ehliyetimi bugun aldim sonunda; bide sorum olucaktı ??

Konu, 'Chopper - Cruiser Kullanıcıları' kısmında beny tarafından paylaşıldı.

1. beny

beny Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Bayram oncesinde subeye verdigim sertifikal ve belgelerimle sonunda bugun ehliyetimi aldim
    Size bi sorum olucaktı simdi 1500luk bi makina iicn herkez kademe kademe yuksel dıyor ve bu kademeler enınde sonunda 3-4 yıl ediyor fakat bende su anda bu makına hazır durumda ve kursta chopper egıtımı aldım yanı sole anlatım 15 saat fln kurs gordum ılk saat scooter sonrkı 3 saat vıteslı motor sora 3 saat 250 lık dragstar ıle pıstte sorakı 5 saat 250lık dragstar ıle trafıge cıktım sora 2 ders kendı 1500lugumle pıstte (arada pıstte yokus ve kukalar war yanı yokus calısmaları slalom calısmaları yokustan yan durus donus kalkıslar hepsı war ) sorada 1 saat 1500lukle trafıge cıktım tabı trafık dedıklerrımın hepsi hoca esliginde ve su son derste 1500lukle cıktıgımda bekledıgımden daha rahattın teredut etmedın ılk kez cıkmana ragmen buu makınayla vırajlarda ıyıydın trafıgın hızına uyarken (85) tereddut etmedın ve gerilmedin rahatsın dedi son 2 saatlik dersimiz kaldı onu blok yapıp bıraz uzun mesafe yapmayı dusunuoruz sizce bunlara rahmen benım halen 1500lukle baslamam mı lazım yanı 800 luk bı makınamı almam lazım yoksa sizce bunlada baslanılabılırmı ? hocanın gozlemı cok zorlanmıyacagım yonunde 1500 lukle 800 arasında 40-50 kılo war o farkı kaldırabılırsın dıyor sizin goruslerınızı merak edıyorum ??? simdiden tesekkurler

Hakan Karael ve Necmi OKAY bunu beğendi.
  2. Necmi OKAY

Necmi OKAY Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    oncelikle hayırlı olsun... aslında hersey sana baglı yani kendini 1500 luge hazır goruyorsan hazırsındır ama beni sana tavsiyem hayal kırıklıgına ugramaman için daha alt kademeden baslaman benim sana bi sorum olacak 1500 luk makina sende varmı suanda yoksa almayımı dusunuorsun

3. beny

beny Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    var yanı babam eski motor kullanıcı vl intruder 1500 vardi 2 senedir yatiodu satmaya niyetliydi ama uzun sure satmayınca satamayınca ben el koydum :D

4. Necmi OKAY

Necmi OKAY Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    :) bence fırsat bu fırsat diyorum sana baska bişi demiyorum yeni motor almak yerine ona alısırsın zaten yukardaki mesajında kullandıgını soledin ve hocadanda tam not almıssın hic bir engel kalmadı bence iyi sanslar:) ;)

5. beny

beny Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    tessekurler walla bende aynen bole dusunuorum yanı hoca aslında benı cok gaza getırıo yanı gaz dedigim motve edio ama yanis mi yapiorum acaba bide size sorim dedim

6. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Ehliyetin hayırlı olsun Beny kardeşim...Soruya gelince son karar senindir...

7. beny

beny Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    abi olay son karar olayı diil yani coook mu yanısh bısı yapabilicemem inana bi ben mı warım ??

8. savasdursun

savasdursun Yeni Üye

ehliyetin hayırlı uğurlu olsun.

kazasız belasız sürüşler dilerim.

beny bunu beğendi.
  9. Altan

Altan Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Değerli kardeşim;
    Ehliyetiniz hayırlı olsun.
    Kazasız-belasız inşallah.

kimse söylemiyor bari ben söyleyeyim.Sorunuzun cevabı şu;

ÇOK YANLIŞ.....

Bunun aksini söylemek bu güne kadar burada yazıp çizdiğimiz herşeye aykırı bir tutum olur.

Motosiklet kullanmayı öğrenmek omlet yapmayı öğrenmek gibi değildir.
    Birinde alırsınız tarifi önünüze bakarak yaparsınız, bir kaç kerede tekrarladınızmı omlet işi bitmiştir.Ama yinede bu sizin şef aşçı olduğunuzu göstermez.

Motosikleti kullanmayı asıl beyinciğiniz öğrenir.
    Kullanım sırasında yapılan çoğu hareket sadece bir REFLEKS tir ve bunu nasıl yaptığınızı aslında bilmezsiniz ve yaparken de düşünmezsiniz.Vücudunuz Motor ile birlikte bir cisim oluşturarak bu yeni ağırlık ve momentle hareket ederler.

(Alışkın olduğunuz motordan başka bir motora binince yaşanan sıkıntı bu kütle ve ağırlık merkezinin değişmesinden kaynaklanır.)

Bu da ancak belli bir zaman ve bu zamanda katedilen yol ile olabilecek bir şeydir.
    Hatta yapılan araştırmalar en doğrusunun küçük hacimle başlayıp sizinde belirttiğiniz gibi 3-4 senede 1000 cc nin üzerine çıkmanın en doğrusu olduğunu doğru reflekslerin ancak böyle gelişebildiğini gösteriyor.

