Dikkat acemi var

Konu, 'İstanbul Avrupa Yakası' kısmında abbas.denizer tarafından paylaşıldı.

1. abbas.denizer

abbas.denizer Yeni Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Herkese merhaba;
    İstanbul'da yaşıyorum,mühendisim ,daha önce hiç motor kullanmamıştım ve nasıl başladı bu aşk anlatayım:

Yaş 50 ye dirsek dayamışken yaşıtım bir arkadaşın motor almasıyla bir anda çakan şimşek "Yahu ben neden bu güne kadar bu keyiften eksik kaldım" şeklinde soruyu aydınlattı. Hemen internet sitelerinde sörf başladı. Buralardaki dostluk , yardımlaşma ve kardeşlik mesajlarının sıcaklığını hissedince olabileceğini düşündüm ve nasıl yaparıma geldim.İlk adım bir kursa yazıldım.İki gün honda CBF 150 kullandım.Olabileceğine inancım arttı.Ehliyet kursu başvurusu da tamamlanınca sıra geldi motorsiklet seçimine.Forumlardaki ortak uyarı küçük bir motorla kullanmaya başlamak.Egomun sesi:"Büyük olmalı.Bunu mu kullanıyorsun dememeliler." Sonuç: Orta karar scooter almak iyidir gibi geldi.Niyetim burgman 400. Ve hatta 1-2 güne kadar almak üzereyim.

Fikirlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum. Sevgiyle kalın

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoş geldiniz sefalar getirdiniz

3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Büyük olmalı.Bunu mu kullanıyorsun dememeliler ?
    Çevreniz için mi kendiniz için mi alıyorsunuz motosiklet veya sukuter
    Ya sukuter olmasaydı bu mantıkla en büyük ve hızlı motosiklet olarak hayabusa mı alacaktınız.
    Yaş bu halde ve egolar ön planda.
    Unutmayın Motosiklet kullanmak akıllı İnsan işidir.
    Lütfen önce "Güvenli Sürüş Eğitimi" alın.Full koruma ve kafanızı korumak için KASK alın ve kullanın.
    Ve yaşınız gereği şu diyebilirim.En ufak olumsuzlukla karşılaştığınızda kırılan şey sadece kemikler değil hevesiniz de kırılır ve her ikiside kolay kolay tamir olmaz.
    Bir kez daha düşünün
    Aklınızı kullanın.

o.somuncu, Erol Ceyhan, ANIL ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  4. ceyhun oğuz

ceyhun oğuz Yeni Üye

Motosiklet:
    BMW
    Merhablar öncelikle foruma hoşgeldiniz...

Anladığım kadarıyla bir motor almayı dusunuyorsunuz ! Evet bu gibi amaçların eyleme dönüştürmeden önce oturup biraz kafa yormak gerekli !
    Öncelikle siz bu motoru ne için alacağınıza karar vermeniz gerekmektedir ve alacağınız motordan ne beklediğinizi belirlemeniz gerekiyor ! Eğer uzun turlara çıkmayı düşünüyorsanız enduro tarzı eğer hız istiyorsanız yamaha tarzı motorlara vb. yönelmelisiniz ! Dediğim gibi bize önceliklerinizi belirtirseniz bizde size daha sağlıklı bir şekilde yardımcı olmaya çalışırız...

Sevgiler...

abbas.denizer bunu beğendi.
  5. abbas.denizer

abbas.denizer Yeni Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Uyarılarına teşekkürler dostum.Ancak müsaade edersen başka okuyanların da yanlış anlamaması için bir iki açıklama yapayım.
    İki günlük kurs güvenli sürüş eğitimiydi ve honda tarafından veriliyordu.
    Gayet tabii ki egomun sesini dinlemedim.Zaten üst sınır olarak 650 civarında bir hacmi düşünüyordum .Ortalamadan kastım da matematiksel ortalama olarak 400 cc ve artı bir avantaj olarak da scooter düşünmüştüm.

