Dünya Turu

Konu, 'Chopper - Cruiser Kullanıcıları' kısmında Mary.Sacred tarafından paylaşıldı.

1. Mary.Sacred

Mary.Sacred Yeni Üye

Herkese Merhabalar,

ben merve londrada yaşıyorum, 3 ay falan oldu sanırım.

daha önce izmirdeydim, hukuk okumaktaydım.

bu aralar 'Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı' adında bir kitap okuyorum. henüz okumamış olanlara şiddetle tavsiye ederim.

hali hazırda 22 yaşındayım. ve çocukluğumdan beri en büyük hayalim bir chopper'ımın olmasıydı. onunla dünyayı gezmek istemiştim hep.

ama ben de zamanla büyümeye, normalleşmeye ve sıradanlaşmaya başladım. bu istek sanki çok imkansızmış gibi ruhumun en derinlerine attım.

şimdi ise bakıyorum, daha çok gencim ve benim için hiç de geç değil. kimse için geç değil.

tabi geç değil ama maalesef çok eksiğim. her kadın gibi ben de motordan ve bakımından hiç ama hiç anlamıyorum.

istiyorum ki önümdeki uzun seneler boyunca iyi motor kullanmayı, kimseye ihtiyaç duymadan bakımını yapabilmeyi, problemin nerede olduğunu rahatça çözebilmeyi öğrenebileyim.

bunun için çok zamana ve emeğe ihtiyaç olduğunun farkındayım.

hele ki bir bayan olarak çok daha fazlasına.

açıkçası pek kafam basmıyor, o yüzden ilk etapta çok sıkıcı olmayan, kolay ve açık anlatımlı bir kaynağa ihtiyacım var.

dahası londrada nasıl ehliyet alırım onu bile bilmiyorum.

hadi ehliyeti aldım diyelim hangi marka- model bana uygundur, nasıl karar vereceğim bilmiyorum.

derdimi tam olarak anlatabildim mi bilmiyorum ama eninde sonunda hayalimi gerçekleştirmek istiyorum.

bunun için sizler de bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

ve sanırım zamanla ben de az çok birşeylerden anlayan aktif bir üye olabilirim.

öncelikle ingilterede nasıl ehliyet alabileceğimi bilen var mı?

ehliyetimi aldıktan sonra bir de cruiser almak istiyorum tabi. benim yaşıma, deneyimime, boyuma, kiloma ve bütçeme hangi marka model uygun olur acaba?

boyum 175, kilom 55. çok fazla bütçem yok öğrenciyim. regallerin fiyatlarına göre çok güzel aletler olduğunu duydum. ve sanırım başlangıç olarak 250 ccyi geçmeyen birşey almam daha uygun olur. tabi ingilterede bulunabilirliği de çok önemli.

ehliyet alırken bir motor eğitimi alacağım muhakkak. ama büyük ihtimalle çok sıkıcı ve anlaşılması zor, dahası ingilizce olacak. sizin bana başlangıç olarak önerebileceğiniz bir kaynak, bir kitap var mı?

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı adlı kitap gerçekten çok akıcı ve insanın motordan ürkmesini engelliyor, çok da zor olmadığını gösteriyor. kişisel olarak da bana hayallerimi yeniden hatırlattı.

siz de bir okuyun eminim çok seveceksiniz.

cevaplarınızı büyük bir merakla bekliyorum. şimdiden çok teşekkür ederim.

herkese güzel bir gün, mutlu bir hayat ve güzel bir dünya turu diliyorum=)

2. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Merve motosiklet forum ailesine hoş geldin iyi forumlar.

3. Enes ŞİMŞEK

Enes ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Hi Mary!!! :D :D :D

İmkanın varsa ehliyeti TRden al, nasıl olsa parayı veren herkes alıyor A2yi burada.

öner coskuner ve Mary.Sacred bunu beğendi.
  4. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Merve foruma hoş geldin..Umarım hayallerine kavuşursun..

Mary.Sacred bunu beğendi.
  5. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    Hoş geldiniz, keyifli forumlar.

6. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    forumumuza hoşgeldiniz kalıcı ve katılımcı olmanız dileklrimizle.

7. Eren Göksel

Eren Göksel Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Hoşgeldiniz.

8. Hakan.Ulukavak

Hakan.Ulukavak Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    O kitabı uzun zaman önce ben de okumuştum, yalnız bende sende yaptığı etkiyi yapmamıştı :)

Öncelikle ehliyet işini halletmelisin, bunu da ingiliz arkadaşlarına sorabilirsin. Chopperla dünya gezme işi ise şu andaki durumunda biraz fantazi gibi: daha motor kullanmayı bile bilmiyorsun. Chopper çok ağır motordur, kullanması ise uzun yolda kırıcı koşullarda pek uygun olmaz.

