Elektrikli Bisiklet

Konu, 'Motosiklet ve Trafik' kısmında Niyazi tarafından paylaşıldı.

1. Niyazi

Niyazi Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    1-2 Senedir bulunan yakıt parası az olan bisikletler. Ekonomik, güzel bir şey ama kullanmak icin ehliyet gerekmiyor. Eminim buda kazaları arkasında getirecektir. Daha bisiklete bile fazla binmeyen 8-9 yaşındaki çocuklar elektrikli bisiklete biniyorlar. Burdurda oturuyorum evim burdurun ortasında sayılır. Çoğu kişide elektrikli bisiklet var, tamam buna karşı değiliz gayet güzel, dünya için daha güzel hatta. Sorun buna 9-10 yaşındaki çocukların binmesi. Öyle hızlı geçiyolarki sağa sola bakma falan hiçbir şey yok. Bence bunlara 13 yaş sınırı konulmalı. Tedbiri birileri ölmeden, felç olmadan alsak çok iyi olacak.

Murat Burak ve huseyin.sait.61 bunu beğendi.
  2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    2918 sayılı karayolları Trafik kanununa göre bisiklete dahi ehliyet gerekmetedir.Ama başımızdaki coşku..... Ahma.......r bu uygulamayı göz ardı etmekteler.Bu yasa halen yürürlükte ama uygulamada yok.Eeee birileri parayı bulması lazım.Tabii bizde millet olarak bize bir şey olmaz mantığyla hareket edince işte ortaya çıkan sonuç.
    Sorarım size bu ülkede kim işini doğru dürüst yapıyor.
    Sorarım size Trafik polisinin gözü önünde tek teker yapana kasksız korumasız gezene bir şey yapmıyorsa ne olur bu ülkenin hali.Motosikletli Trafik polisleri kask takmadan araç kullanıyorsa bizde işte böyle içine ederiz ortalığın.
    Bu kadar basit ve net.
    Hep diyorum ama kızıyorlar ama yinede diyeceğim.
    BİZ BASİT MİLLETİZ vesselam.
    Çünkü başımızdakiler de BASİT
    Her kanunu uygulamayı avrupadan alırız ama kendi şartlarımıza uygularız.
    Yok böyle bir şey.

3. Niyazi

Niyazi Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Polisler konusunda sonuna kadar haklısınız. Toplum destekli motosikletli polisleri nerede görsem kafalarında kask yok. İçimden sormak geliyor niye diye.. Genelde kaskları motorda asılı oluyor bunların. Hadi bazıları kısa yolda ara sokakta gidiyorda, adam 250 ccden büyük bir motorla, petrol önünde düz bi yolda, şehir içinde en az 55,60 la gidiyordu hatta fazlaydı bile. Kafasında polis şapkası öylece geçti gitti önümden. Acaba polisler ölümsüzmü diye düşündüm bi an :S

4. huseyin.sait.61

huseyin.sait.61 Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    evet takmayanlar var ama bu düşük bir oran bence yada bana hep kasklılarmı denk geldi bilemiyorum sivil kullanıcılara göre çok büyük oranda takıyorlar ama benimde tuhafıma giden şey şu polis kaskını takmış ve bu kişi neredeyse hergün saatlerce bunu takıyor ve bakıyorum yanlarından bir motorlu geçiyor kask yok durdursa muhtemelen ehliyette yok
    am durbakalım sen kardeşim sadrazamın sol kolumusun busıcakte ben takıyorumda saatlerce sen neden takmıyorsun deyip yapıştırmıyor cezayıhalböyle olunca durumda böyle oluyor kask takma oranı dibe vuruyor
    aslında bu eds kameraları kasksız sürücü ile geçen motorsikletlerebile pilakadan cezayı basmalı bak ozaman nasıl takılıyor kask

5. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Ülkemizde her denetim, sadece birileri istediği zaman yapılıyor. Herzaman denetim yapılmıyor. Fırınlar, lokantalar, pastaneler, okullar, hastaneler, askeri birlikler... say say bitmez. Ne zaman denetlenir? Bir ay öncesinden haberleri olur derlenip toparlanırlar sonra da denetim yapılır.

Herşey fasulyeden yani :mad:

Hafızanızı bir yoklayın bakalım. Sağlık bakanı veya müfettişi kaç defa gecenin bir yarısı herhangi bir hastanenin acil servisine gidip denetim yapmış? Zabıta, gece saat 4-5 de üretim yapan kaç fırını denetlemiş? Trafik polisi herhangi bir zamanda önünden geçen kaç kasksız motosikletliye ceza yazmış?

