Cruiser Önerisi... (gerçekten ihitiyacım var)

Konu, 'Chopper - Cruiser Kullanıcıları' kısmında özgür nuray tarafından paylaşıldı.

1. özgür nuray

özgür nuray Yeni Üye

Merhaba,

bu konuyu nereye acacagımı arastırdım ancak forum içerisinde bir alan bulamayınca buraya actım.Şimdiden eğer yanlış bir yerde bunları yazıyorsam özür dilerim.

Motor almaya karar verdim.Ehliyete başvurdum.
    Haftaya özel bir kurumdan temel eğitim ve güvenli sürüş eğitimlerimi alacağım.Kayıtlarımı yaptırdım.

her kes bu ise scotter ile başlamamı öneriyor.Ama ben siz bu işin uzmanlarına danışmak istedim.Ne kadar dogru yada yanlış bilmiyorum.Motorsiklet almamın esas amacı istanbul trafiğinde birazda olsa zaman kazanabilmek.

yaklaşık 2 yıldır para biriktiriyorum.En büyük hayalim cruiser bir motor sahibi olmak ve kullanmak.

hem görünüşü hemde güvenilirliği açısından yamaha xsv950a midnight star modelini almak istiyorum.Bir grup başlangıç için bu motorun cok zor olacağını söylüyor.Bir grup ise irade ve yönetimin bende oldugunu ve eğer zaman ayırırsam hangi motorla başlamamın önemli olmadığını söylüyor.

Ancak gerçekten sizlerin önerilerine ihtiyacım var.Başlangıç olarak neden bu motoru almalıyım yada almamalıyım.Cokmu zorluk çekerim.

yoksa dikkatli bir şekilde başlarsam bu işe bu motorla başlayabilirmiyim.

Siz böyle bir motoru önerirmisiniz?

2. Hakan.Ulukavak

Hakan.Ulukavak Forum Polisi Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    1- Başlangıç için küçük hacimli motor iyidir. En ideali yamaha ybr 125 yada honda cbf 150. Bunun pek çok nedeni var, tecrübeye güven.
    2- Şehir içi trafikte biraz kıvrak bi motor daha uygun olur, cruiser tarzı motorlar oldukça ağır ve hacimlidir, aralardan sıyrılmak zor olur.

Doğan PARILTI ve Berkay Ömür bunu beğendi.
  3. H. Nuri

H. Nuri Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Merhaba Özgür Bey

Benim adım Nuri,Tanıştığımıza memnun oldum.

İsmimi yazdım çünkü,"bey'li,siz'li" konuşmaları hızlı geçelim diye ;) umarım senin açından da bir sakıncası yoktur.
    Şimdi benim naçizane fikir ve görüşerim:

Öncelikle boy ve kilon kaç ? Eğer ki 1.85-95 boy ve 100-110 kilo civarlarındaysan,ybr,cbf türü motorlar gerçekten de altında tabure gibi kalabilir.Ancak ilk başlangıç motoru olarak ta 950cc lik,300 kiloluk bir cruiser seçmek te pek iyi bir fikir olmayabilir.Sonra şehir içinde o makine sana kıvraklık sağlamaz,normal arabalar gibi trafikte beklersin.Yok ben çok güçlüyüm beni yormaz ben kıvrak hareketler yaptırırım dersen,gece eve gittiğinde "yav benim saat 8.30'da uykum geliyor,alla alla hep yorgunum,uyuyorum ama dinlenemiyorum" gibi serzenişler ile arkadaşlarının,eşinin başını ağrıtmaya başlarsın ;)

Mesela hyosung gv 250 veya 650,mesela yamaha virago 535,mesela yamaha xvs 650 gibi.Bu motorları düşünebilirsin.

Ha yok olmaz illede xvs950 dersen o da olur olmaz değil,ancak bu işin bir acemilik dönemi vardır,ön fren sıktığınızda ne olur,arka fren sıktığınızda ne olur,virajda tam yatıyordum ki yerin mıcır olduğunu fark ettim eyvah şimdi ne olacak gibi sıkıntılar önce hafif bir motorun üzerinde karşına çıkacak olursa atlatması ve tecrübe hanene yazarken,vücut parçalarının orjinal kalması açısından çok daha faydası olacaktır.

Bunun yanı sıra sürüş ve koruma ekipmanları hakkında herhangi bir şey yazmıyorum.Çünkü gideceğini yazdığın güvenli sürüş eğitimi seni bu konuda bilgilendirecektir.

Eh umarım yazdıklarımın bir faydasını görürsün.Bir cruiser hayranı olarak aramıza katıldığına çok memnun oldum.Umarım tüm motor hayatın boyunca asfalta motorunun lastiklerinden başka bir yerin değmez.

İyi geceler.

Doğan PARILTI bunu beğendi.
  4. özgür nuray

özgür nuray Yeni Üye

Merhaba Nuri,

BU detaylı açıklamaların için öncelikle çok teşekkür ederim.

178 cm boyunda 86 kiloyum.Yamaha virago ve xvs650'nin sıfırı satılmıyor sanırım.Diğerleride japon ürünü değil diye açıkçası hiç düşünmedim.Ancan bir cok kişi hyosungun cok başarılı oldugunu sözylüyor.Ozellikle v650 nin kasası cok başarılı gözüküyor.

Kafamda honda shadow, suzuki intruder yada yamak xvs950 vardiki zaten en cok yamahanın performans ve desingnı hosuma gitti.

ekipman konusunda kesinlikle ne gerekiyorsa onu alacağım.Tam korumalı kask,mont,pantalon(gerçi işte kumaş pantalon giymek zorunda kalabiliyorum.motor pantalonunu nasıl giyecem onun üzerine bilmiyorum...:))...vb

iyi dileklerin için teşekkür ederim.

