Drag Star lastik basınç tablosu ne diyor?

Konu, 'Chopper - Cruiser Kullanıcıları' kısmında Yavuz.CEVGER tarafından paylaşıldı.

1. Yavuz.CEVGER

Yavuz.CEVGER Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Merhaba arkadaşlar,
    Aşağıdaki tabloyu Yamaha XVS650 kullanım kılavuzundan aldım. Anlayamadığım şeyler var.

1. Motorun toplam ağırlığına ve ön yada arka teker olmasına göre farklı birimlerde çeşitli basınç dereceleri görünüyor. Bu dereceler, kPa birimine göre 200, 225, 250 gibi farklılıklar gösterirken bar cinsinden hepsi için 2.00 diyor. Madem hepsi 2. olacak neden farklı kPa değerleri var?

2. Sürücü ağırlığının 90 kg'ın altında yada üstünde olduğu durumlar ayrı gösterilmiş.Ben 84 kg ağırlığındayım -Belki komik bir soru olacak ama- bu durumda lastik basıncı sürücü motorun üstündeyken yani tüm ağırlığını motora vermişken mi ayarlanacak?

3. Drag Star (custom) sahipleri, sizler lastik basıncınızı kaç olarak ayarlıyorsunuz?

2. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

ben lastik havalarımı kendim belirliyorum diyecem rahat ve güvenli hissettigim şekilde diyecem hoplayacak millet gene,,xmax scooterrimde ön 25 arka 30 benim kişisel ayarım bu olmaz demeyin sakın süper oluyo hemde 2006 model motorum, sıfır almıştım o tarihte hala o şekil kullanıyorum rahat oluyo

3. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    merhaba;
    1.orada dikkat edersen 2kg\cm=2.00 bar eder denmek isteniyor;)yani bar cinsinden değerler verilmemiş aslında.senin birimlerin bar değil kilopascal
    olarak verilmiş.
    2.üsütüne oturmana gerek yok,sen toplam ağırlığın neyse ona göre
    havanı basarsın, sonra yola devam;)
    3.benim dragstrarım yok:)

Yavuz.CEVGER bunu beğendi.
  4. Ergun Erensir

Ergun Erensir Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    Bu listedeki bar değerleri yanlış.Güvenilir bir kaynaktan araştırmanı tavsiye ederim.

5. Ergun Erensir

Ergun Erensir Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    [​IMG][/URL][/IMG]

6. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    araştırmalarıma göre önerilen değer ön ve arka lastik 33 psi.
    90 - 198 kg bir yükle kullanılacaksa ön lastik 33 psi, arka lastik 36 psi.
    burada verilen kilopascal çevrilince 225kpa=2.25 bar çıkyor buda biraz saçma.

7. Yavuz.CEVGER

Yavuz.CEVGER Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Hocam aslında aynı veriler, sadece sağ sütunda XVS650A için de lastik basıncı verilmiş ancak bu model Drag Star Classic dediğimiz model. Bilindiği üzere bunlarda ön teker (130/90...) Custom'dakinden kalın olduğu için orada bir fark görülüyor. Customda ön teker 100/90...

İnternette birim dönüştüren bir sitede 200 kPa(kilo pascal) yaklaşık 29 psi (pound/inchkare); 225 kPa yaklaşık 32,6 psi; 250 kPa ise yaklaşık 36,3 psi olarak çıkıyor.
    Bu durumda 90 kg'ın altında olduğuma göre ince ön tekere sahip Drag Star Custom için öne 29 psi, arkaya 32 psi basmak gerekiyor.

8. Murat.A

Murat.A Üye

Motosiklet:
    Yamaha