Doğru Motor?

Konu, 'Ne Almalıyım Nereden Almalıyım' kısmında Alper Can tarafından paylaşıldı.

1. Alper Can

Alper Can Yeni Üye

Öncelikler merhabalar arkadaşlar :) Ben de buradaki çoğu kişi gibi hayatında ilk defa motor kullanacak birisiyim ve tercih için yardımlarınızı rica ediyorum.

Öncelikle forumun çoğu kısmını okudum, türler hakkında kullanımlar tehlikeler vs hakkında kafamda genel bazı kanılar oluştu. Ancak iş motor/marka/model seçimine geldiğinde seçenekler arasından çıkamadım.

Hali hazırda haftanın 6 günü işe takım elbiseyle gidip geliyorum ve gidip geldiğim yol arabayla yol açıksa aslında 15 dakikalık bir yol (bakırköy - güneşli arası e5 üzerinden) Ancak minibüslerle vs. 1 saati geçen bir işkenceye dönüşüyor. Ve asıl alma amacım bu olacak, tabi ki bunun dışında altıma bir motor aldıktan sonra genel olarak bol bol gezmeyi de düşünüyorum =)

Elimdeki bütçe ise 3000, max 3500 civarlarında. İlk önce baktığımda kafama mondialler yatmıştı yalnız onları da çok kötülüyorlar her yerde. Daha sonra ise hondanın bütçeme uygun tek şu tipini gördüm. Açıkçası da başka hiç bir model bulamadım. Senin için motorda neler önemli derseniz, büyüklük veya hız değil onu belirteyim öncelikle. Söylediğim gibi işe gidiş gelişlerde ucuz ve vakit kazandıracak bir ulaşım aracı olarak kullanmak öncelikli amacım. Yalnız görüntü benim için önemli =) Ve gerçekten scooter'ları hiç ama hiç beğenmiyorum, bu yüzden verdiğim linklerdeki gibi motorlara yöneliyorum.

Sonuç olarak bu özelliklere ve görünüşe, kullanım amacıma uyabilecek tavsiyeleriniz var mıdır acaba? Teşekkürler şimdiden!

2. Enes.Ergul

Enes.Ergul Üye

daha tecrübeli arkadaşların konuyu yanıtlarlar fakat benim fikrim beğendiğiniz motor harika bir motor hem dış görünüş olarak hemde honda kalitesi sonuçta.. fiyatda sizin için uygunsa alın derim..

3. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    ılk etapta herkesce onerılecek motorsıkletlerden bırtanesını bulmussunuz zaten otekısıde yamaha ybr 125 tir
    cbf 150 ve ybr 125 baslangın ıcın en ıdeal motorsıkletler ama sıfır alırsanız plakaydı koruma ekıpmanlarıydı falan 3 500 butce yetmez
    temız 2. el bulabılırsenız bu markalarda almanızı onerırım

4. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Alper motosiklet forum ailesine hoş geldin, iyi forumlar.

Cbf 150 veya ybr 125 başlangıç için ideal motosikletlerdir. Hele ki şuan ötv den dolayı fiyatları çok uygun. İkisinide gönül rahatlığı ile alabilirsin. Ancak korumalı kiyafetler ve eğitim içinde bir miktar bütçe ayırman gerekir.

5. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    Mf'a hoş geldiniz, keyifli forumlar.

anladığım kadarıyla ilk motosikletiniz olacak. Cbf 150 doğru tercih.
    Forumun -konuyla ilgili- çoğunu okuduğunuzu söylüyorsunuz. genel tavsiye Cbf 150 ve Ybr 125 tir.

azami bütçenizin 3500TL olduğunu söylemişsiniz. bu bütçe motosiklet+koruma ekipmanları dahil düşünün. o yüzden 2. el temiz motosikletlere bakın.

takım elbiseyle işe gittiğinizi söylemişsiniz. ama motosiklet kullanırken motosiklet kıyafetleriniz ve koruma ekipmanlarınız olmalı. böylece hem kendi canınızı, hem de takım elbisenizin ütüsünü korurusunuz. yağ, çamur, toz da takım elbisenize değmemiş olur.

bir de güvenli sürüş eğitimleri almanızı öneririm.

6. Alper Can

Alper Can Yeni Üye

Herkese çok çok teşekkürler öncelikle, kafama takılan bir kaç soru daha var onları da paylaşayım izninizle;

3500 tl motorsiklete ayırdığım bütçem ancak bunu -biraz- aşabilirim acaba vergiler vs. çok tutar mı? Kıyafetler içinse bu söylediğim tutara dahil etmiyorum, onları ayrıca kredi kartımla alabilirim. Ehliyet için vs. zaten ayrı bir para ayırdım.