5. Hakan.Ulukavak

Motosiklet:
    Honda
    Özgür,
    Soru sordun cevap verdik ama yine bildiğini yapacaksın görünüşe göre :) Sana bol şans.

Berkay Ömür, Şenol SEL ve Barış bunu beğendi.
  6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Lütfen başlangıç için büyük cc almayın.
    Motosikleti ölüm aracı olarak kullanmayın.
    İllaki ölmek istiyorsanız köprüden atlayın ya da kafanıza silah sıkın veya başka yolları deneyin ama motosikleti ölüm aracı olarak kullanmayın.

7. özgür nuray

özgür nuray Yeni Üye

Amacim kesinlikle bildigimi yapmak degil.oyle oksa bu forumda sizlere bu kdr kulak veriyor olmazdim.

Sadece yamaha xvs950 konusunda cok istekliyim.oyuzden bunu yapabilecegime dair kendimi motive edici seyler yaziyorum...:)

8. Berkay Ömür

Berkay Ömür Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    ben de chopper'a merak sardım. Bursa gezisinden sonra anladım racing tarzı motorla uzun yol yapılmadığını :)) küçük cc ile başlaman gerek hocam bunun kuralı bu. önce emekleyip sonra yürümek gibi. illaki chopper diyorsan, 150 lik 250 lik chopper ile başlayabilirsin benım gorusum bu. ama sehır ıcınde sıkıntı yaratabılır bu sana bu yuzden ybr diyorum ben de veya cbf

9. A.HAMDİ

A.HAMDİ Organizatör

Motosiklet:
    Henüz Yok
    özgür kardeşim öncelikle kolay gelsin,
    şenol sel hocamın yazdıklarına mutlaka kulak ver, bu acılar tadılarak verilmiş olan bir nasihattır ve kulağınıza küpe olsun.
    illa chopper olsun diyorsanız benim gibi 250 cc lik olabilir bir motorsikletle başlayın.
    hiç kimse araba kullanmasını öğrenmeden tır kullanmasını öğrenemez....
    sağlıkla ve esinlikle kalın....

10. özgür nuray

özgür nuray Yeni Üye

Hepinizin mesajları için çok teşekkür ederim.Snaırım cruiser için biraz daha sabredebilirim.başlangıc için YBR250 konusunda karar verdim.
    Şİmdi gel gelelim benim gibi acemi temiz 2.el nereden bulacak...:)

Barış bunu beğendi.
  11. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Cruiser'a gönül veren arkadaşların CBF ve YBR ye yönlendirilmesi işi benim pek hoşuma gitmiyor. Genelde cruiser kullanmayan, kromun, homurtunun keyfini sürmeyen kullanıcılardan geliyor bu yorumlar. 250 lik Cruiserlar iyidir.

Koray Uzuner, Mustafa_Karik ve Serkan 06 bunu beğendi.
  12. özgür nuray

özgür nuray Yeni Üye

250lik cruiserda almak isterim ancak bildiğim kadarıyla 250likler arasında japon markaları yok.Oyuzden tereddut ediyorum sadece.

13. Hakan.Ulukavak

Motosiklet:
    Honda
    YBR 250 güzel seçim, sadece motoru bulma ve sonradan satma konusunda sıkıntı olabilir. Fazla piyasası yok. Hyosung (yada st kanuni) gt 250 naked motorna bi bak derim, piyasası var ve şekilli motor. Ama temizini bulmanız lazım.

14. özgür nuray

özgür nuray Yeni Üye

yaklasık 4 yıl 2 farklı japon şirketinde çalıştım.Şİmdi aynı sektorde guney koreli bir firmadayım.

Ürün kalitesi anlamında fark cok belli coookk

15. Hakan.Ulukavak

Motosiklet:
    Honda
    KTM Duke var, 250 likleri olması lazım. Para sorun değilse ona da bakabilirsin.

16. özgür nuray

özgür nuray Yeni Üye

Teşekkürler hakan,

suan tamamen 2 secenk arasındayım ybr250 veya hyosung v650

17. Hakan.Ulukavak

Motosiklet:
    Honda
    250 yi geçmemende büyük faydalar var, ybr iyidir :)

18. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    arada ki 400 cc fark pek önemli görünmedi sanırım!?!

19. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    600 segmenti cruiserlarda başlangıç için en kötü seçim GV650 olacaktır. uzun şasesi ve güçlü motoruyla o tork canavarını kontrol etmek yeni başlayan bir sürücü için büyük sıkıntı olur.

20. Serkan 06

Serkan 06 Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Gökhan'a katılıyorum , GV 650 80 beygirlik motoruyla almayı düşündüğün Yamahadanda güçlü, GV 250 tercih edebilirim. ama öncesinde tarzını belirlemeni isterim konfor ve sürüş tarzı açısından bahsettiğin motorlar çok farklı, bir Cruizer kullanıcısı olarak kesinlikle önerim Cruiser olacaktır.

Mustafa_Karik bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş

Misafirler şu kelimeleri aratarak bu sayfayı buldu:

1. cruiser motosiklet modelleri

,
  2. cruiser motor

,
  3. chopper cruiser tarzi 250 cc bir motosiklet onerisi

,
  4. uygun cruiser motorlar,
  5. başlangıç chopper tavsiye,
  6. hangi cruiser motor,