Eklemler ciddi ağrıdı. Bir hata mı yapıyorum?

Konu, 'Sağlık Konuları' kısmında Bülent.Ö tarafından paylaşıldı.

1. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Merhaba,

Biliyorsunuz yeni kullanıcıyım, son birkaç gündür günde 5-10 kilometre kullanıyorum. Öte yandan sağ elimin parmakları şişti ve eklem yerleri acıyor, elimi tam yumruk yapamıyorum.

Önerildiği üzere sağ elin tüm parmakları fren üzerinde. Bunun eli biraz kastığı açık ama bu kadrını beklemiyordum.

Benzer ağrı (daha hafifi) dersler sırasında olunca eğitmen, zamanla alışır geçer demişti. Şu an pek öyle görünmüyor. Eğer gerçekten gelir geçer birşeyse biraz merham sürüp acısını almam gerek...

Acaba tutuşta bir hata mı yapıyorum?

Yanıtlar için şimdiden teşekkürler...

2. Ozgur Baglama

Ozgur Baglama Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    o ağrılara alışacaksın sevgili abim daha yolun başındasın belinde ağrıcak elinde ağrıcak sırtında ağrıcak ooooo oooo.ondan sonra diyeceksin ağrısın be bu zevke değer...;)

Bülent.Ö bunu beğendi.
  3. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Bozden 5-10 km motorsiklet kullanmayla parmaklarda o kadar ağrı ve şişlik olmaz. Kışlık eldiven kullanıyormusunuz. Soğuktan belki olabilir. Ama sizin tam korumalı olduğunuzu biliyorum. Başka bir sebebi olabilir bir doktara görünmenizde fayda var.

Bülent.Ö bunu beğendi.
  4. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Zamanla vücut ve kaslarınız motosiklet kullanımına alışacaktır.. Endişelenmeyin :)

Bülent.Ö bunu beğendi.
  5. SERVET

SERVET Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Sert havalarda bende bır kaç kılometre yapıyordum aynen benımde dızlerım kollarım agrıyordu halende agrıyor soguk ve sert havada bınmemekte fayda var ben bır kaç senedır kullanıyorum yınede agrı oluyor bence soguktan oluyor

Bülent.Ö bunu beğendi.
  6. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Eldiven var ama yaz geliyor diye yazlık almıştım. Ellerde üşüme yoktu ama.

Sadece sağ elde var, o da fren üzerinde durduğu için diye düşündüm. Antremansızlıktan olabilir belki.

Biraz Lasonil sürüp alışacak mı diye bir bakacağım.

Teşekkürler

7. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Muhtemel olarak yazlık eldiven bu soruna sebebiyet vermiştir. Siz üşüdüğünüzü farketmeden zaten üşüyor oluyorsunuz. Eldiven titiz bir olay kışın, kışlık eldiven kullanılmalı..

Tekrardan geçmiş olsun.

8. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Bülent Bey yeni kullanmanın verdiği stres nedeniyle de olabilir..Zamanla rahatlarsınız ve geçer...Ancak sağ elinizi sürekli elcik üzerinde tutuyorsunuz gibi yazmışsınız..Bu yoğun trafikte olmanızdan ihtiyaç oluyor belki..Rahat olduğunuz zaman bence alışacak ve ağrınız da olmayacaktır!..

Bülent.Ö bunu beğendi.
  9. ibrahim KARAGÖZ

ibrahim KARAGÖZ Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    o agrılar bendede oluyo :D

10. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    1- Yeni başlıyor olmanızdan dolayı bütün vücut kaslarınızı sürekli gergin tutmanız sonucunda, bu güne kadar çalışmayan kaslarınızında çalışıyor olmaya başlaması.
    2- Yeni başlamaktan dolayı kaza yapma korkunuz ve sonucu olarak sürekli frenle haşir neşir olmanız.

Biraz daha rahat olmaya çalışın, kendinizi iyi hissetmiyorsanız veya motosiklete binmeden önce strese giriyorsanız binmeyin. Hafta sonları güzel havalarda yoğun olmayan trafikte kullanın, kendinizi çok daha rahat hissedeceğinizden eminim.

Geçmiş olsun..

Bülent.Ö bunu beğendi.
  11. Altan

Altan Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Motorunuzun CBF 125 olduğunu daha önceki yazılarınızdan hatırlıyorum.

Yeni kullanıcılarda en çok görülen hata vücut ağırlığını kollara dolayısı ile de ellere taşıtmak yani gidonun üzerine üst gövdenizin ağırlığını yüklemektir.

Bu durumda avuç içinize baskı yapan elcikler zaten eldiven içinde sıkı bir vaziyette duran elinideki venöz (toplardamar) kan akımını yavaşlatır .
    Birde buna soğuğun damarları büzücü etkiside ilave olunca kalp tarafından pompalanan kan parmaklarınızdan rahatça geri dönememeye ve parmak uçlarında eklemlerde birikip ödem yaparak , şişmeye başlar.

Bir yerde parmaklarınıza turnike uyguluyorsunuz gibi bir şey.

Peki ne yapmalısınız.

