eksozla ilgili sorum var

Konu, 'Racing Motosiklet Kullanıcıları' kısmında yilmaz_bilgin tarafından paylaşıldı.

1. yilmaz_bilgin

yilmaz_bilgin Üye

arkadaşlar en önemlisorun geçen olayı anlatayım geçen yaz izmir otobanından çeşmeye gidiyordum sürat yaklaşık 170 200 arası olsun belli bir müddet sonra polis beni durdurdu sizin düşündüğünüz gibi bende radar var büyük ihtimalle hız sınırını aştığımı düşündüm polis memuru evrakları istedi ve söylediği çevreyi rahasız ediyorsun eksozun yan sanayi heralde ruhsattada işlenmemiş çevreye rahatsızlıktan ceza keseceğim dedi soru su : eksoz orjinal orjinal bayiden evraklarıyla aldım orjinal akrapovıc yani : bir sorum türkiyede desibel ölçüm yeri var mı varsa yeri ve bu eksozu ruhsata nasıl işletebilirim

diğer alternatiflerim eksozu bayiden aldım bunlar yurt dışında standartlar içinde diyor ve bu devlette onların yurt dışından ülkeye girmesi için müsade ediyor çünkü avrupada uygun olan türkiyede haliyle uygundur ama ne hikmetse orjinal ve standartlarda olduğunu kanıtlayamadım polise karşı....

bu konuda sitenin yöneticiler DEMİRTAŞ bey ve adını bilmediğim herkezden yardım bekliyorum saygılar.....:)

2. ferhat_sevinc

ferhat_sevinc Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    benim yaşadığım yerde polisler eksoz sesine gıcıktır..hatta bir kaç defa'da eksoz sesinden dolayı ceza yiyenleri gördüm..özellikle race tarzı motosiklet kullanıcıları dikkatli olmalı.polis'i gördüğünüz anda vitesi boşa atıp rolantiyle gitmeyi deneyin bence ;)

yilmaz_bilgin bunu beğendi.
  3. Ozgur Baglama

Ozgur Baglama Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    polis bu arkadaşım hiçbirşey kanıtlayamazın arkdaşın dediği gibi görünce rolantide gideceksin yada plakan altta ve gözükmüyorsa durmayacaksın.ha olurda bir şekilde durdururlarsa görmedim,duymadım diyeceksin onun dışında herhangi bir çözüm yok olsa bile astarı yüzünden pahalı tutar malum yasaların durumu belli...

4. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    her şeyden önce burda bir yanlışlık söz konusu!!!
    "izmir otobanından çeşmeye gidiyordum" demişsin, burası bir meskun mahal
    değildir, dolayısıyla senin burda böyle bir ceza yemen çok saçma.

burda tek yapılması gereken ceza, olsa olsa hız sınırıdır. bunu şöyle bir
    benzetmeyle tamlayalım, apartman da yüksek sesle müzik dinlerseniz
    komşuların sizi şikayet etme hakkı doğar, ama eviniz tek katlı
    müstakil bir ev ise, burada isterseniz senfoni orkestrasına konser verdirtebilirsiniz;)

desibel ölçümü yaptırsanız bile polise bir şey kanıtlayamazsınız, çünkü
    trafik polislerinin desibelmetre ile gezdiğini zannetmiyorum:)

bence yapacağınız tek şey polisi görünce gaz kesmek;)

Hüseyin Çankaya ve yilmaz_bilgin bunu beğendi.
  5. Emrah.Saka

Emrah.Saka Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda

Yılmaz bey söylediğiniz gibi bir işletme durumu malesef yok. Bir dönem modifikasyon işi ile uğraştım topladımız bir vectranın özel dizayn tamponlarını işletebildik ancak bunun için proje yaya ve araç güvenliğini tehlikeye sokacak bir şey değil vs... gibi bir çok belge ile muayeneye girdik ve dtm spoiler a izin alamadık. aslında haklılardıda bir yayaya çarpma anında eğer yaya arkaya düşer ise dtm nin kesme tehlikesi vardı. egsoza ise neden izin verilmez ona geliyim;

Tüm otomotiv ile ilgili fabrikalarda bir araca onay alınmadan önce o aracın ses haritası çıkarılır. Hatta şöyle söyleyim traktörlerin dahi böyledir. Ve yasalar bir motorlu kara vasıtası için belirli ses düzeyleri koymuştur. bu düzende tutarsanız aracınızın trafiğe çıkması serbesttir. Ancak aksi bir durumda o araç trafiğe çıkamaz. şimdi siz açık tip egsoz takarak bu ses yasasını delmiş oluyorsunuz ve aracın orjinal ses değerlerini aşıyorsunuz bu sebeple böyle bir şeye izin verilmez. Tabi burada diyebilirsiniz e o zaman bu kadar onay neden var neden devlet bunların ithaline karşı çıkmıyor? Söylediğiniz egsozlar aslında performans amaçlı susturuculardır. Bu sebeple bu tarz malzemeler yarış kullanımı için üretilmişlerdir. yani siz motorunuzu sadece pistte veya özel parkurda yarıştırmak için kullanıyorsanız takabilirsiniz. tıpki bahsettiğim dtm spoiler gibi. Bu ürünlerin türkiyeye girişi ise bu sebeple serbesttir. yani bu gibi ürünler yarış amaçlı kullanıma uygundur bu sebeple sokulur siz bu ürünü taktırıpta trafikte kullanamazsınız.

