Enduro Başlangıç için !

Konu, 'Enduro Kullanıcıları' kısmında AceX tarafından paylaşıldı.

1. AceX

AceX Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Merhaba,

Motorsiklet almak için gittiğim bir satış& servis noktasında kendimin ticari bir öge olarak görülmem ve bana uygun olmayan motorsikletlerin tavsiye edilmesinden dolayı, bu işi bilenlerden referans alarak bu işe başlamanın daha doğru olacağını anladım.

Daha önceden öyle bir motorsiklet sürüş deneyimim yok ama
    Enduro tarzı motorlara her zaman ilgim olmuştur.
    Bu tarz motorsikletleri kullanmak için hangi motorsikletlerle baslamalıyım ve nelere dikkat etmeliyim?

Bu konudaki önerileri ve yardımılarınızı bekliyorum...
    Kazasız ve Keyifli sürüşler

2. ö. faruk

ö. faruk Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    öncelikle hoşgeldiniz abi forumda bu konuyla ilgili bikac acıklama yapılmıştı yönetici abilerimiz ve arkadaşlarımız tarafından. genelde boyunuz,kilonuz ve motor tecrübeniz kullanıcağınız motorun cc sini yükseltmenizi veya düşürmenizi sağlar.ilk defa motora başlıycaksanız ve yüksek motorları seviyorsanız ve 200-250 cc sizi zorlamıycaksa honda xl 200 cross\enduro arası bi motor veya kendi kullanmış olduğum Honda Nx 250 veya modeli yüksek bir motor düşünüyorasnız,sizi zorlamıycağını düşündüğüm honda Nx 400 falcon sizin için ideal bir motordur.Önemli bir not olarak yolda ve arazide kullanım için 200-250 cc nin altına inmemenizi tavsiye ederim özellikle 200 cc nin altı sizi arazide tatmin etmiycektir.

3. AceX

AceX Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

Kendim ile ilgili detaylar aşağıdaki gibidir.
    Boy:1.87 mt
    Ağırlık:96 kg
    Motor Sürüş Tecrübesi:0

4. ö. faruk

ö. faruk Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    alıcağınız motoru uzun süre değiştirmeyi düşünmiycekseniz kilonuz ve boyunuzdan dolayı Honda NX 400 Falcon'u öneririm.bu motoru internette biraz araştırın görünümü ve fiyatıda size uyuyorsa bu motoru almanızı öneririm ki bende Honda Nx 250 motorumu satıp Honda Nx 400 Falcon almayı düşünüyorum.Alıcağınız motor şimdiden hayırlı olsun.Ayrıca Enduro motoru daha iyi öğrenmek için özel kurslarda enduro tarzı motorlarla eğitim almanızı öneririm.bu ayrıca motora uyup uymadığınızı göstermiş olur.

AceX bunu beğendi.
  5. Mehmet Keles

Mehmet Keles Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Selam ismim mehmet almanyadan katiliyorum
    Türkiye sartlarina bir enduro motoru cok uygun ve anlattiginiza göre motor
    kullanim tercübenizde yok.Onun icin bende size enduro tavsiye ederim.
    Acemi iken düdüsler olur ve bir enduro motorunda fazla hasar olmaz,,digerlerine nazaran,
    Motorlan bos bir alanda günde bir iki saat kullanip motoru yakindan tanimanizi tavsiye ederim,tabiki yaniniza size bazi kurallari anlayan birini almaniz gerekiyor.Ilk önce motorlan bir tam olmaniz icin yavas kullanip,hatta cok yavas kullanmayi deneyip, Firen denemesini,durmayi kalkmayi cok tekrarlamaniz gerekir.
    Motor kullanmak sürat yapmak degil,bu cogunun kafasinda yanlis bir yapilasma.
    Motor hakimiyeti cok önemli,kisa mesafede durma,kisa mesafede dönme,önünzdeki engeli carpmadan gecme gibi egitimi tekrer tekrar denemeniz gerekiyor.
    Ben 1979 dan beri motor kullaniyorum,Burada seson genelde marz sonu baslar ve ben her sezon baslangici daima bir bos alanda saatlerce motorlan yapilabilecek her hareketi dener ve uygularim,
    Yani sanki motorlan bir parca olasiya kadar ve ben bunu en azindan 4-5 gün talim ederim,
    Bana lazimmi ?? Hayir ,ama yinede hic aksatmam ve imkanim olursa Kurslara katilip oralardada motoruma daha iyi hakim olabilmek icin yeni seyler ögrenmeye calisirim.
    Bunlar ufakta olsa benden size tavsiyeler,,
    Motor büyüklügü yada gücü önemli degil,,hepsi iki tekerlekli.
    Tehlike motoru sürenden gelir,,
    Kücük motorlanda düsülür büyüklende..
    Hakimiyet de büyük yada kücük motor farki yoktur,,eger gaz veren el fazla ve kontrolsuz gazi acmazsa .
    Önemli olan tecrübe edinmek,,
    Buda sürat yaparak degil....dikkatli ve itinali kullanmaklan gelir.
    Her izine gelisimde istanbul trafiginde araba aralarindan süratlen gecen motorculari görünce ,,,kafa sallamaktan baska bir sey yapamiyorum...
    Bu tip hareketler genelde kaza getirir,,
    Herkes yapiyor diye katilmamak gerekir,,
    hatta hatta acemi olarak hic ,,,

