Duyarlı olalım!!!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Berkan İzmir tarafından paylaşıldı.

1. Berkan İzmir

Berkan İzmir Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    arkadaşlar evlerimizden,işyerlerimizden telefonla veya internet yoluyla fast-food diye nitelendirdiğimiz ve çoğununda amerikan firmalarından oluştuğu 30 dakika ile sınırlandırılan ve kuryelerin canını hiçe sayan bu emperyalist ve paradan başka hiçbirşey düşünmeyen firmalardan alışveriş yapmayalım.siparişi verdiğimizde telefonu kapattığımız andan itibaren 30 dakika süre başlar.hazırlanması 10 ile 15 dakika arası.geriye kalan zaman zarfı içerisinde kurye arkadaşlar o siparişleri yetiştirmek için kendilerinin ve başkalarının hayatlarını tehlikeye atabilecek zamana karşı inanılmaz bi savaş verirler ekmek parası için.bizim insanımız düşünmez o siparişin ne zorluklarla geldiğini.bütün derdi geç kalınmış bir servis için siparişini bedavaya getirmektir.suç kimde? firmada mı, kuryede mi yoksa siparişi eline geç ulaşan acıkmış(insanlığa) müşteride mi??

o.somuncu bunu beğendi.
  2. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Berkan Bey,

Hak veriyorum.. Korumasız ve hızlı olmak zorunda olan arkadaşlarımız onlar. Bende yurt dışında arabamla bu işi 1 yıl yapmıştım. Ancak işte para.. Buradan sipariş verilmediği takdirde işsiz kalacak kişiler, onlar aklıma gelince yorumsuz kalıyorum. Önerinizi şu şekilde geliştirebiliriz belki; Bazı işletmeler gerçekten korumalı kıyafet, kask vb veriyor. Tabi ki istenilen seviyede değil... Onlardan sipariş etmek daha faydalı olabilir.

Teşekkürler paylaşım için.

Ayrıca sağlık açısından ise bazıları çok zararlı. Geçenlerde haberi çıktı, tazeleme açısından tekrar paylaşmak isterdim.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/23116545.asp

Saygılarımla.

Doğan PARILTI bunu beğendi.
  3. Berkan İzmir

Berkan İzmir Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    sağlık açısından kesinlikle ayrı bir skandal ismail bey katılıyorum.asıl konumuza gelecek olursak: kıyafet ve kask zaten başlı başına bir problem.evet birkaç firma bu duruma kayıtsız değil.ama şu var ki: dediğim gibi sadece kendi hayatlarını tehlikeye atmıyolar.korumalarla kendi hayatlarındaki risk farkedilir seviyede azalıyor belki.dışardaki insanlarıda göz önünde bulundurmak gerekir.ha bide kaskını kafasının yarasına kadar takmış ceketinin fermuarı açık hiç bir şekilde hiçbirşeyi düşünmeyen aslında nasıl bir tehlikenin içinde olduğunun farkında olmayan hödükler de mevcut.cep telefonuyla konuşanınımı dersin,elinde yada ağzında sigarayla dolaşanınımı dersin yoksa şort atlet seleye oturanlarımı dersin.bunlar zaten kaza yapmalı.yapmalı ki akılları başlarına gelmeli

4. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    O açıdan haklısınız ne diyeyim :(

Bugün işe gelirken (hala işteyim vardiyalı çalışıyorum çünkü), yan yolda yavaş yavaş arabamla ilerliyorum, aynaya bir baktım sağıma doğru bir motor geliyor. Ben hafif sola kaçarak yanımdan geçmesi için ara bıraktım (bizden nasıl olsa, öncelik vermek istedim); arkadaş yanımdan geçti ön arabada takıldı haliyle... Ancak hızı 20-30km/s civarı ilerliyor elinde de telefonu! Bir telefona bir yola bakıyor.. HEY ALLAH'IM dedim :)

Gerçekten bazıları kendini riske atmaktan öte başkalarını da fazlaca riske atıyor :(

5. Berkan İzmir

Berkan İzmir Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Can yanmasın zarar ziyan olmasın diyoruz ama bazılarına müstehak galiba.ders almakta önemli tabi yaşananlardan :)

6. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Olaya biraz farklı yanaşmakta fayda var gibi,... :)
    Misal; Satıcıdan müşteriye elden teslim yöntemi ile çalışan firmaların ürünü zamanında tüketiciye iletmenin en hızlı yöntemi olan motokurye işinin,birçok sektörde fark edilir bir artış sağladığı ortada. Ama aynı zamanda da bir çok kişiye bir istihdam oluşturduğu ve bu siparişlerin çoğalması motokuryeci kardeşlerimizin daha çok para kazanmasına sebep olduğu da ortada.
    Şimdi siparişlerimizi azaltırsak bu meslekten ekmek yiyen kardeşlerimizin cebine daha az para gireceği aşina. Ama bana sorarsan bu olay sadece motokuryenin cebine giren para ile ilgili değil bence bu işin birde mikro ekonomik boyutunu düşünmek gerek. Ekonominin bu işten nasıl etkilendiğini araştırmak gerek.En basit anlamda bunu açacak olursak ,işsizlik de küçükde olsa bir azalma olacak,daha az yakıt tüketimi olacak, giderler azalacak, işin görülme süreci düşecek ve az olsa maliyeti düşeceğinden otomatik olarak fiyatlara yansıyacak.Bunun yanında çalışan bireylerin artması suç oranlarını da bir nebze azaltacak olması ise bu işin başka bir boyutu. Bu bana göre iyi bir şey :)
    Ama 30 dakika meselesine son derece karşı olduğumu ve bu tip yerlerden asla sipariş verilmemesi gerektiği konusunda hemfikirim.En büyük eksiklik ise motokurye kardeşlerimizin arkasında duran birlerin olmaması.Bu firmaların yeterince hatta hiç denetlenmemesi.Sağlık ve güvenlik koşullarının yeterli olmaması.
    Siparişleri kesmek veya azaltmak yerine aksaklığın köküne gitmek işi oradan çözmek daha doğru olacağını düşünüyorum.
    Berkan kardeşim şimdi soruna cevap veriyorum; Suç ne firmada, ne kuryede, nede müşteride... suç tamamen sistemin ta kendisinde!

İsmail bunu beğendi.
  7. Berkan İzmir

Berkan İzmir Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Doğan abicim çok doğru tespitlerle nokta atışı kıvamındaki yorumuna katılıyorum kesinlikle.Anahtar kelime tabiki sistem.Bu sistemin bir parçası olmak ve kendi ihracatımızla boğulmak bu cennet vatanın en hazin durumlarından biridir..Sistem denince akla ilk ABD geliyor.çünkü bugün fast-food sektörünün çıkış noktası ve ortalama yıllık 110 milyar dolara ulaşan bir tüketim sözkonusu.filmlere, kitaplara ,dergilere ,arabalara, bilgisayarlara sahip olmak için ödenen meblağlardan daha fazla bir rakam.1970 ile 2000 li yıllar arasındaki ölüm nedenleri ve farklılıklarına(sayısal) hiç girmiyorum zaten.Fast food belki de yemek konusunda zaman tasarrufunun en başarılı örneği; fakat zamanımızı elde tutmamız konusunda yardımı olan bu hızlı-hazır yemek şekli, her geçen gün bizi obeziteye biraz daha yakınlaştırıyor.yani ha sigara içmişsin ha bunları yemişsin :) ben 30 dakikasınada karşıyım,sağlıklıslığınada karşıyım,obez olmayada karşıyım,sistemede karşıyım (yer yer nezaret ziyaretlerim bundandır) halkın çıkarına olmayan herşeye karşıyım.Ama karşı olsan ne yazar: yürüyosun 2 cop biber gazı tazyikli su derken sıçan gibi dönüyosun eve.Sonra kimi neyi savunuyorum diye yiyip bitiriyosun kendini sabahlara kadar...:)

8. cagri.erarslan

cagri.erarslan Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Valla ben kendi evimde bekar hayatı da yaşamış biri olarak, o dönemde bölgemdeki motokuryelerle artık eşinin dostunun hal hatrını sorar durumdaydım. Arkadaşlara 30-40 dakika herneyse kuralına benim için uymamalarını bizzat ben söylüyordum çünkü Ankara'nın kışı, soğuğu, karı ve özellikle buzu bitmez.
    restoran geç verir, 30 olmamışta, 50-60 olmuş beni germiyor, güvenli gelin derdim ve halen diyorum. İş, müşteri olarak bizde bitiyor bence.

Doğan PARILTI ve İsmail bunu beğendi.
  9. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Çağrı Hocam

Biraz önce yoldayken aynı şey aklıma geldi. Sipariş verirken bu konuda uyarıda bulunayım bundan sonra dedim

10. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Evet iyi fikir siparişten önce böyle bir uyarıda bulunmak bence çok isabetli olur :harika: