elektrikten anlayanlar yardım lütfen...

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında Burak.Başaran tarafından paylaşıldı.

1. Burak.Başaran

Burak.Başaran Yeni Üye

merhaba arkadaşlar. geçenlerde bir konu açmıştım sinyal lambalarımdaki bi bi sorun nedeniyle. ben bi tamirciye gittim ve biraz gözattıktan sonra sorunun kısa devre olabileceğine karar kıldık. motorun flaşörünü çıkarıp sinyal lambalarının sabit şekilde yanmasını sağladık ve sağ sinyalı actıgımızda (sinyal lambasının baglı oldugu) sigorta atıyor. 10 larca sigorta koyup hatayı anlamaya çalıştık. şöyle bir durum daha var sinyal bazen açtıgımda sigortayı attırmadan yanabiliyor fakat yandıgı zamanda motora gaz verdiğimde lamba sönme derecesine gelecek kadar az yanıyor. sonra kafasına estigi bi anda sigorta atıyor. birde direksiyonu sağa çevirince motor istop ediyor. o sorun daha oncede vardı yaptırmıştım(kafa grenajının oldugu yerde kablolarda temassızlık var demişti usta) ama şimdi tekrar nüksetti ara ara. fakat sinyal lambasıyla bi alakası olabilirmi sizce? yani yanında falan bulunuyorsa onunda kablolarında temassızlık yada baska bişey olup kısa devre yaptırıyo olabilirmi acaba. yada boyle bi durumda sizin olası sorunlara fikirleriniz ne olur arkadaşlar? niye bizden yardım istiyosun git yaptır diceksiniz belki ama flaşör bana ait olacak şekilde içini acıp kısa devreyı bulup yapmaya 100 tl gibi komik bi rakam verdi ve zar zor biriktirip motoruma sahip olmuşken 100 tlyi odemem zor biraz(piyasadan anlamasamda boyle bi işe 100 tl istemek bana biraz garip geldi). o yuzden yardım edebilrseniz cok sevinirim cünkü boyle seylerde yapılmazsa o sorun kendi kendimi yiyorum:( geçen elime aldım aletleri kendim yapacaktım acıp yapabilirsem fakat bir kac adet alet yetersizliginden tam sokemedim:D yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar şimdiden teşekkürler

2. Ahmet Gökhan ERSOY

Ahmet Gökhan ERSOY Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    MERHABA
    öncelikle şunu söylemeliyim yazdıklarınızı düşünürsek eğer belliki motorsikletiniz gidon kısmındaki kablolarla alakalı bir durum bu. Sinyal kablolarının söküp bir multimetre ile sinyal kablolarının arasında gidonu hem sağa hem sola çevirerek süreklilik olup olmadığını kontrol edin lütfen. Eğer süreklilik var ise sinyal kablolarıyla alakalı kısadevre var demektir. Sigortalar daha önce sökülüp yerine orjinali dışında daha yüksek amperde sigorta takılmasından dolayı geç atabilir veya gidonun oralardaysa (varsayım olarak) eğer sıkıntı gidonun dönüşüne göre attırabilir veya sinyali çalıştırabilir. İyi günler dilerim. Sorun çözüldüğü zaman bizleride bilgilendirirseniz sevinirim... :)

3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Mesajın yazım tarihi : 22-08-11

Muhtemelen bu uye sorusunu sordu çözümünü buldu gitti gider bir daha uğramaz aramıza.

4. Ahmet Gökhan ERSOY

Ahmet Gökhan ERSOY Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Sağlık olsun başka birinin başına gelirse bilgi sahibi olur die düşünüyorum. Uyarınız için teşekkürler dikkat ederim tarihlere :) :) :)

Gökhan Yasdal, Barış ve Şenol SEL bunu beğendi.