Direksiyon Sınav Harcı ile ilgili arkadaşlar mutlaka okuyun!!!

Konu, 'A2 Motosiklet Ehliyeti' kısmında Abdullah GÜNGÖR tarafından paylaşıldı.

1. Abdullah GÜNGÖR

Abdullah GÜNGÖR Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Direksiyon sınavı harcı adı altında kurslardan istenen paranın aslını öğrenmek için bugün milli eğitim bakanlığını aradım.Aldığım cevap şu şekildedir.

Sınav harcı sadece yazılı sınav için alınır ve miktar bellidir.Ancak direksiyon sınavı harcı olarak istedikleri para sınavda bize not veren komisyon üyelerinin yevmiyeleridir.Bu para kurs işletmelerinden milli eğitim bakanlığınca alınır.Bu ücret öğrencilerden alınacak diye hiçbir kanun yoktur.Öyle olsa bu para içinde aynen yazılı sınavda olduğu gibi bir hesap numarası açılırdı milli eğitim bakanlığı tarafından.

Bu bakımdan arkadaşlar Direksiyon sınavı adı altında istedikleri ücreti ödemeyin.(Benden 75 TL istediler bende bunu isteyeceğinize dair bana bakanlıktan gönderilmiş yazıyı faxlayın dedim bakalım ne faxlayacaklar)

2. SERVET

SERVET Site Müdavimi

BMW
    İlk kayıt olurken zıraat bankasına yatırılan bır para var makbuzunu kursa verıyoruz o para degıl degılmı bahsını ettıgımız

3. Abdullah GÜNGÖR

Abdullah GÜNGÖR Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    hayır yazılı sınavdan once bı para ıstenıyo kurs tarafından ıster bıze getırın dıyolar ıstersenız zıraat bankası bılmemne hesabına yatırın dıyolar bu legal bı para yazılı sınav harcıdır.daha sonra dıreksıyon sınavından once bır kez daha sınav harcı ıstıyolar ıste bu para aslında bakanlıgın dıreksıyon sınav gunu komısyona gelen hocaların ucretlerı ve kurslardan ıstenen para ogrencılerden degıl.ama kurslar bu malıyetı ogrencılere yukluyorlar.inanamıyorum 75 tl ıstedıler benden ortalama bır hesapla 100 ogrencıye 5 ogretmen dusse 7500 TL para toplanmıs demektır bol 5 e 1500 TL yapar yanı bu ogretmenler ogun sınavda komısyona katıldıkları ıcın 1500 TL mı alıyolar eger oleyse ben bugun malı mulku satıp bodruma yerlesırım:)

Gokhan.Ozcan ve SERVET bunu beğendi.
  4. Emre PALAK

Emre PALAK Kıdemli Üye

Henüz Yok
    Bu sabah radyoda bir konu üzerine spiker bastıra bastıra ülkemizin insanları akıllı, dikkat edin diyordu. Adam haklı :) İyi ki bunu soruşturmuşsunuz.

5. SERVET

SERVET Site Müdavimi

BMW
    Verdıgın bılgı ıcın tşk ler benım ehlıyetım var ama kardesıme ve yıgenıme alacaktık bunu ogrendıgımız ıyı oldu

6. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Şimdi anlaşıldı... Kayıt olurken saydıkları rakamlar, toplam ve olması gereken arasında bir 30 TL vardı. Bu oymuş demek ki...

7. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Dediklerim bir bir çıkıyor.
    Sürücü kursu değil ticarethane.
    Tamamen kar amaçlı kurulmuş bir işyeri.Bir şiey öğretmeyi beklemeyin.Sorarım bu işyerlerinden tek bir şey öğrenmiş birileri çıksın ne öğrendiklerini anlatsın bize.
    Bursa'da bazı işyerleri bana cephe aldılar.Artık benim olduğum direksiyon sınavlarından beni ve öğrencimi çıkarıyorlar ve öğrencim sınıfta kalıyor üstelik direksiyon sınavına bile girmeden.Üstelik bu sınav için para ödemiş olmasına rağmen.
    Dur bakalım ne zaman tabelalarında ki vasfı uygulama sokacaklar.
    Ve işin trajikomik tarafı bunları denetleyenlerden de bir ses yok.
    Yani tabiri caizse köpek köpeği ısırmamaya devam ediyor.Bizde bilmem neremizi haybeye yırtıp şikayet dilekçesi dolduruyoruz.Maalesef bu konuda Bursa'da iki kjişiyiz.

