Düştüm :(

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Armağan Pekatik tarafından paylaşıldı.

1. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Arkadaşlar merhaba öncelikle düştüğüm yeri göstermek istiyorum (Bilenler varsa İzmit çevreyolundan 2. ayrım Önce Sanayi yönüne dönüyor sonra yanyola dönerken) Kırmızıyla boyalı yer.

Ters açı:

Efendim hikaye de şöyle:
    150cc TVS Apache motoruma ve 4.000km dir istanbulda ıslak hava da dahi sıkıntı çıkarmayan IRC lastiklerime bu viraj sabun muamelesi yaptı. Gayet yavaştım frene falan ihtiyacım yoktu motoru döndürme manevrası yaparken ön lastikten cayırtı geldi ve kendimi yerde buldum. Ne debriyaj çekmeye ne de manevra yapma fırsatım oldu. :D
    Motor bi yana ben bir yana yatıverdim. Çok yavaş olduğum için koruma demirim ve egsozum çizildi. Ben de hiç bir şey yok. Düştüm bile denemez. Full korumam vardı zaten dizliğim azıcık sıyrılmış ama olmasa kotum ve dizim soyulurdu

Bence belediye bu yola çözüm bulmalı. Gerçi izmitin şehir içi asfaltı gerçekten çok kalitesiz ve sabun gibi :D
    Aman arkadaşlar siz de dikkat edin.
    teşekkürler.

emre külcü bunu beğendi.
  2. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    çok geçmiş olsun. sizde birşey olmamasına sevindim. harita destekli anlatım çok başarılı olmuş. tekeriniz düz bassın.

3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Öncelikle geçmiş olsun.
    Şimdi;
    IRC lastiklerin üzerinde WİNTER GRİP mi yazıyor yani dişli lastikler mi var.
    İkincisi.
    Bu asfalat çok güzel.Tek sorun su olunca çıkar onun haricinde kuru asfalt çok harika görünüyor.Bence siz asfalttan ziyade kendinize bakın derim.Bu düşüşte eksik olan nedir kendinizde onu tesbite çalışın.
    Bence eksik olan tecrübe ve eğitimsizlik.Eğitimlerde bu kadar düzgün yerde düşülmeyeceğiniz öğrenirsiniz.Bakış eksikliği var gibi geldi bana.
    Bu viraj çok keskin olmamakla beraber ben ybr 125 ESD ile 80 km/h üstünde çok rahat alabilirim bu virajı.Ama altımda 1200 gs olursa daha yüksek süratlerde de çok rahat alabilirim.
    Hani derler ya kaymak gibi asfalt hah işte aynen öyle.Durum sadece sizin bilgi tecrübe eğitim bakış eksikliğinden kaynaklanıyor.Birde yanlış lastik seçimi de etkili olabilir ama o da çok kesin değil.

Davut bunu beğendi.
  4. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Teşekkürler Ethem Bey
    Teşekkürler hocam.
    Lastiklerim Reinforced Nr-47, Nr-25
    Öncelikle eğitimim bence de yetersiz. Hiç bir zaman yetmeyecek. Sizin gibi adamlardan fırsat buldukca görüşüp alıyoruz. Bursa'da olsam yanınızdan ayrılmam :D
    Hocam ben de öyle düşündüm ancak orayı kullandınız mı bilmiyorum ama ben de böyle bir zeminde kayacağını düşünmeden virajın çıkışına bakıyordum. Hızım 15 bile yoktu. Zaten arabalar da vardı. Ön lastik sanki fren yapmışım gibi elimin altından kaydı gitti. Düştükten sonra farkettim o kısımda ayakkabı bile kayıyor gelen arabaların hepsi vıcırdayarak dönüyor. Aynı fayans gibi olmuş. Hocam daha apex'e gelmeden viraj girişinde frensiz ön teker kaydı gitti. Low-side düşüşü olduk frensiz.
    Mıcır olsa dönerdi. O kadar diyeyim ben size :D
    Siz yine de o asfalta dikkat edin. Sabun gibi kayıyor.

5. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    çok geçmiş olsun.