Başlangıçta 1500 lük bir motoru kullanabilirmisiniz ???
    Elbette kullanırsınız.

Bu yaptığınız doğrumudur.
    Kesinlikle hayır.

Böyle motora başlayanlar varmıdır.
    Tabiki vardır ama yine de bu doğru olduğunu göstermez.

Sevdiğim bir söz var;
    "Sakin denizde herkes kaptandır ama asıl
    Kaptan fırtınalı havada gemisini limana getirebilendir"

Normal şartlarda bir sorun yaşamazsınız ama öyle bir an gelirki işte o zaman beyinciğinizin bu işi daha tam öğrenemediğini ve motor ile bir bütün olamamış olduğunuzu anlarsınız.

Dilerimki böyle bir şey hiç olmasın.

keyifli sürüşler

altan

İrfn ERSAHIN, Omer, A.HAMDİ ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  10. savasdursun

savasdursun Yeni Üye

hocam bu nasıl bir cümledir? :) çözmek için decoder lazım :)

benim fikrimi sorarsan ki çok tecrübeli olmadığımı belirteyim: eğer motorunu kullanabiliyorsan, başka motor almana gerek yok. ancak ve ancak, bir süre trafiğe çıkmamak kaydıyla. daha tenha yollarda, daha tenha saatlerde bir süre (en az birkaç ay) kullanırsan, motoruna alışırsın. ve yavaş yavaş trafiğe çıkmaya başlarsın.

eğer motoru zaptedebiliyorsan, bence başka motora gerek yok.

umarım güzel bir kask ve koruyucu giysilerini almışsındır :cool:

beny bunu beğendi.
  11. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    entelleşcem ama senin yaptığın köpekbalığını akvaryuma sokmaya benzer :) o sana değil sen ona tam anlamda hakim olmalısın bütün viteslerde ve bütün devirlerde.. hiçbir aracı ehliyet kullanmaz hele motoru senden başka kimse kullanmaz kaldıki risklerini düşün tam verim alamadıktan, hep düşük devirde düşük vitedte kullandıktan sonra 1500 cc makine yakıt israfından başaka bişey vermeyecektir:)
    artı nacizane bu sadece benim görüşümdür;)

12. erenkocer

erenkocer Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kymco
    kardeşim ehliyetin hayırlı olsun kazasız belasız inşallah motor içinde madem elide var kendinide hazır hissediyorsa devam et ama kurallar çerçevesinde kaskı ihmal etme KASK HAYAT KURTARIR ___________________________________________________________________________________

beny bunu beğendi.
  13. A.HAMDİ

A.HAMDİ Organizatör

Motosiklet:
    Kawasaki
    canım kardeşim
    ben küçük motorla devam etmeni tavsiye ederim.
    daha önce bi arkadaş 600 lük motorla başladı iyi gidiyor dedi ve
    kolunu kırdı. böyle bişeyin olmasını kesinlikle istemeyiz.
    hele acemiliğini iyice at ondan sonra 1500 motora binersin.
    sonsuz sevgiler

14. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    Beny arkadaşım hayırlı olsun ehliyetin kazasız belasız sürüşler dilerim sana

15. SERVET

SERVET Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    ehlıyetın hayırlı ugurlu olsun kazasız belasız surusler.

16. Kenan Kasapoğlu

Kenan Kasapoğlu Yeni Üye

bence sen bu konuyu babanla konuş en iyi kararı o verecektir millet yazar ama unutur gider baban en iyi cevabı sana verecektir .

Halit Batmaz bunu beğendi.
  17. Halit Batmaz

Halit Batmaz Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Kymco
    öncelikle yeni ehliyetin hayırlı olsun iyi günlerde motorunu kullan sen milleti boş ver kim ne derse desin sen kendine güveniyorsan 1500 degi 3000 likte kullansan bir şey olmaz yeterki kullanma yetenegine güven her gün antraman yap reflex lerini geliştir kendi eksikliklerini kendin motor üzerinde bin ve yaşa eksik kısımlarına bol bol çalış kendi motorunun kendin ustası ol onla bütünleş işte ozaman emin ol sofu ogluda gelse seni kimse tutamazzira senin babanda motorcuymuş.......???????

18. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Bu görüşe kesinlikle katılmıyorum.

Metin ve Turgay bunu beğendi.
  19. Halit Batmaz

Halit Batmaz Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Kymco
    erol kardeş sen benim fikrime katılmasan bile adamın babasından geçme motora binme bagışıklıgı var ya bu adamın birde motora binmede özel yetenegi varsa örnegin:bana kimse hayatımda yüzme ögretmedi ama ben iç güdüsel 30-40 çeşit suda yüzme çeşidi biliyorum mesela bunun gibi

20. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Halit abi alemsin ya, motora binme bağışıklığı diye bir terimi ilk defa duyuyorum. Bakalım daha neler duyacağız senden.:)

Halit Batmaz bunu beğendi.