Cruiser Başlangıç Tavsiyesi?

Konu, 'Chopper - Cruiser Kullanıcıları' kısmında Kerem.Saruhan tarafından paylaşıldı.

1. Kerem.Saruhan

Kerem.Saruhan Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Merhaba,

30 yaşındayım. 188 boy ve 92 kilodayım. Başlangıç için Ybr 125-150 tavsiye edildiğini biliyorum ancak daha evvelden -takriben 45 gün kadar- Zealsun 150 kullandım.

Kendime tam olarak güvenemesem de Hyosung Gv 250 (ya da benzerini) almak istiyorum. Bilahare yaz gelmeden de Hyosung Gv 650.

Siz fikirleri benim için değerli üstatlar ne der acaba? Bir Ybr 125'in üzerine tüneyerek (binmek diyemiyorum, kızmayın lütfen) biraz daha geliştirmek mi daha ideal, yoksa oğlum sen zaten düşmedin 45 gün, allah kerim bir daha da düşmezsin, al bi Gv 250, tadına var mı dersiniz?

2. Gökhan TUNALI

Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
  3. Kerem.Saruhan

Kerem.Saruhan Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    :) Hocam ben 250 lik motora bile endişe ile bakıyorum. Bu motor daha güçlü olanından değil mi?

4. Gökhan TUNALI

Motosiklet:
    Honda
    Güç elinizin altında ama sonuçta kendiniz bilirsiniz, Bugün bir akrabamdan telefon aldım Gv250 alma arifesinde 45 yaşında subay,ona alma dedim mesela.Kontrol edemezsin dedim çünkü motor tecrübesi yok.
    İlk motor deneyimini 650'lik Cruiserde yapmış,ilk motoru 800 cclik Sportster-Harley'de yapanı da var.Ve zorluk yaşadıklarını görmedim.
    Boyun posun da var önemli olan gazı kontrol edebilmek,trafiğe biraz geç çıkarsın hepsi o.

5. Kerem.Saruhan

Kerem.Saruhan Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    İşin doğrusu ben eğitimini alıp öğrenmekten yanayım. Ancak Diyarbakır'da bu işi öğreterek yapabilecek kurs yok sanıyorum. Ankara-İstanbul gibi şehirlerde motor yaşam biçimi halini almış olsada buralarda hala taşıma aracı vasfında.

Bu yüzden -eğitimini alamayacak olmamdan ötürü- ben hala maksimum 250 cc lik olanlardan yanayım, mazallah kötü bir tecrübeye denk gelirsek tadını almadan gitmek/bırakmak zorunda kalmak var. Yolunu yordamını iyice öğrendikten sonra büyütürüz nasılsa.

6. Gökhan TUNALI

Motosiklet:
    Honda
    Allah gönlüne göre versin,
    Ben de tam tersi az yakıp çok kaçanı arıyorum,Honda Cgl125 var bir tane daha küçük Kymco Straith 150 cup almak üzereyim.:) İyi geceler.

7. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Yinede sen düşük cc den başla zamanla tecrübe ile eğitimler ile büyütürsün

8. Tayfun Seyrekbasan

Tayfun Seyrekbasan Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    kerem arkadasım bazı arkadasların dediği gibi bu iş boyla postla asla alakası yok.kesinlikle ilk önce düşük cc li olan bir ybr alıp basla bu arada alabilirsen güvenli sürüş eğitiminide al.ondan sonra yavas yavas büyütürsün.lakin motor kullanmak göründüğü kadar basit değil ve tehlikelidir.

9. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Motosiklet kullanmak akıllı kişi işidir derim hep.Demeye de devam edeceğim.
    Tamam Diyarbakırdasın.G.doğunun Parisi idi bir zamanlar.
    Hayatı seviyorsan sağlığın da değerli ise azcık fedakarlık yapıp uçağa atlayıp İstanbul'a gelip 2 günlük eğitim alırsan sorunsuz binersin.Hemde uzun yıllar.
    Çocuklarına torunlarına anlatacak hikayelerin de olur.
    Diğer taraftan kendi kendinize veya amca oğlu dayıpğlu ile bu işi öğrenmeye kalkarsanız bazı yanlış bilgiler bilinç altınıza girer ve bir daha çıkmaz.
    Forumda bazı arkadaşlarımız anlatırlar işte falanca da kendi kendine sokak aralarında öğredi sorun olmaz diye.
    Ben de o zaman diyorum ki.
    İlk okula başladınız bitti ve direkt üniversiteye gidebiliyoırmusunuz.
    Hayır.

