da frenliyor, yollar yüzünden lastikleri yeni değiştirdim jantlar eğilmiş düzelttirdim, acilen motor almam gerekiyor. Yardımlarınıza ihtiyacım var. Görüşmek üzere

2. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Benim fikrim Honda CRF250L den yana :)
    ilk olarak o bir plakalı cross canavarı :D Bakımları 12.000Km de bir, ilerde sıkılmana karşı gayet iyi bir cc hacmi var ve uzun bir süre idare eder. Ama önemli olan direk 250cc lik bir motora geçmek uygun mu :rolleyes: Bazı hocalarımız 650 cc lik motorları tavsiye ettiğini duydum ,senin de adrenalin düşkünü olmayan biri olduğunu varsayarsak bence olabilir,... tabiki uygun kıyafetlerle :harika:

3. Onur Alan

Onur Alan Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    teşekkürler Doğan Bey.
    güzel motor resimlere baktım
    tabi benim bütçeyi de belirtmem gerek. İlk motor olacağından ve belki 5-6 ay sonra değiştirmem gerekebileceğinden 5000 tl üzerinde masraf etmek istemiyorum motora, daha kıyafet masrafları var. Artı 250cc başlangıç için fazla olacaktır. 200 hadi neysede 250 sıkıntı yaratabilir acemi birisi için.

4. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Onur Bey

Cross yerine Enduro neden düşünmüyorsunuz. Hem asfalt hem çayır çimende kullanabilirsiniz böylece.

Saygılar

5. cagri.erarslan

cagri.erarslan Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Ben Doğan hocama katılıyorum; CRF250L çok güzel ve sizin amacınıza uygun bir motor. 250 cc olması da gözünüzü korkutmasın, yeterki siz 2 teker üzerinde kendinizi riske atmayın, adam gibi düzgün bir eğitim alın. Hatta mümkünse motorunuzu almadan eğitiminizi alın ki, hocanız size çok daha uzman bir gözle ihtiyaç ve yetenekleriniz dahilinde motor önersin.

Onur Alan bunu beğendi.
  6. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bence ilk olarak bir eğitim al ve önce sen kendini sonra da hoca seni sınasın.Eğitimden sonra eminim belirsiz taşlar yerine oturacak ve aklında soru işareti kalmayacaktır.Ama sana tavsiyem kıyafetlerini amacına uygun ve motoru almadan önce edin.Çünkü motoru aldıktan sonra kıyafete ve eğitime fazla para kalmıyor ve genelde es geçiliyor :)

Onur Alan bunu beğendi.
  7. Berkay Ömür

Berkay Ömür Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Kendini cok iyi anlatmissin. Butcene gore sana tercihim XL200 dür.

Onur Alan bunu beğendi.