HAYATİ BEDER bunu beğendi.
  8. Abdullah GÜNGÖR

Abdullah GÜNGÖR Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Önemli olan korkmadan ucunda bize zararı dokunma ihtimali bile olsa ki genelde hep olur.Bundan çekinmeden haksızlıkların ve olmaması gereken şeylerin üstüne gitmek.Türkiyenin hemen her koşulundan şikayet ediyoruz arkadaşlar ancak şunu bir çok kişi bilmiyor ki "insanlar siz onların size nasıl davranmasını istiyorsanız öyle davranırlar" şikayetçi olduğumuz konularla ilgili olarak bir girişim yapmak yerine sadece homurdanıp hayıflanırsak hiçbirşey düzelmez.Kendimiz için olmasada başkaları için yanlışa dur demeliyiz.Unutmayalım ki atalarımız bu toprakları kendileri rahat etsin diye canları pahasına korumadı.Başkaları yani bizim için korudu.(konu nerden nereye taştı ama bağlantılı olduğuna inanıyorum)

9. Doğukan

Doğukan Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Evet arkadaşalr hakkınızı aramayı bilin. Ben E-A2 yazılmıştım benden 825 lira para aldılar. düz 800 bile yaptıramadım. Ama başkalarının(zengin, hatırı sayılır) 400 e hatta bir arkadaşımın 200 e yazıldığını duyunca başımdan aşağı kaynar sular dökülmüştü. Bende makbuzları toparladım. Milli eğitime bir dilekçe. Bir hafta sonra kurstan aradılar. Gel görüşelim. Neticede dilekçeyi geri çekmem için bin bir türlü yalakalık. Yalnız bende haksızlığa tahammül edemeyen biri olarak dilekçeyi geri çekmedim. Sonuç ne? Sürücü kursuna para artı kınama cezası. Umarım ders olmuştur. E için direksiyon sınav parasıda vermiştim ama A2 için bir sınav atlamıştım her ikisinide istediler onları da vermedim.

10. Abdullah.CAKAN

Abdullah.CAKAN Yeni Üye

Kardeşim Kayseri'de Bir Kursuna Yazıldı. 250 TL kurs parası ödedi. Yazılı sınavları geçtikten sonra okulunda finalleri olduğu için direksiyon derslerine katılamamasına ve sınava hazır olmamasına rağmen sınava sokuldu zorla.. ( Bazı kurslar hazır olmayan öğrencisini bir sonraki direksiyon sınavı dönemine yazıyor ) İkinci sınavdada şehir dışında olmasına rağmen sınava adı yazıldı . İlk sınavda 20 lira. Sonraki diğer sınavlarda girsede girmese de 90'ar TL para istiyorlar.. Kursun elinde olmasına rağmen böle birşey yok bakanlığın yönetmeliği böyle gibisinden konuşuyorlar ve adamla dalga geçercesine bi uslup takınıyorlar aradığımız zaman. Böle birşey gerçekten var değilmi yani sınava adını yazdırmayıp bir sonraki döneme yazdırma. bende olmuştu yazılı sınavları geçtikten sonra ikinci sınav döneminde girdim ben.

11. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    Deveye demişlerki neden boynun eğri , Deve demişki nerem doğru ki garip ama güzel ülkemin rantını vuran düzen :)

12. burakgoral

burakgoral Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Ben yaklaşık 10 senedir ehliyet sınavlarında görev aldım. Bu yıl itibarı ile aldığım ücret 40 ytl. Ortalama 20 kişi giriyor sınava 1 günde. demekki devlet baba beni fena kazıklamış :)

13. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Çok güzel bir örnek hocam.
    Siz Motossiklet konsundan tecrübeniz bilginiz az da olsa var.Ya hayatında hiç motosiklet binmemiş kullanmamış öğretmenler nasıl oluyorda direksiyon sınavında öğrencinin yanlışını doğrusunu görüp puan verebiliyor.Ve bu kişi ehliyetini kazanıp trafiğe çıkabiliyor.
    Siz anlatında bilsin arkadaşlarımız
    Ben sistemi biliyorum da yerin dar yazamayacağım.:mad:

14. Gürkan Şiblakay

Gürkan Şiblakay Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Bende yeni kayıt yaptıracam bunu öğrendiğim iyi oldu :)

15. Hüseyin KOÇ

Hüseyin KOÇ Yeni Üye

Motosiklet:
    Kymco
    Arkadaşlar, ben de bir öğretmenim. Alınan direksiyon sınavı kurs ücretleri yüzdelere ayrılarak dağıtılıyor. Toplanan tüm paraların %5'i direksiyon sınavı öğretmenlerine veriliyor. o da ortalama adam başı 40-80 lira tutar. Sınava girecek öğrenci sayısına göre değişiyor. Ücretin ~%25'ini de sınav komisyonu üyeleri alıyor. Onlar da 400 - 450 lira arasında bir ücret alıyorlar(5 kişiydi en son hatırladığım). Kalan para da milli eğitime kalıyor. Böyle hatırlıyorum. yüzdelerden kesin emin değilim ama ücretlerden eminim.

