Elektrikli Bisiklet Sürücülerine Zorunlu Ehliyet..!

Konu, 'Güncel Haber ve Duyurular' kısmında Burak tarafından paylaşıldı.

1. Burak

Burak Aktif Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Bisiklet sürücülerine zorunlu ehliyet!
    81 il emniyet müdürlüklerine gönderilen yönetmelikte ehliyetsiz yakalanan sürücülere ceza kesilmesi istendi

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan yönetmelikle elektrikli bisiklet sürücülerine ehliyet ve kask zorunluluğu getirildi. 81 il emniyet müdürlüklerine gönderilen yönetmelikte ehliyetsiz yakalanan elektrikli bisiklet sürücülerine ceza kesilmesi istendi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 15 Nisan günü yayınladığı yönetmelikte, "Hızı 25 km/saat üzeri ve gücü 250 W üzeri elektrikli bisikletler ile hızı 25 km/saat altı ve gücü 25 W altı elektrikli bisiklet sürücülerinin 'A1' sürücü belgesi sahibi olmaları, koruyucu başlık takmaları zorunlu olup, 'A1' sürücü belgesi bulunmadan bu tür araçları kullananların 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 36. maddesinde, 'Motorlu araçların, sürücü belgesi sahibi olmayan kişiler tarafından karayollarında sürülmesi ve sürülmesine izin verilmesi yasaktır' hükmü doğrultusunda cezai işlem yapılacaktır. Koruyucu başlık takmayanların ise 78. maddeye göre cezai işlem uygulanacak" dendi.

81 İL EMNİYET MÜDÜRLÜKLERİNE GÖNDERİLDİ

Yönetmelikte ayrıca 15 yaş üstü elektrik bisiklet sürücülerinin A1 sürücü belgesi alma zorunlu olduğu belirtildi. 15 yaşından küçük çocukların bu araçları karayollarında kullanması halinde 5326 sayılı kabahatler kanununa göre işlem yapılacağı açıklandı. Emniyet yetkilileri ehliyeti olmayan elektrikli bisiklet sürücülerini ehliyet alıncaya kadar bu tür araçların kullanmaması konusunda uyarıda bulundu.

Kaynak: Haberturk

BENCE ÇOK DOĞRU BİR KARAR.. HEM DE GEÇ KALINMIŞ BİR KARAR.. UFACIK ÇOCUKLAR ELEKTRİKLİ BİSİKLET İLE CADDELERDE FİNK ATIYORLAR..

2. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    kesinlikle doğru bir karar.

3. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Bilgilendırme ıcın tesekkurler Bencede dogru bır karar

4. Burak

Burak Aktif Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Kesinlikle yayadan çok elektrikli bisiklet var..

5. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Geç bile kalınmış bir karar...

6. berkay yeşilay

berkay yeşilay Aktif Üye

Motosiklet:
    Mondial
    arkadaslar ehliyetin ve kaskın olması elbette güzel bişey ama bi elektrikli ler için agır degilmi bence ehliyet kask yerıne bunların ana yollara cıkma yasagı getirilse mahalle arasında sürüş saglansa daha iyi olmazmıydı acaba diye düşünüyorum yavas seyirlerinden dolayı

7. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    ehliyet zorunluluğu olması trafik ve ilkyardım eğitimi alınmasını sağlayacaktır. bu da olumlu bir gelişme bence. anayollara çıkmadan mahalle, sokak aralarında dolaşma izni olsa bile, diğer taşıtlarla illa ki karşılaşacaklar.

alınan karar daha emniyetli sürüş için önemli.

8. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hali hazırda 2918 sayılı Karayolları Trafik kanunuda olan bir madde var.Ama Uygulayıcı konumunda ki Trafik polislerinin çoğunlu bu maddeyi bilmezler bile.Eski trafik polisleri bilirler ama uygulaması yapılmaz her ne hikmetse.
    Kanuna göre Bisikletlerin plaka zorunluluğu,Bisiklet sürücülerinin A1 ehliyetli olmaları,11 yaşından küçüklerin ebeveynleri yanında olmadan trafiğe açık yerlerde bisiklet kullanmaları YASAKtır.
    Ama burası Türkiye.
    Bu coğrafyada her an her şey olabilir.
    Bu yeni bir şey değil ama uygulama yok.
    Aynen kabahatler kanununda alenen belirtildiği gibi umuma açık yerlerde dahi Tavla oynanması YASAKtır Ama uygulama yok.Kİ bu yasa taa 4.Murat zamanında beri gelen bir YASAKtır ama TINNN.
    Çok isabetli bir karar ama uygulanacağını hiç sanmıyorum.Önünden geçen motosikletliye KASK ve diğer koruyucu ekipmanlar için bırakın ceza kesmeyi uyarı bile yapmayan Kanun uygulayıcıları yine gözlerini kapatıp işlerini yapacaklar.Ben KASKsız sürücüyü durdurp uyarı yaptığım için ilgi yetkililerden fırça yiyiyoruım ama aynı fırçayı atan zevat KASKsız sürücüye hadi aslanım sen bak işine diyebiliyorsa ben inanmıyorum bunun uygulamaya geçeceine.,

9. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Ne zaman uygulandıkı sen kanunu çıkar uygulayan ve denetleyen yokkk

10. ahmet atay

ahmet atay Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    çok iyi bir karar gördüğüm elektrikli bisikleti durdurup uyaracam :)

11. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Boş ver Ahmetcim.Sen uyarma.Sonra çıkar işgüzarın görevli efendinin biri görevini yapmadığından alınır benim gibi fırça yersin.
    Ben vaz geçtim artık.Bıraktım KASK kafalılarla mücadeleyi.Bıraktım artık beyni olmayan zavallılarla uğraşmayı.BU iş için maaşını alan efendiler yapsın görevlerini.

Mesut Korkmaz ve Enes ŞİMŞEK bunu beğendi.
  12. Enes ŞİMŞEK

Enes ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Ohhh çok iyi olmuş. Bu yönetmelik uygulanmak için değil zaten, kaza olunca "biz ehliyet ve kask zorunluluğu getirmiştik, niye ehliyetin ve kaskın yok" diyip ceza yazmak için konulmuş zaten.

13. munir

munir Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    tam isabet rahat rahat gezmesinler öyle

14. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Bu arada bunları sürenlere de motosiklet sürücüsü diyorlar tv'lerde...Yine kabak bizim başımızda patlıyor...:mad::mad::mad:

15. Burak

Burak Aktif Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Cehaliyet başa derttir.. :)

16. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Yavaş, sessiz ve ufak tefek oldukları için hem kendi, hemde diğer sürücülerin hayatını tehlikeye atıyorlar. Arabayla çok kez tehlike atlattım. Aynadan göremediğim için üstlerine kırıyorum arada bir :S Kesinlikle iyi olmuş bu karar. Ben direk toplatılmasından yanaydım ama zaten kimse bu elektrikli aletlere binmek için ehliyet almaya uğraşmaz.

Antalya'da bu yasa çıkmadan önce bi uygulama başlamıştı. Bunları durdurup fatura soruyorlardı. Çok fazla hırsızlık olayı olmuş. Faturası olmayanı hop atıyolar çekiciye götürüyorlar. Üstüne bir de ceza. Tabi çoğu kişi o cezayı ödeyip bisikletini almadığı için mezarlık gibi olmuş otopark

17. berkay yeşilay

berkay yeşilay Aktif Üye

Motosiklet:
    Mondial
    ben bırını uyardım adfamın suratı 5 karıs oldu bencede bırak polıs onları uyarır diye düşünüyorum herkes anlayıslı olmaz :())=

18. Enes ŞİMŞEK

Enes ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Geceleri bisikletinin şarjı bitmesin diye far veya park lambası yakmayan sivri zekalılara dikkat edelim, başımıza bela olmazlar inşallah.

Hasbinallah...

19. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    valla aslında ben uygulanmayacak kuralların konulmasından yana değilim.
    eğer koyduysak yasayı kesinlikle uygulanmalı. yoksa insanlar bu kuralsızlığı kural olarak kullanıyor ve giderek kuralsızlık artıyor. aynen istanbul daki halk otobüsleri ve minibüsler de olduğu gibi. biri buna dur demeli...