Ekipman Konusunda Yardımcı Olabilir misiniz ???

Konu, 'Racing Motosiklet Kullanıcıları' kısmında Hasan İnceer tarafından paylaşıldı.

1. Hasan İnceer

Hasan İnceer Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar / abiler;

Foruma bugün üye oldum, kısaca kendimi tanıttım. Genel olarak forumu takip ediyorum, fakat bu konuyla ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı bir topic.e rastlamadım. (eğer gözümden kaçtıysa affola)

Tanışma bölümüne de yazdığım gibi kısa bir süre sonra kendi motoruma kavuşacağım, ekipmanlar hakkında bilgi edinmeye çalışıyorum, fakat hiçbir yerde net yazılar göremedim. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum ve önerilerinizi merak ediyorum.

Alacağım motor racing klasmanında olduğu ve rahatlıkla 200 km/h hızlara çıktığı için alacağım ekipmanların bu duruma uygun olması benim için çok önemli. Gerek güvenlik olarak, gerek yüksek hızlara uygun olması olarak, gerek tasarım olarak, kısaca her açıdan...

KASK OLARAK;

Genel olarak tavsiye edilen markalar arai, shoei, suomy, schuberth. Fakat model olarak kimse detaylı bir bilgi veremiyor. Bir de güvenliği kadar kaskın tasarımı da önemli, lakin motorumu sarı almayı planlıyorum.

MONT OLARAK;

Motor race olduğu için tex montlara bakma gereği bile duymadım. Deri olarakta dainese, revit, alpinestars. Bunlar dışında pek markaya da rastlamadım.

Tabi bu markalar ben araştırırken yada sorup soruştururken öğrendiğim markalar. Bunlar dışında önerebileceğiniz yada tavsiye edebileceğiniz başka markalar da vardır sanırım.

Lütfen marka/model olarak, temin edebileceğim yer olarak, genel anlamda fiyat olarak bana yardımcı olabilir misiniz ???

Şimdiden herkese çok teşekkür ederim...

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Öncelikle alacağım motosikletin 200 km/ h kolayca çıkabilen olması çok ciddi bir sorun.
    Neden mi.
    1,5 yıl gibi çok kısa tecrübe ve sıfırın biraz üstünde bilgisi olan (yani 1 den 10 a kadar bir skala olursa siz 1 desiniz) 200 km hızlara çıkan bir motosiklet almak için çok erken olduğu düşüncesindeyim.
    Bunun bir çok sebebi var ama en başında yeterli tecübe ve bilgi birikimin olduğunu sanmıyorum.
    Diğer yandan Sürücülük eğitiminiz konusunda da bilgilere haiz değilim ama varsayımlardan yola çıkarak (genelde eğitimsizler var olduğu için) erken diyorum.

Forumumuzda kıyafet ekipman ve kask konusunda tarafımdan açılmış bir çok başlık altında incelemeler mevcut.
    Biraz zaman alacak ama araştırırken başka konularda gözüne çarpma ihtimalinin yüksek olmasından dolayı sana kısa yollar önermiyorum.Bunun yerine benim kullanıcı adımı tıklayıp açılan penceren başlattığım konulara göz atman çok yararlı olacaktır.
    Hem böylece sabrında sınanmış olur.Belki farkında değilsiniz ama bilgilendireyim.Motosiklet sürücüsü (kullancısı değil) bu eylem için sabırlı olmak zorunda.Yeterli sabır yoksa hiç başlamayın.Ne kendinizi ne ailenizi ne bizileri üzmeyin.

Hakan Çıtır bunu beğendi.
  3. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    ben de bu; "Alacağım motor racing klasmanında olduğu ve rahatlıkla 200 km/h hızlara çıktığı için alacağım ekipmanların bu duruma uygun olması benim için çok önemli. Gerek güvenlik olarak, gerek yüksek hızlara uygun olması olarak, gerek tasarım olarak, kısaca her açıdan..." konusuna takıldım? yarışa falan mı katılacaksınız? eğer öyle ise ekipmanlarınızı sponsorlarınız hazırlayacaktır;)

Şenol SEL bunu beğendi.
  4. Hasan İnceer

Hasan İnceer Yeni Üye

hayır yarışlara katılmayacağım, sadece kaskın aerodinamiğinin iyi olması benim için önemli bir özellik.

5. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    kaskın aerodinamiği derken ne demek istediniz??kasklar standart
    olurlar.ayrıca bir kaç çeşit kask vardır;

FULL-FACE/TAM KAPALI
    MODULER/ÇENESİ AÇILIR KASKLAR
    MOTO CROSS KASKLARI
    OPEN FACE/AÇIK KASKLAR

siz ne çeşit bir kask istiyorsunuz??

6. Hakan.Ulukavak

Hakan.Ulukavak Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Kaskta koruma kalitesine bakmanı tavsiye ederim, aerodinamik bi sıkıntın olacağını sanmam isterse en ucuz kask olsun.

Burdan modellerin kask kalitesi hakkında fikir alabilirsin (dayanıklılık)
    http://sharp.direct.gov.uk/

7. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Hasan ;

SS motosikletler diger tarzlara gore daha agresif ve hata kaldirmayan motosikletler oludugundan arkadaslarimiz ilk anda tepki gosteriyor ve seni uyarmaya calisiyorlar ama bu tarzi da cok guvenli ve ileri sekilde suren binlerce surucu var. Aslinda bu forumda gezinip bilgi almak icin zaman ayirdigina gore sen de bu tehlikenin ve sorumlulugunun farkindasin demektir. Tarzina gore hem uzerine yakisacak hem de yeterli korumada kiyafetler almak istemen gayet normal. Kask aerodinamigi ile ilgili de bir cruiser kullanicisi olarak sana pek faydasi dokunacak onerilerde bulunamam sanirim ama ben ceneden acilir bir model kullaniyorum, agir ve buyukce bir kask. 130 km\h in uzerinde iceriye fazla ses aliyor ve ruzgar rahatsiz ediyor. Motosikletimin tarzi geregi bu hizlara pek de cikmiyorum o yuzden fazla rahatsiz etmiyor. Size onermem. Uzun sure bu hizlarda seyrederseniz bas agrisi yapacagi kesin. Unutmayin en dogru hiz guvenli gordugunuz mesafede durabileceginiz hizdir. Buradan yasal hiz sinirlarini hatirlatip ahkam kesecek degilim ama yazilarinizdan kullanacaginiz motosikletin sorumlulugunu bildiginizi anliyorum. Surus dersleri ile pekistirerek zaman icinde tecrubenizi artirmanizi tavsiye ederim.

Barış ve Şenol SEL bunu beğendi.
  8. Hasan İnceer

Hasan İnceer Yeni Üye

Gökhan, çok teşekkür ederim yazdıkların ve yorumların için. Zaten full-face bi kask planlıyorum, ben sadece sizlerden sıraladığım markalar ve modeller için birer öneri yada tavsiye istemiştim, fakat konuyla alakasız şeyler de yazılmış.

Uzun araştırmalarım sonucu kask olarak shoei ve mont olarak da dainese alma kararına vardım. Umarım marka tercihimi doğru yapmışımdır, herkese çok teşekkür ederim.