Denetim mekanizmasını geliştirmediğimiz sürece biz bu şekilde yaşamaya mahkumuz.

Avrupa Birliği'ne mi gireceğiz? Bu kafayla mı? Haydi canım sende... :mad:

6. Tolga Can

Tolga Can Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Bu Elektrikli Bisikletler bizim buralarda da çok ilgi görüyor.
    Bi ara arkadaşımın elektirikli bisikletini aldım. Yavru köpek ile yarış yaptık. :)
    Köpeklerden kesinlikle kaçış yok. Onu anladım :) Çocuklara gelince, gerçekten yaş sınırı olmalı
    Bizim buralarda ara sokaklarda bisikletli çocuktan çok, Ekobisli çocuk var. Takdir, Teşekkür getir. Ekobisi Kap git mantığında babalar türemiş. Hiç birinde kask yok. Sokak aralarında aniden çıkıyorlar. 3 kişi aynı anda geziyorlar. Süren kişi daha tam kontrol edemiyor. Önünde 7-8 yaşlarında kardeşi arkasında da aynı yaşlarda çocuk vızır vızır gidiyorlar. Bir gün birine çarpıp sakat kalacaklar yada temiz bir dayak yiyecekler. Bana çarparlarsa dayak ile birlikte sakat kalırlar. Babaları gelsin. Onları da pataklarım. + 15 diyorum. Sorumluluk gerektiren bir araç.

7. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Bu iş çok canımı sıkmaya başladı, Bu scooter'lı kasksız tipler çoğaldıkça toplumda "scooter'a binmek için herhangi bir korumaya gerek yok" yargısı oturuyor. Etrafta o kadar çok sucu, pizzacı, lahmacuncu velet varsa (velet diyorum çünkü 15-16 yaşlarındalar) kask takmıyor veya hayret ettiğim şekilde kaskı kafasına kasket gibi geçirip geziyor. Kaskın çenesi alnının üzerinde yani. NAsıl kızıyorum anlatamam. Arkadaş E-5 de bile yanımdan geçen 10 motosikletten 5-6 sında kasksız sürücü var. Bunlardan 3-4 tanesi de 18 in altında. Kenara çekip sopalayasım geliyor. İnsan nasıl oğlunu, kardeşini, çalışanını böyle cahilce bu şekilde motora bindirir anlamıyorum.

Geçen gün debriyajım yapılırken bi velet geldi, elinde sigara, 17 yaşlarında altında kendine ait 250 CC cruiser jinlun. 2 senedir bu motora biniyormuş, evveli scooter. Kendi motoruyla pizzacılarda çalışıyormuş, ekmek parası... Hiç ceza yememiş, çünkü onu çeviren yurdum YUNUS'ları (bilgi: yunuslar denizcilere yardım eden güleryüzlü hayvanlardır) ona acıyıp bırakıyorlarmış. Ekmek parası ne de olsa. Az ilerdeki kavşakta bu çocuğun üstüne gazete örtülmüş halde görürlerse ona acımayacaklar ama değil mi? Gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum. Arkadaş bu memlekette vergi toplamak bu kadar güçken, benim telefon konuşmamdan, ısınmak için harcadığım doğalgazdan, çocuğuma aldığım bebek mamasından, yediğim ekmekten dünyanın vergisini kesmeye çalışıp hala da cari açık veren devletim çok mu zengindir bunlara ceza kesmiyor, her alanda bu iş böyle, hatalı park eden, kemer takmayan, telefonla konuşan, hız limitini aşan otomobil sürücüsü de polise iki dakka dil dökünce cezadan yırtmıyor mu? Duygusal milletiz diyemidir bu, olmasın arkadaş polisimiz duygusal olmasın, çocukların kalbi kırılsın, kafası değil... Babaları ceza ödesin cenaze masrafı değil !!!