dayanc, Bülent.Ö, AceX ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  6. AceX

AceX Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Mehmet Bey, tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.
    sizin ve Ö.Faruk arkadsın tavsiyeleri doğrultusunda, yapmam gerekenler konusunda kafamda birşeyler belirmeye başladı.

7. Polat DALKIRAN

Polat DALKIRAN Yeni Üye

Merhaba bende yeni katıldım aranıza, başlangıç için honda cbf150 önerdiler, bir başka arkadaşım da yamaha ybr125 arada kaldım. hiç bilgim ve tecrübem yok. bir sürücü kursuna kayıt yaptıracağım bu hafta. boyum 1.67 kilom 65. büyük motorlara boyum yetmeyeceği kesin. başlangıç için çok para ayırmadım. 2. el almayı düşünüyorum. seviyemi hevesimi ölçtükten sonra daha iyi ve güçlü motorlara zamanı geldikçe geçerim diye düşünüyorum. bana bu konuda bir önerisi olan olursa çok sevinirim. satıcıların elinde maymun olmak istemem. teşekkürler

8. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Acex ve Polat ikinizinde sorunu hemen hemen aynı. Size tavsiyem öncelikle bir güvenli sürüş eğitimi almanız. Sürücü kursları size bu konuda yardımcı olamaz. Mutlaka ve mutlaka önce güvenli sürüş eğitimi alın, eğitim esnasında hocalarınız size en uygun motosikleti önereceklerdir.

9. Selcuk Gurdal

Selcuk Gurdal Aktif Üye

Motosiklet:
    Kymco
    cbf150 ile ybr125 hemen hemen aynı motorlardır, ikiside ilk başlangıç için tam ideal motorlardır. hangisini seçeceginiz önemli degil hangisinin görüntüsü hoşunuza gidiyorsa onu alabilirsiniz. ben şahsen ybr derim tabi bu benim kendi zevkimdir.

10. Polat DALKIRAN

Polat DALKIRAN Yeni Üye

cevaplar için teşekkürler. peki ankarada önerebileceğiniz iyi bir eğitmen var mı? ikinci el alırken en önemli şey nedir neye dikkat etmemizi tavsiye edersiniz. Örnek : km si 10000 den aşağı olsun gibi...

11. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Enduro olsun diğer motolar sukuterler olsun önce "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimleri alın.
    Ama kapalı alanda 20-30 km hızlarla yapılan eğitimlerden değil gerçek bir eğitim alın.
    Bu eğitimler genelde İstanbulda olmaktadır.Zaman zaman ara paket programlar yapılıp diğer illerde de yapılmaktadır.

Ankara için biraz bekelmenizi tavsiye ediyorum.Bir ara paket üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.Ankara için bir topik açıp haberdar edeceğiz.

Diğer yandan gerçek zamanlı trafikte eğitim için size ;
    http://www.lamatech.com/ veya http://tr.ommriders.com/t/10/
    tavsiye ederim

Ve her zaman full koruma ve ekipmanlar ve illaki kafanızı koruyacak kalitede bir KASK kullanmanızı tavsiye ederim.

