ekipmanlarım hakkında bilgi

Konu, 'Motosiklet Koruyucu Ekipmanları' kısmında mustafa_celen tarafından paylaşıldı.

1. mustafa_celen

mustafa_celen Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    ekipmanlarımın özelliklerini aşağıda belirttim. sizden ricam şu;
    1. bu ekipmanlar gerçekten yeterli mi?
    2. eksikleri nelerdir ne tür takviyeler yapmalıyım?
    3. bu ekipmanlar yüksek hızlarda (en kötüsünü düşünelim mesela 600 rr ile 210 km hız desek :eek: ve 100-200 km hız arası desek) ne derece koruyucudur, ciddi koruma sağlayacak türden midir?
    4. deriden başkası ciddi koruma sağlamaz diyorlar sizce bunlar deri kadar koruma sağlar mı?
    maddeleri tek tek yorumlarsanız sevinirim, bir diğer ricam da lütfen konu dışına çıkmayalım. teşekkürler.. :)

http://www.feyizoglu.com/alisveris/product.php?pID=44404&ShowPane=1
    http://www.feyizoglu.com/alisveris/product.php?pID=44524&ShowPane=1
    http://www.feyizoglu.com/alisveris/product.php?pID=45949&ShowPane=1
    http://www.feyizoglu.com/alisveris/product.php?pID=45959

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hiç bir kıyafet ekipman ve kask seni %100 loruyamaz.
    Yapılan araştırmalar göstermiştir ki kıyafet ekipman ve kask seni ancak %30 seviyelerinde koruyabilmektedir.
    Senin senden başka koruyacak şey yoktur.
    Nasıl olacak derseniz
    Eğitim alarak ve bunu geliştirerek devam etmek
    sürekli uyanık olarak
    trafikte sürekli bencil olarak
    Riskleri en aza indirerek araç kullanarak
    kendini koruyabilirsiniz.
    Ürünlere gelince.
    Bu ürün dediğin hızlarda seni korumaz http://www.feyizoglu.com/alisveris/product.php?pID=44404&ShowPane=1

Şunu bil.
    100 km/h sabit hızla giderken saniyede 30 mt yol alırsınız.
    100 km/h ile kuru asfalta düştüğünde 65 mt sürünürsün.Bu sürtünme süresinde sana bedenine yansıyan ısı derecesi 770 dereceye yükselir.
    Dediğin rakkamda araç sürerken saniyede 60 mt gidersin ve düştüğünde 150 mt kadar sürünürsün.
    Şimdi sen söyle bakayım bu linklerde verdiğin ürünler seni ne kadar korur.
    Korumalar iyidir.
    Sen tedbirini al takdir ve tevekkülü ALLAH'a bırak.
    Bu hızlara çıkman için tabiri caizse daha çok fırın ekmek yemen lazım.
    Ha trafikte bu hızda araç süren kamikazeler var.
    Bak ne demişiz sürekli.
    Kontrolsüz güç senin değildir.
    Eğitim aldıpında risklere en aza indirmenin yollarını öğrenirsin.Gücü nasıl kontrol altında tutacağını öğrenirsin.
    Ve bu dediğin hızlara neden ihityaç duyurulur onu da öğrenirsin.

Onur Filiz ve Erol bunu beğendi.
  3. oktay.selvi

oktay.selvi Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    1-ekipmanlar normal kullanım için yeterli
    2-kask göremedim ben?
    3-bahsettiğin hızlarda koruyuculuk beklememelisin.kırılmayı zaten engelleyemezsin.ancak sürtünme nedeniyle olabilecek hasarları azaltaabilirsin.
    4-deri en iyi korumayı sağlar.cordura malzeme de iyidir.limit hızlarda oluşabilecek kazalarda deriye yakın koruma sağlar.

konu dışına çıkılmaması rican nedeniyle aklımdaki bazı şeyleri yazmayacağım :)

4. mustafa_celen

mustafa_celen Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda

Şenol Abi öncelikle bilgiler için teşekkür ederim
    Trafik içinde belirttiğim hızları yapanları görünce şimdi çarpacak diyerek ben tedirgin oluyorum, bilmiyorum hiç mi acı çekmediler yoksa hayatları çok mu değersiz:confused:
    Eklemiş olduğunuz kaza videolarına baktıkça bir kez daha bir kez daha düşünüyorum, trafik içerisinde hız çok sakıncalı.
    Ancak bazen öyle yollar var ki dümdüz ve bu yollarda da basmam dersem yalan söylemiş olurum heralde.:D çünkü bu araçlar sizi tahrik ediyor ve gaz açmanızı istiyor, siz de dayanamıyorsunuz. düz yolda da düşülür mü denirse. bir arkadaşım uzun zamandır 1000 lik racing kullanmasına rağmen düz yola dökülen mozot yüzünden kaza yaptı. tellere kadar fırladım diyor, şükür bişey olmadı :D iskeleti sağlammış :D Bu nedenle bende de düz yolda basarsam düşermiyim diye bir tedirginlik oluştu ve bu nedenle malzemelerimin yararı ne derecedir diye merak ettim.
    yarışçılar metrelerce sürükleniyorlar ancak elbiseleri deri olduğu için elbiselerinde yırtık bile olmuyor, sadece zedeleniyor diye biliyorum. Trafikte sabit cisim (direk, tebela, araç vs.) sorunu da var doğal olarak. benim koruyucu elbiselerim bu şekilde sürüklenmelere karşı bu şekilde koruyacak düzeydemi diye merak ettim bende..
    bir kaç sorun yüzünden güvenli sürüş eğitimine katılamadım, en kısa zamanda alacağım :)

5. mustafa_celen

mustafa_celen Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    konu dışına çıkılmaması rican nedeniyle aklımdaki bazı şeyleri yazmayacağım :)[/QUOTE]

şimdi merak ettim ama ne olacak :confused::D yararlı olabilecek birşeyse yazmanızı isterim.
    ben birbirleriyle atışmaya başlayıp sonra konu hakkında bilgi edinlmesiini engelleyenler için böyle bir uyarı yapmıştım :) ...

doğru ya kaskın linkini veriyorum :D herşey tammış ama kask yokmuş:D öyle değil tabii
    http://www.otosever.com.tr/?urun-detay_18_AIRTECH_MULTI_RED_.html

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sevgili kardeşim;
    O arkadaş yerdeki mazotu neden görmemiş.
    Ben diyeyim sana.
    Motosiklette altın kurallarlar vardır değişmez.
    Sürüş esnsaında hepileriye bakacaksınız.İleriye bakarsanız ve bakmayı da bilirseniz yolda mazotu erken görüp tedbirinizi alırsınız ileriye bakmaz kadrana odometrelere veya sağa sola bakarsanız tehlikeyi göremez ve içinde olursunuz.Kimse demesin ki yolda varmış mişleri.Var olacak tabii.ALLAH bize duyu organları neden vermiş.
    Gözlem yapma yeteneğimizi neden kullanmıyoruz.
    Bak kardeşim gönül gözü ile değil gözlerinle bak.
    Bir çok yerde adı geçer
    TATKU
    Tara
    Anla
    Tahmin et
    Karar ver
    Uygula

Bu TATKU (Yabancı dilde SİPDE) olayını ancak ve ancak eğitimlerde daha iyi kavrayabilirsiniz.
    Bu eğitimlerde öyle sokakta size göre iyi motosiklet kullananlarla olmaz.O kişi size göre iyidir genelde değildir.Belki bir kamikazedir bilemezsiniz.
    Ama bu işin ilmini almış akredite olmuş eğitmenlerden bu eğitimleri alırsanız neyin ne olduğunu ne olmadığını çok iyi öğrenirsiniz.
    Her zaman diyorum yine diyeceğim
    Motosiklet kullanmak tehlikeli bir eylemdir.Bu eylemi kendi bilincinizde yapın.

Diğer yandan;
    Düz yolda gaz açmak marifet değildir.Gaz açtığında gerekli olduğunda güvenle durabilmektir aslolan
    Gaz a har daim hakim olabileceğim kadar tahrik ver.Sen gaza gelme ölürsün.Tahriklere kapılma ölürsün.
    Yurdumda çok USTA! sürücüler var.Gel sen acemi kal.Acemi kalırsan öğrenime açık olursun.USTA! olduğun an ölüme çok yakın olursun.
    Bak mezarlıklar hep USTA'larla dolu.

Ben burada motosiklet kullananların çoğundan daha uzun yıllardır motosiklet kullanıyorum.
    Dikkat buyrun Kullanıyorum sürmüyorum.
    Ben 32 yıldır acemiyim acemi olarak ta kalacağım.yeni şeylere öğrenmek için çaba sarfediyorum.ben biliyorum ben aştım şu bu demiyorum.
    Ama çok iyi bildiğim şeyler var.Almayı bilene bunları veriyorum.
    Örnek Erol başkanım
    Ben KLAVYE MOTORCUSU değilim.Reel kullanıcıyım.
    Burada sizlere Güvenli ve keyfli motosiklet kullanmayı gösteriyorum.
    Riskleri nasıl en aza indirir ve daha keyfli daha Güvenli kullanırızın yollarını gösteriyorum.
    Almayı bilene.
    Bilmeyen için yine yol göstermeye çalışıyorum anlayabilene.
    Anlayabilmeyene fazla sözüm olmaz.Susuyorum

mustafa_celen ve Eren Göksel bunu beğendi.
  7. oktay.selvi

oktay.selvi Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    kaskına baktım.marka ve güvenlik seviyesi yeterli.sharp-helmets testinden 4 yıldız almış.

ilk mesajında 600r ile 210 km şeklinde başlayan bir cümlen vardı.ona takıldım ben.yani o süratlerde hiçbir koruyucu ekipmandan seni korumasını bekleyemezsin.tabi yarış tipi profesyonel korumalar hariç.onların bile limitleri belli sonuçta.ama fiyatları bizim için ulaşılabilir değil.

mustafa_celen bunu beğendi.