Direksiyon Sınav Harcı ile ilgili arkadaşlar mutlaka okuyun!!!

Konu, 'A2 Motosiklet Ehliyeti' kısmında Abdullah GÜNGÖR tarafından paylaşıldı.

 1. Abdullah GÜNGÖR

  Abdullah GÜNGÖR Üye

  Kayıt:
  6 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  37
  Beğeniler:
  28
  Şehir:
  Antalya
  Yaş:
  35
  Motosiklet:
  Suzuki
  Direksiyon sınavı harcı adı altında kurslardan istenen paranın aslını öğrenmek için bugün milli eğitim bakanlığını aradım.Aldığım cevap şu şekildedir.

  Sınav harcı sadece yazılı sınav için alınır ve miktar bellidir.Ancak direksiyon sınavı harcı olarak istedikleri para sınavda bize not veren komisyon üyelerinin yevmiyeleridir.Bu para kurs işletmelerinden milli eğitim bakanlığınca alınır.Bu ücret öğrencilerden alınacak diye hiçbir kanun yoktur.Öyle olsa bu para içinde aynen yazılı sınavda olduğu gibi bir hesap numarası açılırdı milli eğitim bakanlığı tarafından.

  Bu bakımdan arkadaşlar Direksiyon sınavı adı altında istedikleri ücreti ödemeyin.(Benden 75 TL istediler bende bunu isteyeceğinize dair bana bakanlıktan gönderilmiş yazıyı faxlayın dedim bakalım ne faxlayacaklar)
   
 2. SERVET

  SERVET Site Müdavimi

  Kayıt:
  20 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.795
  Beğeniler:
  609
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  BMW
  İlk kayıt olurken zıraat bankasına yatırılan bır para var makbuzunu kursa verıyoruz o para degıl degılmı bahsını ettıgımız
   
 3. Abdullah GÜNGÖR

  Abdullah GÜNGÖR Üye

  Kayıt:
  6 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  37
  Beğeniler:
  28
  Şehir:
  Antalya
  Yaş:
  35
  Motosiklet:
  Suzuki
  hayır yazılı sınavdan once bı para ıstenıyo kurs tarafından ıster bıze getırın dıyolar ıstersenız zıraat bankası bılmemne hesabına yatırın dıyolar bu legal bı para yazılı sınav harcıdır.daha sonra dıreksıyon sınavından once bır kez daha sınav harcı ıstıyolar ıste bu para aslında bakanlıgın dıreksıyon sınav gunu komısyona gelen hocaların ucretlerı ve kurslardan ıstenen para ogrencılerden degıl.ama kurslar bu malıyetı ogrencılere yukluyorlar.inanamıyorum 75 tl ıstedıler benden ortalama bır hesapla 100 ogrencıye 5 ogretmen dusse 7500 TL para toplanmıs demektır bol 5 e 1500 TL yapar yanı bu ogretmenler ogun sınavda komısyona katıldıkları ıcın 1500 TL mı alıyolar eger oleyse ben bugun malı mulku satıp bodruma yerlesırım:)
   
  Gokhan.Ozcan ve SERVET bunu beğendi.
 4. Emre PALAK

  Emre PALAK Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2008
  Mesajlar:
  560
  Beğeniler:
  201
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  Bu sabah radyoda bir konu üzerine spiker bastıra bastıra ülkemizin insanları akıllı, dikkat edin diyordu. Adam haklı :) İyi ki bunu soruşturmuşsunuz.
   
 5. SERVET

  SERVET Site Müdavimi

  Kayıt:
  20 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.795
  Beğeniler:
  609
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  BMW
  Verdıgın bılgı ıcın tşk ler benım ehlıyetım var ama kardesıme ve yıgenıme alacaktık bunu ogrendıgımız ıyı oldu
   
 6. Bülent.Ö

  Bülent.Ö Site Müdavimi

  Kayıt:
  2 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.575
  Beğeniler:
  618
  Şehir:
  İdealtepe / İstanbul
  Yaş:
  52
  Motosiklet:
  Honda
  Şimdi anlaşıldı... Kayıt olurken saydıkları rakamlar, toplam ve olması gereken arasında bir 30 TL vardı. Bu oymuş demek ki...
   
