Direksiyon sınavı

Konu, 'A2 Motosiklet Ehliyeti' kısmında Uğur.Gültekin tarafından paylaşıldı.

1. Uğur.Gültekin

Uğur.Gültekin Yeni Üye

Aslında çok kolay bir sınav sistemi+ sorular 4 senede bir değiştiriliyor ne yazıkki onüne gelen herkesin almasına neden oluyor.Ben hiç çalışmadan girdim ve 70 barajını geçtim.Gelelim sorulara 1.si ben bu c.tesi direksiyon sınavına girecem ama hangi tip scooter kullandıracaklar veya standartı varsa açıklarsanız sevinirim.Hangi tip direksiyon uygulamasına taabi tutacaklar mesela geçen sınavda arkadaşım girdi 10 kişi ardarda 200m gidip geri döndüler gözetmenin bir sorusuda zaten içler acısıydı(Arkadaşım sürüp geri gelmesine rağmen sen sürdünmü diye soru yöneltti buda sistemin nekadar fiyasko nekadar ucuz olduğunu gösteriyor).Şimdiden teşekkürler.

2. Berk Berber

Berk Berber Üye

Motosiklet:
    Mondial
    biz debriyajli motor kullanıcagiz direksiyon sinavinda . bazi kurslar ise sctoor kullandırıyormus bu kurstan kursa degişir ondan dolayi kurstan bilgi almalisin . sinavda yapicagimiz dubalar arasindan gecmek bizde

3. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Siz her ihtimale karşı debriyajlı bir motosiklet ile antreman yapın. tek yaptıkları motosikleti yerinden kaldırıp kaldıramadığınız oluyor çünkü. Debriyaj - vites geçişlerini öğrenin iyice. Ben ehliyeti alırken bir basket potasının etrafından dönüp gelmem yetmişti. Eğer düşmez veya kaldırmamazlık etmezseniz kalmanız çok zor bu sınavdan.

Bu sistem ne zaman değişecek acaba. Genelde bu işler devletin ağır bürokrasisinden çıkıp özel şirketlere geçince daha ciddi ve düzenli yürütülmeli mantık olarak fakat bu sürücü kursu işinde nedense böyle olmadı. Bakınız muayene istasyonları özelleşti ve anında o işteki rüşvet - adam kayırma hurdaları trafiğe döndürme işleri bitiverdi. Neden bu sürücü kursu işleri de böyle düzenli yürümüyor?

Amerikadan yeni dönen bir arkadaşım 3 kez otomobil ehliyet sınavından geçemediğini anlattığında oldukça şaşırmıştım. Yıllardır otomobil kullanıyor çünkü. Bir seferinde karşıya geçmeye çalışan bir yayaya yol vermiş, kendisi en sağdan gidiyormuş, durmuş beklemiş, 4 şeritli yolda yaya 3 şeridi geçip karşıya varmak üzereyken 1 e takıp kalkmış ve sınavdan kalmış :) yayanın 4 şeritli yolun tamamını bitirip neden karşıya varmasını beklemedin diye sınavdan bırakmışlar, Bir diğerinde sınava girmek için gittiği otomobilin sağ arka sinyali yanmıyormuş (orada kendi götürdüğünüz araçla sınava giriyormuşsunuz) direk kalmış :)

Görüyor musunuz adamların bu işi ne kadar ciddiye aldıklarını. Bana sürücü kursu motosikletin üstünde durmayı dahi öğretmedi.

Ne dersiniz neden düzelmiyor bu işler

4. Çağlar KARA

Çağlar KARA Üye

ben bugun kursa sordum 31 temmuz direksiyon sınavı dedi nette 24-25 diyor sanırım ben bu sınava giremiyeceğim. bir sonraki 15 agustostaymış. 24-25 benim için uygundu tatil planı ona göre yapmıştım. aksilik işte sizin ne zaman sınavlar beyler. netteki mi kurstakimi doğru:)

5. Berk Berber

Berk Berber Üye

Motosiklet:
    Mondial
    bizim 1 agustosta sinav hocam :)

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bizde sürücü kursları tekelinde olan sınav sistemi ve yine esas işi sadece öğretmenlik olan ama hayatından hiç motosiklete binmemiş ama sınav harcı almak için sınavlarda görevli olan kişilerin yaptığı direksiyon sınavından daha ne bekleyebilirsiniz ki.
    Mesut hocam bilir bu işi.
    Sınav komitesinde ki öğretmen eline alır kağıdı sürücü kukaların arasından geçerken bakmaya bile tenezzül etmez aklına ve o andaki haleti ruhiyesine göre kutucukları işaretler ve 10 sürücü adayın 9 u 90 ila 100 puan alarak sınavı geçer.
    Sınav komitesinde çok çok nadiren motosiklet sürücüsü öğretmen sınav da görevli olur.
    Mesela Bursa'da sınav komitesinde tek görevli motosiklet sürücüsü ve Motosiklet sürüş eğitmen sertifikası olan kişi var.
    Ama onuda her zaman görev vermiyorlar.Neden mi.
    Oda sistemi layıkıyla yaptığı için her daim sınav komitesi başkanından azar işittiği için.