Motosiklette bu şekildedir.
    Ya da kendi yaşamımızdan örnek verebiliriz.
    Doğduk ve önce emekledik sonra yürüdük sonra koşmaya başladık.
    İstisnalar haricinde kimse emekleme yürüme safhasını geçmeden koşmaya başlamaz.
    Başlayamaz.
    Bence siz doğrusunu yapın.Amerikayı yeniden keşfetmeye çalışmanın alemi yok.
    "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimleri veren akredite kişi ve kurumlar var.Biraz fedakarlık yapın bunlardan doğru ve bilinçli eğitim alın ben ve diğer ağabeylerim gibi uzuuuun yıllar motosiklete binin ve anlatacak hikayelerinizi dinleyecek olan sevdiklerinize anlatma şansınız olsun.

Bizler Motosiklete zevk için keyf almak için biniyoruz.Risk almak yada riskleri çoğaltmak için değil.
    Size tavsiye edeceğim bir "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimi veren akredite olmuş linklerin adreslerini vereyim.iNceleyin görüşün.
    www.lamatech.com
    http://www.artmotoakademi.com

10. Gökhan TUNALI

Motosiklet:
    Honda
    Şenol Abi doğru söylüyorsun,ben de şimdiye kadar köy yollarında öğrenin gibilerinden tavsiyelerde bulunmuştum,yanıldığımın farkına sayende varıyorum.

5 yaşımda bisiklete binmeyi kendi öğrenip 7 bisiklet eskiten,sürekli trafikte,11 yaşına kendi kendine otomobil kıullanmayı öğrenen,aynı şekilde 30 yaşında kendi kendine motosikleti öğrenen istisna bir durumum var.
    Lütfen beni örnek almayın.:)

11. Kerem.Saruhan

Kerem.Saruhan Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Şenol bey,

Verdiğiniz adreslere benzer Adana-İzmir veya Ankara'da adres var mı acaba, bildiğiniz güvendiğiniz? Şu sıralar önce Adana'ya sonra Ankara'ya en sonda da İzmir'e gideceğim. Arada 2 gün vakit ayırabilirim diye düşünüyorum.

Çok teşekkürler.

12. tarkan691

tarkan691 Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Ben gencligimde koldan 3 vitesli kucuk motorlar haric tecrubem olmamasina ragmen 38 yasinda 1300 luk bir motor aldim ve zevkle kullaniyorum.Bu kadar korkacak bir durum yok altinizdaki guce siz sahip olabilecek kisilige sahipseniz yetenekleriniz el veriyorsa istediniz canavara binebilirsiniz 250 lik bir motordan korkmak biraz komik icinize sineni motorunun gucunu dikkate almadan alin goreceksinizki motor buyuklugu o kadarda onemli degil hatta cok ufaga giderseniz ilk ay gidiklanmaya baslayarak buyuuk motor hayal edersiniz ben simdi neden 1800 vtx almadim diye dusunuyorum.

13. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bende 1980 yılında başladım motosiklet kullanmaya.Ama çok ciddi kazalar yaptım acıları da yaşadıom.
    Şimdi bir eğitim sistemi var ken bunu kenara itip ben düşe kalka öğrenirim demek ne mana.
    Aklın yolu bir
    İki değil.
    Birileri daha önce acılar yaşamış ve istemişki başkalarıda aynı acıları yaşamasın demiş ve eğitimi ortaya çıkartmış.
    Amerikayı yeniden keşfetmenin alemi yok.
    Ve ben yine 30 yıldır bir kaç milyon km yapmış biri olarak diyorum ki.
    Arkadaşlar doğdunuzda emeklemeden koşabildiyseniz
    Eğitim almadan direk hayabusa ile başlayabilirsiniz.
    Ama eğitim alırsanız daha az risk alıp daha çok keyfle zevkle motosikleti kullanırsınız.
    Ben yaptım oldu demek çok yanlış olur.
    Sen yaptın oldu ama diğeri yapamadı.Bunun vicanı sorumluluğunu taşıyabilirmisiniz.
    Ben GL 1500 de kullandım ama şu anda ybr 125 kullanıyorum.Hiç te sizin dediğiniz gibi demiyorum.
    Hatta yarın ybr 125 lerle 450 km lik geziye gideceğiz
    Bir yerde sorun var ama nerde.

Eevet 250 cc ile o bilgi ile motosiklete başlanmaz.
    Başlarsan ölürsün.Bu kadar basit.
    Emeklenmeden yürünmez yürümeyi becermeden de koşamasınız.
    Siz becerdiniz ama bu sonsuza dek böyle olacak diye bir kaide yok.Olsa idi mezarlıklar dolu olmazdı

14. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    İlk motosikletim ybr125, şimdi FZ6 Fazer.

Aralarında bir fark varmı? Yaşayan biri olarak dağlar kadar.

Eğitim de aldım Rahmi Hocadan, tamam mıyım şimdi?

İlk olarak Fazer'da alıp dengemi sağlayabilirmişim, bunu anladım, anladım da gazı açınca ne çabuk değişiyor bunun dijital göstergesi, şaka mı ya??

Şu virajlarda yokmu, alıp Fazer'ı girseydim şu virajlara, acaba şimdiki gibi mi girerdim?