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    O yoldan ve benzer yollardan sürekli geçerim.Ama nasıl geçtiğimi buradan yazmayacağım.Yani konumlanma vites hız demeyeceğim.Yazdıklarımı uygulamaya çalışan çok var.Öğrenmek isteyen gidip eğitim alıversin ama ön yargılarını bırakıp gitsinler.
    Bugün Bursa Keles yolunda bir yeni sürücü (alaylı eğitime gerek görmeyen ne olmuş ya kıçı kırık bir motosikleti kullanmayacaksam asarım kendimi diyen AHMAK MAYMUNLARDAN) keskin olmayan ama uzun olan bir virajda yatırdı motosikletini.Honda Cbf 150 ile asfaltla tanıştı.Eldiveni yoktu.
    Düşüşünü şöyle anlattı güldüm.Çünkü adamda kafa basmıyor.
    Dediki :Süratim 80 di sigara içiyordum kül gözüme kaçtı (açık kask kullnıyor) Virajın uzun olduğunu anlayamadım gidonu sola çevirmeye çalıştım anlamadım nasıl olduysa motosiklet sağa gitti baktım karşıma yamaç geldi ben kendim yatırdım dedi.
    Güldüm.
    Ona o kadar çok anlattım ama ALLAH'ın verdiği beyni kullanmayı bir türlü kullanmayı beceremiyor bende vazgeçmiştim artık anlatmaktan.Bu türler düşe kalka kullanmayı tercih eden sürüden olanlardan.Yapılacak fazla şey yok.Ben anlatıyorsam o yine kendi bildiğini okuyorsa ben üstüne gitmem doktorunun dediğini yaparım kendi haline bırakırım nasıl olsa dediklerime gelecek ama ya motosiklet sevdasını bırakacak ya da adam akıllı öğrenmek için bana gelecek derim.
    Oysa o yola çıkmadan motosiklet eldiveni bakmıştık al dedim ama almadı.ne olacak canım ben o kadar para vermem dedi şöyle 3-5 liraya eldiven bakarım ben bir yerden dedi.Amacı korunmak değil sadece benden eldiven var ya onda da olsun gözünden bakan bir tip.Şimdi sol el baş parmağı mosmor.ALLAH sinyali yolladı alırsa ne ala almazsa o ağlayacak ben değil.
    Anlatabildim mi.
    Ve o yerde düşmek sadece böyle tiplere has bir olay.Adamın hala aklı almıyor ben gidonu sola çevirdim ama neden motosiklet sağa gitti hala aklım almıyor diyor ve dediklerimi anımsattığımda hadi leyn olur mu öyle şey diyor.
    Neyse zamanla öğrenecek ama ben görürmüyüm onu bilemiyorum.

7. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Simdi siz bunu burada anlatinca kendimi kotu hissettim. Allahtan bende full koruma ve kask vardi. Sigara da icmiyorum. Oradan yirttik bari ornekteki, e kontrayi da biliyorum maymundan biraz farkimiz olmus.
    Sana soyluyorum kizim sen anla gelinim olmus. Sonucta dustuysek bir hatamiz elbet var. Yol bahane....

Ekleme: su an arabayla gectim deli gibi kayiyor virajin ic tarafi saniyorum bir seyler dokulmus. Dista kalmak lazim orasi daha az kayiyor.oradaki bi kac surucuye sordum evet burasi kayiyor ama cok degil dediler :). karayollarina bildirdim. Ilgileneceklermis.

8. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Geçmiş olsun

9. emre külcü

emre külcü Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Geçmi$ olsun..

10. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Geçmiş olsun viraja herzaman yavaş grıp hızlı çıkın böyle anı virajlar teklıkelı oluyor kaygan olmasa bıle kaya bılecegını duşunup ona gore gırmek lazım

Berkay Ömür bunu beğendi.
  11. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Tesekkurler arkadaslar
    Senol hocam 80 ustu donerim diyor. Trafik oldugu icin benim hizim 15 bilemedin 20 idi. Kayabilecegi hic aklima gelmedi. Bu viraja daha yavas heralde orta sehpada girilir. :)

12. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Çok geçmiş olsun, en kötü kazanız böyle olsun.

İyi viraj alabilmenin bir yoluda lastik havalarının doğru basınç da olmasıyla gerçekleşir.

Şenol SEL bunu beğendi.
  13. EBaşaran

EBaşaran Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Geçmiş olsun

14. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Hata

15. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Tesekkurler. Lastikler yerle tek baglantimiz cok dikkat ister
    Yine de bu terbiyesizligi benin basligim altinda yapma hakkini sana vermez.

Senol hocam gordugum en tecrubeli adamlardan biridir. Birsey soyluyorsa vardir bir bildigi. Ben 30 yasindayim adamin benim yasim kadar motor tecrubesi var. Sen Kac yazisini okudun?

16. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Hangi terbiyesizliği ?
    Şenol hocaya kim tecrübesiz dedi ?

17. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Erol başkanım senin mesaja teşekkür etmiş ama diğer alıntı mesajdaki Göktuğ KÜÇÜKÖZDEMİR vermiş cevabı.

18. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Erol Bey yanlış anlaşılma olmuş Şenol Hocam açıklamış ama ben de söyleyeyim. Diğer yazdığımı zaten diğer alıntının altına yazdım. Yani sizinle alakası yok.
    Şenol Hocam Göktuğ'nun mesajında da hakikaten anlayamıyorum ben bu insanları.Gerçi Sizin bildiğiniz karşınızdakinin anladığı kadardır diye bir laf var.

Şenol SEL bunu beğendi.
  19. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Armağan Bey bence çok takılmayın. Bazen ne kadar eğitimli, dikkatli olsak da mana veremediğimiz şekilde hatalar yaparız. Yürürken, koşarken de gelir başımıza. Bir anlık bakış hatası düşük hızlarda yeri öptürür bazen. O virajda başınıza gelen bir sonraki aynı durumda dikkatinizi 2 kat vermenize yol açar belki de daha büyük bir hatadan kurtarır.

Hep iyi korumalar ile yola çıkarsak bu tip görünmez kazalarda Şans torbamızı daha dolu tutabiliriz. Geçmiş olsun.

20. Şafak

Şafak Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Geçmiş olsun. Tekrarını yaşamazsınız umarım..