1-Benzin deposunu bacaklarınızla sıkmaya ve vücudunuzu bu şekilde sabit tutmaya alışmalısınız.Aynı ata biner gibi.Gidona tutunmayın!!!!

2-Gidona ağırlığınızı vermeyin.Bu bel-sırt ağrısınada yol açacaktır.

3-Eğer duruş pozisyonunda sorun varsa çok öne yatık duruyorsanız gidonu yükseltme parçaları kullanarak yükseltin. Böylece kollarınıza yüklenmezsiniz.
    (Benim NT 700 de şu an 10 cm. uzatma parçaları var ve sürüş rahatlığı inanılmaz oranda arttı)

4-Bu duruş şekli uzun sürüşlerde parmaklarınızda karıncalanma -uyuşma tarzı his kayıplarınada yol açabilir.

kolay gelsin

altan

Bülent.Ö ve Turgay bunu beğendi.
  12. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Umut Bey'e katiliyorum.
    Rahat olun biraz. Buna ragmen de agriyorsa da agrisin. Deger :D
    Motor kullandiktan sonra kas gevseticiler ise yariyor. Kullanmadan once aman surmeyin.

Bülent.Ö bunu beğendi.
  13. ibrahim KARAGÖZ

ibrahim KARAGÖZ Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    yeni başladıgınız için korkunuz var diyosun rahat olun diyosunuz da motora bindigimin 2nci günü adam gözümün önünde agaca girdi.gelde korkma :(

14. ulas

ulas Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bülent abicim kollarını çok cıkıyor olabilirsin. Elcekleri çok sıkmaman gerekiyor. Bundan da yapabilir. Ağırlığını kollarına ve bileklerine vermemen gerekiyor. Ayrıca bir kaç hafta alışma süresi de geçirmen gerekiyor.

Bülent.Ö bunu beğendi.
  15. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    tek bir ilacı var o da zaman:) depoyu dizlerinizle hafif sıkmanızı öneririm

Bülent.Ö bunu beğendi.
  16. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hangi eğitmen size eliniz fren maneti üstünde duracak dedi.Merak ettim de.
    Biz eğitimlere yeni başlayanlara gazı ani refleks olarak açmasındalar diye sağ işaret parmağını kapalı alan eğitimlerinde ön fren manetine üstü
    ne bastırın deriz ve vites çalışmlarına başladıktan sonra onu bıraktırırz.Bir yanlışlık var bu işte.Eğtimeniniz MEB eğitmeni mi "Güvenli sürüş teknikleri" IAM - ADAC eğitmeni mi

Bülent.Ö bunu beğendi.
  17. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ata binenler bilir.Poponıuz eyere oturttuktan sonra dizlerinizi içi ile atın sağrılarını sıkarsınız.Ve ayaklarınızlada üzengilerin parmak üçlarına gelecek yerlerden oturtursunuz.
    Hah işte motosiklette de dizlerinizi içi ile motorunuzun deposunu sıkın.Ama bu işin kolayı püf noktası vardır.Ayaklarınız peglerde ki konumu ile alakalıdır.
    Ayaklarınız peglere ayak topu tabir ettiğimiz (Hani ayak parmaklarımızın bittiği ve tabanın oyuk yerinin başladığı yer) o şekilde basarsa deoyu kavramınız çok daha kolay olacaktır.Ayaklarınız peglerdeki durumu böyle olmalı.Lazım olduğunda vites çubuğuna veya arka fren pedalına gitmeli onun haricinde kesinlikle bu çubuk ve pedaldan geride durmalıdır.

Bülent.Ö bunu beğendi.
  18. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    motor 125cc oldugu icin devamli gaza sonuna kadar basmaktan bilegi cok kiriyor da olabilirsiniz.
    Sag el her zaman sol elle ayni hizada karsiya bakiyor olmali.

Parmaklari havaya kaldirmayi ilk defa duydum. Eklem agrilarina faydasi olur mu bilmiyorum ama farzedin bu sekilde giderken 2 serit yolda gormediginiz bir cukura girdiniz. Cukuru gormediniz cunku saginizdaki arac onunuze atlama egilimindeydi ve bir gozunuz oraya bakiyordu. Allah gostermesin tam o anda onunuze atlarsa durumu duzeltmek icin 2 adim geriden basliyor olacaksiniz.

Bülent.Ö bunu beğendi.
  19. mehmet atalay

mehmet atalay Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    ağrı dedin de ben bir defasında izmirden bodruma gittim 2 gün tatile ama dinlenip geri yola çıkmak için 2 gün yetmedi

20. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    valla şimdi şirket doktorumla bu meseleyi konuştum omuzlarımın arkaları acayip derecede ağrıyor hafta sonu izmite gittim ve geldim günü birlik gece döndüm ve yaklaşık olarak 15 dk yağmur yedim korumalarım olduğu halde çok şiddetli yağdığı için haliyle biraz ıslandım ve soğuk hava temasım oldu bana kas gevşetici muscoril önerdi alıcam eczaneden sizede tavsiye ederim soğuk hava teması gerçekten bu ağrılara yol açıyor