Eminim hiç biriniz görmediniz bu kaskı

Konu, 'Motosiklet Kaskı' kısmında Özüm Bekdeşer tarafından paylaşıldı.

1. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Eminim çünkü bu kask tamamen el yapımı, yakın bir tanıdığımın uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkardığı, Antalya'da kendi atelyesinde yaptığı kasklardan biri :D
    Ve çenesiz kask üretimi yapıyor aslında, kapalı kaskı bana özel yaptı sadece :D

Tamamen el yapımı, deri kaplanmış bir kasktır. İçteki kabuklarını (adını hatırlayamadığım bir malzemeden :D ) kalıplara dökerek yapıyor. Kabuğun sağlamlığını betona çarparak, çekiçle vurarak, arazi aracıyla üstünden geçmeye çalışarak bizzat denedim :D Kıramadım. Sağlam olduğunu düşündüğümüz, yüksek fiyatlara satılan bir kaskı parçalayıp kabuğunu yere 3-4 kez çarptıktan sonra kırıldığını da görünce, güvenim tam diyebilirim bu kaska :)
    Sıra fotolarda:

2. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Bunlarda serinin asıl kısmı:
    (Nakışlara dikkat!)

Hamburg Harley Davidson buluşması...Bizim kask elden ele..

3. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Şahane tasarımlar olmuş. Kaskın kırılmaması değildir tabi önemli olan ama arkadaşınız bu işe soyunduğuna göre araştırmıştır mukavemet işlerini elbet uzaktan ahkam kesmeyelim. Bizim hanım görmesin melekliyi masraf çıkar yine bana.

Özüm Bekdeşer bunu beğendi.
  4. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Cidden çok guzel tasarımlar ve çok orjinal gibi gorunuyor ama sızın kaskınız bıraz sade olmuş sankı :)

5. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Dediğiniz gibi çok araştırdı, çok uğraştı, çok kabuk ziyan etti bu sonuca ulaşana kadar ama güzel bişey çıkardı ortaya :)) Umarım yakında spor kluplerinin mağazalarında falan boy gösterecekler. KOSGEB'den geçmiş bi proje. Şu an seri üretimdeler, ihracata başlayacaklar yakında

6. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni

Evet oldukça orjinaller :)) İstediğiniz deseni nakışla yapıyolar üstüne. Ben özellikle sade istedim o yüzden böyle :) pek sevmiyorum şekilli renkli şeyleri :) sadece kırmızı dikiş istedim azcık renk katsın diye

7. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Eyvah! Erken konuşmuşum, başka kapalı kasklar da yapmış :) Şimdi gördüm facebooktaki resimlerinde :D bir iki aydır görüşmüyoruz, kapalı yapmycam demişti de fikir değiştirmiş demekki :D Buyrun fotosu da burda

8. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    çok güzeller. arkadaşınızın ellerine sağlık. size özel üretildiği için piyasada bulabileceklerinizden daha fit olmuştur.

9. celal serdar çelikten

celal serdar çelikten Kıdemli Üye

Motosiklet:
    BMW
    İlginç.... :)

10. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Evet, özellikle beni koruyacağına inandığım, güvenilir bi kaskı bi şişe viskiyle almış olmak çok fit oldu :D Zira naylon poşet kadar koruma sağlayabilecek bi kask kullanmak zorunda kaldım 10-15 gün :mad:
    Ama 3-4 aydır bunu kullanıyorum. Sürekli düşürmemden kaynaklanan harita görünümlü vizor haricinde çok memnunum :D

11. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sürekli düşürdüğünüz kaskınızın sadece vizörü mü çizildi acaba.
    Şöyle diyeyim.Bel hizasından kaskınızı beton veya asfalt zemine düşürdüğünüzde o kask sizi gerektiğinde koruyamayabilir.
    Bunu biliyormusunuz.
    Bu yüzden sert zemine düşen kaskınıza kendi güvenliğiniz için hemen veda edip yenisini alın ve daha dikkatli olmaya özen gösterin.

12. Serkan 06

Serkan 06 Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Kasklar gerçekten çok güzel, seri üretime geçildiğinde, yada sipariş üzerine yapıldığında hemen bir tane edinebilirim...

13. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni

Hayır böyle bi durum olduğunu bilmiyodum. Merak ettim ama. Böyle bir düşmenin sonucunda neden veda etmek gerekiyor tam olarak? Bilimsel bir açıklaması vardır herhalde değil mi? :) çünkü ben her düşürdüğümde yeni kask alsam, her aldığımı yeniden düşürsem yandım demektir :D

14. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni

Kaskın üretimindeki hedef kitle daha çok chopper kullanıcıları zaten. Almanyadaki Harley'cilerle anlaşma sağlanmıştı sanırım. Onlara bir parti gönderdi diye biliyorum hatta :)
    Eğer düşünüyorsanız iletişime geçmenizi sağlayabilirim. Özelden mesaj atarsanız telefon yada msn verebiliirm.

15. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    Varsa web adresini ve iletişim numarasını verebilirmisiniz eşim için düşünebilirim bir tane ;)

16. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Web adresi henüz oluşturulmadı sanırım. Ancak bendeki bilgilerini mesaj atıyorum hemen ;)

Mesaj kutunuz dolu olduğu için mesaj gönderemiyorum. Bi yer açarsanız hemen gönderirim bilgileri :)

17. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Kaskınızı düşürdüğünüzde dış kabukta milyarlarca mikro çatlaklar oluşmakta.Bunu İngiltere de denemişler.Kalite marka bir kaskı ve diğer marka kasklardan bir deneme yapmışlar.
    Sıfır kaskı çıkarıp xray da taramışlar sıfır hata.
    Sonra kaskı bel hizasından yere sert zemine bırakmışlar ve yine xray den geçirmişler ve bilgisayar ortamında milyarlarca mikro düzeyde çatlaklar oluştuğu gözlemlenmiş.
    Bu durumda lazım olduğunda sizin kafanızı koruyamayacağı sonucunu ortaya çıkartmış.
    Diğer yandan çok kişinin bilmediği yada kabul etmediği bir konu var.
    Bu Dünya'ya her şeyim bir yaşı vardır.
    Madde Yorgunluğu.
    Kaskınızı aldınız yola çıktınız.Yolsa Güneşin tehlikeli ışınlaraına maruz kalmakta,Yağmursa soğuyup sıcakta gevremekte.Sürüş anında diğer araçlardan veya havada bulunan toz taşlardan ciddi zararlar görmekte ve dolayısıyla ciddi yıpranma yaşanmakta.
    Nasıl ki zamanla motosikletimizin metal yerleri ve diğer tüm yerleri korozyona tabi kalıp yıpranıyorsa kaskımızda bu şekilde yıpranmakta.
    Ciddi kask üreticileri kaskları kullanmaya başladıktan sonra maksimum 3 yıl içinde yenilememeiz gerektiğinin altını çizmekteler.
    Motosiklette bazı araçların bir miyadı vardır.
    Yine çok kişi bilmez yada es geçer.
    Lastiklerinde bir ömrü vardır.
    Motosiklet lastikleri oto veya diğer çok teker araçların lastükleri gibi değildirler.
    Çok özel hamurla imal edilmekteler.Bu hamurdan ve bizim kullanma şeklimizden dolayı çabuk yıpranmaktalar veya havadaki elementlerden dolayı sertleşmekte çatlamaktadırlar.
    Bu yüzden lastiklerinde ömrü kısadır.
    Maksimum 2 yıl ya da 12 bin km de lastiklerimizin dişleri var olsa bile "Can güvenliğimiz" için değiştirilmesi gerekmektedir.
    AMA LASTİK KONUSUNDA BEN ONBİNLERCE KM YAPMIŞ VE HALA DA ISRARLA ONU KULLANMAYA GAYRET EDEN DOSTLARIMI BİLİYORUM.
    Lastik bizi hayata bağlayan en önemli materyallerden biridir.Frenajda yol tutuşunda bizi motosikletin üstünde sağlam ve güvenli tutması için vakti zamanı gelince değiştirmemiz gerekmektedir.
    Aynı kaskta böyledir.
    Kaskın ve lastiğin içindeki maddeler zamanla sertleşir kavrulur veya darbelerden etkilenip ciddi yıpranırlar.
    Hatta ciddi kask üreticileri kaskın üstüne etiket yapıştırılmaması veya boya sürülmemei gerektiğini söylerler.
    Kaskın üstündeki boya ve süslemeler kask imalat sırasında yapılır ve nihai verniği atılır.

18. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Aydınlattığınız için teşekkür ederim. Aklımın bir köşesinde bulunduracağım bu bilgileri

Şenol SEL bunu beğendi.
  19. Serkan 06

Serkan 06 Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    İletişim bilgilerini bana özelden gönderebilirmisiniz?

20. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Şimdi gönderdim. Gelen kutunuzu kontrol edebilirsiniz.