eğitimsiz a2 direksiyon sınavı

Konu, 'A2 Motosiklet Ehliyeti' kısmında Hüseyin Yüksel tarafından paylaşıldı.

1. Hüseyin Yüksel

Hüseyin Yüksel Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Merhaba abiler bir kaç hafta sonra a2 direksiyon sınavına gireceğim hiç motora binmemiş birisi olarak. :mad:

daha teorik sınavına girmeden motorsiklet kursu araştırmaya başladım,neyse bir tane buldum ve bana a2 ehliyeti olmayanlara kurs vermediklerini söylediler :S!'!^%&(

sürücü kursuna gittim,kursun sahibinin verdiği tepki şuydu 'AAaaAaaA motorsiklet sürmeyi bilmeyen adam motorsiklet ehliyetini Ne yapacak ayol' !'^@!'^+

Şaştım kaldım;sürücü kursunu özelleştirip kar peşinde koşan 3-5 çapulcuya veren sistememi kızayım
    yoksa sınav alanına bisiklete binmeye gider gibi gidip,kafa göz kırma riskini alarak şansımımı deneyim.

'sınavda vitessiz motor kullandırırlar zaten' dedi bi arkadaş,sanki ben vitessiz motor sürmüşüm gibi.

bi çıkış yolu bulamadım başına gelen başka arkadaşlarımız vardır belki diye yazmak istedim.

2. sefa zeybek

sefa zeybek Yeni Üye

bende sizin durumunuzdayım.İnşallah bisiklet sürmeyi biliyorsunuzdur. belki 15 sene önce bir iki saat, bir tanıdığın mobiletini sürmüştüm.vitesli hiç sürmedim.ama sukuter sürecekmisiz.
    her halde yaparız.
    ben bilmiyorum ki size kolay kolay diyebiliyim.ama a2 nin sınavında pek sıkmıyorlarmış.inşallah yaparız.

3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Maalesef başımızdaki coşkulu ahmakların daha önemli işleri olduğu için bu sürücülük eğitimi işine henüz sıra gelemedi.
    Önce şu ATATÜRK ve Kurduğu bizlere Emanet ettiği TÜRKİYE CUMHURİYET'ınden bir kurtulsunlar sıra ona da gelir inşallah bu yüzyıl içinde.
    Ama ben hiç umutlu değilim.Sürücü kursları sadece bir TİCARETHANE bir KARHANE dir.Asla kurulduğundan bu yana daha öteye gidemedi.
    Yıllardır bu kurs adı altında faaliyet gösteren TİCARETHANE KARHANElerin hiç bir işe yaramadığını yazıp çizmemize ilgili yerlere sözlü ve yazılı bilgiler vermemize rağmen değişen hiç bir şey olmadı.Paolo Hocamızın dediği bir şey var.Her zaman derim.Şartlar size uymuyorsa siz şartlara uyacaksınız.
    Koca İngiletere de 4 adet sürücü kursu var.Bizde ise en küçük kasabada bile 10 dan fazla sürücü kursu adı altında faaliyet gösteren TİCARETHANE KARHANE var maalesef canım ülkemde.İşini ciddiyetle gerçekten eğitim için yapan azınlıkta kalan sürücü kurslarını tenzih ederek bu yazdıklarımın sonuna dek arkasındayım.

Barış bunu beğendi.
  4. H. Nuri

H. Nuri Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Merhaba

Sayın Hüseyin Yüksel ve sayın Sefa Zeybek.
    Ehliyet kursları ile ilgili hamaset edebiyatı yapmayacağım,Zira Şenol Bey arkadaşımız yeterince yapmış.Yaşınızı bilmediğim için,"B" sınıfı ehliyetiniz olduğunu varsayarak bu mesajı yazıyorum."B" sınıf ehliyetinizi almaya giderken,harici olarak otomobil kurslarına mı gittiniz acaba?