8. DOGAN AVCI

DOGAN AVCI Üye

Motosiklet:
    Honda
    gökhan, söylediklerine sonuna kadar katılıyorum. hatta benim iş yerim tam bakkalköy ışıklarda. dün yanyana iki motor durdu..biri full koruma Olması gerektiği gibi), diğeri honda activa ve iki kişi binmişler ama altta şort, üstte kısa kollu atlet resmen (genel olduğu gibi). birbirlerine full korumalı motorcuyu gösterip gülüşüyorlardı (bu sıcakta manyak mı la bu diye). çok acayibime gitti. hangisi yanlış ve neye gülüyorlar diye..
    diğer yandan, ben de sürekli yunusları kasksız görenlerdenim. birşey daha söyleyeceğim, motorlu veya ekip arabalı polis araçlarının kırmızı ışıkda en önde olduklarında asla kırmızı ışıkta durduklarını görmedim bugüne kadar. kesinlikle acil durumlarda bunu anlayabilirim de, normal standart dolaşmalarında bu normal midir? böyle bir kanun mu var ? "polisler kırmızıda durmaz" diye..hatta kendilerine korna çalanlara da anonsla garip cevaplar verdiklerine de bizzat şahit oldum..bien varsa bunu bana anlatsın..

9. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Maalesef çözümsüz bir konu kanun var uygulayan yok ben çocuklara suçlu diyemiyorum onları alanlar daha suçlu saldım çayıra mevlam kayıra demekten başka birşey gelmiyor içimden :(

10. Niyazi

Niyazi Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Burda gördüğüm polisler genelde kasksız hadi onları geçtim, polisler arabada telefonla konusarak gidiyor. Bi sefer yanımdan geçtiği sırada yolun neredeyse ortasında durdu telefonu eline aldı. Elini camdan çıkaran polislermi aramazsın, trafik polisinin, motosikletli polislerin yanından geçen kasksız motosikletlilerimi :S Anlamıyorum ben bu Türkiyeyi.. Bende az değilim ama :p

11. huseyin.sait.61

huseyin.sait.61 Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    forumumuza uye morsikletli trafik polisi yani yunus arkadaşlarımız varmı varsa onlar bizi bu konuda aydınlatır sanırım

12. Gulsen.Kilic

Gulsen.Kilic Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Kardeşimle Eminönünde gezerken sokak arasında motosiklet satan bir yer gördük.girip bir bakalım dedik.İçeride yaklaşık 10-11 yaşlarında bir çocuk motorun üzerinde yanında da babası. Elektrikli motora ehliyet gerekmediğini o gün orada öğrendim. İlk gördüğümde herhalde adam kendisine alıyor da çocuk heves edip bindi dedim. Sonra satıcı dışarıda bir turlasın, denesin filan deyince hepten şok oldum. O motorun kullandığı yakıt ya da elektrik mi ehliyeti gerektiriyor. Sonuç da ikisi de iki teker değil mi?Elektrikliyle benzinli aynı trafiğe çıkmıyor mu?
    Üşürsün montunu giy dediğinde lafını dinlemeyen kafasına göre hareket eden çocuğa nasıl mont, kask vb. korumalarını giydirebilirsin ki.Ayrıca muhtemelen o yaşta çocuğunu iki teker üzerinde bırakacak kişinin kaska monta bi dolu para vereceğini de sanmıyorum. Zaten güvenlik ekipmanları o motordan pahalıya gelir.

Böyle kuralların bizim ülkemizde de uygulanabilmesi için için acaba 50 yıl yeterli olur yoksa 100 yıl mı?
    "Shakira’nın klip çekimleri sırasında ... Harley Davidson marka bir motorla kasksız dolaştığı için para cezası alabileceği bildirildi."

Onur Filiz ve DOGAN AVCI bunu beğendi.
  13. Niyazi

Niyazi Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Bunun icin 1 kac kisinin ölmesi gerekiyor anca öyle tedbir alınır..

14. Tolga Can

Tolga Can Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Birinin ölmesi gerekiyorsa ölsün. Hiçte itirazım yok.
    Tedbiri alsın. Saatteki hızı çift akülü olanlar 38 km. Bizzat test ettim.
    Rampa aşağı (Rampaya göre) 45 km gördüm. Mesai arkadaşım kullanıyor.
    Ve zoraki kask aldırdım. iş yerinden arkadaşlar adamla sürekli dalga geçtiler ama yine de kafasından çıkarttırmadım. Hatta bir kaç kaza resmi gösterdim. Kafa böyle menemen gibi yayılır asfalta dedim. alttan bağcığını bile bağlıyor. şimdi de göğüs ağrısı çekersin dedim. Mont aldırmaya çalışıyorum. Motor hızlı gitmesede şehir dışındayız her yer açık. Sürekli rüzgar var.

Bunlara kask şart. Diğer ekipmanları almasalarda olur.
    En azından kaza yapıp sakat kalırlar. Böylelikle elimizde canlı örnek olur.