Hatta başımızdaki COŞKULU AHMAKLAR Türkiye'de ehliyet almayı daha da kolaylaştırma yoluna gitmeye çalışıyorlar.
    Kurs adı altında çalışan TİCARETHANELER de kurs saatleri daha da azaltılıyor.
    Yakında oda yasallaşacak ve Trafiğe yeni kasaplar çıkacak.
    Ve yine ÇOŞKULU AHMAKLAR sayesinde parayı basan ehliyetini alacak ve trafiğe bilinçsizce çıkacak ve yine birilerinin cebine para üstüne para girecek.
    Bu memlekette en ucuz şeyin İNSAN hayatı olduğunu benim milletim asla öğrenemeyecek.Ve bu işi tezgahlayan ÇOŞKULU AHMAKLARI alkışlayacak ve onları yeniden başımıza getirmek için yeni AHMAKLIKLAR yapıp alkışlamaya devam edecekler.
    Artık üreten değil TÜKETEN bir millet olduğumu hiç bir zaman anlayamayacağız.Anlayanlarda anlatanlarda parmaklıklı localarda telef olacak.Onları kanser yada verem edene dek uğraşacaklar eli kalem tutmaz dili söylemez hale gelinceye kadar baskı yapacaklar.

Uyu benim canım TÜKETEN milletim uyu.
    Uyu da büyü ninni.

Eren Göksel bunu beğendi.
  7. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Ben kendi motosikletimle ehliyetsiz bir şekilde sınav alanına gittim, kursun motoru çalışmayan bir mondial crosstu. O motorla sınavı geçemiyeceğimi düşünerek kendi motorumu götürdüm. Hocadan rica ettim kendi motorumla girebilirmiyim diye olur dedi. Ben günün sondan ikinci kursiyeriydim. Kukalar arasında bir iki tur atıp geldiğimde oradaki arkadaşlar heyacan içinde 100 aldın Umut hocam dediler, sevindim tabi ama sonra ne oldu bilin bakalım.

Bizim ekipte benimki ayarında bir motor yoktu, bir kursun motoru (çok dandik), birde 125 lik bir motor vardı neyse son kursiyerde sınava girdikten sonra hoca yanıma geldi "Umut sıkıştım şuradaki okula kadar gitmem lazım motorunu verirmisin" dedi, bende tabi hocam buyrun dedim.

Hoca motora atladığı gibi gitti giderken motorumdan hiç duymadığım eksoz sesini hoca uzaklaşıncaya kadar duydum, muhtemelen son devre yakın kullanıyordu motoru.

Sonuç olarak ben sınav sürüşünde 100 alacak bir sürüş yapmadım belki 70 alacakta sürüş yapmadım ama hocanın sıkışmış olması :) bana yüz aldırdı..:)

Onur Filiz ve Eren Göksel bunu beğendi.
  8. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Canım ülkem canım öğretmenim.Oda bir İNSAN
    artık susuyorum yazmayacağım bir şey:mad:

9. DOGAN AVCI

DOGAN AVCI Üye

Motosiklet:
    Honda
    okuduklarım resmen komedi ya. ben de evrakları hazırladım, kursa verdim. tabi 45 tl lik harcı da yatırdım 2 gün önce. neyse evrakları kursa verdim kadın bana "21 agustosa kadar rahatsınız" dedi. bundan "derslere girmeme gerek yok" lafını anladım tabiki. sonra bana 2 cd ve bazı testler verdi. bunlara çalışın dedi.çalışıyoruz..direksiyon derslerinde bana haber vereceklermiş ama korkmamalıymışım çünkü scooter la sınavı yapıyorlarmış.kukalardan geçiriyorlarmış vs vs..güleyim mi ağlayayım mı halimize anlamadım.. şenol abi, sanıyorum lamatech den Rahmi Hoca dan eğitim almadan motor almak mantıklı olmayacak..kursların durumu malum.. bu arada bizde yazılı 21 agustos, direksiyon 21 eylül müş..selamlar.