Yoksa eşten dosttan,babadan,ağabeyden,yada benim gibi ehliyetini maslak trafik şubeye bağlı,hacıosman yokuşundaki imtihan alanından alan kişiler gibi,hacıosman'daki saatlik otmobil kiralayan kişilerin araçlarını kullanarak mı öğrendiniz?Eğer bunların hiç birisi değil ise;demekki devam ettiğiniz kursun direksiyon eğitimlerinden öğrendiniz ve de bu şekilde sınava girip ehliyet almaya hak kazandınız.

Süreç "A2" ehliyette de aynı şekilde işleyecek.

Lütfen,hiç motor kullanmayı bilmiyorum diye endişe etmeyin.Kursta size verecekleri direksiyon eğitimi,eğer son derece yeteneksiz kişiler değilseniz,sınavı geçmenize yetecektir.

Ve de kesinlikle sınavda scooter kullandırmıyorlar.Vitesli 125 cc lik bir motor ile sınav oluyorsunuz.Sınava gireceğiniz motor,zaten kursun direksiyon eğitiminde kullandığınız motor olacaktır.

Sınavda başarılar dilerim.

Barış bunu beğendi.
  5. Hüseyin Yüksel

Hüseyin Yüksel Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    nuri abi yaşım 19

B sınıfı ehliyetim var ve sürücü kursunun bunada hiçbir katkısı yok,kendi arabamızla yanımda amcamla dur-kalk dur-kalk aldım B ehliyeti.

motorsikletimiz yok,yakın çevremde kullananda yok hatta SÜRÜCÜ KURURSUNUN KENDİNE AYİT BİR MOTORUDA YOK!

6. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    maalesef durum her yer de aynı! artık dershaneye gitmeden okul geçemiyor,üniversite kazanamıyorsunuz.daha doğrusu bu dayatılıyor.ehliyet kursu sanki aracı firma gibi çalışıyor.kırtasiye işleri yapılıyor gerisi yalan!!!!

7. Emre Özçelik

Emre Özçelik Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
  8. Hakan.Ulukavak

Hakan.Ulukavak Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Ben bi 5 dakka falan sürmüştüm, sürücü kursundan o kadar kıyak yaptılardı :)
    Hüseyin arkadaş, ne yap et bi motor bul biraz pratik yap. Artık kiralar mısın, arkadaşının motorunu mu sürersin sana kalmış.

9. H. Nuri

H. Nuri Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Allah Allah ya bunlar nasıl sürücü kurslarıymış böyle arkadaşlar...Benim a2 aldığım kurs 2 hafta boyunca günde 2 saatlik motosiklet kullanma çalışması yaptırdı.Konilerin arasında gide gele döne döne sıkılmıştım artık.Son iki gün de gitmedim.

Ha motosiklet kullanmayı bilmiyor muydum;hayır elbetteki biliyordum.250cc lik motorum vardı ehliyet aldığımda,16-17 yıldır ara vererekte olsa motor kullanıyordum.Ama kurs ısrar etti direksiyon çalışmalarına katılmalısınız diye.

Sizin durum çok enteresanmış valla,Barış bey'in dediği gibi,sizin kurslar kırtasiyeciymiş.Motosikleti olmayan kurs mu olurmuş.Sınava ne ile sokuyormuş o kurslar merak ettim şimdi...jetsky olabilir mi acaba..

10. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    valla kader arkadaşımsın ne diyim :D
    Bende düşündüm ve sonunda bir motosiklet eğitim merkezine kaydoldum.Ehliyetimin olmadını söylediğimde şükür yok sen gel biz sana öğretiriz dediler :D bence araştır forumda yardımcı olabilecek arkadaş mutlaka bulursun :)

11. Gürsu

Gürsu Aktif Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    bende yaklasik 3-4 yil once A2 ehliyetimi almistim ve surucu kursunun motoru yoktu. sinav gunu bir motor getirdiler. chopper desem degil, turing desem degil. oyle dandik bir seydi. bir de karpuz kabugu gibi bir kask. kafaya takiyorsun tweety gibi oluyorsun. hic bir sey gozukmuyordu. ama aldik ehliyeti oradaki yuzlerce kisi gibi. tam bir rezalet ve fiyasko aslinda. tonla da para veriliyor surucu kursuna. malesef sartlar boyle.

