Denizli/Merkez Şimdiden Hoşbulduk ;)

Konu, 'Ege Bölgesi' kısmında Melih Kabasakal tarafından paylaşıldı.

1. Melih Kabasakal

Melih Kabasakal Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Arkadaşlar, kardeşler, abiler ve ablalar herkese selamlar.

Ortalama 8 yıldır "Kawasaki ZX-6R" türlerini,
    Yaklaşık 4 saattir ise forumunuzu inceliyorum.
    Şenol beyden faydalı bilgiler ve diğer admin ve kullanıcılardan da samimi görüşler tecrübeler gördüm.

Bu güne kadar hiç kendi motorum olmadı ve hiç vitesli motor kullanmadım.

Bunun yanısıra yarış ve dağ bisikletlerim oldu.
    Pek hız delisi değilimdir fakat altımdaki aracın da kapasitesini bilmeden duramam, bir kez son limite ulaştığımda da tekrar aynı hızı yapmam.
    Misalen dağ bisikletimde 93km hız, yarış bisikletinde 111km hız yaptım. Kendimi kendime kanıtladım. (o zaman için)
    Tabi sizin için pek hız sayılmaz ama :)

Bahsettiğim gibi 8 yıldır ninja takıntım var.
    Arabalardan biraz anladığım kadarıyla acente araba almak sakat.
    2.el temiz ve ucuz alıp varsa arızası yaptırıp, gereken ayarları çektikten sora en düşük maliyetli şekilde kullanılabiliniyor.

En son elime Reno Saipa(5tipi) geçti. 2 milyar masraf yapıldı ve en az 6 yıl daha sağlamlığı garanti. Tüp takılınca yakıt 120 liraya düşecek. Yani masraflı da değil.

Motor işinde duyumlarımdan edindiğim bilgiye ve görüşlere göre;
    "-Alacaksan sıfır alcaksın, araba piyasası gibi değildir, yaptırması pahalıdır, bilemessin motorun motorunun iyi olup olmadığını, çok yakar."
    deniyor.
    Tabi ben söyleyenlerin yalancısıyım.
    İçimdeki motor tutkusunu bir türlü bastıramadım gitti şu 8 yıldır.

Bu duyumlara dayanarak sıfır bir "2010 model Kawasaki ZX-6R Monster tipli Ninja" almaya karar verdim. Alıp ölene kadar binerim diye düşünüyorum.

Para bitiktiriyorum fakat şuan için elimde motorun hurdasını alacak bile param yok :)

Kawasakiyi akrabam şirketi üzerine(şirket aracı olarak geçiyor vergiden düşülüyor biliyorsunuzdur) alabilecek durumda ve ben de ona 2-3 yılda ödeyebilecek durumdayım.
    Kendinin de siyah bir ninjası vardı 5yıl önce sıfır şirket üstüne 22 milyara almıştı zx6ryi ve geçen yıl 16 milyara sattı. Yanlış hatırlamıyorsam 1600 km deydi motor. Altında BMV X6 olduğundan pek kullanmıyordu motoru.
    Akıl edemedim geçen yıl için akrabanın tertemiz moturunu kendime almayı.
    Ah ediyorum kendime de yazıyorum bir yandan uzatıyor gibi hissettim şimdi daha ilk mesajım ama :)

Tekrar belirteyim, şuan için herhangi bir vitesli motor deneyimim yok.
    Ama denge konusunda üzerime tanımam.
    Çıplak ayak 176 boy ve 86kg ağırlıktayım.
    Bisiklet, tenis(arasıra body bulding) ve kungfu yapıyor çalışıyorum uzun zamandır.
    Kemiklerim kalın olduğundan ve ara küçüklüğümden beridir ağır işlerde çalıştığımdan güç bakımından da sağlamımdır.
    Yani daha motorun üstüne oturmak için zaman da olmadı denk de gelmedi nasip olmadı ama inanıyorum ki çok rahat taşıyabilirim motoru.

--Diyeceğim sizce borçlanarak mı alayım ben bu "2010 model Kawasaki ZX-6R Monster tipli Ninja" yı.
    --Yoksa 2 yıl daha bekleyip nakit para ile mi alayım.
    (ki 2 yıla yeni modeller de çıkabilir)
    --Ve bu alacağım motor bana, adam gibi kullandıktan sora elaleme kullandırtmadıktan sora masraf açar mı?
    --Yukarıda yazdığım ebatlardaki(avatardaki benim pek anormal bir halim yok ama:)) ve özelliklerdeki birisine sizce bu motor yakışır mı? Yoksa daha büyük cc lere mi bakmalıyım?

(Blog gibi yazmışım bayağı uzun olmuş. Umarım gerekli gereksiz yanlış birşeyler yazmamışımdır. Eğer yazdıysam da şimdiden özürlerimi kabul edin.)

2. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoşgeldiniz.
    Hiç tecrübeniz yoksa Kawasaki ZX-6R sizin için çok tehlikeli olacaktır. Merdivenleri tek tek çıkın. 125 cc ile başlayın, eğitim alın, full koruma kullanın, tecrübe kazanın ve bu makineye hazırlanın. Uzun bir yoldur, sabretmek gerekir.

3. Eren Göksel

Eren Göksel Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Aramıza hoşgeldiniz.Özgür abimin düşüncelerine katılıyorum.

4. Necmi OKAY

Necmi OKAY Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Kawasaki ninja 250 cc le baslamak sizin için iyi olacaktır hem nefsinizi köreltirsiniz hemde başlangıç için iyidir.

5. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Aramıza hoşgeldin Melih...Bende cc konusunda arkadaşlarıma katılıyorum...Senin efendin olacak bir motoru değil,senin efendisi olabileceğin bir motoru alman herzaman faydalı ve sağlıklıdır,bunu sakın unutma,çünki motorsikletin pardonu olmuyor maalesef...Keyifli forumlar...

6. Ziya Çerezci

Ziya Çerezci Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoşgeldiniz keyifli forumlar.

7. Hasan M.Mustafa

Hasan M.Mustafa Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Melih ilk önce hos geldin.Forumu 4 saattir inceliyorum yazmizsin.Bence 4 -5 saat daha incele ondan sonra karar ver diyorum.Iyi forumlar.

8. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    Mf ailesine hoşgeldin,keyifli forumlae dılıyorum..

9. baran kurt

baran kurt Üye

Motosiklet:
    Honda
    foruma hoşgeldiniz.ben de yani başladım motosiklet sürmeye.daha küçük cc'lerin tecrübeli kullanıcıların dediği gibi daha uygun olduğunu düşünüyorum başlangıç için.Şimdiden keyifli sürüşler...

10. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Tüm yeni başlayan arkadaşlar için sadece şunu söylemek istiyorum. 600 cc bir motosikletin ulaşabildiği hızın çok tehlikeli olabileceğini ve bu hızlar da duramayacağınızı bilmenizi istiyorum. Burada eğitim devreye giriyor. Sakın yanlış anlamayın, eğitim alırsanız da duramazsınız, eğitimde nasıl duramayacağınızı ve nasıl fren yapmanız gerektiğini öğrenirsiniz. Eğitimsiz bir sürücünün bu tür bir motosiklet ile virajda, tehlike yaşaması an meselesidir. Eğitim alırsanız nasıl döneceğinizi öğrenirsiniz. Ama önce motor hacmi küçük bir motosiklet ile, mutlaka...
    Ben de birkaç aydır 600cc bir naked motosiklet kullanıyorum. Daha önceden ybr125 kullanıyordum. Arada farkı size sözcüklerle anlatamam.
    Her motosikletimi sürdüğümde kendi kendime erkenmiş, eğitime gitmeliyim, kendimi frenlemeliyim, kendime hakim olmalıyım diyorum. Çünkü bu motosikletin yapabileceği hız "öldürür".
    Uzun yıllar motosiklet kullanmak istiyorsanız, bunları dikkate alınız. Bunu kesinlikle küçümseme gibi anlamayınız, küçük cc motosikleti küçümsemeyiniz. Unutmayınız ki kimse cenazenizde, "Helal be 600 cc ile ne güzel gaz açardı, allah rahmet eylesin." demez....

Melih Kabasakal ve Onur Filiz bunu beğendi.
  11. Onur Filiz

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    gerçekten çok güzel ve acık yazmışsın özgür a bi..tüm gerçeklerı gözönune semişsin ki 125 cc bile allah korusun kazada hayati birtehlike arz edebilir..

12. Melih Kabasakal

Melih Kabasakal Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.
    -Hemen Hasan arkadaşın önerisini dikkate aldım ve biraz daha araştırdım ve şuanda da tek tek formu kontrol etmeye devam ediyorum.
    -Diğer abi ve arkadaşların görüşlerini de sıcak bularak başlangıç için "Cbr 125" de karar kıldım. Zaten benim için motorun tipi veya sesi pek önemli değil. Amaç Metin abeyin de söylediği gibi motorun efendisi olmak. Baştan bilmeden ipleri 600cc nin eline vermemek gerek. Sonradan mazallah 8 yıllık şevkimiz kaçabilir.
    Nasıl ilk baştan bisiklete göbek frenli BMX ile başlayıp akrobatik hareketlerle BMX in profu olup arabaların üzerinde gezindikten sora Bianchi ile devam ettiysem,
    cbr125 ile de prof olup ZX-6R ile de devam edebilirim :)

Önceden bisiklette olduğu gibi soradan beni akrobatik hareketlerle cbr125 le arabaların üzerlerinde gezerken görürseniz şaşırmayın.:D

Taktikleriniz için teşekkürler. + herkesin motor hakkında foruma diğer yazdığı bilgiler için de teşekkürler.