Başlangıç motoru olarak yamaha ybr 125 veya cbf 150 ikinci ellerle başlamanızı tavsiye ederim.
    20 bin km sonunda tercihinizi tercihlerinizi yeniden gözden geçirirsiniz.
    Ama bu km den öncesi değil.
    Hayırlı olsun

Hakkı Okay Saraç, Bülent.Ö ve Erol bunu beğendi.
  12. Polat DALKIRAN

Polat DALKIRAN Yeni Üye

valla teşekkür ederim. ama ne kadar daha bekleyeceğim bilemiyorum. içim içimi yerken. yinede a2 ehliyet sınavı 22 ağustosta olacakmış eylül gibi de ehliyeti alabilirim o zamana kadar vakit var. neyse
    bana kask olarak Nolan N61 i önerdiler
    mont olarak bering eagle veya impact
    eldiven bering sx11

bunların toplamı 1000 tl ye geliyor. fiyatlar nasıl bilemiyorum. İstanbul'da veya başka yerde daha uygun satıcılar var mı? yoksa sahibinden.com gibi siteleri mi araştırmak gerek. bir öneriniz var mı?

13. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    OMM eğitimleri için kesinlikle geçerli bir sertifika (Ehliyetiniz) olması şart.

Motosikler pantolonu,Montu,Eldiveni ve ÇİZMESİ ve KASK almanız gerekiyor.Bütün bunlar için delta bisiklet le temasa geçin.

14. Gül Ulutepe

Gül Ulutepe Yeni Üye

Motosiklet:
    Mondial
    selamlar....şenol abi ben paket programlardan yararlanabilirmiyim acaba? hani ben 125 yada 150 ile başlamadığım için .benimde ehliyeti almam eylülü bulacak.eylül ayından sonra paket programlar olursa ankarada yada başka bir yerde katılabilirim yıllık iznimi kullanarak.siz ne diyorsunuz bu konuda.hangi düzeydekileri alıyorlar bu programlara ?

15. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Motosiklet Forumu takip edin.
    Size bir süprizim var
    Çok yakında.

Notingen:Bir an once full korumalı kıyafetlerinizi ekipmanlarınızı ve KASK larınızı ehliyetinizle birlikte hazır edin.

16. Polat DALKIRAN

Polat DALKIRAN Yeni Üye

takip ediyoruz. bu forum kaçarmı? Ben geçen hafta ehliyet kursuna müracaat ettim. Gül hanıma da hayırlı olsun. :)

17. Gül Ulutepe

Gül Ulutepe Yeni Üye

Motosiklet:
    Mondial
    teşekkürler arkadaşım..ama ben enduro değil chooper öğreniyorum...aradaki farkıda bilmiyorum aslında:)

Önder Yıldırım bunu beğendi.
  18. Ata YAVUZ

Ata YAVUZ Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    selam ben yakında mezun olacam sanırım kazandığım ilk paralarla motorsiklet alacam. aslında ben touring almayı çok istiyorum ama fiyatları çok çok fazla benim için:( ustatlarım sizlere şu sorum olacak enduro motorsikletlerle uzun yol alabilirmiyim yani konforu nasıl olur acaba. ya da touringlere alternatif uygun fiyatlı başka tür motorsikletler var mı?
    2 kişiyi götürebilecek fazla hızlı olmasada olur (80-120 arası rahat gitsin yeterli) bide ufak eşylarımızı taşıyabilecek bi motorsiklet türü arıyorum(2 kişilik çadır + mat + uyku tulumu ve ufak bi kıyafet çantası gibi.) sanki biraz fazla saydım gibi ama motorsikletlere hep keşke diye baktım ve arabalardan çok daha fazla beni cezbediyor:)
    saygılarla..

19. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    foruma hoş geldin. ama ilk kendiniz tanışma bölümüne tanıtsan daha uygun olacak.

20. Ata YAVUZ

Ata YAVUZ Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    fiziksel özelliklerim 1.90 boyundayım 83 kilogram ağırlığında bir vucuda sahibim bu parametreleride dikkate alırsak bana en iyi hangi motorsiklet uyar acaba