Ehliyet Alimindaki Mantik Hatasi

Konu, 'A2 Motosiklet Ehliyeti' kısmında MF Okuru tarafından paylaşıldı.

1. MF Okuru

MF Okuru Misafir

Merhabalar. Gectigimiz haftalarda ehliyet basvurumu yaptim. Bu ilk ehliyetim olacak. Normal sartlar altinda(Herhangi bir ehliyetiniz var ise) haziranda sinava girebilecegimi ogrendim. Iki sorum var. Ehliyetlendirme islemi ozel surucu kurslari tarafindan yapilmasina ragmen neden bu kadar nadir yapiliyor? Ve "direksiyon sinavi" olarak tabir ettikleri fakat daha teorik bir sinav oldugunu dusundugum sinav neden sadece agustosta var? Ehliyet verirken guvenli bir surus egitimi bile ogretmeyen/aramayan bir sistemin bu kadar komplike bir sekilde insanlari oyalamasi dupeduz sacmalik.

2. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Türkiye'de ehliyet verilmesinin sebebi para toplamaktır. Eğitim vermek değildir. Bunu da bu şekilde en az maliyet en yüksek kar ile bu şekilde yapabiliyorlar. İnsanların senelerdir bunlara yaptığı itirazların değerlendirilmesini diliyorum.
    En son duyumlarımda motosiklet direksiyon sınavında 40 dakika dubalar, platformlar vs koyuluyormuş ve oralarda geziliyormuş. Saçmalıklarını başka saçmalıklarla kapatmaya çalışıyorlar. Yol gözlem ve güvenli sürüş eğitimleri teorik ve pratik verip adam gibi sınav yapmadan insanları 2500cc bile kullanabileceği bir belge vermek ............ neyse söyleyeceklerim içimde kalsın. Daha biz bu 3. - 4. sayfa haberlerini çok görürüz.

MF Okuru bunu beğendi.
  3. Savaş Gürbüz

Savaş Gürbüz Üye

Motosiklet:
    Piaggio
    Motosiklet ehliyeti için,eğitimini adam akıllı veren tek yer,benim bildiğim,GİS Akademi,hem sürüş eğitimi veren bir yer hem de ehliyet kursu,kendine ait kapalı pisti var.Araştırmalarım sırasında görmüştüm,tavsiye edende çok.Burası haricinde ben başka bir yer bilmiyorum,eğitim veren kurs.
    Ben A2 ehliyetimi alırken,kurstaki adam,zatem motor kullanmayı biliyor olmanız lazım diyordu :komik: ne diim şimdi ben bu adama.Üstelik ben ehliyetimi aldıktan ,yaklaşık 1 ay sonra yeni kanunlar çıkmıştı,düşünün işte,çalıştırdım,slalom yaptım geldim ,tmm :harika: ehliyet cepte,onunla 1000 rr bile kullanırım:suspus:
    Şimdi en azından bari trafiğe çıkarıyorlar,ama eğitim olmadığı için,bu seferde ,absürt yerlerde motor kullanmayı hiç bilmeyen insanların,hayatını tehlikeye atıyorlar.
    Ya bir kere,kurslardaki adamlar motosikletten bihaberler,MEB ten gelenler keza aynı.Bak bakalım hangisi motor kullanmayı biliyor acaba.

4. Aylin Onal

Aylin Onal Üye

Motosiklet:
    Honda
    Merhaba,

Bizlere imzalatırlar yağışlı havada bilmem su kadar eğitim aldığımıza varana kadar , verdikleri verecekleri 3 saatlik direksiyon eğitimidir(!) Üstelik hiç motorsiklet kullanmayı bilmeyen biri için yeterli olduğuna da inanırlar.

5. MF Okuru

MF Okuru Misafir

Mobilde yaziyi degistirmeyi beceremedim. Teorik egitimden sonra gelen direksiyon egitimi olmaliydi o.

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Maalesef Türkiye'de sürücü kursları altında faaliyet gösteren yerler (istisnalar hariç) tamamına yakını karhanedir yani ticarethanedir ve hiç biri Güvenli Sürüş Teknikleri eğitimleri vermez veremez.Ve sürücü kurslarında eğitim verenler MEB den helvacı kağıdına a basılmış serfika ile bilmedikleri sistemi öğretmeye çalışırlar.MEB de sadece teorik bilgi verilir oda 1950 küsurlu yıllardan kalma bir kitap ve kanunla.Sözde sertifika eğitiminde hala meksefeli platinli araçlar işlenir.Yani doğru dürüst akademik düzeyde Güvenli Sürüş Teknikleri eğitimleri alıp akredite olmuş hiç bir eğitmen sürücü kurslarında eğitim vermez.Stajyer öğrenci lafta vardır uygulamada yoktur olamaz.Siz bu eğitim camiasına bir girseniz sınavlarda çok adamın kafasını koparırsınız emin olun.Motosiklet sürücülüğünü salaklık gören çok sayıda sınavcı vardır şeytan aracı deyip size ehliyet veren hayatında hiç motosiklet sürmemiş bir sürü adı eğitmen olan MAL var bu ülkede.

murat acar ve Serhat KOÇAK bunu beğendi.
  7. Orcan Korkmaz

Orcan Korkmaz Yeni Üye

Motosiklet:
    Mondial
    Aynen ehliyeti 35 dkda aldim 2 dk parkurda 8 çizdim 30 dkda duz yolda 40-50 ile gittim 3 kere donus yeri vardı o kadar

8. Oktay Karateke

Oktay Karateke Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Ehliyetimi alırken parkura bozuk bir scooter getirmişlerdi motoru hareket ettirebilmek için gaz vermek tekbaşına yetmiyordu birde ayaklarınla iktirerek destek vermen gerekiyordu ama sonuçta ehliyetimi aldım.

Şenol SEL bunu beğendi.