Doğru KASK seçimi

Konu, 'Motosiklet Kaskı' kısmında Gökhan TUNALI tarafından paylaşıldı.

1. Gökhan TUNALI

Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Doğru kask seçimini nasıl yapmalıyız? Hepimizin motosiklet kullanımı güvenliğinde vazgeçilmez olarak bilinen kasklar aslında tam olarak ne kadar koruyucudur, değişik tiplerdeki kasklar neden var ve işlevleri nelerdir? Bunları kısaca tanıyalım; (10 Dolarlık beyinler 10 Dolarlık Kask Takar) Kasklar hangi malzemeden yapılır? Kaliteli ve bilinen en iyi marka kasklar olması gereken Plastik, Fiber, karbon ve lifler karışımından oluşan, sürtünmeden doğabilecek ısıya dayanıklı olarak üretilirler içlerinde poli tetra florür karışımıda vardır. Çene bağları kolan malzemesi olan çok sayıda polietilen iplik dokumasından yapılır. İç süngerleri ise çeşitli sert süngerlerden sünger altları ise Köpük destekli malzemeden darbe emiş amaçlı yapılmıştır.

Kask Tipleri Nelerdir?

Full Face:
    Bu kasklar tam yüz tek parça olan yarış tipi kasklardır. Güvenlik seviyesi en üst seviyede kabul edilen şehir içi ve sıcak hava kullanımlarında sürücüyü rahatsız edebilecek sıkılıktadır. Ses yalıtımı en iyi olan kasklardır.

Flip-Up:
    Çene kısmı mekanizmayla açılabilir kasklardır. (Polis teşkilatımızın kullandığı kasklar). Mekanizma sistemi darbe sırasında açılabilir tartışmaları yapıldığından en bilindik markalar dışındakilere süratli kullanımlarda tavsiye edilmezler. Yazın ve düşük hızlı şehir içi kullanımlarında çene kısmı açılarak daha fazla havalandırma sağlanabilir.

Open face:
    Ön tarafı tamamen açık kafa kısmını koruyan yüz bölümünü ise vizör camı ile yarım veya tam kapatan kasklardır. Güvenlik açısından yüz ve çene bölgesi tamamen açık olduğundan scooter tarzı motorlarda sadece şehir içi yollar için düşük süratlerde kullanımı uygundur.

Yarı Tas:
    Tas şeklinde tencere kapağı tabir ettiğim kask türü ,genelde cruiser kullanıcılarının tercih ettiği şekilden başka hiçbir işlevi olmayan kasklardır. Sadece başın üst kısmını kapatır bir darbe sırasında ise kafada hemen dönerek daha ciddi yaralanmalara sebebiyet verebilir. Bu kask geniş motor ön camı olmadan kullanılmamalıdır.

Doğru kask bedeni nasıl tespit edilir?

Kask satın almaya gittiğiniz mağazalarda terzi mezurası gibi ölçü mezurası vardır onunla kafanızın çapını ölçüp bedeninizi öğrenebilirsiniz. Bu değerler mağazada mevcuttur. Kaskı kafanıza taktığınızda başınızın üst kısımlarını sıkmayacak şekilde yanak ve ense kısımları tam olmalıdır. İki tarafından kaskı sıkıca tutun ve kafanızı çevirin başınızı kaskın içinde oynamadan sadece yanaklarınız hareket etmelidir

Piyasadaki ucuz kasklar ne kadar güvenli?

Bu kaskların içindeki süngerler çok ince dışıda tamamen plastiktir ve en ufak bir darbede kırılır ve başınız yaralanabilir. Koruyucu niteliği yoktur. Unutmayın ki kaska verdiğiniz para kafanıza verdiğiniz değerdir....

FARIMIZ AÇIK,KASKIMIZ TAKILI OLSUN...........

*Alıntıdır.

2. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    paylaşım için teşekkürler.
    paylaşımınız alıntı ise lütfen alıntınızı belirtiniz.

3. Gökhan TUNALI

Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Alıntının alıntısı kaynak mevcut değil.:D

4. Noyan Yıldız

Noyan Yıldız Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Benim fikrim şahsen bizzat kendimce :) Biraz takıntılı bir seçim belki ama,şahit olduğum şeylerden sonra edinilmiş bir tecrübe...

Üzerinden kamyon geçti ve lastik sekti gitti ...
    Sağlam kafa = Shoei Norick olmadı az daha ucuzu illaki Shoei Xsprit olmadı bence gene en kötü ihtimal bir Nolan,alınacak bir fazladan nefes için değer derim.Parası neyse ne...Kafanızdan daha değerli hiç bir şey olmadığına inanıyorum...

5. yakup sağlam

yakup sağlam Üyeliği İptal Edildi

CEVAP: Ankara Motokuryeler Derneğinden Yakup Sağlam, yazınızı okudum. Çok teşekkür ederim.