Acaba şu an doğru mu herşey? Şansına mı gidiyorum?

Bana bunları biri söylemeli yoksa işlerin düzgün gitmediği bir anda herşey olabilir...

Ne diyorduk? "Eğitim" Sonra hocamızın dediği motosiklet.

250 cc'lik bir motordan korkmak hiç de komik değil, o motor çok rahat 140 km'ye ulaşabilir. 140 km'de de insan hayatının ne çabuk bitebileceğimi çok komik?

Şenol SEL bunu beğendi.
  15. tarkan691

tarkan691 Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    siz beni oldurdunuz alay ediyorum sandiniz vesaire vesaire :) ok siz boyle devam edin kalin saglicakla

16. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Biz sizi öldürmedik. Sadece doğru bildiğimizi söylüyoruz.

17. tarkan691

tarkan691 Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    oncelikle yazmiycaktim cunku kendim de 15000 kusur uyeli sadece bir ozel konuya ait bir forum ve sitenin sahibiyim ve basima uye catismalarindan cok olay geldi istemedim tartisma ama sanirim boyle birakip gitmekte olmiycak.

Birincisi isim soyad meslek vesaire vermek zorunda degilim bakarim forumun duzeyine hosuma gider kendimi rahat hissedersem bunu kendim yaparim.\\

ikincisi egitim egitim egitim tabiki egitimin yanindayim herkes mumkunse zamani maddi durumu elveriyorsa egitimlerini mutlaka alsinlar.

motor secimi koonusunda tamamen karsinizdayim ufak motor isaret etmeniz sacma hala ustune basiyorum bunun kisi zaten gazi kendi vericek dengeyi kendi kuracak motor kuvvetli diye basicak kaza yapacaksa bu denklem yanlis motorun gucuyle kaza orantisi kurmaniz hala yaziyorum komik adam motor ufak diye basmiycak buyuk diye basacak :) burda bir komedi var motorun gucu ne olursa olsun oto kontrolu olan adam basmiycak manyak olan basacaktir kastiniz manyaklaraysa ben yaninizdayim ama akli basi yerinde motorun gucunu kontrol edebilecek beyin gucune sahip her birey istedigi gucte motoru alir ve ondada bu isi gayet guzel ogrenir ben ve etrafimdaki 10 larca busekil yapan arkadasim var sorun olmadi hic birimizde.

altiniza mobilette alsaniz dengesiz kisilikteyseniz veya delikanliysaniz kaniniz deli akkiyorsa bulursunuz bir yokus sallarsiniz assagiya gene 100 km bulursunuz bir yere gecirip dusup kaza yaparsiniz.

Bu isi onun icin soyle duzeltelim kendine guvenen motoruna tam hakim olmadan risk almayacak gucu dogru kullanabilecek kisilige sahip herkes her buyuklukteki motorla bu ise baslayabilir.

yukardaki gibi olmayanlar sizleri dinlesinler baslasinlar.

18. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Forumumuzu düzeyli bulmayıp kendinizi tanıtmıyorsanız, o zaman halen neden cevap yazıyorsunuz. Bizi takmayın o zaman. Cevap bile vermeyin.

İsterseniz Google'ın sahibi olun, burası Motosikletforum, burada bazı kurallar var biz bunları uygulamaya çalışırız. İsteyene yardım eli uzatır, eğlenmeye gelenle de hep beraber eğleniriz.

Neden bu şekilde bizler gibi aramıza katılmaktansa, farklı olmaya çalışıyorsunuz ki?

Barış bunu beğendi.
  19. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Edip bey.
    Her forumun kendi kuralları vardır.Foruma üye olurken bir sözleşme yazıyor ve siz bunu onaylıyorsunuz.Yani bu forumun kurallarını onaylıyorsunuz ve uymakla mükellefsiniz ve Türkçe meali zorundasınız.
    Ha ben zorunda değilim diyorsanız biz sizi tutmayalım 15 bin üyeli formunuzda size mutluluklar.
    Buranın kuralları böyel.Uyucaksınız başka alternatifi mümkün değil.

Toronto da işler öyle yürüyebilir ama burda Türkiye de öyle yürümüyopr.Bir çok telef olan motorcu var.Bu yüzden size komik gelen şeyler burda komik değil.Sırf gazın ne anlama geldiğini bilmeyenler boılca telefat veriyor.Bu yüzden bizde küçük cc ile başlayın diyoruz.Adam gibi motosiklet kullanmayı öğrenin ondan sonra büyütürsünüz diyoruz.
    Sizin gibi düşünenleri de gördük.Ben daha fazlasını göremeyeceğim.Midem de aklımda kaldırmıyor artık.

Bol şans

Barış bunu beğendi.
  20. LEVENT BOZDEMİR

LEVENT BOZDEMİR Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    cahillik bize örnek değil. nedenleri sonuçları yüzlerce kez anlatıldı yazıldı.