 7. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.439
  Beğeniler:
  9.003
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Yaş:
  52
  Motosiklet:
  Yamaha
  Dediklerim bir bir çıkıyor.
  Sürücü kursu değil ticarethane.
  Tamamen kar amaçlı kurulmuş bir işyeri.Bir şiey öğretmeyi beklemeyin.Sorarım bu işyerlerinden tek bir şey öğrenmiş birileri çıksın ne öğrendiklerini anlatsın bize.
  Bursa'da bazı işyerleri bana cephe aldılar.Artık benim olduğum direksiyon sınavlarından beni ve öğrencimi çıkarıyorlar ve öğrencim sınıfta kalıyor üstelik direksiyon sınavına bile girmeden.Üstelik bu sınav için para ödemiş olmasına rağmen.
  Dur bakalım ne zaman tabelalarında ki vasfı uygulama sokacaklar.
  Ve işin trajikomik tarafı bunları denetleyenlerden de bir ses yok.
  Yani tabiri caizse köpek köpeği ısırmamaya devam ediyor.Bizde bilmem neremizi haybeye yırtıp şikayet dilekçesi dolduruyoruz.Maalesef bu konuda Bursa'da iki kjişiyiz.
   
  HAYATİ BEDER bunu beğendi.
 8. Abdullah GÜNGÖR

  Abdullah GÜNGÖR Üye

  Kayıt:
  6 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  37
  Beğeniler:
  28
  Şehir:
  Antalya
  Yaş:
  35
  Motosiklet:
  Suzuki
  Önemli olan korkmadan ucunda bize zararı dokunma ihtimali bile olsa ki genelde hep olur.Bundan çekinmeden haksızlıkların ve olmaması gereken şeylerin üstüne gitmek.Türkiyenin hemen her koşulundan şikayet ediyoruz arkadaşlar ancak şunu bir çok kişi bilmiyor ki "insanlar siz onların size nasıl davranmasını istiyorsanız öyle davranırlar" şikayetçi olduğumuz konularla ilgili olarak bir girişim yapmak yerine sadece homurdanıp hayıflanırsak hiçbirşey düzelmez.Kendimiz için olmasada başkaları için yanlışa dur demeliyiz.Unutmayalım ki atalarımız bu toprakları kendileri rahat etsin diye canları pahasına korumadı.Başkaları yani bizim için korudu.(konu nerden nereye taştı ama bağlantılı olduğuna inanıyorum)
   
 9. Doğukan

  Doğukan Üye

  Kayıt:
  5 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  34
  Beğeniler:
  9
  Şehir:
  ÇORUM
  Yaş:
  30
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  Evet arkadaşalr hakkınızı aramayı bilin. Ben E-A2 yazılmıştım benden 825 lira para aldılar. düz 800 bile yaptıramadım. Ama başkalarının(zengin, hatırı sayılır) 400 e hatta bir arkadaşımın 200 e yazıldığını duyunca başımdan aşağı kaynar sular dökülmüştü. Bende makbuzları toparladım. Milli eğitime bir dilekçe. Bir hafta sonra kurstan aradılar. Gel görüşelim. Neticede dilekçeyi geri çekmem için bin bir türlü yalakalık. Yalnız bende haksızlığa tahammül edemeyen biri olarak dilekçeyi geri çekmedim. Sonuç ne? Sürücü kursuna para artı kınama cezası. Umarım ders olmuştur. E için direksiyon sınav parasıda vermiştim ama A2 için bir sınav atlamıştım her ikisinide istediler onları da vermedim.
   
 10. Abdullah.CAKAN

  Abdullah.CAKAN Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  0
  Kardeşim Kayseri'de Bir Kursuna Yazıldı. 250 TL kurs parası ödedi. Yazılı sınavları geçtikten sonra okulunda finalleri olduğu için direksiyon derslerine katılamamasına ve sınava hazır olmamasına rağmen sınava sokuldu zorla.. ( Bazı kurslar hazır olmayan öğrencisini bir sonraki direksiyon sınavı dönemine yazıyor ) İkinci sınavdada şehir dışında olmasına rağmen sınava adı yazıldı . İlk sınavda 20 lira. Sonraki diğer sınavlarda girsede girmese de 90'ar TL para istiyorlar.. Kursun elinde olmasına rağmen böle birşey yok bakanlığın yönetmeliği böyle gibisinden konuşuyorlar ve adamla dalga geçercesine bi uslup takınıyorlar aradığımız zaman. Böle birşey gerçekten var değilmi yani sınava adını yazdırmayıp bir sonraki döneme yazdırma. bende olmuştu yazılı sınavları geçtikten sonra ikinci sınav döneminde girdim ben.
   

Sayfayı Paylaş