Bu arada hiçbir sınavda görev almış da değilim, bunu da belirteyim.

16. Beycan

Beycan Yeni Üye

benim giridğim sürücü kursuda kayıt olurken dedi.. 150 liraya kayıt oldum.. B ehlyieti vardı bende. neyse dedi sonradan direksiyon sınavı içn 50 lira verceksin dedi. tamam dedim.. sonra araştırim dedim neymiş ne değilmiş diye. ve gerçeği öğrendim yasal değilmiş böyle birşey. vermeyi düşünmüyorum şimdi. ama biryandan korkuyorum parayı vermedim diye ya beni geçirmezlerse böyle bişi yapabilirlermi.

17. Hüseyin KOÇ

Hüseyin KOÇ Yeni Üye

Motosiklet:
    Kymco
    Bugün telefonuma mesaj geldi ve bu hafta sonu yapılacak sınav için ödenecek ücret "100 lira" yazmışlar. Nedir bu ya? Resmen utanmazlık. Kursa kaydolurken 65 demişlerdi. 3-5 komisyon üyesi 500 lira yerine 800 lira kazansın diye 100 lira falan veremem ben.

Düzeltme: Kurstan aldığım bilgiye göre belirtilen 100 liralık ücret: 65 direksiyon sınav + 35 ehliyet basım ücretiymiş.

18. Beycan

Beycan Yeni Üye

bugün kursa giriş belgemi almaya gittim. o 50 tl harç olayını sordum. tamamen yasal dediler.. bunlar topluca alıyorlarmış sonra meb in banka hesabna yatırıyorlarmış. neyse verdik mecburen. yalan yada değil. yalansada günahı onların boynuna :D

19. Murat.A

Murat.A Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Cumartesi günki sınav yerini öğrenmek için ben de bugün gittim kursa, para istemediler. Ama kurs ücreti 250 lira verdim o ayrı :(
    Sonra, adam bana sınav yerine nası gideceğimi, kaç nuamra otobüse bineceğimi tarif etmeye kalkınca sinirlendim. (Ankara'da servisle götürüyorlardı) "250 tl para saydım size. karşılığında ne aldım? bari bi zahmet bi otobüs tutun da insan gibi sınav yerine götrün. şehrin bi ucuna gitmek için utanmadan otobüs nuamrası veriyosunuz." falan dedim ama ne farkeder ki? Bu ranttan pay alanların hepsini Allah bildiği gibi yapsın.

20. Atilla Turhan

Atilla Turhan Yeni Üye

Motosiklet:
    Mondial
    Arkadaslar, biraz önce bir kurstan fiyat aldim ve hemen sizlere danismak istedim. Aldigim ücret aynen söyle: 150TL kurs ücreti + 40TL sinav ücreti + 62TL Trafik kat. + 78TL Vergi dairesine yatirilacak para olmak üzere toplam 330TL Direksiyon sinavinda ayrica ücret var mi diye sordum YOK dedi. Fiyat bana normal gibi geldi. Burada dikkat etmem gereken baska biseyler var mi? Yada bana söylenmeyen eksik baska bisey var mi? Neye dikkat etmeliyim? Sonradan sürpriz ile karsilasmak istemiyorum. 13 Aralik da kurs basliyormus.
    20 Soruluk motor ve direksiyon sinavindan ibaretmis hersey.
    Ama gerekli evraklari toparlamak daha zahmetli geldi bana :)
    Ögrenim belgesi, ikametgah, saglik raporu, sabika kaydi, 6 adet foto.

Sayfayı Paylaş

Misafirler şu kelimeleri aratarak bu sayfayı buldu:

1. direksiyon sınavından kalanlar tekrar ücret öder mi

,
  2. direksiyon sınav ücreti nereye yatırılır

,
  3. direksiyon sınavı için para yatırılıyor mu

,
  4. motorsiklet sınav ikinci sinav harci,
  5. direksiyon sınavından kalanlar ne kadar para yatıracak,
  6. Direksiyon sinavindan once para yatirilmasi gerekiyormu,
  7. 18 ekim ehliyet sinavindan kalanlar 2 sinav icin kursa para yatiriyormu,