12. Hüseyin Yüksel

Hüseyin Yüksel Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    kurs zaten mecbur almam gerekiyor ehliyeti alsam bile şenol abimin tavsiye ettiği istanbuldaki kursa gitmeyi düşünüyorum ama onlarda ehliyeti olmayana kurs vermiyor.bakalım yarın ne olacak sınavda.Daha sonrasında bi dilekçe yazamalıyım , 'MEB' e bağlı değilmi bu sürücü kursları?

13. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sanırım Ehliyet gerekmiyor arkadaşım,Çünkü benim bildiğim kadarı ile Rahmi bey kapalı alanda autodrom da eğitim veriyoru ve ehliyete gerek duymuyor. Honda Türkiye de aynı o da ehliyete gerek duymuyor zaten onların dediği de bu ehliyeti almadan gelin biz size öğretiriz diyorlar :)

14. Hüseyin Yüksel

Hüseyin Yüksel Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    1 sene olmadı sanırım sitelerine baktığımda ehliyet istiyorlardı ayrıca ehliyeti aldım yinede kurs görmem gerekli,
    hayatımda ilk kez motora bindim otomatik vitesli motordu ön freni kullandığım için kaydı düşüyordum bir sağa yattı motor bir sola yattı en sonunda düzelttim petrolde bir tur attım ehliyet aldım işe bakya hala sinir oluruyorum bu insanlara
    bu nası lbir çirkinliktir ya,kazandığı paranın hayrını görmez bu adam.+ eğtim yok kurs yok b ve a2 ehliyetim bana 1300 lira demişlerdi ikisini bir bastırmak için motorun sınavını geçmeyi bekledim 2012 ye sarktı benim ehliyet bastırma 1300 lira nın üzerine 140 lira daha istiyorlar şimdi onuda verdim ama ben artık durmam bu insanların bu aracılıktan para kazanmalarına göz yummam arkadaş gerekirse küçücük nevşehirde imza toplarım bakarım araştırırım nereye şikayet edebilirsem ederim elimden geleni ardıma korsamda namerdim.

15. Kadir Tatlısuluoğlu

Kadir Tatlısuluoğlu Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    A2 ehliyet almak için başvurduğum kursta bana ne teorik ne de pratik eğitim veriyorlar.Özellikle istememe rağmen şiddetle karşı çıktılar.Alelade bana kursa dahi gelmememi söylediler.Burası Türkiye...

16. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    İki gün ayırın kendinize ehil olmayan kişilerden eğitim alıp hem kendinizi hemde sevdiklerinizi üzeceğinize bu işi gerçekten iyi yapan hakkını veren www.lamatech.com adresinden Rahmi Barutçu hocamdan selamlarımı iletim randevu alın.Bu eylemi bilinçli doğru adresten alıp zevkle keyfle ve Güvenle sürüşe başlayın derim.

17. Kaiser01

Kaiser01 Yeni Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Herkese selam.. Biz sınavla alakalı bunca kaygı güderken siz arkadaşlarımız ne kadar rahat halletmişsiniz. Sınava kadar motor sürmemiş ancak başarmışlarımız bile var aramızda. Umuyorum aynı şekilde bir kolaylıkla karşılaşırız. Benim sorum şu olacak. Sanıyorum avrupa standartları çerçevesinde scooter kullanan arkadaslara scooter ehliyeti veriyorlarmıs. Avrupa birligine girmek için afedersiniz bir yerlerini yırtan ülkemiz yeni yasalarda bunu gerçekleştirmiş mi? Sadece scooter ehliyeti gibi bir şey var mıdır?

18. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Cc ye göre ayrım yapıldı ancak vitese göre yapılmadı diye biliyorum. Şuan B ehliyetleri için var ancak A larda yok.

Yanlışsam düzeltin lütfen