Motor sadece trafikte değil. Yayaların olduğu yerde de tehlikeli.
    - sesi duyulmuyor. Kimin nerden çıktığı belli olmuyor.
    - Bazıları gece far bile yakmıyor. İyice bisiklet olarak bellemişler
    - Bazıları bulvardaki yaya yollarından trafiğe atlıyor.
    (Bizim burda 3 gerizekalı aynı anda geçmeye kalkınca birbirine çarpıp yolda kalıyor.)
    Gelen arabada bonus puan kazanıyor. Arkadaşım söyledi. Keşke fotosunu çekseydin dedim.

Ertunc.İlbeyli ve DOGAN AVCI bunu beğendi.
  15. DOGAN AVCI

DOGAN AVCI Üye

Motosiklet:
    Honda
    tolga harika anlatmışssın dostum ya::))) benzetmelerin süper valla (menemen vs).

16. Niyazi

Niyazi Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Sesi duyulmuyor kesinlikle bunlara bi radyo koydurmak lazım :D Simdide moda sağına soluna led taktırıolar :D bin liralık motorumsu bisikletimsi şeye 100-200 lira masraf eden gördüm :D Yakında m direksiyon fln takanlar olur :D Yarışlar başlar üstüne yatarlar :D En azından mobilet yarıslarına göre ölümler yaralanmalar azalır..

17. yunusemre

yunusemre Üye

Cin'de elektrikli bisiklet cok yaygin, normal trafigin bir parcasi. Burada neler goruyoruz, kaski gectik ustune 5 kisi binen gordum (anne baba 3 cocuk***)
    Onu gectim 'ellerini kullanmadan yuk tasiyarak motosiklet kullanan' gordum. Videosunu bulayimda koyayim.
    Ayrica cok genis ve hareketli piyasasi var (mesela daha yeni bi modeli cikmisti 40 a kadar cikip 80 km yol alabilen bi yamaha)
    Hirsizligida en cok yapilan bisiklet turu

Ama en azindan burada ehliyet gerekmesede, plaka gerekiyor. Plakanin ustunuze olmasi sart. E tabi 18 yasindan kucuk kiside plaka alamiyor.
    (Ha bana derseniz kim durdurup bakiyor peki diye, bu sorunun cevabi yok :) bugunlere pekin icinde siki kontrole basladilar yalniz)

***Yaa Cinde tek cocuk kurali yokmu diye itiraz etmeden hemen soyleyeyim, koyluk yerlerde oglan cocuk olana kadar cocuk yapmak serbest ayrica parasini basarsaniz yine ikinci cocuk serbest

18. Alican

Alican Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Benim babam 12 yıldan beri trafik polisi topickdeki yorumların hepsini okumaya garet edip sorularınızı cevaplamaya çalışacağım.

Yaptığım yorumlar kocaeli polisleri içindir.
    Elektrikli bisikletlerin kanuna göre e-5 otoyol ve anayollara çıkması yasaktır.Sadece bu yıl 18 adet bisiklet bağlandı.(Bu bağlananların 12 tanesini biz satmıştık)
    Motorize ekipler kısa mesafelerde ve günün yorgunluğu bastırdığında kask takmıyorlar.Tüm gün hiç takmayana rast gelmedim.
    Tam takım belgesiz bir motosikleti bağlamak ortalama 2-3 saat sürüyor.Bu yüzden bağlamak istemeyebilir.
    Sokakda dolaşan ÇİP mobiletleri tamamen görmezden geliniyor.
    Eğer bir mobileti durdurduğun yapılan uygulamalar.
    1-Kimlik sorgulanması
    2-Ehliyet
    3-kask
    4-ruhsat
    5-Ruhsat yoksa şase numarası(Eğer kazınmışsa karakola hırsızlık bürosuna ayrı bir rapor yazılacak)
    6-donanım(motosikletin orjinalliği far stop vs.)
    7-Eğer motosiklet bu kriterlere uymassa motosiklet çekici tarafından otoparka götürülür ordada ayrı bir teslimat prosedürü.
    Sonuç olarak bayağı bir zahmetli iş.
    Sıra babamı eleştirmeye gelince ;
    Babam sabah saat 8 de göreve başlar ve akşam 22.00 da görevini bitirir.(Polis eksiği varmış)
    Babam ekip otosunu kullanırken elini camdan dışarıda çıkarır.Sebebini bilmiyorum
    Babam ekip otosunu kullanırken cep telefonu kullanır fakat bizle değil başkomiser veya komiserle konuşur.15 yıllık telsizlerin cızırtısından bişey anlaşılmıyor.
    Sonuç olarak babam bile olsa kurallara hiç bir polis tam olarak uymuyor.Belkide korkuyorlar.
    Bu yüzden olabilirmi.
    http://www.milliyet.com.tr/ceza-yaz...sondakikaarsiv/11.09.2010/1282513/default.htm

19. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    İlaveten;
    Babanında bildiği ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda yazılı olan ama ne hikmetse uygulanmayan bir husus var.
    Bisiklet ve Motorlu bisikletlerde ehliyete tabidir.A1 ehliyetinin veriliş amacı budur.
    Hatta adı geçen kanunda bisikleti 11 yaşından küçükleri yanlarında ebeveynleri olmadan trafğie çıkmaları da yasaktır.11 yaşında büyük olanlarda trafiğin hızlı aktığı yerlerin dışında olmak koşulu ile ve bisiklet ve Motorlu bisikletlerinde Trafik Tescil plakası olması kaydıyla kullanabilmeleri şarttır.
    Kanun var ama uygulama mercii olan trafik polisleri dahil bir çoğu bunun farkında bile değiller

Yani yasada var olanların çoğu uygulamada yok.
    Yani bisiklet için hala yürürlükte olan plaka ve ehliyet (A1) şartı hiç bir uygulamada yapılmaz.
    Ne demiş bir büyüğümüz.
    Kanunlar delinmek için yapılır.Bizde millet olarak bu işlerin mokunu çıkartmakta üstümüze yoktur.

Mesela ;
    Motosikletlerde ruhsatlarda Tescil büroda çok yoğun iş mesaisinden kaynaklanan durumlardan dolayı bazı tescil belgelerinde sürücü hariç 1 kişi yazar bazıları eski tescil belgelerinde 1 veya 2 yazar.Eğer 1 yazıyorsa ve trafik uygulamasında Trafik memuru motosiklette iki kişi yakalarsa ve tescil begelesinde 1 yazıyorsa istidap haddi suçundan işlem yapılır.Ama 2 yazıyorsa sorun olmaz.
    Çok memur arkadaş aslında ilgili kanunun maddesinde açıkça yazdığı halde bunu uygulamaz ve o anki keyfe göre işlem yapılmaktadır.
    Tecrübe ile sabittir.
    Alican kardeşim baban ne der bu konularda :D

Ertunc.İlbeyli bunu beğendi.
  20. yunusemre

yunusemre Üye

Bu arada Turkiyede yapiliyormu bilmiyorum ama, bu tur bisikletlerin Li-ion pil takilarak ve watt ayarlariyla oynanarak yuksek hizlara cikabilmesi mumkun. Fiyatida bu islemin gayet uygun.

Altta tablosunu veriyorum:
    Lead-acid battery speed: 28km/h - 32km/h

07. 48V500W50A R: 160-220 km S: 43-48 km/h
    08. 60V500W42A R: 160-220 km S: 48-55 km/h
    09. 48V800W50A R: 140-180 km S: 45-52 km/h
    10. 60V800W42A R: 130-160 km S: 55-60 km/h
    11. 60V1000W42A R: 120-150 km S: 58-63 km/h
    11b. 60V1200W42A R: 110-140 km S: 63-68 km/h
    12. 60V1500W42A R: 100-130 km S: 68-72 km/h
    13. 60V2000W42A R: 90-120 km S: 70-78 km/h
    14. 60V3000W42A R: 80-100 km S: 90-100 km/h

R(Range/Mesafe): Alabilecegi maksimum mesafeyi gosteriyor sarj doluyken
    S(Speed/Hiz): Ulasabilecegi maksimum hiz

Bu tarz bisikletleri bolca kullanmis birisi olarak rahatca soyleyebilirim ki gaz ayari motorlardaki gibi degil.
    Yani demek istedigim bir motosiklette bildiginiz "gaz" olayi var, o tutacagin donebilecegi genis bir aralik var degil mi?
    Bunlarinkisi ise motorla karsilastirildiginda o aralik cok dusuk. Sanki gaz vermektense on/off dugmesine benziyor.

Ayrica zaten tekerlekleri genelde (yeni modeller haric ama onlar bile yeterince iyi degil) scooterdan bile daha ufak ama govdeleri ayni oluyor.Ve tekerlekleride icten samrelli. Cok kolay zarar goruyor.

E ehliyette gerekmiyor(!?!)(yani demek istedigim kimse sormuyor) zaten gorulen o ki Turkiyede(burda da oyle)

E ufak cocugun alipta 90-100 yaptigini dusunun bunlarla. Olume davet.

Onur Filiz bunu beğendi.