Takım elbise konusuna gelince, bu motor kıyafetleri elbise üstüne vs. geçirilebilen tarzda mı yoksa her seferinde yanımda bir çanta götürüp günde iki posta üst değiştirme mi yapmak gerekir :) Çok can sıkıcı bir şey çünkü.

Mondialleri kimse önermemiş o yüzden aradaki 1000 tl'ye yakın farkı göz ardı edip bunların birinden almamı öneriyorsunuz sanırım. Peki bu önerdiğiniz iki motor beni en aşağı iki sene vs. götürür mü? Çünkü başlangıç seviyesi deyince tam olarak motor dünyasında ne anlama geliyor bilmiyorum :) Ama uzun yıllar şehir içi trafikte rahat rahat problemsiz gezersin diyorsanız (problem derken benzin, yakıt parça vs. açısından) tamamdır! (Ayrıca bu iki model arasındaki fark nedir, hangisini önerirsiniz onu da merak ediyorum)

Son olarak, hocam bu motorları nerede tutuyorsunuz :) Yani işyerinde garaj vs. var ancak mahallede akşamları apartmanın önüne bırakıp gitmek kafamı çok kurcalıyor. Çalınmaya vs çok müsait değil mi bunlar yoksa ek önlemleri var mı? Onu da dikkate almak lazım :)

Herkese yeniden çok teşekkürler! Bundan sonra uzun bir süre bu forumun üyesi olacağımı düşünüyorum =)

7. Enes ŞİMŞEK

Enes ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    O dediğiniz güzergahı bilmiyorum ama, takim elbiseyle yolculuk yapacaksanız en iyi tercih scooter olur; takımınızın ütüsü bozulmaz. Ancak kask ve eldiven dışında hiçbir koruma ekipmanı takamazsınız. Cenazemde elbisem ütülü olsun diyorsanız böyle devam ;)
    2. seçenek ise CBF150 alıp, full koruma ile işe gitmek, iş yerinde üstünü değişip takım elbiseyi giymek...

8. bülent tenikeci

bülent tenikeci Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    bazı markaların (mesela LBC) yandan cırtlı açılabilir motosiklet pantolonları var.normal pantolonu çıkarıp giymeye gerek kalmadan üstünden giyilip çıkarılabiliyor.monta gelince; enduro tipi uzun etekli montlardan alırsanız ceketin üstüne giydiğinizde alttan ceket sırıtmaz kask, eldiven zaten sorun olmasa gerek.sonra hangi motora binerseniz binin.işte oldu bitti.motor olarak scooter yerine adam akıllı birşey alın bence.motor tercihi kıyafete göre yapılmamalı.

9. Ethem Doğru

Motosiklet:
    BMW
    kıyafet üzerine giyilen motosiklet pantolonları var ama tavsiye etmem. sizin işinizi görmeyecektir.

kıyafet değişiminin can sıkıc olduğunu söylüyorsunuz, ben her gün bunu defalarca kez yapıyorum. insan çabuk alışıyor.:)

bir de zaten kıyafet üstüne motosiklet kıyafeti giymek, iş yerinde onu çıkarmakla; motosiklet kıyafeti giyip, iş yerinde takım elbiseye geçmek arasında çok fark yok bence.

motosiklet konusunda, bahsedilen iki model de sağlamlığı ve ekonomik olmalarıyla tanınan, düşük cc'li, kolay kontrol edilebilen, yedek parça sıkıntısı olmayan ve ikinci eli de çok talep gören motosikletlerdir.

"başlangıç motosikleti" de şu anlamda kullanılıyor. genel olarak motosiklet sevdası, trafikte yanınızdan geçen yüksek cc'li, büyük, müthiş egsoz sesi olan, sıkışık trafikte bile araçların arasından ok gibi fırlayıp yol alan motosikletleri görünce başlıyor ve hemen o motosiklete sahip olmak isteniyor. bu emeklemeden koşmaya çalışmak demek. sonucu da mağlum...

düşük cc'li, hafif, kullanımı rahat, bakım ve idamesi kolay motosikletlerle başlamak, sürcülük bili ve kültürünüz geliştikçe, eğitimlere ve gezilere katıldıkça, motosikleti tanıdıkça ve tarzınız oluşmaya başladıkça model ve cc yükselterek devam etmek, hayatta kalmak ve motosikletle beraberliğinizi uzun süreler deva ettirmek için en doğru hareket tarzıdır.

motosikletinizi kapalı yerde muhafaza etmek en doğru harekettir. ama dışarıda kalacaksa kilitler, alarmlar kesinlikle kullanılmalı. mümkün olduğu kadar gizlenmeli. benim motosikletim de ne yazık ki dışarıda:(

Alper Can ve Ekrem Kalafatoglu bunu beğendi.
  10. Alper Can

Alper Can Yeni Üye

Bu arada hem ehliyet almak hem de bu işin tekniklerini adam gibi öğrenebilmek için bakırköy civarı tavsiye edebileceği bir kurs olan var mıdır?

11. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoş geldiniz sefalar getirdiniz.
    Eğitimlerimize ve Gezilerimize de bekleriz.,

Yeni başlayacaksanız size bir kaç nacizane tavsiyem olacak.
    1-Kesinlikle ybr 125 en ideal seçim olur.Tecrübe ile sabittir.165 bin km lik bir tecrübe.:)
    2- Full korumalı kıyafet ekipman ve kafanızı koruyacak kalitede KASK alın ve kafanızda kullanın.Mevsim itibariyle bazı maymunlar gibi kolunuzu korumak için değil kafanızı korumak için KASK alın ve kafanızda kullanın.Bazı maymunlar dirseklerini korumak için kaskları oraya takarlar.
    3- Motosiklet kullanmak basit bir eylem değildir.Siz onu basite alırsanız o size daha da basite alır ve basitçe telef olursunuz.
    Bu yüzden trafiğe çıkmadan önce mutlaka "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimlerini alınız.
    Bakınız:http://www.rahmibarutcu.com bu adresi inceleyiniz ve iletişim bölümünden Rahmi Hocamızın telefonuna ulaşıp eğitim için randevu alın.

Ve imzamdakileri okuyup bilinç altınıza kazıyın.

Not:Elbise ile motosiklet kullanmanın faydalarını zararlarını bu linkten http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=3954&highlight=T%FCm+%FCyelerimiz+Mutlaka inceleyebilirsiniz.
    Eğitim almadan trafiğe çıkmayın.Forumdaki eğitim sayfamızdaki tüm yazılanları okumanızı tavsiye ederim.

12. Alper Can

Alper Can Yeni Üye

Tavsiyeler için çok teşekkürler, o resimleri yeni görüyorum uygun kıyafetle kullanabileceğimden emin olabilirsiniz :)

Güvenli sürüş eğitimi ile ilgili siteye bakmıştım yalnız öncesinde ehliyet gerektiği için ehliyet alana kadar katılamayacağım gibi duruyor. Bu yüzden ehliyeti aldığımda hiç bir şey bilmeden yola çıkmamak için adam gibi eğitim veren bir ehliyet kursu da bulmak lazım. Bakırköy'de vardır umarım.

13. Eren Göksel

Eren Göksel Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Hoşgeldiniz. Keyifli forumlar diliyorum. Yamaha Ybr-125, Honda Cbf-150 ideal seçimdir.

14. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ne demiş ATA'larımız.
    İlim Çin'de bile olsa öğrenmeye gidiniz.
    Buradan yola çıkarak Bakırköye takılıp kalmayın.
    Ben Bursa'dan Tuzla'ya eğitim için gelebiliyorsam veya Özgür Polisimiz Trabzon'dan uçağa atlayıp eğitimlere gelebiliyorsa siz neden Tuzla'ya eğitimlere gidemeyesiniz değil mi.
    Artı size tavsiye ettiğim yer ehliyet kursu değil "Güvenli Sürüş Eğitimi" veren bir akademidir.
    Bilginiz olsun diye yazıyorum.Maalesef ülkemde sürücü kursları sadece ehliyet vermek üzere açılmış TİCARETHANELER dir.Size hayatınızı kurtaracak bilgileri vermekten çok uzaktırlar.Bir kaç istisna dışında sadece paranızı alıp ehliyete kavuşmanıza yardımcı olurlar.Hepsi bu.Daha fazlası beklemeyin hayal kırıklığı yaşarsınız.

15. Ethem Doğru

Motosiklet:
    BMW
    ne yazık ki ehliyet kursları; sizin araç kullanmaya ehil olduğunuzu belgelendirmekle görevli kurumlar. bildiğiniz gibi, bir ehliyet kursuna yazıldığınızda sorulan ilk soru "otomobil ya da motosiklet sürmeyi biliyor musunuz?" oluyor.:(

Şenol hocamın da belirttiği gibi, güvenli sürüş eğitimlerini sürücü kurslarından alamazsınız.

16. Alper Can

Alper Can Yeni Üye

Dediklerinize %100 katılıyorum, benim kastettiğim bu kursa katılım şartlarında ehliyet sahibi olmak yazıyor sitesinde, onu kastediyordum. Ehliyeti aldıktan sonra tabi ki gideceğim :)