Dünyanın En Eski Müzik Kurumu

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Mert tarafından paylaşıldı.

 1. Mert

  Mert Aktif Üye

  Kayıt:
  22 Ocak 2008
  Mesajlar:
  116
  Beğeniler:
  86
  Şehir:
  UZUNKÖPRÜ
  Motosiklet:
  Kawasaki
  Etkinliğini bugün de sürdüren Dünya' nın en eski müzik kurumu olan Santa Cecilia Müzik Akademisi 1585'de Pope Sixtus V' in yönetiminde Saint Cecilia Topluluğu olarak doğdu.

  Çekirdek kadrosu 19 müzisyenden oluşuyordu. Topluluk asırlarca Roma kiliselerinde konserler verdi. Topluluğun diğer işlevi ise müzik basımlarını ve müzik çalışmalarını denetlemekti.

  Müzisyenlere olan desteği ve idaresi ile 19. yy'da Avrupa'da tanındı ve prestijli bir yer edindi. Santa Cecilia topluluğu içinde bir müzik okulu ve bir hayır kurumu kuruldu.

  Roma , İtalya Krallığı ile birleştiğinde Topluluk "Kraliyet Akademisi"'ne dönüştü ve 1877'de şimdiki yeri olan Collegio dele Orsoline in via Vittoria , Roma 'ya taşındı. Dünyadaki en ünlü orkestra şefleri oditoryum podyumuna çıktı.

  Santa Cecilia Akademisinin 90 üyeden oluşan bir orkestrası bulunmaktadır. Senfonik müzik çalışmaları yapan ilk İtalyan orkestrasıdır. 1985'den beri orkestra 14.000'in üzerinde konser verdi ve en ünlü sanatçı ve orkestra şefleriyle çalıştı.

  Santa Cecilia Korosu Akademiyle birlikte doğdu.Koronun 90 üyesi var ve senfonik koro müziği repertuarını ve İtalyan Polifonik müziği icra etmekteler.