Ehliyet sınav gününden küçük bir anı

Konu, 'A2 Motosiklet Ehliyeti' kısmında İsmail tarafından paylaşıldı.

1. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Arkadaşlar bugün ehliyet sınavına şükür girdim.

Hoş anlar vardı biraz gülümsedim, biraz kızdım. Okul bahçesinde beklerken; sınav anına kadar 30 kadar motosiklet geldi. Trafik polisi olsam (varsa tanıdıklarınız iletin) orada olur her gelene ceza yazardım... Hepsi ehliyetsiz ve çoğu race tarzı. 1000rr dan tutunda transalp'e kadar bulunuyordu. İkinci kızdığım nokta; aralarında sohbet eden ve çok bilmiş motorcu arkadaşlarımızın sadece 3 tanesinde kask vardı ve birinde korumalı mont vardı.
    Sınav 5 dk sürdüğü ve 55 dk beklemek zorunda olduğumuzdan sohbete başladık. O süre içinde burada, araştırmalarımda ve eğitimlerde görüp öğrenmeye çalıştığım güvenlik tedbirleri ve eğitimlerin önemini anlattım bazılarına. Oralı olmayan bazı arkadaşlar ise; bana bön bön bakarak "daha bu yollarda yenisin koçum" diye düşünerek alaycı bakışlar atıyorlardı :) üzüldüm, kızdım ve acıdım! Sonrada güldüm...

Bahçede yine beklerken kulak misafiri oldum biraz. Biri elli yıllık motorcu gibi işte makinanın dibi şu bu diye konuşurken bir race suziki girdi bahçeye. Adamı hemen yanlarına park ettirip (kocaman suzili amblemi varken sohbet sonuna kadar eleman motoru hala hyosung sanıyordu) ilk sorusu kaç bastın hocam oldu. Adam 240 dedi (ki motor hala rodaj dönemindeymiş ), eleman hemen aaaa çok az diye apaçileşti ;) komik, gülerim ağlanacak halime bir durumdu.

Neyse bu görüntülerden kendime çıkardığım ders...

Hani okul zamanında hep kızardık "ulan bana ne lazım bu okul şu bu"; ama yaş ilerledikçe anlamaya başlarızki o okul, askerlik vb gibi eğitimler bizim aslında olgunluktaki her hareketimize yansıyormuş.

Motor eğitimi ve kaliteli forumlarda bulunmakta okul, askerlik gibi birşey. Bıraktım korumalarımızı, kaskımızı; ortam içinde sohbetimize bile etki ediyormuş.

Neyse uzattım lafı:) bugün yaşadığım ve ders aldığım anımı paylaşmak istedim.

Saygılar.

Kaan Tunç bunu beğendi.
  2. Mehmet Akif

Mehmet Akif Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha, BMW
    Benzer diyaloglara ben de şahit olmuştum.Sonuç olarak bende sizin gibi düşündüm.:D

3. Mehmet Ulas Topraktepe

Mehmet Ulas Topraktepe Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    On soruluk sınav için altmış dakika insanları tutsak etmek gerçekten anlamsız ve mantık dışı. Yanımda oturan bir arkadaş biraz sesini yükseltti, karşılığında sınav sorumlusu tarafından sınavının iptal edilmesiyle tehdit edildi. "Ben de sizi savcılığa şikayet etmeye gidiyorum" diyerek sınavdan çıktı. Beşinci dakikada zaten bitmişti sorular ellibeş dakika sinir bozucuydu. Nasıl bir ülkede yaşıyoruz anlamak zor..

4. Mehmet Akif

Mehmet Akif Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha, BMW
    Kesinlikle katılıyorum.Üstelik sorular önceden çıkmış soruların neredeyse aynısıyken...

5. Hüseyin U

Hüseyin U Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Sınava ben de girdim, bizim sınıfta 60 küsür yaşında bir sürü amca vardı. Şimdiye kadar ehliyetsiz kullanmışlar motoru, denetimler artıp da ceza yemeye başladıklarından ehliyet almaya karar vermişler. Amcanın birisi sınavda sıkıldı, "of" dedi "puff" dedi, zor durdu sınavın sonuna kadar. Sınavın sonunda da sınıftaki gözetmene diyor ki: "Hocam bu gençlerin yanlış yaptığı sorular varsa düzeltin, yazıktır kalmasınlar sınavdan, geçsin bunlar."

6. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Bazı sınıflar erken çıktı. Biz neden çıkamadık dediğimizde, bazı sınıflar 45dk bazıları 60 bazıları ise 75 dk imiş. Eee bizim 5dk'da biten sınavımız ise 60dk idi...

Herşeyi eleştirmeyelim diyorum ama işte....