10. Uğur.Gültekin

Uğur.Gültekin Yeni Üye

bugün öğrendim benimkide 25 temmuz ve scooter verilecekmiş büyük ihtimal 200metre ileriye kuka koyup ordan dönüş yaptıracaklarmış

11. Mehmet Sert

Mehmet Sert Üye

Motosiklet:
    Mondial
    kullanacağın motorsikleti kursun getiriyo yani kursun hangi motoru getirirse onu kullanacaksın ...kursa git motoru gör bi sinyali lmbaları nasıl çalışıyo filandiye.yada kendinde motorunu getirebiliyosun

12. Uğur.Gültekin

Uğur.Gültekin Yeni Üye

normalde yasak olan vitessiz scooter ile girdim ordaki birisininki ile ne kask ne sinyal veren oldu bende en sondum ad sırana göreydi bende aynısını yaptım ve 86 alarak geçtim bu kadar saçma sınav görmedim hayatımda işte bu bilinçsiz ehliyet veriminden kazalar meydana geliyor

13. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Görün işte.
    Şimdi bana dava açan TİCARETHANE ler okusun bu mesajı.
    Forumumuz net ortamına açık.Valiliklere verilen dilekçelerde vitesli motosiklet ile sınav yapılacağını yazan TİCARETHANE'ler neredesiniz.
    Ve Valilikler veya ilçelerde ki kaymakamlıklar neredesiniz.
    Bu TİCARETHANE'ler minareyi çalmış kılıfını da hazırlamışlar ve siz ordakiler mışıl mışıl uyumaya kafanızı sallayıp maaşlarını almaya devam edin.Biz sizin yerinize davalarda hesap veririz merak etmeyin.
    Yiyin efendiler yiyin.

14. Fatih Mehmet ARAS

Fatih Mehmet ARAS Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Bugün Bursa'daki 3 adet sürücü kursuna gittim. bu dönemi kaçırmayıp kaydolarak Ocakta A2 yi almak için. Bunlardan ilki motosikler sürücü belgesi için gerekli eğitimi vermiyormuş.
    Diğer ikisi de motosiklet direksiyon eğitimi vermiyor.

Aramızda geçen diyalog;

-Sürücü kurusu hocası :sınava kendi motorunla gelebilirisin.
    -Ben : :confused::confused::confused:Nasıl yani ? Ben ehliyet almadan kendi motorumu nasıl alayım.
    -S.K.H: Ozaman bizim motorumuzla girersin.
    -Ben : :confused::confused:Hocam anladım da, ben motosiklet kullanmasını bilmiyorum. Buraya öğrenmek için yazıldım.
    -S.K.H : Motosiklet ehliyeti almak için gelenler biliyorlar ki .
    -Ben : Hocam, sürücü belgesi olmadan nasıl binecez bu meretin üstüne.
    -S.K.H. : kendi imkanlarınızla öğreneceksiniz.
    -Ben : :eek:e ozaman siz ne işe yarıyorsunuz !!!! :mad::mad:

sizlerin yıllar önce tecrübe ettiği şeyi ben maalesef bugün tecrübe ettim. A2 belgesi almak için, motosiklet kullanmayı biliyor olmak gerekiyormuş. Ayrıca motosiklet kullanmak çok tehlikeliymiş. Bu sebeple, hoca ayıramıyorlarmış . Bu ne saçmalık yarabbim. :(
    Devlet bize öğretmeden belge mi verecek, yoksa kaçak göçek öğreneceğiz sonra mı verecek ?
    Ne biçim iş anlamadım.

15. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Burası Türkiye.
    Başımızdaki Coşkulu ahmakların başka dertleri var.Trafikte eğitimsiz sürücülerin canları gitmiş sakat kalmışlar onlar için önemli değil.Dolar rezervimiz yurt dışına akmış sorun değil onların derdi bir bez parçası şimdi.
    Neyse işte halimiz pür mealimiz.
    Direksiyon sınavına gittiğinizde bazı gerçekleri daha iyi görecek daha çok şaşıracaksınız.Ama takmayın kafayı siz onlara.
    Bana özelden ulaşın size yardımcı olmaya çalışırım.

16. Hüseyin KOÇ

Hüseyin KOÇ Yeni Üye

Motosiklet:
    Kymco
    Acaba 23 ekimde yapılan sınavın sonucu ne zaman açıklanır, daha önemlisi direksiyon sınavı ne zaman yapılır? Bayrama varmadan alabilseydik ehliyetlerimizi.

17. Mete Gökmen

Mete Gökmen Üye

2 Hafta sonra açıklanacak dediler bana. Yani önümüzdeki cumartesi. Hesaplarıma görede kasımın sonu gibi ancak ehliyet elimizde olacak. Tabi bölgesel farklılıklar varmı bilmiyorum sınav açısından ama tahminimce herkesin 2 hafta sonra açıklanır.

18. Burak

Burak Aktif Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
  19. Hüseyin KOÇ

Hüseyin KOÇ Yeni Üye

Motosiklet:
    Kymco
    Sınav takvimi tahmin ettiğim gibi olmuş. Bayramdan 1 hafta sonra direksiyon sınavı yapılırsa, ancak ondan en erken 1 hafta sonra da ehliyetlerimizi alırız (inşallah).

20. Burak

Burak Aktif Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    üzgünüm ama Aralığı bulacak bizim ehliyetlerimizi almamız :)