Devir sistemi?

Konu, 'Racing Motosiklet Kullanıcıları' kısmında Celil tarafından paylaşıldı.

1. Celil

Celil Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    arkadaşlar ilk önce sorumu belirtmek isterim motorlarda kaç bin devirde vites arttırılır kaç bin devirde vites küçültülür?

Mesela arabalarda arabayı 2.500 devirde kullanılır en az mazot vs.. yaktığı devirdir. 3.000 devire geldimi vites arttırılır 2.000 devirin altına düştümüde vites küçültülür...

ßende bunu motorlarda merak ettim yani racing motorlarda cevap şu tür gelicek olursa; motorun sesinden yada vs. gibi tamam bunlar eyv ama benm tam olarak merak ettiğim devirdir...

şimdiden cevaplarınız için teşekkürler...

Saygılarımla...

2. Ozgur Baglama

Ozgur Baglama Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    sesi önemli faktör ama o kullanmanada bağlı.benim makinem 13000 devir çeviriyor ortalama 6000 devirden sonra vites atarsan iyi olur ama 11000 devirdede atabilirsin bu sefer daha bi değişik olur sınırda kullanmış olursun tadı bile başkadır.

Celil bunu beğendi.
  3. Celil

Celil Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Tadı başka olurda motora zarar degil mi?

4. Ozgur Baglama

Ozgur Baglama Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    adı üstünde rece motor limit motorlarıdır asıl basmazsan zararlı olur.

5. Celil

Celil Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    teşekkür ederim... :)

6. muratyaman

muratyaman Üye

Motosiklet:
    Honda
    ben 5000 devirde değiştiriyorum az yakıt olayına gelince bizzat denedim :D 1000 km yol yaptım bu yaz en az yakıtı 6 vites te 6000 devirde yani 110 km 120 km aası bi hızda aldım motorum 600 f 17000 devir var

7. Celil

Celil Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    motor olarak ne var peki ?

8. Emrah.Saka

Emrah.Saka Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda

Arkadaşım sorunun cevabı aslında biraz karışık. örneğin bir arabada 2500 devir ideal vites değişim devri 3000 demişsin ancak buda yanlış. bir vasıtada vites devirleri motorun maksimum motor devri, maksimum güç ve tork devri, şanzıman oranları vs... ile çok ilgilidir. örneğin bir motosiklette kesin olarak sana örneğin 6000 devirde değiştir diyemeyiz. çünkü maksimum devri 6000 olan motorda var 16000 devir olan motorda var. bu sebeple ilk olarak kullandığın motorun gücünü motor devrini ağırlığını iyi tanıman gerekir. bir müddet kullandıktan sonra zaten bunlara alışırsın. ss motorlarda kabaca bir genelleme yaparsak 4000 devrin altına pek düşmemen genelde düz yollarda bu devirde seyir etmen yine düz yolda 5500-6000 devir rampalarda ise yük durumuna göre 7-8.000 devirleri görmen hem yakıt tasarrufu sağlar hemde motorunun daha uzun ömürlü olmasını sağlar. normal bir kullanımda böyledir. Tabi sen özellikle bir ss te egsoz sesi almak için basmak istiyorum dersen o ayrı.