6. abbas.denizer

abbas.denizer Yeni Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Evet doğru söylüyorsunuz ben bunlardan bahsetmeyi unuttum.
    Aslında buna cevap vermek oldukça zor.Kısaca şehirde kullanıma uygun,acemiliğimi geçirecek (sadece yönlendireceğim vites debriyaj düşünmeden) çok uzun olmayan yolculuklar yapacağım ve hatta eşimi alıp (bir zaman sonra) kısa turlar atacağım bir motorsiklet olmalı diye düşünüyorum.

7. serkan thundercat

serkan thundercat Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    iyi bi seçim yapmışsın abi.. kazasız sürüşler.. korumalarını da takmayı unutma lütfen..

8. SERVET

SERVET Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Aramıza hosgeldınız abbas abı

9. A.HAMDİ

A.HAMDİ Organizatör

Motosiklet:
    Kawasaki
    hoş geldin abbas kardeşim
    sen gönlünde yatana bak herkes birşeyler söyler
    hayat bu yaşa kadar sana çok şey söylemiştir.
    haydi abbas bağlasan durmaz
    devam arkadaşım

abbas.denizer ve Şenol SEL bunu beğendi.
  10. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    forumumuza hoşgeldiniz.

11. Selcuk Gurdal

Selcuk Gurdal Aktif Üye

Motosiklet:
    Kymco
    dediginiz motoru uzun süre kullanmaya devam edicekseniz bence güzel bir secim ama ileride daha değişik daha büyük vitesli makineler almaya niyetiniz varsa (benim gibi) scooter degil de vitesli kücük bir makine almanızı tavsiye ederim (ybr 125 gibi)

12. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    abbas abi aramıza hoşgeldiniz. şimdiden keyifli sürüşler dilerim, umarım aramızda kalıcı olursunuz.

almak üzere olduğunuz motora gelince güzel seçim . uzun süre binebileceğiniz keyifli ama bir o kadarda başlangıç için güçlü bir motor. şenol abinin uyarısı hayatta ve bizimle uzun süreli kalıcı olmanız içindi, her ne kadar sert olsada.
    şehiriçi içinde ağırlığı nedeniyle pek kıvrak sayılmaz ama uzun yolda iyi makinadır. ama en ufak bir gaz ayarsızlığı tehlikeli olabilir. eğer kısa sürede sıkılırım derseniz cbf 150 ve honda daylan elden kolay çıkabilecek makinalar, öncelikle onlardan başlamanızı tavsiye edebilirim. tabi karar sizin. sonrada başka bir makinaya geçebilirsiniz. motor u araba gibi düşünmeyin. tecrübesi farklıdır. kullanmayı ögrendikten sonra hemen nasıl ferrariyi önermiyorlarsa bence de siz bu makinalardan başlayın derim.
    sağlıcakla...

13. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    bir de kontrol panelinden bilgilerinizi doldurursanız daha iyi olur . teşekkürler...

14. ASKIN.T

ASKIN.T Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Selamlar öncelikle hoşgeldin. Bende senin gibi kırklı yaşlardaki acemilerdenim ama öğrenmenin yaşı yoktur tabiki. Eşim Kayınbiraderimi motordan soğutmak için beni görevlendirmişti :) Yaklaşık 1 senedir motorlar üzerine internetten ders çalıştım amacım chopper cruiser tipi bir motosiklet almaktı ancak vitesli bir motosiklet öğrenmenin en doğru tercihinin 2 marka üzerine yoğunlaştığını gördüm YBR125 - CBF150. Ben cbf150 yi tercih ettim. Zamanla yolculuk için chopper tipi değilde enduro tarzı motorların daha uygun olduğunu öğrendim ve doğru tercihi yaptığımı anladım. Burgman çok iyi bir motor ama bundan sonra vitesli ve yüksek cc bir motora gecmek istersen yine bastan baslamak zorunda kalabilirsin. YBR ve CBF nin 2. elleri peynir ekmek gibi satılıyor temizini bulursan acemiliği bunlarda çok güzel atlatabilir ve istediğin zaman satabilirsin.Bence ilk basta vitesli bir motorla basla pekiştir iyice sonra yine istersen burgman al o zaman kaygı duyabileceğin hiçbir nokta kalmaz... Cümlemize kazasız belasız sürüşler...

15. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Hoş geldiniz :)

Teneşir paklayasıcaların arasına bir arkadaşımız daha geldi :) Sayımız giderek artıyor ;)

16. ANIL

ANIL Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Aramıza hoşgeldiniz..
    Madem scoter tarzında sağlam güçlü ve başlangıç için ideal bişey alacaksınız Sym Gts 250 sizin isteklerinize en güzel cevabı uzun bi süre verebilir,uzun yolda çok rahat şehir içinde çok rahat düşük hacimli ama güçlü..;)
    Bence bi araştırın...

17. abbas.denizer

abbas.denizer Yeni Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Arkadaşlar,kardeşler hepinize çok teşekkürler.Yazdıklarınızın hepsi doğru (bilmesem de hepsi çok mantıklı ) Ancak bu sevdaya 49 yıl gecikmeli olarak başlamış olmam nedeniyle bundan sonra da daha büyük ve güçlü makinaları pek düşünemiyeceğim gibi geliyor.Malum refleksler artık yavaşlıyor.(Nasreddin Hocanın dediği gibi "Bana damdan düşeni getirin" yakın yaşlardakiler beni anlar) .Hele ki C.S. Tarancı'nın şu yaşla ilgili şiiri yok mu? İnsanı neredeyse karamsar yapıyor.Neyse ki inanmıyorum şairimize :)

18. Erol Ceyhan

Erol Ceyhan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    SYM
    Abbas abi forumumuza hoş geldin 400cc burgman güzel bir makina ama şehir içinde kullanıcam diyorsan yine suzukinin getirttiği ve benimde kullanmakta olduğum symgts 250 modelinide incelemeni tavsiye ederim 140km hıza ulaşabilen şehir içindede gayet kullanışlı kaliteli masrafları az olan fiyatıda burgmandan çok çok ucuz olan bir motor bir kere kullansan bırakmak istemeyeceksin diye düşünüyorum istersen bir dene:):)

19. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Abbas bey motosiklet forum ailesine hoş geldiniz, iyi forumlur.

Yeni başlayan ve hiç eğitimi olmayan birisi için 400 cc Burgman size biraz ağır kalabilir. Çok güçlü bir makinadır. İki günlük güvenli sürüş eğitimini siz tarafiğe kapalı tehlikesiz bir ortamda aldınız. Ancak trafiğe çıktığınızda inanın o kadar çok tehlike varki anlatamam. Aldığınız eğitimin tabiki çok faydası var ve herkes almalı. Ama iki günlük eğitim aldım diye 400 cc bir motora binmek bence uygun değil. Arkadaşlarımında dediği gibi bence sym gts 250 veya yamaha xmax 250 bir makinayla ve almış olduğunuz eğitimle bilgilerinizi pekiştirin. Altı ay bir sene 250 cc bir motora binmeyle bir şey kaybetmez aksine çok şey kazanırsınız. Sizinde söylediğnizi gibi artık bizde yaş kemale erdi, refleksler yavaşladı, zevk için motora binmek için yavaş yavaş kendimizi alıştırmamız gerekiyor.

20. serkan thundercat

serkan thundercat Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    burgman 400' den vaz geçme abi.. ben anladım seni.. sen bu motoru değiştirmezsin.. zaten ihtiyaç da duymazsın bence.. 2 kişi zorlamaz.. gez gezebildiğin kadar.. otomatik olduğundan şehiriçi seni üzeceğini sanmıyorum.

abbas.denizer ve Koray bunu beğendi.