eğitim şart

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında COŞKUN tarafından paylaşıldı.

1. COŞKUN

COŞKUN Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    :D herkese merhaba yıllardır motor kullanıyorum otoyollarda nice yontulacak odun kereste ve küüzler gördümki sormayın ve halada görüyorum eminim sizinde karşınıza çıkıyorlardır.bunları ne trafik polisleri yontabildi ne yaptıkları kazalar islah etti nede benim saygı ve sevgi dolu:mad:sözlerim.birde bu tiplerin ortak bir meziyetleri var her zaman her yerde haklıdırlar trafik kuralları diye bişey yoktur onların kuralları vardır.bu tip hatta tipitip sürücülere karşı hoşgörülü olmaya çalışıyorum.ama diğer yandan canımı zor kurtarıyorum.ben bişekilde başarıyorum.ama ya başaramayanlar işte onlarıda motoru bitarafta kendi bitarafta istanbulun muhtelif yerlerinde acı içinde kıvranırken görüyorum.hani derler ya aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık olmuyo işte.hoşgörüyosun onlarda alışkanlık yapıyor şerit ihlali,vs.vs.hoşgörmüyosun tartışma kavga karakolda mola işin gücün yarım kalıyo vs.vs. bu işin ortasıda yok.ünlü türk büyüğü büyük filozof cem yılmazın sözüne geliyoruz EĞİTİM ŞART.ama diğer yandan allah için biriniz bana bir kazmaya ne kadar eğitim verilebilir söylesin.ehliyet motor kask vs paraylada insanlık parayla alınamıyoki. ister moto-kurye olsun ister pizzacı isterse sadece zevk için motor kullanan arkadaşlar :insanlar bizi bir bütün olarak görüyor.hep diyorlar:ah şu motorlular yokmuuuu işte şöyle motor sürüyolar böyle araçlar arasından geçiyorlar vs.vs.sizin anlayacağınız birimizin hatası hepimize etiket oluyor bu salt benim izlenimim deyildir.biz nekadar çok kurallara uyarsak ne kadar dikkatli olursak hem canımız yanmaz hem malımız tek parça kalır hemde motor sefamız okadar güzel olur.bunları herkesin bildiği ama birçoğumuzun hafife aldığı yada hiç önemsemediği konulardır.bilmek yetmez uygulamak gerekir.tüm bu dostane öneri ve nasihatleri yazıyorsunda sen uyguluyomusun derseniz yüzde doksan uyguluyorum.:)insan hayatı çok değerlidir hepinize saygılar:)

2. COŞKUN

COŞKUN Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    adamın biri bir rüya görmüş sonra rüya taabircisine gitmiş ve başlamış anlatmaya -ya hocam ben bi rüya gördüm sorma gitsin. -önce bi ağaçgördüm ağaçmı desem,çınarmı deseeem,meşemi desem -sonra bi yeşillik gördüm yeşillikmi deseeem çayırmı desem çimenmi desem.adam herşeyi 3 defa tekrarlayarak anlatmasına sinirlenen tabirci hoca bi hışımla ayağa kalkmış ve başlamış adama bğırmaya ALLAH belanı vereceeeek bugünmü deseeem yarınmı deseeem öbürgünmü desem.

ulas, Hakan Karael ve Ferhat.Ulucan bunu beğendi.
  3. husfecan

husfecan Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Üstadım bence işin özü ahlak sorunu.Sen ne kadar bilirsen bil karşındakinin anlayacağı kadar biliyorsun.Hayatı fastfood ile tuvalete sıkışmız,kişiliği oturmamış,kimseye saygısı olayan kişilere nasada eğitim versen ne olur.Ayrıca yıllarca kurallara uymamış birini değiştiremezsin.Buna kurallara uymayanı görüp yaptığını daha pratik olarak görenlerde dahil.İnsanları değiştirmeye çalışamamalısın çünkü insanlar değişmez.Aksine insanlarda bir direnç vardır (fizikte olduğu gibi)ne kadar değiştirmeye çalışırsan o kadar yoldan çıkarırsın.En kültürlü ailelerin uyuşturucu bağımlısı çocukları bu teze en büyük örnektir.Yapacağımız tek şey sonunda söylediğiniz gibi kurallara uyacağız güvenlik kurallarını vazgeçilmezimiz yapacağız cevremize saygılı olacağız en önemlisi trafikte sakin olacağız.Hakkımızdaki kötü imajları ancak böyle yıkarız diye düşünüyorum.Motorcu insan hayatı,yaşamayı seven özgür ruhlu en önemlisi çevresine saygılı insandır.Toplumu oluşturan bireyse ve bu çaba bireysel olarak devam ediyorsa ben üzerime düşeni elimden geldiğince yapıyorum.Darısı diğer arkadaşlarıma..
    Güvenli sürüşler dilerim.