Bu konuda bir tavsiye verecek olursam. bir dönem kendi arabamda da bir kaç topladığım arabadada kullandığım bir sistem vardı. Performans tipi egsozu yer uygunsa orjinal sisteme ek yapıyordum ve bir elektrik motoru ve vana ile gaz yönünü değiştirerek istediğim anda manifolttan çıkan gazı orjinal susturuculara istediğim andada performans tipine yönlendiriyordum. Bu sayede bir çok çevirmeden yırtabilirsiniz. Ama tabi bunu yapacak bir ustayı bulabilirmisiniz bilemem..

yilmaz_bilgin ve selcuk_celik bunu beğendi.
  6. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Yani bahsettiğiniz egzost orijinal değil,gürültü egzostu..Bunları takanlar da cezaya katlanacak...Hem bu kadar para verip,hem de trfikte para cezası,çevreden gürültüye verilen tepkileri de karşılamak değer mi acaba diye düşünüyorum.. Üstelik bu egzostların performansı % kaç oranında arttırdığını da çok merak ediyorum..

7. mehmetpolat

mehmetpolat Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    hastane,okul vb. gibi yerlerde gaz keserim onun dışında yardırırım kim ne karışır abicim ya helede şehirler arası yolda dendiği gibi hız için ceza kesecek olsa sonuna kadar haklı, polis arkadaş bahane arıyor.
    ses iyidir trafikte farkedilirsiniz.

8. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    orijinal yada yan sanayi ayrımı olamaz eğer ekzozunuz (her fırsatta söylüyorum egzoz diye yazılır) normal desibelde ses çıkarıyorsa onun orijinalmi yan sanayimi olduğunun bir önemi yoktur fabrika çıkışı egzozunuz bile olsa ama susturucusuyla oynansa suç teşkil eder susturucusuz bir egzoz sizinde dediğiniz gibi 170-200 km hızda epeyce bir desibel ses çıkartır trafik polisinin motosiklet sevmemiş olabilme ihtimali gibi olasılıkları eklersek ceza kaçınılmaz.. orijinal ayarlarında kullanmak ve polisin olduğu ortamlarda relaks kullanmak sorunu çözecektir

9. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    Bu Ülkede malesef herşeye bahane bulabilen olduğu gibi piyango gibi sizide bulabilirler o yüzden tamamen şans bu :)

10. Emrah.Saka

Motosiklet:
    Honda
    Hocam bu kaliteye göre değişiyor. genelde testlerde dergilerde %10 hatta 15 diyenler var ancak bunların test ettikleri araçlar genelde eskimiş orjinal egsozun ölçümünü ve daha sonra performans tipi egsozun ölçümünü değer alıyorlar ve sonuç aldatmaca çıkıyor ancak günümüzde ortalamaya vurursak % 2 ila 8 arasında bir güç artışı olabiliyor. tabi bu sistemler belirli kurallara uyulmadan yapılırsa güç düşüklüğü alt devirlerde fazla yakıt harcamasınada neden olabiliyor. ancak ülkemizin egsoz ustalarının % 95 i egsozu sadece bir borudan ibaret gördüklerinden bunu pek hesaba katmazlar...

11. fuat karadag

fuat karadag Aktif Üye

hocam bana kalsa herşeyin orjinali iydir orjinal egzos lar bu kadar gürültü çıkarmaz . ama şehirler arası yoldada o polis arkadaş saçmalamış .

12. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Teşekkür ederim Emrah bey,bu güç artışındaki % de den hava filtresindeki değişiklik payını da çıkarırsak egzost için kalan % lik güç artışı,çok cüzi kalıyor...Bu kadar fark için 800 euro civarında para harcıyarak gürültü satın almak bana göre çok uçuk bir fikir gibi geldi...Lütfen bunları kullanan arkadaşlar alınmasın bu benim kendi görüşüm!..Zaten kaskı taktığınızda bu sesin %80 ini duymuyorsunuz..

13. Emrah.Saka

Motosiklet:
    Honda
    Hocam bu güç artışları en iyi şekilde sırf egsoz sisteminin artışları. söylediğiniz gibi trafikte kullanılan bir motorda belki önemsiz ancak zaten bu işlemi yaptıran çoğu arkadaşımız ses amaçlı yaptırıyor. tabi zevkler ve renkler tarışılmaz. Ama dediğim gibi durum bu... reklam hileleri ile verebileceğinden fazla güç verdiğini söylüyorlar ve ne yazıkki insanımızda buna inanıyor.

yilmaz_bilgin ve o.somuncu bunu beğendi.
  14. serkan thundercat

serkan thundercat Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    benim motorumda da orjinal egzosuna müdahale var.. ses çok abartı değil ama sessiz de değil.. sanırım polisleri kızdıracak kadar değil, daha sorun yaşamadım.. ancak süper sport bi motoru sanırım egzos olmadan, yani ses olmadan kullanamazdım..