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
  7. seda babacan

seda babacan Yeni Üye

merhaba,
    ben bugün zeus 508b çeneden açılabilir kask aldım. gayet güzel görünüyor. fakat ensem açıkta kalıyor baya. acaba normali bu mudur? arkadan ne kadar alanı kapatması gerekir?
    XS aldım ben, gidip S alsam ensemi kapatırmı acaba. alırken arkasına dikkat etmemişim, evde farkettim. Olmadı yarın gidip değiştireyim diyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

8. oguz.aktan

oguz.aktan Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    Ben bu tip bir kask kullanıyorum ve bu yoruma katılmıyorum. Molalarda, su içme, benzin alma veya fotoğraf çekimi için duruşlarda vb. açıyorum ve hareket halindeyken kesinlikle açmıyorum. Bence olması gereken de budur. Bu tip kaskların güvenli olmadığı yönündeki görüşlere de katılmıyorum. Beni tek rahatsız eden, kullandığım Zeus marka kaskın çene kilit mekanizmasının plastik olması. Bundan sonra alacağım kaskı da aynı tip, ama daha güvenilir markalardan seçeceğim. Çeneden açılır kasklarda güvenlik sorunu olsa Arai, Shoei gibi firmaların bunları üreteceğini zannetmiyorum. Ama ısrarla tekrarlıyorum; hareket halinde bu kaskların çene kısmı açılmamalıdır. Hareket halinde açacak olan jet tipi kask alsın, çenesini istediği gibi dağıtsın!

9. yunusemre

yunusemre Üye

Arkadasimin bana anlattigi olay.

Bir akrabasi kurye olarak calisiyor ve sokak arasinda dusuk bir hizda ilerliyor. Onune aniden bir cocuk firlayinca aceleyle kurtarayim derken dengesini kaybedip yere dusuyor.
    Buyuk bir kaza yada siddetli dusme olmasa dahi yere duserken kafasini carpiyor ve kafasindaki kask (sirketin kendisine temin ettigi plastik kask) kafasinda parcalaniyor ve tum yuzu kanlar icinde kaliyor.

Sonra hastane bir suru masraf vs.

Kask gercekten cok onemli. Guzel gorunum yada daha ucuz fiyat ugruna saglik ve guvenlikten vazgecmek cok akilci olmasa gerek.

10. Mümtaz Barış CİNGİZ

Mümtaz Barış CİNGİZ Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    Kesinlikle doğru , zaten giderken kaskı açmak güvenli olmaması bir yana boynu çok ağrıtır diye düşünüyorum , gitmek mümkün olamayacaktır. Ayrıca düşük hızlı bile oluşabilecek bir kaza( ki 4 gün evvel ufak çaplı bir kaza eğer kaskımın çene kısmı açık olsaydı , çenemin yerinde olmamasıyla son bulacaktı çünkü bariyerin keskin olan üst kısmına tam da çene kısmını çarptım ve ordan da asfalta...)

Paylaşımın o kısmını düzeltmekte fayda var diye düşünüyorum :)

11. BUKET KILIÇ

BUKET KILIÇ Yeni Üye

Arkadaşlar kapalı kask herzaman en güvenlisidir.Kaliteli ve karbon fiber kask almaya çalışın.
    Çene açılan kasklarda kaza anında açılma riski var.Ne marka okursa olsun kesinlikle karbon
    fiber kask kullanılmalı.Yine de size kalmış ama ben Shoeı den vazgeçmem.

12. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    omm semınerın de çeneden acılır kaskları pek onermedıler
    nekadar kalıtelı olursa olsun açılma ıhtımalı herzaman wardır denıyor
    bende acılır kask alcaktım ama vazgectım semınerden sonra

13. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    ben de çeneden açılır kask kulanıyorum, ama tam yüz kask alıcam. şu ana kadar iki kez düştüm sorun olmadı ama sorun olana kadar beklemek de mantıklı değil.

14. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Kafama takıldı.Merakımı mazur görürseniz ;
    Sakın yanlış anlamayım maksadım ukalalık değil ama düstüğünüz zaman kaskınız yere çarptı mı ve hala o yere çarptığınız kaskı mı kullanıyorsunuz.

15. Ethem Doğru

Motosiklet:
    BMW
    estağfirullah Şenol hocam. 2. düşüşümde çarptı. alın bölgesinin sağ üst bölgesinden. tabir-i caizse narin bir şekilde. ama o günden beri Ankara'nın mağlum hava şartlarından ötürü motosikletimi kullanamıyorum. bu hafata içerisinde-en kötü ihtimalle-yeni kask alıcam.

bu arada aldığım darbeden ötürü kaskım çeneden açılmadı. ama okuduklarım ve öğrendiklerimden dolayı daha güvenli olduğu için tam yüz kask alıcam.

16. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Aman diyeyim.Biz bilinçli sürücüler KASK larımızı kafamızı korusun diye kullanıyoruz trafikten ceza yememek için değil.
    Bilgileri tazeleyelim.
    Kullandığımız kasklarımız kapalı olsun çene açılır olsun(çene açılır kasklar tam kapalı kilitli olduklarında Güvenlidirler) bir ömrü vardır.
    Şöyle ki mağazadan aldığınız kaskı kafanıza geçirip her hava şartında kullandıktan sonra ömrü maksimum 3 yıldır.Ama kazara bel hizasından yere düştüyse o kask derhal emekliye ayırın.Gerektiğinde kafanızı koruyamayabilir.

Ethem Doğru bunu beğendi.
  17. Ethem Doğru

Motosiklet:
    BMW
    sağolun hocam. verdiğiniz bilgiler hem benim; hem de diğer forum üyelerinin faydasına olacak. hafızama kazıdım.

18. Enes ŞİMŞEK

Enes ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Nolan 102 kullanıyorum, kaskın önünü açmak için (flip-up) çiftli düğme var, bazı kasklarda bunun tek olduğunu görüyorum, bu özellik onlara nazaran daha güvenli geldi bana. Nolan 102-103 denk gelirseniz bi inceleyin derim.
    Ama kaza anında açılmayacak diye bir garantisi yok...

19. Ethem Doğru

Motosiklet:
    BMW
    az önce yeni kaskımı aldım. Nitro Aikido Motomax' tan.

20. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hayırlı olsun Ethem. Başında paralansın.