ulas ve COŞKUN bunu beğendi.
  4. COŞKUN

COŞKUN Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    yaa arkadaşlar yapmayın yahu ayıptır bukadarda olmaz motor sürmek istiyorsan bu arkadaşı kendin seçecen.:mad:sana bissan mobilet al desem alacakmısın yada enaz birhonda transalp vs. al desem huzurla kaç km süreceksin:mad:hayatında ilk defa su böreği görmüş afrikalı gibi sen motora bakacaksın motorda sana:mad:motor arkadaştır bu senin seçimin olmalı.hangibirimiz 5.vitesle kalkış yapıyoruzki büyük motorlarla başlangıcımız doğru olsun. motordaki teknik yada elektronikbi sorundan dolayı hiç kazam olmadı.arkadaşlar motor seçimi tabiki çok önemli alırken insanların fikirlerinin sorulmasıda çok doğru ama ilk defa motora binecek sahsın abi ybr 125 mi faizer mi diye sorması yanlış.tabiki125 senin 250 le ne işin var.yada diğerleriyle.bu neye benzedi biliyormusunuz ramazanda tv.de hocalara soruyolar:-hocaaaam çift kaşarlı sucuklu yumurtalı tost üstünede sütaş ayran orucumu bozarmı.(abartık ama buna yakındır sorulan sorular)e yuh yani.sucuklar pınarsa orucun bozulmaz ;)evladım.bu formdaa bu tip sorular yada muhabbet konuları artık bizleri kısır bi muhabbet döngüsüne sokuyor.kimse ne yazdığından nede okuduğundan zevk almıyor kanaatindeyin.işte geliyor. selam arkadaşlar ilk defa şeyyy olacam motora binecem ne almalıyım.sana uygun olanı suzuki SUZUKİ GSXR 1300R dir. binde gör ebenin şiledeki devre mülkünü yazlıgını:rolleyes:.imkanın varsa ve azçokda tecrüben varsa 125lik vs çocuklarla arkadaşlıga gerek yok al buyük makine THY seni kıskansın ama tecrüben yoksa atlas jet sana bitarafıyla gülsün bırak kablumbağalar sana yolda nanik yapıp sol çeksinler bırak asfaltı kablumbağalar ağlatsın seni tanımasan bile hayatının bende bile bir değeri var.burdan form polislerini göreve davet ediyorum butip soru soranları muhabbet konusu yapanları yada yapmayı düşünenleri yada bian bile aklından geçirenleri tutuklayın gaz odalarına atın tekayak ustünde bi köşede bekletin:rolleyes:sizden niye böyle bi beklentim var hani biz kankayızya obakımdan aloo kanka 155:cool:yazdıklarıma gücenenler alınanlar hatta veresiye yazdıranlar olabilir lütfen alınmayın.boyunuza kilonuza becerinize tecrübenize göre motor alının:rolleyes:

5. pelin

pelin Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Her ne olursa olsun gerçekten eğitim şart. Aslında hepimiz bunu biliyoruz. İnsanlarımıza bakıyoruz da doğruyu hepimiz biliyoruz ama acaba kaçımız bu doğruları uyguluyoruz. Doğruyu yanlışı kim bilmiyor ki...

COŞKUN bunu beğendi.
  6. COŞKUN

COŞKUN Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    :)size ve düşüncelerinize katılyorum çok doğru.bir minik ayrıntı eğitim şart ama her alanda şart her alanda ve bunları pratiğe dökmek uygulamak gerekli:D

7. yesim

yesim Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Aslında bir de önemli olan basın ve medyanın bu konuda biraz destek vermesi gerekiyor. Bir çok motosiklet sürücüsü varken nedense basın pek de bu konunun üzerine düşmüyor.

COŞKUN bunu beğendi.
  8. Mustafa.Dağ

Mustafa.Dağ Üye

Aslında bunun sebebi dün eşeğe binenlerin bugün motosiklete binmesindede yatıyor.her evde bugün 2 3 tane motosiklet var ve hergün şahit oluyorum 3 kişi binip motosiklete magandalık yapıyorlar.buda gerçek motosikletçilerin adını kötüye çıkarıyor..(Bir motosiklete kanuni motocar 200) 4 kişi binip trafiğe çıkanlara şahit oldum ne deyim yorum sizin.

COŞKUN bunu beğendi.
  9. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Yazdıklarınızın hepsine katılıyorum arkadaşlar... Ama kendi kendime sormadan da edemiyorum: İnsanlığın öldüğü yerde eğitim olsa ne olur olmasa ne oluuur diye.... Çünki okadar çok diplomalı kültürsüz adam tanıyorum ki... O yüzden önce insanlık diyorum başka birşey demiyorum...

COŞKUN bunu beğendi.