2.el bir cbr125 alacağım. Bir kaç aya nakitim birikince almak istiyorum. O zamana cbr125 ini satmak isteyen olursa veya satmak isteyen tanıdığınız olursa iletişime geçebiliriz yine buradan. Sevgiler saygılar.

Metin bunu beğendi.
  13. Onur Filiz

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    melih daha önceki bir konuda bu geçmişti şenol abi bir tanıdığının motorunu satılık ilanı vermişti.. link http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=6884 istersen bi göz atabilirsin..şenol abiylede irtibata geçip satılıp satılmadığını yada bıraz beklerlermı dıe bılgı alabileceğini ve şenol abininde sana yardımcı olacağını düşünüyorum..

14. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoş geldiniz sefalar getirdiniz.
    Eğitimlerimize ve Gezilerimize de bekleriz.,

Yeni başlayacaksanız size bir kaç nacizane tavsiyem olacak.
    1-Kesinlikle ybr 125 en ideal seçim olur.Tecrübe ile sabittir.157 bin km lik bir tecrübe.:)
    2- Full korumalı kıyafet ekipman ve kafanızı koruyacak kalitede KASK alın ve kafanızda kullanın.Mevsim itibariyle bazı maymunlar gibi kolunuzu korumak için değil kafanızı korumak için KASK alın ve kafanızda kullanın.Bazı maymunlar dirseklerini korumak için kaskları oraya takarlar.
    3- Motosiklet kullanmak basit bir eylem değildir.Siz onu basite alırsanız o size daha da basite alır ve basitçe telef olursunuz.
    Bu yüzden trafiğe çıkmadan önce mutlaka "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimlerini alınız.
    Bakınız:http://www.lamatech.com/ bu adresi inceleyiniz ve iletişim bölümünden Rahmi Hocamızın telefonuna ulaşıp eğitim için randevu alın.

Ve imzamdakileri okuyup bilinç altınıza kazıyın.

15. mehmet MORCU

mehmet MORCU Kıdemli Üye

Motosiklet:
    BMW
    sayın şenol dikkat ediyorum herkese ybr 125 öneriyorsun (tabiiki kötü makina demiyorum) başka hiç bir şeyde marka lafını etmiyorsun abi söyleyeceğim yada mail atacağım yamahaya senin ybr yi yenilesinler bence ..

16. Melih Kabasakal

Melih Kabasakal Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    :) Evet yamahayı yenileyerek ybr125 in race tarzını çıkartsa güzel olur:)

Onur evet daha önce Şenol abinin http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=6884 konusuna bakmıştım fakat iletişime geçmedim. (Elimde nakitim olmadığı için)
    Nasip diyerek bir kaç ay sonrasına atmıştım iletişimi.
    Bilen adamdan temiz motor olarak gördüm. Şuan için alıcısı illaki çıkmıştır diye düşünüyorum o cbr125 in.
    Tabi ama satılmamış olursa bir kaç ay sonra alırım Şenol abinin arkadaşının motorunu.
    İşlerin dışında şuan için silahlı özel güvenlik ve E-A2 ehliyet için kursa başlayacağım.
    Bu yüzden maddi durumu zorlamamak gerek.

Şenol abi bu söylediğin ybr125 i de inceledim. 22lik karbüratör var ve çok az yakıyor. Ciddi ciddi ceb dostu.
    Alınacaksa sıfır olarak alınıp her şekilde kullanılması süper olur.
    Fakat kendim için birazda ileriyi düşünerek CBr125 i daha uygun buldum.
    Hayalimde ZX-R6 yı kullanmak olduğundan öncesinde de race ile başlamak daha doğru gibi geliyor bana.
    Mantıklı olarak crb125 i 2.el olarak alacağım.
    Ybr125 alırsam sıfır almak daha mantıklı geliyor benim için.
    Başkangıç motorunun bu aradaki fiyat farkı küçük de olsa as motor ZX-R6 yı sıfır olarak alma süremi bi kaç ay uzatabilir. Ve ybr 5 vites cbr 6 vites ile race farkı ZX i asfalt ile pist geçişinde etkileyebilir diye düşünüyorum.

Belki bilmediğimden yanılıyor olabilirim. Bu düşüncemin amacı hiç bilmediğimden tam olsun sağlam olsun temiz olsun diyedir.

Dağ bisikletinden yarış bisikletine geçişte direksiyon ve duruş yüzünden baya sırt ve kol ağrıları çekmiştim. Sanıyorum ki bu durumda race farkı beni biraz tedirgin etti.