Bence senin için en uygunu evvela motorla tanışman: 125 CC lik scooter yada normal bi motor al, şöyle bi 10.000 km falan yap ki motora bi "merhaba" demiş ol. Sonra yavaş yavaş CC büyütüp enduro yada cruiser tarzı motorlara geçmelisin. Seneler içinde tamir/bakım vs. konularda da iyice piştikten, ve çok sağlam bikaç yol arkadaşı bulduktan sonra bu tarz mega bi geziye kalkışabilirsin. İşin maddi boyutudu da çok tuzlu olur, emin olabilirsin.

Foruma hoşgeldin.

9. Bilal ERDEM

Bilal ERDEM Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Merhaba,

Londra'da yaklaşık 2 sene yaşamış biri olarak bazı sorularınıza cevap verebilirim. Öncelikle Türkiye'de olduğu gibi orda da sürücü kursları bulunmakta. Hangi bölgede olduğunuzu bilmiyorum ama genelde her bölgenin merkezinde bir sürücü kursu bulunuyor. Ben güney'de, Kingston'da yaşıyordum.Yakınımda bir kurs vardı..Anyway..

Kursu tamamladıktan sonra DVLA'den "L" (Learner - öğrenci) sticker'larınızı alacak ve motorunuza yapıştıracaksınız. Aynı zaman da geçici ehliyetinizi de alacaksınız. Yanlış hatırlamıyorsam 1 sene "L" stickerınız ile sürüş gerçekleştireceksiniz. Süreç sonunda kaza yapmamış iseniz tam ehliyet almaya hak kazanacaksınız. Ayrıca motoru satın aldığınız da mutlaka insurance (kasko) yaptırmak zorundasınız. Aksi taktirde 5000 pounds ile cezalandırılabilirsiniz.

Motor seçimine gelirsek,
    Bende çok büyük hacimli bir motor ile başlamanızı önermem.
    250cc uygun olabilir. Londra trafiğinde bildiğiniz üzere her yer de hız kamerası bulunmakta. Sokaklarda 30 mile ana caddelerde 50 mile azami hızınız.
    Dolayısı ile çok çok hızlı bir motor gereksiz olabilir.

İlerleyen zamanlarınız için şu an kullandığım 2007 model Honda Shadow'u önerebilirim.
    Dünya'nın en alçak selesine sahip olduğu söyleniyor.
    Dolayısı ile 250 kg olan bu motorun kullanımı, gücü ve hakimiyeti çok başarını.

Saygılar,
    Bilal ERDEM

10. Mary.Sacred

Mary.Sacred Yeni Üye

öncelikle hoşgeldin dilekleriniz için hepinize teşekkür ederim.
    bilgim ve tecrübem arttıkça daha katılımcı ve kalıcı olacağıma eminim.
    umarım hepimiz kendi dünyalarımızdaki güzel hayalleri gerçekleştirebiliriz... bunu yapmanın tek o yolu ise o hayallere yürekten inanmak.

11. Mary.Sacred

Mary.Sacred Yeni Üye

cevabın için çok teşekkür ederim=)

haklısın, keşke öyle bi imkanım olsa ama maalesef önümüzdeki 1-2 sene içinde TR'ye gelemeyeceğim.

Enes ŞİMŞEK bunu beğendi.
  12. Mary.Sacred

Mary.Sacred Yeni Üye

teşekkürler,

yalnız ben de zaten 'gelecek sene çıkarım dünya turuna' demiyorum. bu uzun vadedeki planım. daha çok yol katetmem gerektiğinin farkındayım.

uzun yol için hangi motor türünü tavsiye edersiniz?

13. Mary.Sacred

Mary.Sacred Yeni Üye

cevabınız için teşekkür ederim.

Londra'da yaşamış birine denk gelmek benim için büyük bir şans.

ehliyet sahibi olmanın toplamda ne kadara mal olacağı hakkında bir tahmininiz var mı?

burda motosikletler de arabalar gibi çok uçuk ücretlere mi sigorta ediliyor?

başlangıç olarak bana hangi marka modeli önerirsiniz? ingilterede de rahatça bulabileceğim, bütçeme uygun olabilecek..

alçak seleye sahip olmak nasıl bir avantajdır?

ve son olarak özellikle daha yeni başladığım ve bayan olduğum için kaç kilo bir motor bana uygundur?

arka arkaya birsürü soru oldu kusura bakmayın, hiçbişey bilmediğim için herşeyi sormak istiyorum=)

teşekkür ederim.

14. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Hoş geldınız Umarım kalıcı olursunuz
    bence size gore en uygun motor keeway superlight 150 gibi gelıyor Tabi Londra da varsa :)
    250 cc lık bır motor almayın yenı başlıyorsunuz tehlıkelı olabılır
    Motor alırken aynı zamandada koruma kıyafetlerıde almanız lazım Guvenlıgınız için
    Umarım hayallerınız gerçek olur
    Keyıflı forumlar dılerım

15. Bilal ERDEM

Bilal ERDEM Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    İngiltere'de aynı Türkiye gibi A1 ve A2 motor ehliyetleri bulunmakta.

A2 aldığınız da 2 sene boyunca 35hp üstü motor kullanamıyorsunuz.

Ehliye almak için öncelikle bir kursa yazılıyorsunuz.

Yazılma nedeniniz "CBT" (Compulsory Basic Training-Zorunlu Temel Eğitim) belgesini almanız.
    Kursa bunun için sizin belirleyeceğiniz eğitim günü sayısı kadar ücret ödersiniz.
    Fiyatlar alınan eğitime göre 85£ den 125£ 'e kadar çıkıyor.

Ayrıca DVLA'ya harç bedeli olarak 50£ yatırmanız gerekecek.

Orada 4.4 benzinli bir X5 kullanıyordum. Bildiğiniz üzere motor hacmi büyüdükçe insurance bedeli de aynı orantıda artıyor. Ben bu araç için Türkiye'den oraya götürdüğüm no claim bonus'um ile (Kazasızlık raporu)
    %65 gibi ciddi oranda indirim aldım. ve ödediğim ücret aylık 100£ idi.
    Motorların araçlardan pahalı olduğu bir ülke İngiltere.
    Dolayısı ile kaskosunun çok çok ucuz olacağını sanmıyorum.
    Bir scooter'ın tahmini kasko ücreti aylık 25-50£ olabilir diye tahmin ediyorum.

Başlangıçta marka sizin için çok önemli olmayabilir.
    AutoTrader'da bir arama yaptım. Sonuçlar için buraya tıklayın.

Size 250 iyi bir başlangıç olabilir yazmıştım fakat tekrar düşündüğüm de 50cc bir scooter'ın daha iyi olacağı kanaatine vardım.

50cc fiyatların 200£ dan başladığını göreceksiniz.
    Bütçe durumunuza göre böyle bir başlangıç yapıp ilerde farklı ve daha güçlü bir motora yönelebilirsiniz.

Alçak sele haliyle alçak oturum demektir. Ayaklarınız yere daha sağlam basar.
    Motoru daha kolay kontrol edersiniz.

Ağırlık konusuna gelince, eğer bir scooter tercih ederseniz. Ağırlıkları aşağı yukarı aynıdır zaten 90 ile 110 kg arasında değişir diye düşünmekteyim.

50cc ler daha hafif olacaktır tabiki.

Saygılar,
    Bilal ERDEM

16. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Alcak sele nın bence avantajından çok dezavantajı var dıe dusunuyorum sele nekadar yuksekte olursa Görüş açısı okadar iyi olur

17. halidun kaya

halidun kaya Aktif Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    hoşgeldin istiyorsan başarırısın yanlız büyük motora geçmen kolay olması için vitesli bir motor tercihi daha iyidir cup modeller yarı otamatiktir ve daha hafif olduklarından ögrenmen daha kolay dır başarılar dilerim

18. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    merve aramıza hoşgeldin keyifli forumlar.bilal kardes yeterli açıklamayı yapmış sanırım.
    başlangıç içi 100 cc civarı bir ingilizz seçebilirsin. ama dünyada ilk akla gelenler honda ve yamahadır. kolaya gelsin.

Mary.Sacred ve Bilal ERDEM bunu beğendi.
  19. Hakan.Ulukavak

Hakan.Ulukavak Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Bu tarz büyük gezileri yapanlar herzaman enduro kullanır. Dünyayı gezmek için yolların kötü olduğu, olmadığı, çamur, kum, vs. yerlerden de geçmen gerekir. Çapır motoru böyle bi yolda sürmen imkansız.

Şu anda ise scooter yada 100-150 CC arası vitesli ufak bi motosiklet tavsi,ye ederim. Dünyayı gezen motorcuların bi internet sitesi vardı, bilen bi arkadaş varsa linkini atabilir mi? Eminim yol hikayeleri Merve'nin ilgisini çeker :)

20. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Aramıza hoş geldin merve